Balsavimo teise Palangoje galėjo naudotis ne visi?

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012-11-08
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin

Aikštės apylinkės rinkimų komisijos pirmininkė A.Kaminskienė: „Pasikeitus rinkimų įstatymui, rinkėjų kortelių einant balsuoti turėti nebėra būtina“.

Aikštės apylinkės rinkimų komisijos pirmininkė A.Kaminskienė: „Pasikeitus rinkimų įstatymui, rinkėjų kortelių einant balsuoti turėti nebėra būtina“.

Nors rinkimai į Seimą jau praėjo ir jų rezultatai patvirtinti, aistros dėl jų tebeverda ir aukščiausiu šalies lygiu – iki pat Konstitucinio teismo – ir daugiau ar mažiau politika besidominčių žmonių namuose. Prieš kelias dienas į redakciją paskambinusi palangiškė pasiguodė, jog ji neturėjo galimybės pasinaudoti savo teise balsuoti – o gal tas balsas būtų turėjęs įtakos rinkimų rezultatams.

Ir vienas balsas lemia
„Tikrai norėjau dalyvauti rinkimuose ir balsuoti, tačiau negalėjau to padaryti, - po antrojo rinkimų turo pasiguodė į redakciją paskambinusi Ganyklų gatvėje gyvenanti palangiškė E.S. (vardas ir pavardė redakcijai žinomi). - Laukiau laukiau, kol man atneš kvietimą dalyvauti rinkimuose, bet taip ir nesulaukiau“.
Sunkiai vaikštanti moteris sakė turėjusi tvirtą nuomonę, už ką balsuoti, ir tikrai norėjusi tai padaryti. Ji planavo pasinaudoti teise balsuoti namuose, tačiau taip ir nebalsavo.
„Galbūt mano vienos balsas nieko nebūtų nulėmęs, bet gal aš ne viena tokia? Kita vertus, kai buvo perskaičiuojami tie nedaug balsų, kurie skyrė Praną Žeimį nuo Genovietos Krasauskienės, tai kiekvienas balsas brangus buvo. Apmaudu, kad taip ir likau nepareiškusi nuomonės“, - guodėsi moteris.

Teikė iki spalio 6-osios
Šiais metais rinkėjų kortelės gyventojams buvo teikiamos nuo rugsėjo 18 d. iki spalio 6 d. Jas teikė rinkimų apylinkės, kuriai pagal gyvenamąją vietą priklauso rinkėjas, nariai.
Apylinkės rinkimų komisijos narys, įteikdamas rinkėjo kortelę, privalo informuoti rinkėjus apie tai, kokie asmenys ir kaip gali įgyvendinti teisę balsuoti namuose, kaip gali balsuoti rinkėjų artimieji, kurie negyvena nurodytu adresu, yra išvykę kitur ar kaip gali balsuoti rinkėjai, apsistoję nurodytu adresu, bet įrašyti į kitos apylinkės rinkėjų sąrašus.
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) tinklapyje pateikiama informacija, jog jeigu rinkėjo kortelės nebuvo įmanoma įteikti asmeniškai, nevardinis kvietimas atvykti balsuoti gali būti įdėtas į pašto dėžutę arba perduotas rinkėjo kaimynui.
Norint balsuoti namuose, reikėjo pateikti prašymą apylinkės rinkimų komisijai, nuėjus į rinkimų apylinkę arba užpildžius tokį prašymą, kuomet į namus rinkimų komisijos nariai pristato rinkėjo korteles. Jei asmuo yra neįgalus, prašymą galėjo pateikti ir kitas asmuo (šeimos narys, kaimynas, besirūpinantis asmuo ar komisijos narys).
Balsavimas namuose vyko spalio 12 ir 13 dienomis 8-20 val. Pakartotinis balsavimas namuose vyko spalio 26 ir 27 dienomis 8-20 val.

Kortelės –  nebebūtinos
„Palangos tilto“ kalbinti Pajūrio rinkimų apygardos, kurioje, be neringiškių ir dalies Klaipėdos rinkėjų, balsuoja ir palangiškiai atstovai bei buvusi Aikštės apylinkės rinkimų komisijos pirmininkė Aldona Kaminskienė visų pirma priminė, jog, pasikeitus rinkimų įstatymui, kvietimais į rinkimus kartais pavadinamų rinkėjų kortelių einant balsuoti turėti nebėra būtina - rinkimų dieną savo apylinkėje, kurioje rinkėjas deklaravęs savo gyvenamąją vietą, jis gali eiti balsuoti be rinkėjo kortelės.
„Tai, kad asmuo negavo rinkėjo kortelės, nesudaro jokių problemų jam pareikšti savo valią. Tiek išankstinio balsavimo dienomis, tiek sekmadieniais, kai vyko pirmasis ir antrasis rinkimų turai, rinkėjų kortelės, žmogui pateikus asmens dokumentą, buvo atspausdinamos tiesiog rinkimų apylinkėse“, - priminė Pajūrio apygardos rinkimų komisijos narys Virgilijus Beržanskis, kuris buvo atsakingas už išankstinį balsavimą Palangoje.
„Anksčiau, kol dar nebuvo pakeistas rinkimų įstatymas, gal ir buvo svarbu turėti rinkėjo kortelę. Tačiau, kiek man žinoma, ir tada, pateikus asmens dokumentą, nebuvo daroma kliūčių žmogui balsuoti. Šiemet – juo labiau“, - paantrino A.Kaminskienė.

Visų įteikti neįmanoma
Pajūrio apygardos rinkimų komisijos pirmininkas Vytautas Krutulis dar prieš rinkimus sakė, jog tiesiog neįmanoma visiems rinkėjams įteikti kortelių. O labiausiai šioje apygardoje dalyti rinkėjo kortelių nesisekė Neringoje.
„Ateina rinkimų apylinkių darbuotojai prie namų, o jie užrakinti. Žmonės yra deklaravę gyvenamąją vietą Neringoje, tačiau realiai joje būna tik vasarą. Neringoje išdalijome tik apie 60 proc. rinkėjo kortelių“, – skaičiavo V.Krutulis.
Klaipėdoje ir Palangoje šis procentas buvo ženkliai mažesnis, tačiau 100 proc. nepasiekė – to ir neįmanoma padaryti.

Būna, kad iškolioja
V.Krutuliui pritarė ir A. Kaminskienė.
„Komisijos nariai, nors turi labai nedaug laiko kortelėms išnešioti ir įteikti, neradę namuose rinkėjų po kelis kartus į tą patį butą ar namą užsuka. Įmesti į pašto dėžutę kortelės negalima, tai draudžia įstatymas. Tačiau yra paliekamas pranešimas su nuorodomis, kaip ir kur kreiptis dėl šio dokumento“, - aiškino apylinkės komisijos pirmininkė.
Tačiau, pasak jos, esama ir tokių namų, kurių gyventojams įteikti korteles sunku. Aikštės apylinkei priklauso keli bendrabučiai, ant kurių butų durų net numeriai nepažymėti. Būna ir taip, kad gyventojai komisijos narių neįsileidžia, nors pastarieji ir girdi, kad už durų kažko esama.
„Galbūt pavakariais, kai didžiausia galimybė rasti žmones namuose, kai kurie gyventojai prisibijo nepažįstamų įsileisti, nors mes visada prisistatome”, - svarstė A.Kaminskienė.
Ji pridūrė, jog yra ir tokių piliečių, kurie ne tik durų neatidaro, bet ir iškolioja į jas besibeldžiančiuosius.
„Pati nešiojau korteles. Į vieną butą, kuriame gyvena net šeši rinkėjai, ne tik kad neįsileido, bet dar ir išėjusią iš laiptinės pro langą apkeikė“, - prisiminė moteris.

Iš 400 neįteikė 23
A.Kaminskienė prisiminė, jog Ganyklų g. gyvenantiems rinkėjams korteles nešiojęs komisijos narys iš turėtų 400 dokumentų neįteikė tik 23.
„Žinau, kad buvo skambinta jūsų minėto buto kaimynams, nes komisijos nariui keletą kartų niekas neatidarė durų. Mūsų žiniomis, ten gyvenanti moteris sunkiai vaikšto. Bet ji galėjo arba pati mums paskambinti ir pranešti, kada galėtume ateiti ir tartis dėl balsavimo namuose. Arba galėjo paprašyti giminaičių ar kitų ja besirūpinančių asmenų, jei tokių esama. Bet kuriuo atveju skambinti reikėjo ne po rinkimų. Apgailestaujam, kad ponia negalėjo pareikšti savo valios, bet jeigu mūsų neįsileidžia, kaip mes galime įeiti?‘ – kalbėjo A.Kaminskienė.
Rinkimų komisijos pirmininkė paminėjo, jog antrajame rinkimų ture pageidavimą balsuoti namuose buvo pareiškęs 41 Aikštės apylinkėje gyvenantis palangiškis. Balsavo 40, nes vienas žmogus pateko į ligoninę.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Lietuva įžengė į 30-uosius nepriklausomybės metus, ir jaunoji karta tik iš tėvų ar senelių pasakojimų ar senų, juodai baltų video juostų, tegirdi, koks buvo kelias į laisvę. Kas TĄ baisiąją sausio naktį gynė Aukščiausią tarybą (dabar – Seimą), ko gero, iki šiol prisimena sodrų, išskirtinį joje mišias laikiusį ir, sovietų tankams džeržgiant netoliese...


Palangos miesto reprezentacinis krepšinio klubas „BC Palanga“ savaitgalį įsirašė penktąją pergalę Nacionalinėje krepšinio lygoje („Mezon – NKL“). Palangiškiai namuose be didesnio vargo 87:66 (18:12, 18:11, 26:17, 25:26) susitvarkė su Molėtų „Ežerūno“ komanda.


Užvakar paskelbus valstybinių lietuvių kalbos ir literatūros, chemijos ir informacinių technologijų brandos egzaminų rezultatus ir paaiškėjus, jog net 12 proc. abiturientų neišlaikė lietuvių kalbos egzamino, žiniasklaidoje nuvilnijo komentarų banga, jog kasmet daugėja mokyklas baigiančių „beraščių“. Tuo tarpu Palangos senoji gimnazija, nors jos abiturientų...


Balsavimo teise Palangoje galėjo naudotis ne visi?

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012 11 08 | Rubrika: Miestas

Nors rinkimai į Seimą jau praėjo ir jų rezultatai patvirtinti, aistros dėl jų tebeverda ir aukščiausiu šalies lygiu – iki pat Konstitucinio teismo – ir daugiau ar mažiau politika besidominčių žmonių namuose. Prieš kelias dienas į redakciją paskambinusi palangiškė pasiguodė, jog ji neturėjo galimybės pasinaudoti savo teise balsuoti – o gal tas...


Darbo partijos kandidatė Pajūrio rinkimų apygardoje Genoveita Krasauskienė nepraranda vilties patekti į Seimą, kai, regis, jau visi šaukštai po pietų.


Vakar baigėsi išankstinis balsavimas antrajame rinkimų į Seimą rate. Palangoje teise pareikšti savo valią tie, kurie neturės galimybės padaryti to sekmadienį, galėjo Palangos miesto savivaldybės administraciniame pastate Vytauto g. 112, nuo 8 iki 20 val. 


Praėjusį penktadienį „Palangos tilto“ redakcijos darbuotojai darbą pradėjo nuo skambučio policijai – ryte atvykę į redakciją, radome sudaužytą laikraščio reklaminį stendą. Visą vasarą jis niekam iki mūsų laikraštyje praėjusią savaitę pasirodžiusių nepalankių straipsnių apie buvusį ministrą Raimundą Palaitį netrukdė. Chuliganų išpuolis, kurį redakcija...


Marijona Jurgaitytė-Žiūraitienė – aktyvi palangiškė, besidžiaugianti gyvenimu ir laiką besistengianti išnaudoti kuo efektyviau. „Aš nesu palangiškė, tačiau čia gyvenu jau 16 metų. Palangoje apsigyvenau labai prastos sveikatos būdama“, - atskleidė miestelėnė, pasidžiaugusi, jog iki šiol laimingai gyvena. Rašanti eilėraščius moteris kupina kūrybinių minčių, jau ruošiami eilėraščiai antrajai...


Šeštadienį vyko Palangos miesto seniūnaičių rinkimai, kurie susiklostė ne visai taip, kaip buvo tikėtasi. Kunigiškių seniūnaitijoje balsavo devyni žmonės, kurie net neturėjo teisės balsuoti, todėl rinkimai laikomi neįvykę. „Kunigiškių seniūnaitijoje buvo du kandidatai – Vida Merkevičiūtė bei Stanislovas Norkus. Jei rinkimai būtų įskaityti, tuomet vyras būtų laimėjęs vieno balso persvara....


Nuo šių metų lapkričio 1 dienos įsigaliojo naujos Šilumos tiekimo ir vartojimo taisyklės. Jose akcentuojama, kad nuo šiol bus galima lengviau atsijungti nuo centralizuoto šilumos tiekimo, gauti daugiau duomenų sąskaitose bei mažiau mokėti už karštą vandenį. Deja, kalbant apie taisyklių įgyvendinimą, reikėtų pridėti jungtuką „bet“...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas