Bibliotekoje – K.Donelaičio „Metų“ sutiktuvės

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012-09-17
A. Banevičienė pristatė knygos leidėją (iš kairės) A.Naruševičių ir iliustracijų autorius R.Malecką ir D.Maleckienę.

A. Banevičienė pristatė knygos leidėją (iš kairės) A.Naruševičių ir iliustracijų autorius R.Malecką ir D.Maleckienę.

Penktadienį palangiškiai turėjo galimybę dalyvauti neeiliniame renginyje – kurorto viešojoje bibliotekoje surengtos, šiais metais leidyklos „Kalendorius“ išleistos, originaliai mūsų miesto menininkų Rimgaudo ir Dangirutės Maleckų iliustruotos Kristijono Donelaičio poemos „Metai“ sutiktuvės. Knyga išleista artėjančioms 1714-ųjų sausio pirmąją gimusio grožinės lietuvių literatūros pradininko 300-osioms gimimo metinėms paminėti.

Klasikos ir modernizmo harmonija
Tik pasirodžius leidiniui, „Bernardinuose“ publikuotame straipsnyje „Klasikos ir modernizmo harmonija „Metuose“ Regina Jasukaitienė rašė: „Gyvybės ir mirties, chaoso ir dermės, saulės ir Dievo galia, tikėjimas ir pasitikėjimas pasaulio amžinatve, anot Vydūno, „gyvojo tikybiškumo“ idėjos skamba vartant R. Malecko ir D. Maleckienės fotografika iliustruotą naujausią „Metų“ leidinį, kuris yra skirtas brandžiam skaitytojui, norinčiam giliau suvokti K.Donelaičio pasaulėjautą ir pasaulėžiūrą, atkuriamą pagal mus pasiekusį – išlikusį donelaitišką žodį ir iliustracijas, padidinančias minties tankį. Redaktorius K. Požėra prisipažino, kad šis darbas reikalavo ypatingo kruopštumo ir atidos, ir truko dvejus metus. Norėdamas, kad leidinio kalba atitiktų akademinio leidinio kalbą (vėlesniuose kalba buvo supaprastinta, „adaptuota“), „Metus“ perskaitęs bent penketą kartų! Ir kiekvienąkart atrasdavęs vis ką nors naujo… Dėliodamas iliustracijas stengęsis išlaikyti pusiausvyrą, kad jos neužgožtų teksto. Kantrybė, kruopštumas ir meninė intuicija išlydė aukštos prabos kūrinį. Naujausias „Metų“ leidinys harmoningas ne tik vizualiai“.
Kokie teisingi šie R.Jasukaitienės žodžiai galėjo įsitikinti tie, kurie penktadienį atėjo į Palangos viešąją biblioteką, vartė naująjį leidinį ir bendravo su jį išleidusios leidyklos „Kalendorius“ direktoriumi Aurelijumi Naruševičiumi bei knygą iliustravusiais D. ir R.Maleckais.

Jubiliejų pasitinkant
Knygos pristatymą pradėjusi Palangos viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Aura Banevičienė garsiai uždavė visą laiką naująją knygą varčiusių palangiškių patyliukais kartojamą klausimą: kaip kilusi mintis išleisti netradiciškai iliustruotą leidinį? Juk didžiajai daliai K.Donelaičio „Metų“ gerbėjų poema asocijuojasi su vienu iš labiausiai žinomų jos leidiniu su V. Jurkūno iliustracijomis – medžio raižiniais, kurie tikrąja to žodžio prasme iliustravo K. Donelaičio tekstą. Tuo tarpu naująją knygą iliustravo fotografikos meistrai: R. Maleckas – savitos fotografijos pradininkas, kurio kūryba „išlipa“ iš „grynosios“ fotografijos ribų, jo kūriniams būdingos abstrakcijos; D. Maleckienės darbuose lengva įžvelgti simbolius. Ir, kaip teigia R.Jasukaitienė: „Šiame leidinyje nerasite daiktiškųjų K. Donelaičio teksto ir dailininkų kuriamo pasaulio atitikmenų, kur ne kur šmėkšteli detalė, virstanti simboliu, kuris kreipia skaitytojo mintį į „Metų“ pasaulio visumą, arba jo sąrangą“. Tuo tarpu V.Jurkūno iliustracijos, perteikiančios būrų skurdą, jų išnaudojimą, vargingą buitį, sunkius darbus – lengvai suvokiamos net mokiniams, todėl lig šiol dedamos į vadovėlius ir chrestomatijas.
„Išleisti „Metus“ man pasiūlė didžiai šviesus žmogus, S. Lozoraičio premijos laureatas Kazys Požėra, – idėjos gimimą prisiminė A.Naruševičius. – Iš pradžių suabejojau: ar dar kam nors įdomus K.Donelaitis? Ar knyga suras savo skaitytoją? Juolab kad leidinių būta daug. Tačiau, kai jis man parodė Rimgaudo ir Dangirutės darbus, kuriuos jie kūrė, o Kazys atrinkinėjo beveik porą metų, nusprendžiau to imtis“.
Prisiminė leidyklos direktorius ir tai, kad knygos rengimas spaudai taip pat buvęs „juodas ir rimtas“ darbas: metus ji redaguota ir koreguota. Korektūrą sunkino dar ir tai, kad „gudrūs“ kompiuteriai, aptikę jiems nežinomą žodį – o K.Donelaičio kalba gerokai skiriasi nuo dabartinės sunormintosios literatūrinės kalbos – jį savaip ištaisydavo.
„Dar viena paskata išleisti K.Donelaičio poemą – artėjantis jo jubiliejus. Šie metai paskelbti Maironio metais. Tačiau jei ne A.Ruseckaitės knyga „Šešėlis JMM“, nebūtume turėję nei vieno leidinio šiai sukakčiai paminėti. Manau, kad 2013-ieji turėtų būti paskelbti K.Donelaičio metais, tad šia knyga mūsų leidykla pasitinka poeto jubiliejų“, – sakė A.Naruševičius.

Tebeskaito ir dabar
Kad tokio K.Donelaičio leidinio iki šiol dar nebūta – beveik kiekviename puslapyje esama poemos iliustracijų – pastebėjo visi, susirinkusieji į knygos sutiktuves. Tad kitas klausimas – iliustracijų autoriams: kiek kartų teko skaityti poemą, kad būtų pagautas K.Donelaičio žodis, kad iškiltų vaizdas ar asociacija, kuri paskui fotografikos pagalba atgulė į knygą?
„Aš ir dabar vis dar perskaitinėju „Metus“, – pajuokavo R.Maleckas. O D.Maleckienė prisipažino, jog darbo būta sunkaus ir ilgo, darbuotasi beveik trejetą metų. O ką įdėti knygon, padėjęs atrinkti K.Požėra. „Tiesa, yra keletas darbų, kurių aš galbūt būčiau nedėjusi – ne todėl, kad jie man nepatiktų, tiesiog per laiką truputį kitaip matyti pradedi“, – prisipažino menininkė.
„Tiesą sakant, mudu abu buvome nustebę, kai Kazys pasiūlė iliustruoti „Metus“, – pasakojo R.Maleckas. – Negaliu sakyti, kad būčiau K.Donelaitį nuo mokyklos įsimylėjęs. Vaikystėje jį priimi vienaip, bėgant laikui – visai kitaip. Ateina supratimas, kad tai – didis meistras. Skaitai, ir prieš akis plaukia vaizdai, personažai, jų santykiai. Tik buvo kiek neramu: aš juk abstrakcionistas, ar tiks mano darbai „Metams“ atspindėti? Man pačiam kiek „slidokos“ tos iliustracijos, atrodo, palyginti jas su K.Donelaičio mintimis. Tačiau kiek mums pavyko – jums spręsti“.

Erdvė minčiai ir  pamąstymams 
Ir dabar „Metus“ tebeskaito knygos pristatyme dalyvavusi 37 metus Vydmantų mokykloje lietuvių kalbą ir literatūrą dėsčiusi Julija Paulauskienė. Pasidalijusi mintimis apie K.Donelaitį ir tai, kaip jį priima mokiniai – negi gali septintokas suvokti „Metų“ kalbos grožį ir paties kūrinio didybę, juk toks suvokimas ateina – jeigu ateina – gerokai vėliau, – J.Paulauskienė prisipažino, jog kol kas naujasis leidinys jai esąs kiek svetimas. „Gal per daug pripratau prie V.Jurkūno, kuris tiesiog iliustravo: gandras yra gandras, darbas yra darbas, – o čia reikia įsižiūrėti, reikia pamąstyti“, - atviravo buvusi mokytoja, kuri maloniai nustebino susirinkusiuosius itin raiškiai ir įtaigiai perskaičiusi ištraukas iš poemos.
Lietuvos žurnalistų draugijos pirmininkė, kultūros savaitraščio „Nemunas“ redaktoriaus pavaduotoja Gražina Petrošienė sakė esanti įsitikinusi, jog leidykla „Kalendorius“ atlikusi didžiulį darbą, poeto jubiliejaus išvakarėse išleidusi „Metus“. Ir prisiminė, kaip šiemet per Knygų mugę visi „užsimušdami“ ieškoję Maironio poezijos, tačiau nei viena leidykla nesusipratusi bent tomelio išleisti.
„Man ši knyga – ir labai laiku, ir labai gražiai išleista, – patikino G.Petrošienė. – Esu įsitikinusi, jog šis leidinys gali būti net labai priimtinas šiuolaikiniam jaunimui, kuris yra mąstantis. Ir gal net priimtinesnis, nei senieji, iliustruotieji lino raižiniais, nes šioje knygoje, šiose iliustracijose yra erdvės minčiai ir pamąstymams“.

Straipsnis skelbiamas „Palangos tiltui" vykdant Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo (SRTRF) projektą „Jūros mūšos aidai kurorto kūrėjų meninėje raiškoje ir gyvenime". 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Lapkričio 21 d. Palangoje viešėjo Lietuvos karininko, partizanų vado, rezistento, dimisijos brigados generolo, Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos prezidiumo pirmininko, partizanų ginkluotųjų pajėgų organizatoriaus ir pasipriešinimo vado, ketvirtojo Lietuvos prezidento, Palangos miesto garbės piliečio Jono Žemaičio-Vytauto dukterėčia, sesers Kotrynos dukra Aušra Marija...


Palangos miesto savivaldybės viešoji biblioteka rugsėjo 11 d. – spalio 3 d. kviečia į projekto „lapo pasakojimai: nuo medžio iki knygos“ renginius.  


Naujųjų metų sutiktuvės Palangoje – vos ne pavyzdinės

"Palangos tilto" informacija, 2019 01 04 | Rubrika: Miestas

Pagrindinės Palangos gelbėjimo tarnybos vieningai linksi galva, kad Naujieji metai Palangoje sutikti ganėtinai ramiai, didesnių incidentų išvengta, nors svečių metų kaitos šventei kurortas susilakė kaip karštą vasaros dieną. Medikai, priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos specialistai bei policijos pareigūnai džiaugiasi augančia žmonių kultūra, didėjančiu sąmoningumu ir...


Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekojerugsėjo 6 d. įvyko trijų Laimos Petronienės poezijos knygų sutiktuvės bei vilnos vėlimo meistrės Oksanos Graužinienėsdarbų ciklo „Šiltos eilės“, įkvėpto L. Petronienės eilėraščių, pristatymas. Švelniosdirbinių linijos, spalvos įnešė daug jaukumo, ramybės ir gaivos vakarui.Ypatingo bibliotekos...


Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos lankytojai galės naudotis nemokama teisine pagalba, kurią nuotoliniu būdu teiks Vilniaus universiteto (VU) Teisės klinikos konsultantai. Rugpjūčio 29 d. 14 val. gyventojai ir miesto svečiai kviečiami į šventišką teisinės pagalbos atviros prieigos taško atidarymą bibliotekos interneto skaitykloje. Atidarymo metu...


Palangiškiai turėjo galimybę mokytis piešti smėliu

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 06 20 | Rubrika: Miestas

Penktadienį Palangos miesto viešojoje bibliotekoje miesto gyventojai turėjo galimybę išmokti piešti smėliu, sužinoti, kas yra smėlio animacija ir terapija.


Praėjusį penktadienį Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje atidaryta paroda „Kristijonas Donelaitis 300“, skirta lietuvių grožinės literatūros pradininko 300 metų jubiliejui. Parodoje eksponuojami 2011-aisiais ir 2012-aisiais Klaipėdos bei Kaliningrado tapytojų ir grafikų bei jų bičiulių iš kitų šalių kūriniai, kurti tiek plenere Tolminkiemyje, tiek kūrybinėse dirbtuvėse....


Kuo kvepėjo ir ką galėjai jausti, girdėti, regėti, prisiminti lapkričio keturioliktąją apypiečiui Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje?


Naujųjų metų sutiktuvės – daug ramesnės nei pernai

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 01 03 | Rubrika: Miestas

Palangiškiai bei kurorto svečiai šiemet sutikdami Gyvatės metus buvo daug ramesni nei pernai – teigia policijos pareigūnai bei ugniagesiai gelbėtojai, o komunalininkai bei medikai priduria, jog gydytojų iškvietimų bei darbo miestą tvarkantiesiems buvo dvigubai mažiau.    


Bibliotekoje – K.Donelaičio „Metų“ sutiktuvės

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012 09 17 | Rubrika: Kultūra

Penktadienį palangiškiai turėjo galimybę dalyvauti neeiliniame renginyje – kurorto viešojoje bibliotekoje surengtos, šiais metais leidyklos „Kalendorius“ išleistos, originaliai mūsų miesto menininkų Rimgaudo ir Dangirutės Maleckų iliustruotos Kristijono Donelaičio poemos „Metai“ sutiktuvės. Knyga išleista artėjančioms 1714-ųjų...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas