Žemaičių savanorių atminimo įamžinimas svarbiau nei paminklas Birutei ir Kęstučiui?

Rasa GEDVILAITĖ, 2011-06-17
Peržiūrėta
6
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Žemaičių savanorių atminimo įamžinimas svarbiau nei paminklas Birutei ir Kęstučiui?

Ar Palangą papuoš Birutės ir Kęstučio paminklas, ar visgi šis sumanymas taip ir bus vilkinamas? Palangiškiai jau išreiškė senokai savo nuomonę, dar tuomet, kai idėjos įgyvendinimu gal dar ir nevertėjo abejoti. Pas merą Šarūną Vaitkų lankęsis Lietuvos kariuomenės vadas Arvydas Pocius pristatė paminklo žemaičių savanoriams maketus. Vadas pageidautų paminklo ant kalniuko S.Daukanto gatvėje. Birutės ir Kęstučio paminklas liks „antrajam, o gal ir trečiajam plane“?

Neabejotinai, Birutė ir Kęstutis verti atminimo Palangoje, tai patvirtina ir daugelis istorija besidominčiųjų.

 

Palangos mergelė

Kaip atskleidžia istoriniai šaltiniai, XVI amžiaus pradžioje Lietuvos metraščių Plačiajame sąvade (Bychovco kronika) užfiksuota tokia legenda: „Kęstutis, viešpataudamas Trakuose bei Žemaičiuose, išgirdo esant Palangoje mergelę, vardu Birutė, kuri pagonišku papročiu buvo pasižadėjusi savo dievams išsaugoti skaistybę ir pati buvo žmonių garbinama kaip dievaitė. Nuvyko pats didysis kunigaikštis Kęstutis tenai, ir labai ji jam patiko, nes buvo labai graži mergaitė ir protinga. Ir prašė ją, kad būtų jo žmona. Ji nenorėjo sutikti ir atsisakė, kad pasižadėjusi savo dievams išsaugoti skaistybę iki mirties. Ir kunigaikštis Kęstutis paėmė ją prievarta iš tos vietos, su didžia pagarba palydėjo ją į savo sostinę Trakus ir, sukvietęs brolius, iškėlė su savaisiais broliais dideles vestuves ir paėmė tą mergelę Birutę sau už žmoną“.

 

Svarstymai dėl reikalingumo

Palangos kraštovaizdžio bičiulių klubo nariai sutartinai tvirtina, jog tokio paminklo Palangai reikia. „Žinoma, reikia ir lėšų, ir dėl vietos, kurioje turėtų stovėti Birutės ir Kęstučio paminklas kilo diskusijų. Buvo kalbama, jog pirmiau reiktų pagerbti Tiškevičių. Be abejo, reikia ir jį tinkamai pagerbti. Daugelis mano, jog Kęstučiui neverta statyti paminklo, anot jų, jis tik legendinis, tačiau yra Palangoje ir Kęstučio gatvė. Klube kėlėm šį klausimą, raginom valdžios atstovus susizgribti. Nedidelė Birutės bronzinė skulptūra Palangoje, Botanikos parke buvo pastatyta“, - pasakojo vienas Kraštovaizdžio bičiulių klubo narys Zigmas Dokšas.

Pasak jo, projektas buvo parengtas jau prieš dvejus metus, tačiau, kaip patikino kalbintas Kraštovaizdžio bičiulių klubo narys, jis nebuvo labai tinkamas – rėmai, karkasas labai stambus, o pats Kęstutis mažas, tad teko koreguoti.

„Kęstučio ir Birutės susitikimas – svarbus Palangai. Buvo sumanyta paminklą pastatyti Lietuvos tūkstantmečio proga, tačiau nepavyko. Savivaldybė sukūrė projektą, darė, darė variantus, o galiausiai ir pamiršo. Juk negali miestas sustot, turi vis kas nors naujo atsirast. Aš visada sakiau ir sakysiu, jog Palanga – ne palangiškių, o visos Lietuvos kurortas, tad reikia puoštis, juo labiau, jog kultūriniu aspektu kartais ir sustojama“, - pakomentavo šio paminklo atsiradimo svarbą architektas Leonas Mardosas.

 

Galimos vietos paminklui

Kraštovaizdžio bičiulių klubas pasiūlė dvi galimas paminklo vietas – šalia Savivaldybės pastato esančioje aikštelėje ir už skulptūrų parkelio, privatininko žemėje, kuris, šaltinių teigimu, būtų sutikęs mainyti į kitą vietą. „Ten būtų gerai, ir medžiai aplink, ir kurhauzas netoli“, - pakomentavo vietą Z.Dokšas.

Nei vienas kalbintas pašnekovas nesuabejojo, jog atsiras žmonių, nusiteikusių kritiškai šio paminklo atžvilgiu, tačiau neveltui architektas L.Mardosas pabrėžė, jog miestas turi „judėti“, pateikti vis kažką naujo, jei jį papuoš šis paminklas, juo labiau, jog legenda siejama su Palanga – čia gyvenusia Birute.

Kaip papasakojo L.Mardosas, kadaise skulptorius Vincas Grybas kūrė Birutės ir Kęstučio paminklą. V.Grybas – nepralenktas paminklinių skulptūrų kūrėjas. Jis ryškiausia šios srities žvaigždė, tad ir jo palikimas Lietuvoje yra išskirtinis. Dalis šio palikimo saugoma  Jurbarko V. Grybo muziejuje.

Istorijos šaltiniuose pasakojama, jog Birutės ir Kęstučio paminkle skulptorius siekė įkūnyti ir pagoniškus papročius, ir vėlesnės civilizacijos pėdsakus. Paminklas iš tiesų būtų buvęs įspūdingas – net 13 m aukščio, padarytas iš rausvo lauko granito su bronzinėmis figūromis. Deja, šis projektas, kaip ir daug kitų puikių skulptoriaus sumanymų, dėl įvairių priežasčių, dažniausiai – lėšų stokos, liko neįgyvendintas.

 

Dėl trikdžių planai atidėti

Miesto valdžia pažadėjo, jog paminklo projektas bus įgyvendintas. Sudarytoje koalicijos programoje jis nebuvo pamirštas.

„Paminklas turėjo atsirasti jau Lietuvos tūkstantmečio proga, vyko ir konkursas, tačiau susidėjo keletas nenumatytų nesklandumų – prasidėjo krizė, atsirado lėšų trūkumas. Šiuo metu šio paminklo atsiradimas priklauso nuo Jūratės gatvės rekonstrukcijos. Kuomet ji bus sutvarkyta, tada ir statysim paminklą“, - papasakojo apie planus Palangos miesto savivaldybės mero pavaduotojas Saulius Simė, atskleidęs, jog būtent šioje gatvėje ir turėtų būti pastatytas Birutės ir Kęstučio paminklas.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Rugsėjo 21 d. Palangos Kultūros ir jaunimo centro choras „Jūrų šauliai“, o taip pat kiti palangiškiai šauliai dalyvavo paminklo Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėjui ir pirmajam jos vadovui Vladui Putvinskiui Putviui (1873 – 1929) atidarymo iškilmėse Kelmėje.   


Kaip įamžinti kurorte valstybės atkūrimo šimtmetį, pagerbti Nepriklausomybės Akto signatarus, – ieškoma atsakymų tokiems klausimams. Juk kitąmet Lietuva minės jubiliejinę sukaktį, Palanga taip pat nori šią progą įamžinti iškilmingai. Pasiūlymų esama – sutvarkyti skverą, esantį tarp centrinio pašto ir katalikų bažnyčios bei pastatyti balto...


Ilgėliau nebuvus Šventojoje, žvilgsnį sušildė ir kai kurie vietos Horizontą labai atšviežinantys akcentai. Tai, visų pirma, neeilinės asmenybės, idealisto kunigo Antano Valiuškos alėja, kurią įrengiant, ąžuolus saulei keliant, labai prisidėjo Palangos meras Šarūnas Vaitkus ir savivaldybės administracija, miesto tarybos nariai. Tai vadinamojo Alkalnio...


Palanga įamžino žinomo Lietuvos kompozitoriaus, pedagogo bei dirigento Juozo Karoso atminimą – ketvirtadienį Birutės al. 5 esantis namas, kuriame daugiau nei 20 vasarų (nuo 1958 m. iki 1981 m.) gyveno ir kūrė J. Karosas, paženklintas atminimo lenta.


„Žuvusieji nebus pamiršti“, „Laisvę Ukrainai“, „Mes su Tavim, Ukraina“, – tokie žodžiai sekmadienio pavakarę skambėjo prie paminklo generolui J. Žemaičiui. Čia, brangioje ir simbolinėje visiems palangiškiams, branginantiems kritusiųjų už Lietuvos laisvę atminimą, vietoje pagerbti žuvusiuosius Maidane, siekiančius gyventi laisvoje ir...


Gargždų kapinėse pagaliau buvo deramai įamžintas Lietuvos partizanų generolo Jono Žemaičio-Vytauto atminimas – paminklo granito plokštėje buvo iškalti jo artimųjų vardai, gimimo bei mirties datos: Petronėlė (1886-1961), Jonas (1872-1953). Paminklą atidengė P. ir J. Žemaičių anūkės Rūta ir Aušra Juškytės.


Rūta STANIULYTĖ Gyventojai kviečiami išsirinkti, kokį paminklą, skirtą Žemaitijos karių savanorių generolo Povilo Plechavičiaus ir pulkininko Aleksandro Plechavičiaus atminimui, norėtų matyti S.Daukanto gatvėje. Maketų nuotraukos eksponuojamos Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje (Vytauto g. 61, III aukštas). „Kadangi paminklas stovės...


Ar Palangą papuoš Birutės ir Kęstučio paminklas, ar visgi šis sumanymas taip ir bus vilkinamas? Palangiškiai jau išreiškė senokai savo nuomonę, dar tuomet, kai idėjos įgyvendinimu gal dar ir nevertėjo abejoti. Pas merą Šarūną Vaitkų lankęsis Lietuvos kariuomenės vadas Arvydas Pocius pristatė paminklo žemaičių savanoriams maketus. Vadas pageidautų paminklo ant kalniuko S.Daukanto gatvėje....


Alvydo Katkausko, naujojo Palangos policijos komisariato viršininko, karštą vasaros pavakarę po darbo brendančio į jūrą nepamatysite. Viršininkas sako, kad nėra labai didelis saulės mėgėjas, bet tikina, kad, tapęs kurorto policijos vadovu, nors ir nesikels gyventi į kurortą, jame praleis labai daug laiko. Net po oficialių darbo valandų. „Jeigu eidamas J. Basanavičiaus gatve susidursiu su...


Praėjusį savaitgalį, spalio 15-16 dienomis Palangos miesto V.Jurgučio pagrindinės mokyklos ir Senosios gimnazijos sporto salėse vyko buvusio sporto mokyklos tinklinio trenerio Eduardo Švanio atminimo taurės varžybos. Šiame turnyre dalyvavo 10 komandų, viso net 114 dalyvių, pademonstravusių puikų pasiruošimą, uždegantį norą siekti pergalės, taip suteikdami malonių akimirkų ir...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas