Buvusi sodininkų bendrijos valdybos pirmininkė privalės atlyginti keliolika tūkstančių eurų sodininkų bendrijai padarytą žalą

Palangos tiltas, 2020-11-05
Peržiūrėta
1821
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Buvusi sodininkų bendrijos valdybos pirmininkė privalės atlyginti keliolika tūkstančių eurų sodininkų bendrijai padarytą žalą

Klaipėdos apygardos teismas, išnagrinėjęs apeliacinį skundą, paliko nepakeistą Plungės apylinkės teismo sprendimą, kuriuo buvusi sodininkų bendrijos valdybos pirmininkė privalės atlyginti keliolika tūkstančių eurų sodininkų bendrijai padarytą žalą. Civilinę bylą pirmąja instancija nagrinėjo šešiolikos metų teisėjo darbo patirtį turintis Plungės apylinkės teismo Plungės rūmų teisėjas Vaidas Gasiūnas.

Minimali mėnesinė alga – už valandos darbą per savaitę

Į Plungės apylinkės teismą su ieškiniu kreipėsi Kretingos rajono sodininkų bendrija „Rubuliai“, prašydama iš buvusios savo valdybos pirmininkės priteisti 14 266,34 Eur nuostoliams atlyginti.
Ieškinyje nurodyta, jog valdybos pirmininkė sudarė dvi darbo sutartis su savo sūnumi, kuriam už vienos valandos per savaitę darbo trukmę buvo mokamas minimalus mėnesinis darbo užmokestis. Pirmoji darbo sutartis galiojo beveik dvejus metus, antroji – kiek daugiau nei keturis mėnesius.
Asmuo pagal abi darbo sutartis turėjo konsultuoti sodininkų bendrijos „Rubuliai“ valdybą ir valdybos pirmininkę, savo mamą. Remiantis teismui pateiktais duomenimis, būtent ji, pagal kasos pajamų orderius, grynaisiais pinigais paimdavo sūnui skirtą atlyginimą, dalis priskaičiuoto atlyginimo taip pat buvo pervesta į jos banko sąskaitą. Kelių mėnesių atlyginimas buvo pervestas ir į paties darbuotojo banko sąskaitą.

Pateikė daugiau nei keturiolikos tūkstančių eurų ieškinį
Sodininkų bendrija iš buvusios valdybos pirmininkės taip pat prašė priteisti 500 Eur – ši suma iš bendrijos lėšų buvo sumokėta dviem advokatams už teisines paslaugas. Ieškovas nurodė, kad šias paslaugas valdybos pirmininkė pirko asmeninėms reikmėms.
Iš atsakovės taip pat prašyta priteisti 472,84 Eur – ši suma išmokėta valdybos pirmininkei už degalų ir telefono ryšio išlaidas.
Įskaitant Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybai sumokėtas socialinio draudimo bei gyventojų pajamų mokesčio įmokas už konsultanto įdarbinimą, viso sodininkų bendrija „Rubuliai“ iš buvusios bendrijos pirmininkės prašė priteisti 14 266,34 Eur turtinę žalą.

Atsakovė ir jos sūnus su ieškiniu nesutiko
Atsakovė Plungės apylinkės teismo prašė ieškinį atmesti: tvirtino sudariusi tik naudingus sodininkų bendrijai sandorius, jos sūnaus priėmimas į darbą buvo svarstytas valdybos posėdyje ir sūnus už atliktą darbą atsiskaitydavo pagal darbų priėmimo-perdavimo aktus. Moteris nurodė, kad sūnus buvo įpareigojęs ją paimti jam priklausantį darbo užmokestį, o leidimą kreiptis į teisininkus buvo suteikę valdybos nariai.
Plungės apylinkės teismas posėdyje apklausė atsakovės sūnų, kuris nurodė konsultuodavęs valdybos pirmininkę, savo mamą, bet kuriuo laiku, kai jai prireikdavo: konsultacijos vyko telefonu, naudojantis įvairiomis internetinėmis programomis, per susitikimus. Liudytojas teigė teikęs konsultacijas organizavimo, planavimo, bendrijos visuotinių narių bei valdybos narių priimtų sprendimų įgyvendinimo bei kitais klausimais.
Teisme taip pat buvo apklausti kiti liudytojai – sodininkų bendrijos „Rubuliai“ valdybos narių pareigas ėję asmenys.

Būtinas visuotinio bendrijos narių susirinkimo pritarimas
Plungės apylinkės teismas sodininkų bendrijos „Rubuliai“ ieškinį patenkino iš dalies. Konstatuota, kad valdybos protokolas, kuriuo nuspręsta sudaryti darbo sutartį su valdybos pirmininkės sūnumi, buvo priimtas nesant visuotinio bendrijos narių susirinkimo pritarimo. Prievolė turėti tokį pritarimą reglamentuojama Sodininkų bendrijos įstatyme ir sodininkų bendrijos „Rubuliai“ įstatuose. Nesant pritarimo, konstatuota, kad valdyba, savarankiškais sprendimais priimdama į darbą samdomą asmenį, viršijo savo įgaliojimus ir padarė bendrijai turtinės žalos.
Teismas, vertindamas ieškovų poziciją dėl pasirinkimo atsakovu patraukti tik buvusią valdybos pirmininkę, atkreipė dėmesį, kad dėl asmens įdarbinimo konsultantu buvo sprendžiama valdybos susirinkimo posėdyje. Sodininkų bendrijos įstatyme įtvirtinta, kad bendrijos valdybos nariai privalo solidariai atlyginti bendrijai nuostolius, padarytus dėl valdybos sprendimų, priimtų pažeidžiant bendrijos įstatus. Nagrinėjamu atveju sprendimus sudaryti darbo sutartis su asmeniu nusprendė ne vienasmeniškai atsakovė – svarstyme dalyvavo ir kiti valdybos nariai.
Teismo vertinimu, valdybos nariai turėtų būti atsakingi už žalos padarymą priimdami neteisėtus sprendimus, susijusius su samdomu asmeniu, todėl teismas posėdžio metu siūlė ieškovei apsispręsti dėl atsakovės ir buvusių valdybos narių, kurie įtraukti į bylą trečiaisiais asmenimis, procesinio statuso pakeitimų. Ieškovė tai padaryti atsisakė, motyvuodama, kad buvę valdybos nariai, kurie dalyvavo priimant sprendimus dėl ginčo žalos atsiradimo, yra byloje trečiaisiais asmenimis, o teismui nustačius žalos faktą, atsakovė įgyja regreso teisę į trečiuosius asmenis.
Teismas, išnagrinėjęs sodininkų bendrijų veiklai reikšmės galinčią turėti bylą, ieškinį patenkino iš dalies – patenkino Kretingos rajono sodininkų bendrijos „Rubuliai“ reikalavimus už 12 093,50 Eur. Šią sumą sudaro įdarbintam asmeniui išmokėtas atlyginimas – 7 586,62 Eur, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybai sumokėtos socialinio draudimo įmokos – 4 009,88 Eur, gyventojų pajamų mokesčio įmokos – 497 Eur. Pasisakydamas dėl teisinių paslaugų, degalų ir telefono ryšio išlaidų, teismas nenustatė atsakovės kaltės. Šalims jų turėtos bylinėjimosi išlaidos paskirstytos proporcingai patenkintų ir atmestų reikalavimų daliai.
Šis Plungės apylinkės teismo sprendimas buvo apskųstas Klaipėdos apygardos teismui, kuris Plungės apylinkės teismo sprendimą paliko nepakeistą.
***
Civilinę bylą nagrinėjo Plungės apylinkės teismo Plungės rūmų teisėjas Vaidas Gasiūnas, turintis dvidešimt aštuonerių metų teisinio darbo patirtį: ketverius metus dirbo policijos komisariate, aštuonerius – prokuroru. Šių metų lapkričio mėnesio 8 dieną sukanka šešiolika metų, kai Vaidas Gasiūnas dirba teisėju.
2012-2017 metais teisėjas Vaidas Gasiūnas užėmė Plungės rajono apylinkės teismo pirmininko pareigas, nuo 2018 m. liepos užima Plungės apylinkės teismo pirmininko pavaduotojo pareigas.


Skaistė Sadonytė
Plungės apylinkės teismo pirmininko padėjėja

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nutraukta Plungės apylinkės teismo Kretingos rūmuose nagrinėta civilinė byla dėl keliolikos tūkstančių eurų išieškojimo iš buvusio Kretingos rajono savivaldybės tarybos nario, tautodailininko Raimundo Puškoriaus.


Miegoti traukinyje ir nubusti prie pat jūros? Laisvai. O ir atsieis vos keliolika eurų.


Penkiolikmetės palangiškės dviratininkės mama iki šiol negali miegoti ramiai – jos dukros dviračiu partrenkta nukentėjusioji reikalauja, kad ji jai sumokėtų 25 tūkstančių eurų kompensaciją.  Įvykis įvyko pernai liepos pabaigoje prie „Maxima“ parduotuvė. Pagal Civilinį kodeksą už vaikų padarytą žalą atsako tėvai.  „Palangos tilto“ žiniomis, dviratininkės mama kreipėsi teisinės...


Šį sezoną Palangos reprezentaciniam krepšinio klubui „Kuršiai“ musę kandus – palangiškiai tarp 14 7bet-NKL klubų liko treti nuo galo, ištikimiausi sirgaliai širsta. „Komanda turi tokią nuostabią areną, už kurios nuomą nereikia mokėti nė cento. Kasmet iš Savivaldybės gauna 100 tūkstančių eurų paramos – net gerokai didesnės savivaldybės negali sau leisti. O rezultatai – liūdni,“ – sielojasi...


Klaipėdietis ir jo sporto klubas atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės dėl vengimo mokėti mokesčius – asmuo pripažino kaltę ir atlygino valstybei padarytą žalą – beveik 13 tūkst. eurų.


Mažosios bendrijos steigimas yra vis populiaresnis sprendimas, mažosios bendrijos steigiamos palyginti ne taip seniai. Mažoji bendrija (MB) yra tinkama verslo plėtrai šeimai ar vienam asmeniui, mažajai bendrijai gali priklausyti iki dešimties žmonių. Tai tobuliausias sprendimas smulkiam šeimos verslui. Profesionalūs specialistai pasirūpins mažosios bendrijos steigimu ir...


Klaipėdos apygardos teismas, išnagrinėjęs apeliacinį skundą, paliko nepakeistą Plungės apylinkės teismo sprendimą, kuriuo buvusi sodininkų bendrijos valdybos pirmininkė privalės atlyginti keliolika tūkstančių eurų sodininkų bendrijai padarytą žalą. Civilinę bylą pirmąja instancija nagrinėjo šešiolikos metų teisėjo darbo patirtį turintis Plungės apylinkės teismo Plungės...


Klaipėdos apygardos teismas pirmadienį, birželio 26 dieną, išnagrinėjęs VšĮ Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Poilsio ir reabilitacijos centro „Pušynas” ieškinį, iš buvusio įstaigos vadovo Vinco Nesteckio priteisė 35 700 eurų žalos atlyginimą bei 5 procentų dydžio metines palūkanas. Tokia žala, pasak teismo, centrui padaryta dėl...


Jackų šeimai gali tekti atlyginti Kurhauzui padarytą žalą

„Palangos tilto” informacija, 2013 07 22 | Rubrika: Miestas

Kultūros paveldo departamentas (KPD), pateikęs teismui ieškinį dėl G. Jackai ir jo šeimai nuosavybės teise priklausančios medinės Kurhauzo dalies likučių paėmimo valstybės nuosavybėn, pateikė ir dar vieną ieškinį. Juo siekiama iš Kurhauzo bendrasavininkų prisiteisti atlygį už kultūros paveldo objektui padarytą žalą, kurią speciali KPD komisija įvertino 103 tūkst....


Gydytojas padarytą žalą atlygins dalimis

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 11 23 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto savivaldybės kontrolierių tarnyba atliko patikrinimą dėl Pirminės asmens sveikatos priežiūros centro tarnybinio automobilio „Fiat Panda“ konfiskavimo. Kontrolierės, įvertinusios gautus duomenis, nustatė, kad minėto automobilio gydymo įstaiga neteko dėl buvusio bendrosios praktikos gydytojo Kęstučio Alūzos rugpjūčio viduryje padaryto Kelių eismo taisyklių pažeidimo. Šiuo...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius