Ar galima įkišti pagalį į riedančius ratus?

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2011-01-31
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin

Palangoje prasidedanti savivaldybių rinkiminė kampanija žada būti kaip reta karšta ir arši. Miškas jau dabar pradedamas kirsti taip, kad skiedros lekia į visas puses. Kliuvo net bene aktyviausiai valdžios kritikei Rūtai Ruzgutei, kuri viešai apkaltinta tarybos tribūną naudojanti konservatorių politinei reklamai.

 

Kai daugiau nei prieš 5 metus už neveiklumą ji viešai velėjo tuometį merą konservatorių Praną Žeimį, niekas jos neišdrįso kaltinti neva pilant vandenį ant tuomet opozicijoje buvusių liberalų politinio malūno. Tokia jau ta R.Ruzgutė yra – bet kam pasakys viską, ką galvoja ir ras ką prikišti kiekvienai valdžiai. Be jokios abejonės, šiandien tokia R.Ruzgutė naudinga konservatoriams, nes miesto valdžią kaltina už tai, už ką liberalcentristus nuolat baksnoja opozicijoje esantys jų oponentai.

Bet jei politikoje niekada nedalyvavusi R.Ruzgutė šiemet nusprendė siekti tarybos nario mandato, vadinasi jai miesto vadovų elgesys pasidarė koktus labiau, nei P.Žeimio laikais. Kam jai dabar maldauti pasisakymams suteikti daugiau laiko, jei tapusi tarybos nare ji visais klausimais galės ne tik kalbėti, bet ir balsuoti.

Galima būtų užsimerkti, kai Lietuvos piliečiui viešai priekaištaujama dėl pasinaudotos konstitucinės teisės būti renkamam į savivaldos tarybą. Nors taip yra balansuojama ant įstatymo pažeidimo ribos, šį išpuolį būtų galima įvertinti, kaip primityviai mąstančio žmogaus nuomonę.

Tačiau įstatymas akivaizdžiai pažeidžiamas, kai savivaldybės kontrolierė Elena Kuznecova yra viešai smerkiama už atlikto audito išvadas, o jos darbo veiklos viešinimas prilyginamas politinei reklamai. Maža to, savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos ataskaitos rezultatų paaiškinimas spaudoje pavadinamas rinkimų agitacija ir suabejojama tarnybos vadovės objektyvumu ir nešališkumu. Tai jau šiurkštus spaudimas pareigūnui prilyginamam valstybės tarnautojui ir visos tarnybos reputacijos žeminimas.

Siekiant šio tikslo klastojami net faktai. Antai, E.Kuznecovai metama, kad ji savivaldybės pažeidimus atrandanti tik pastaruoju metu prabudusi po daugybės metų. Prieš tai teigiant Palangos savivaldybės internetinėje svetainėje pakaktų susipažinti su ten skelbiamomis kontrolės tarnybos patikrinimų ataskaitomis nuo 2004 metų. Kasmet atliekama po keliolika patikrinimų. Dauguma atvejų nustatomi šiurkštūs savivaldybės administracijos pažeidimai, kurių netrūko ir valdant konservatoriams.

Klausiama, ar galima išlikti skrupulingai objektyviu ir nešališku tiriant tiesioginių savo politinių konkurentų darbą? Ar pastebėjimas, kad per visus praėjusius metus savivaldybėje nebuvo išduotas nė vienas leidimas išorinei reklamai yra nepakankamas objektyvumas? O gal šališka nuoroda į įstatymą, kuris teigia, kad neturint savivaldybės nustatyta tvarka išduoto leidimo įrengti išorinę reklamą draudžiama? Visi kontrolės ir audito tarnybos patikrinimai atliekami remiantis pateikiamais dokumentais. Ar juos vertinant galima būti daugiau ar mažiau objektyviu?

Ar E.Kuznecova apie 110 tūkstančių litų spragą biudžeto pajamose pastebėjo tik dėl to, kad ji pasiryžo kandidatuoti į savivaldybės tarybą? Ar reklamos audito ataskaitos objektyvumas galėjo priklausyti nuo to, kokios partijos sąrašą pasirinko kontrolierė? Miesto valdžia neslepia savo susierzinimo, kad prieš pat rinkimus E.Kuznecova paviešino valdančiųjų apsileidimą demonstruojančią ataskaitą. Tačiau kitaip kontrolierė ir negalėjo pasielgti. Viešinti savo darbo veiklą ją įpareigoja įstatymas. O gal galėjo švelniau, neakcentuojant grubiausių pažeidimų? Tačiau už neteisingos ir nepagrįstos audito išvados teikimą yra numatyta nuo 2 iki 4 tūkstančių litų bauda.

Todėl rinkėjų nereikia versti abejoti savivaldybėje aptiktų pažeidimų tikrumu ir mėginti įteigti, kad apie juos visuomenę informavusi kontrolierė politikuoja ir nepagrįstai kritikuoja politinius oponentus. Pagaliau, jei abejojama kontrolierės išvadų teisingumu, savivaldybės administracija jas visada gali apskųsti teismui. Iki šiol tai nebuvo padaryta nė karto.

Dar vienas absurdiškas kaltinimas: savivaldybės kontrolierė darbo metu renka informaciją savo oponentams apipilti. Suprask, jei nesiektų tarybos nario mandato – visai nedirbtų. Šitaip teigiant nekreipiama dėmesio net į tai, kad visi auditai yra planuojami ir apie juos viešai skelbiama dar prieš metus. Vadinasi, tos savivaldybės įstaigos, kurias numatoma tikrinti, turi mažiausiai pusmetį tam, kad susitvarkyti savo ūkyje. Praėjusią vasarą savivaldybės administracijos vadovas du kartus buvo įspėtas apie nelegalią reklamą mieste ir už ją į savivaldybės biudžetą nerenkamą rinkliavą.  Tačiau grubūs ir teisėtvarką sudominę valstybės tarnautojų pažeidimai prieš rinkimus virsta degtuku, iš kurio „politikuojanti“ E.Kuznecova mėgina priskaldyti vežimą malkų.

Artėjant rinkimams nepatogių klausimų ir palangiškių priekaištų vis dažniau sulaukianti miesto valdžia viską stengiasi nurašyti politikai ir į žmones visai nekreipia dėmesio. Palangiškių klausimai dėl nepagrįstai aukštų šildymo kainų – politikavimas, nuolatiniai vyriausybės atstovės raštai dėl savivaldybėje pažeidinėjamų įstatymų – opozijos pagalių kaišiojimai į ratus.

Tačiau įkišti pagalį lengva tik tuomet, kai ratai nejuda. Kuo jie sparčiau rieda, tuo sunkiau tai padaryti.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Penktadienį, rugsėjo 6 d., Palangoje susirinko šalies miestus tvarkančių įmonių atstovai – kurorte vyko Lietuvos savivaldybių komunalinių įmonių asociacijos (SKIA) tarybos posėdis, kurio metu buvo aptariami šalies komunalininkams aktualiausi klausimai. „Palangos komunalinis ūkis“ šios asociacijos veikloje dalyvauja dar tik pirmus metus, tad ir SKIA...


Atostogų meto laukia kiekvienas ir kaip apmaudu tampa, kai kažkas jas ima ir sugadina, kad ir kokia smulkmena „pakiša koją“. Taip nutiko ir vienai šeimai, išsiruošusiai autobusu iš Palangos į Žemaičių Kalvariją. Nekantriai laukę autobuso, nugabensiančio jų į norimą vietą, turėjo nusivilti, nes įlipo į visai ne šia kryptimi važiuojantį...


Kunigiškių bendruomenė sunerimo, pamačiusi, kaip ties Užkanavės gatve esantis pušynas paruoštas iškirsti. Daug pušų pažymėtos, vadinasi, jų greit turėtų nelikti. Susirūpinusi Užkanavės gatvės gyventoja kreipėsi į redakciją, prašydama, jog būtų paaiškinta, kodėl apskritai taip vyksta. Palangos girininkijos girininkas Stanislovas Jonaitis...


Atgaivinu prisiminimus iš 1967 metų kovo vidurio Kulautuvoje, kai Nemunu čežėdamos, tarsi sausi šiaudai, link Baltijos jūros plaukė ledų lytys, ižas, anapus – senovinė, miniatiūrinė Zapyškio šventyklėlė, o nuotraukoje – mes, linksmi Vilniaus universiteto bendrakursiai, negalvojome nei apie šaltus skersvėjus, nei apie ligas, nors aš tada...


  Liaudies išmintis sako: ankstyva varna dantis krapšto, o vėlyva – akis.  Nežinia, kiek politinių partijų skyrių ir jų lyderių Palangoje gali prilygti varnoms – neabejotinai, tarp jų yra ir labiau kilmingų paukščių ar visai nušepusių žvirbliukų, bet savivaldybės Tarybos rinkimais Palangoje kol kas nekvepia, nors iki jų teliko tik pusantro...


Vyriausybė trečiadienį patvirtino 2012 metų biudžetą, kuris numato tolesnes griežtas taupymo priemones. Sumažintas finansavimas ir šalies savivaldybėms. Vadinasi, teks dar labiau susiveržti ir taip suveržtus diržus. Ar Palangos įstaigos ir įmonės pasiruošusios dar alkanesnei būčiai? Kur dar galima sutaupyti? Palangos savivaldybės įmonės skėsčioja rankomis bei vienbalsiai...


Prieš septynerius metus, Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, Anglijos viduryje, pietų Jorkšyre, jaukiame ir išpuoselėtame Rotherham miestelyje likimas suvedė su tuomet dar vos 21 metų marijampoliečiu Mindaugu Andriuškevičiumi. Vaikinas tiesiog degė noru užsidirbti pinigų ir padėti Lietuvoje likusiems artimiesiems. Tačiau kaip ir dauguma lietuvaičių, pakliuvusių į...


Ar galima įkišti pagalį į riedančius ratus?

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2011 01 31 | Rubrika: Miestas

Palangoje prasidedanti savivaldybių rinkiminė kampanija žada būti kaip reta karšta ir arši. Miškas jau dabar pradedamas kirsti taip, kad skiedros lekia į visas puses. Kliuvo net bene aktyviausiai valdžios kritikei Rūtai Ruzgutei, kuri viešai apkaltinta tarybos tribūną naudojanti konservatorių politinei reklamai.


Gegužės 13-14 dienomis Lietuvoje vyko išankstinis balsavimas prezidento rinkimams. Anksčiau balsavo tie, kurie dėl tam tikrų aplinkybių negalės balsuoti sekmadienį savo rinkiminėje apylinkėje. Palangoje per dvi dienas balsavo 482 rinkimo teisę turintys asmenys. Šis skaičius iškėlė Palangą į aktyviausiai balsuojančių savivaldybių gretas. 


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas