Algimantas Bluškis, PMRC direktorius: „Peržiūrėti būtina ne tik parkavimo zonų pasikeitimus ar kainas, bet ir sąvokas bei jų išaiškinimus“

Linas JEGELEVIČIUS, 2024-05-18
Peržiūrėta
967
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Algimantas Bluškis, PMRC direktorius
Algimantas Bluškis, PMRC direktorius

Ko gero, jūsų keliai šią vasarą, ar dar greičiau, veda į Palangą, didžiausią šalies kurortą. Palangos miesto savivaldybės Tarybai pakoregavus automobilių statymo kurorte tvarką, Palangos miesto rinkliavų centras (PMRC), kuris renka rinkliavas už parkavimą, vairuotojus įspėja ir prašo būti atidžiais. Ir ne tik.

„Automobilių valdytojai ar vairuotojai būtų dėmesingesni ir atkreiptų dėmesį ne tik į kelio ženklus gatvėse, bet ir gerai peržiūrėtų naujai patvirtintus Vietinės rinkliavos už naudojimąsi Palangos miesto savivaldybės tarybos nustatytomis vietomis automobiliams statyti nuostatus,“ – „Palangos tiltui“ sakė Algimantas Bluškis, PMRC direktorius. 

Miesto Taryba bene pirmąkart per dešimt metų ženkliai pakoregavo rinkliavos už automobilių statymą mieste tvarką. Kas iš esmės keitėsi?

– Na, manau, kad teigti jog buvo ženkliai pakoreguota rinkliavos už automobilių statymą Palangos kurorte tvarka, tikrai šiuo atveju galima. Tačiau pirmiausiai reikėtų atkreipti dėmesį, kad šios tvarkos pakeitimai buvo svarstomi vertinant Palangos miesto rinkliavų centro (toliau – Centras) atliktą trejų metų veiklos analizę bei joje fiksuotus pastebėjimus ir siūlymus.

Iš esmės keitėsi keletas gana svarbių dalykų:

Pirma, pakeistas rinkliavos mokėjimo laikas, jį sutrumpinant, t. y. nuo š. m. gegužės 15 d., vietoje visos paros, rinkliava bus renkama nuo 7.00 val. iki 24.00 val. Taip pat, tam tikrose, pačios centrinės miesto dalies Žaliosios zonos penkių gatvių atkarpose, vietinė rinkliava bus renkama ir žiemos metu, t. y. nuo rugsėjo 16 d. iki gegužės 14 d., tik tuomet rinkliavos dydis bus gana simbolinis – 1 Eur už 1 val. ir renkamas nuo 8.00 val. iki 20.00 val.

Nauja ir tai, kad buvo diferencijuota (iš dalies sumažinta) rinkliava, kada transporto priemonės valdytojas ar vairuotojas jos nesumoka iš karto ir ją reikia sumokėti iki kitos dienos 24 val. T. y., neoficialiai vadinamas „susitaikymo mokestis“, kuomet kontrolierius užfiksuoja laiku nesumokėtos rinkliavos faktą. Šis mokestis (40 Eur) buvo taikomas neatsižvelgiant į transporto priemonės stovėjimo vietą. Dabar jis yra nustatytas mažinant atitinkamai pagal zonose nustatytus įkainius, t. y. keičiamas į 40, 30 ir 20 Eur. 

Trečia, įvestos tam tikros atkarpos (miesto vietos), kuriose pirmoji stovėjimo valanda nebus apmokestinama vietine rinkliava. Tai pačios „jautriausios“ miesto vietos, kur sukoncentruotas smulkus prekybos ir paslaugų verslas ar įsikūrusios svarbios įstaigos (vaistinės, Palangos TIC ir kt.). Tai būtų Jūratės g. aikštelė, ties sankirta su Vytauto g., Plytų g. ir Vytauto g. dalys prie vaistinių bei automobilių aikštelė Kretingos g. (buvusi autobusų stoties aikštelė).

Be to, šiek tiek pasikeitė ir gatvių zonų ribos. Buvo praplėstos žaliosios ir raudonosios zonų ribos, įvestos tam tikros naujų gatvių atkarpos, kurios apmokestinamos vietine rinkliava.  Todėl iki sezono pradžios pagal galimybes bus pakeisti kelio ženklai bei zonas ir jų spalvas žyminti informacija, į ką ir rekomenduočiau daugiau dėmesio atkreipti miesto gyventojams bei svečiams. 

Su išsamiu mokamų gatvių atkarpų ir jų spalvų žemėlapiu galima susipažinti Palangos miesto savivaldybės (https://www.palanga.lt/) bei Centro (https://pmrc.lt/paslaugos/) internetiniuose tinklapiuose. 

Taipogi, buvo pakeistas rinkliavos dydis už Gyventojo ar Elektromobilio leidimų išdavimą bei šių leidimų forma. Nuo šių metų nebebus išduodami popieriniai leidimai. Visi leidimai perkeliami į elektroninę erdvę. Dėl to atsiranda prievolė visiems elektromobilių valdytojams nustatyta tvarka pateikti prašymus bei išsiimti leidimus norint naudotis lengvata už automobilių statymą mokamose gatvėse. Tai tikrai neturėtų būti didelė naujovė šios rūšies transporto priemonių valdytojams. 

Kaip bebūtų gaila, iki šių metų Palanga šalies mastu buvo bene vienintelis miestas, kuris vis dar naudojo popierinius leidimus, arba jų apskritai nereikėdavo turėti automobiliams, kurie turėjo registracijos numerius su „E“ ir bet kokia kita raide ir keturis skaitmenis. 

Nuo šiol leidimų išdavimas bus susietas su VĮ Regitra duomenų baze, o leidimai, suteikiantys teisę statyti transporto priemonę, bus išduodami tik tokiems automobiliams, kurių energija mechaniniam judesiui atlikti tiekiama tik iš elektros energijos kaupimo sistemos ir kurioje sumontuota tik elektros pavara. 

Dalies jūsų pasiūlymų Taryba nepriėmė, tiesa?

– Taip, kai kurių mūsų pasiūlymų buvo ir atsisakyta. 

Ar atsiras naujų parkavimo vietų?

– Taip, nuo šio sezono atsiras naujų parkavimo vietų. Pavyzdžiui, naujai suremontuotose Janonio, Sermiesčio ir kitose miesto gatvėse” Kaip žinia, miestas nuolatos atsinaujina, vyksta gatvių remonto darbai – yra įrengiamos naujos parkavimo vietos. 

Savivaldybės tarybos sprendimą nuo šių metų sezono pradžios bus apmokestinamos šešios naujos gatvių atkarpos ar automobilių stovėjimo aikštelės, ar ne?

– Taip. Plytų g. rytinės pusės atkarpa nuo S. Dariaus ir S. Girėno g. iki Žemynos g., automobilių stovėjimo aikštelės S. Dariaus ir S. Girėno g. bei Mokyklos g.  (ties Kuršių kaimu), Vilties takas su ten esančiomis aikštelėmiss, pratęstos mokamos atkarpos Gubojų ir Vasario 16-osios gatvėse bei po pridavimo bus mokama ir naujai įrengta Sermiesčio g. Visi šie pakeitimai bus matomi įrengtuose kelio ženkluose bei jų žymėjimuose, todėl, rekomenduojame automobilių vairuotojams būti atidesniems.

Viena iš naujovių – nauji kelio eismo ženklai, draudžiantys automobilių parkavimą Vytauto gatvės atkarpoje prie Kurhauzo, pavyzdžiui. Ko gero, žmonės, sulaukę baudų, nes nepastebėjo ženklų, jau skundžiasi jums?

– Centras kol kas dėl naujų kelio eismo ženklų, draudžiančių automobilių parkavimą, nusiskundimų nėra gavęs.

Kur, Savivaldybės Saugaus eismo komisijos sprendimu, atsiras daugiau naujų kelio ženklų Palangoje ir Šventojoje? Tokių, kurie yra svarbūs parkavimui?

– Tai, kad mieste Eismo saugumo komisijos siūlymu yra keičiami kelio ženklai, nebūtinai yra sietina su parkavimu, o ypač su parkavimu vietine rinkliava apmokestinamose gatvėse. Savo ruoštu Centras gali teikti siūlymus šiai komisijai svarstyti dėl vienokių ar kitokių sprendimų, jeigu nustato tokį poreikį. Mano žiniomis, naujų ženklų, kurie būtų svarbūs parkavimui prasidedant sezonui, nebus, išskyrus tai, kad bus įrengti ženklai, kurie privalo būti įrengti pagal naujai patvirtintus Vietinės rinkliavos už naudojimąsi Palangos miesto savivaldybės tarybos nustatytomis vietomis automobiliams statyti nuostatus. 

Būtina atkreipti dėmesį, kad Plytų g. vakarinėje dalyje nuo Kretingos g. iki Vasario 16-osios g. bei Vytauto g. dalyje nuo J. Basanavičiaus g. iki Kęstučio g. automobilių statymas yra draudžiamas ir juose nuo gegužės 15 d. nebebus renkama rinkliava už automobilių statymą. Taip pat ir į žymėjimus tose gatvių vietose, kur stovėjimas yra neapmokestinamas pirmą stovėjimo valandą arba kur apskritai stovėjimas yra apribotas laiku, t. y. vietos, kuriose įrengti KET ženklai Nr. 529 „Stovėjimo ribotą laiką vieta“.  Šiuo atveju daromos tam tikros išlygos vairuotojams, tačiau jie savo ruoštu privalo laikytis KET 149 str. nuostatos, t. y. tinkamai fiksuoti savo automobilio sustojimo šioje vietoje laiką, naudojant tam skirtus laikrodukus arba jį tiesiog užrašant ir įrašą paliekant kontrolieriui gerai matomoje vietoje ant automobilio priekinės panelės. 

Centre šį sezoną atsiras ir vadinamasis 'call center' – skambučių centras. Kaip jis veiks? Ar visą parą ir savaitgalį taip pat?

– Kad toks skambučių valdymas atsirastų yra siekiamybė, o ar tai bus įgyvendinta dar šį sezoną pilna apimtimi – sunku pasakyti. Tam reikalingi atitinkamos kvalifikacijos darbuotojai, kurių, deja, sezoniniam darbui nėra taip paprasta rasti. Bet bent jau pradžioje Centre darbas darbo dienomis bus pratęstas iki 20.00 val., o atradus tinkamą kiekį reikalingų darbuotojų, planuojama dirbti ir savaitgaliais bei švenčių dienomis, kad kylantys klausimai, pagal galimybę, būtų sprendžiami neatidėliotinai visomis dienomis. T. y. telefonu susisiekti bus galima tikrai patogiau ir ilgesnį laiką.          Juk kaip žinia, Palangai didžiausias krūvis būtent ir tenka savaitgaliais bei švenčių dienomis. Įvertinant tai yra ruošiamasi ne tik įsteigti „call center“, bet ir vertinama bei atsižvelgiama sudarant Centro kontrolierių darbo grafikus. 

Kiek kontrolierių sezoną dirbs mieste?

– Planuojama, jog jų turėtų būti 14–16.

Automobilių parkavimas Užkanavėje ir Kunigiškėse taip pat jums kelia galvos skausmą, ar ne?

– Taip, ten yra didelė problema. Šių gatvių infrastruktūra dar nėra įrengta, šiuo metu vyksta tik pirmieji darbai ar kai kur tik planuojami, o gyventojų ir svečių poreikiai ten jau yra ganėtinai dideli. Vieni tame rajone įsikūrę gyventojai ar svečiai nori su automobiliu ne tik iki prekybos ar maitinimo įstaigos durų privažiuoti, bet ir važinėti kopomis, kai tuo tarpu kiti nori ramybės, tylos ir gryno oro. Iš to ir kyla didžiausios problemos. 

Kur yra vietos Palangoje pasikrauti elektra varomiems automobiliams? 

– Šiuo metu Palangoje veikia miesto savivaldybės įrengtos trys elektra varomiems automobiliams  pasikrovimo stotelės (Malūno g., Sporto g. prie Sporto centro ir Topolių g. 4 automobilių stovėjimo aikštelėje) viešosiose miesto erdvėse. Kita dalis tokių pakrovimo stotelių yra įrengta privačiose, bet vartotojams lengvai prieinamose, teritorijose, pvz. prie viešbučių, prekybos centrų ir pan. Na, o birželio pradžioje turėtų pradėti veikti greito ir labai greito tokių pasikrovimo stotelių parkai Taikos g. ir Ronžės g. miesto automobilių statymo aikštelėse. Kiek man žinoma, panašus pasikrovimo stotelių parkas yra suplanuotas ir Klaipėdos pl., šalia autobusų stoties, kur turėtų būti statomas ir naujas prekybos centras, tačiau kada jis bus įrengtas, tokios informacijos aš neturiu. 

Kada prasidės daugiaaukščio automobilių parkavimo pastato Ronžės gatvėje statybos?

– Tikiuosi, kad dar šiemet bus baigtas rengti detaliojo projekto koregavimo projektas ir jo derinimo procedūra, o tuomet jau pradėsime techninio projekto rengimą.

Jūs nuolat pabrėžiate, kad jūsų tikslas – ne daugiau surinkti rinkliavos į miesto biudžetą, o padaryti miestą saugesnį, tvarkingesnį miestelėnams ir svečiams. Ar pakeitimai prie to prisidės?

– Be jokios abejonės. Jau vien tai, kad visi teikti pasiūlymai buvo suformuluoti vertinant pastaraisiais metais išsakytas gyventojų bei miesto svečių mintis bei darant ekonominius skaičiavimus ir vertinimą. Juk ir pats šios rinkliavos tikslas yra reguliuojant automobilių srautus pagerinti eismo sąlygas, skatinti alternatyvius kelionių būdus siekiant pagerinti gyvenimo ir darbo kokybę, socialines ir ekonomines sąlygas, ekologinę būklę Palangos miesto teritorijose, kuriose yra intensyvus automobilių eismas. 

Vis tik susidaro įspūdis, kad esant ES politikai už tvarų ekologišką transportą ir jo auto srautų mažinimą, automobilių visoje šalyje, taip pat ir Palangoje, daugėja. Sutinkate su tokia nuomone?

– Žinoma, kad sutinku. Automobilių srautai didėja tiek Palangoje, tiek visoje šalyje. Pastebime, kad mūsų mieste pastaruoju metu ženkliai daugėjo ir ekologiško transporto – elektromobilių, kas labai džiugina. Prie jų aptarnavimo infrastruktūros gerinimo ir plėtros stengiamės prisidėti ir mes. Viešo konkurso būdu išnuomojus automobilių aikštelių dalis atsiras tokio transporto pakrovimo stotelių modernus parkas, taip pat bus sutvarkytos ir pačios automobilių stovėjimo aikštelės atnaujinant jų dangą, žymėjimus bei apšvietimą.     

Ką dar pabrėžtume?

– Labiausiai norėčiau pabrėžti, kad automobilių valdytojai ar vairuotojai būtų dėmesingesni ir atkreiptų dėmesį ne tik į kelio ženklus gatvėse, bet ir gerai peržiūrėtų naujai patvirtintus Vietinės rinkliavos už naudojimąsi Palangos miesto savivaldybės tarybos nustatytomis vietomis automobiliams statyti nuostatus. Peržiūrėti būtina ne tik zonų pasikeitimus ar kainas, bet ir sąvokas bei jų išaiškinimus. 

Tuo pačiu norėčiau palinkėti visiems miesto gyventojams bei svečiams gražios ir prasmingos vasaros, ramaus poilsio bei tolerancijos ir pakantumo vieni kitiems. Tik visi kartu siekdami užsibrėžtų tikslų – ramaus, saugaus ir švaraus mūsų kurorto, tai pasieksime. 

 

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Ko gero, jūsų keliai šią vasarą, ar dar greičiau, veda į Palangą, didžiausią šalies kurortą. Palangos miesto savivaldybės Tarybai pakoregavus automobilių statymo kurorte tvarką, Palangos miesto rinkliavų centras (PMRC), kuris renka rinkliavas už parkavimą, vairuotojus įspėja ir prašo būti atidžiais. Ir ne tik. „Automobilių valdytojai ar vairuotojai būtų dėmesingesni ir atkreiptų dėmesį ne tik...


Gyventojams primename, kad būtina ne tik nuolat rūpintis tvarka savo privačiuose sklypuose, bet ir neteršti viešųjų erdvių, tad atliekas (taip pat – ir žaliąsias) rūšiuoti bei atsikratyti jomis reikia atsakingai, paisant nustatytų Palangos miesto savivaldybės atliekų tvarkymo taisyklių.


Didžiausias mobilaus ryšio operatorius Lietuvoje „Tele2“ mažina populiarių interneto ir pokalbių planų kainas savo klientams. 


Palangos miesto savivaldybė Šventosios seniūnijos gyventojus kviečia dalyvauti apklausoje dėl „Pietinio Šventosios paplūdimio funkcinių zonų suskirstymo (pliažas, skirtas lankytis su gyvūnais, moterų pliažas, vyrų pliažas, nudistų pliažas, bendrasis pliažas bei pliažas, pritaikytas žmonėms su negalia)“.  


Lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ pradeda kampaniją „Mes mažiname kainas“, skirtą sušvelninti infliacijos įtaką maisto produktų kainoms.


Persigalvojus dėl greitojo antigenų testo atlikimo, būtina atšaukti išankstinę registraciją tyrimui. Registruotis keliems tyrimams į priekį – nėra galimybės.


Nuo rugsėjo 2 d. gyventojai, kurie neturi galimybės savarankiškai parsisiųsti ar išsispausdinti Galimybių paso, galės jį atsiimti viename iš „Sodros“ klientų aptarnavimo skyrių. Vykstant į „Sodrą“, būtina iš anksto užsiregistruoti vizitui.


Kad nuo 2009-ųjų, kuomet miesto savivaldybės Taryba paskutinįjį kartą patvirtino vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo kainas, iki šiol neprireikė didinti šių viešųjų paslaugų kainų gyventojams ir įmonėms, UAB „Palangos vandenys“ direktorius Virgilijus Beržanskis vadina „mažu stebuklu“. Bet įgyvendinant Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo...


Paskutiniojo Palangos miesto savivaldybės tarybos posėdžio metu politikai susirėmė dėl bendrovės „Vasaros vėjas“ prašymo suteikti jiems rinkliavos už leidimą įrengti išorinę reklamą lengvatą. Vieni politikai teigė, jog dera suteikti 90 proc. lengvatą – ko ir prašė bendrovė – kiti sutiko su pasiūlytąja 50 proc. lengvata, treti abejojo, ar verta...


Palangiškiai svarsto nerūkymo zonų kurorte atsiradimo galimybę

"Palangos tilto" informacija, 2011 10 26 | Rubrika: Nuomonės

Palangos politikai dar šiais metais turėtų apsispręsti dėl nerūkymo zonų kurorte atsiradimo. Tokia idėja jau kelta Narkotikų prevencijos komisijoje, šią savaitę svarstyta Miesto bendruomenės vaiko teisių apsaugos tarybos posėdyje.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius