Dailininko paslaptis: iš kasdienybės gimstantis menas

Rasa GEDVILAITĖ, 2010-08-22
Peržiūrėta
1741
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangoje liepos mėnesį pristatęs savo personalinę parodą dailininkas Pranas Griušys nepraleido progos pasidžiaugti ir ilgesnėmis atostogomis kurorte, nors pats kaip teigė, ne itin daug laiko šiame, vasaros sostine vadinamame mieste ir praleido. Sugebantis įžvelgti aplinkoje vaizduotę žadinančias detales, menininkas pasidžiaugė aplinkos grožiu ir kaip pats paminėjo, tiesiog visa tai „siurbė“ į save. Įkvėpimo šaltinio specialiai neieškantis dailininkas, pats neretai nustemba, kuomet jis „apsilanko“ netikėčiausiu momentu.

 

Nėra klasiinis poilsiautojas

„Aš nesu klasikinis poilsiautojas“, - pripažino P.Griušys, patikindamas, jog visgi prie jūros nueiti niekuomet neatsisako. Nors daugeliui poilsiautojų jūra neatsiejama nuo saulėlydžio palydėtuvių, kas vakarą vasaros šiltuoju metu suviliojančių būrius žmonių, menininko atžvilgiu, pasak P.Griušio, saulėlydis yra nedėkingas. „Jį nutapyti taip, kad nebūtų per saldu – labai sudėtinga“, - dažnai pasirenkantis kur kas buitiškesnes detales įvertino menininkas. Nors, kaip jis prisiminė, daugelis meno studijas pasirinkusių studentų traukia į Nidą, kur ir ten ypatingai sunku perteikti vaizdą, pernelyg „švaru“. Pasak jo, kai kuriems visgi pavyksta, tačiau šiukšlyną tapyti kur kas lengviau.

Sugrįžęs į studentavimo laikus, prisiminė ir savuosius: „Turiu ir aš su Palanga susijusių prisiminimų – nutapytą J.Basanavičiaus gatvėje buvusią kirpyklą“. Tuomet ruošęsis diplominiam darbui, jis pasirinko būtent šį objektą, tačiau jį įvertinus kaip netinkamą, teko griebtis kito darbo. „Ilgai prašiausi įleidžiamas į lėktuvo vidų, o tai tuomet buvo didžiulė problema. Galiausiai pavyko – visi buvo išvaryti, man reikėjo interjero vaizdo – pabėgo ir stiuardesė, nors ir jos man reikėjo“, - linksmus gyvenimo nuotykius prisiminė dailininkas.

 

Individualus vertinimas

„Mane vadina žemininku“, - savo stilių įvardino P.Griušys, atspindintis labai artimus kiekvienam objektus, tačiau jo darbuose įgavusius tam tikrą prasmę. Vieno žvilgsnio nepakanka, jog išvystum visą supantį vaizdą. „Kiekvienas žvelgdamas į vieną ar kitą paveikslą, jį gali aiškinti visai kitaip, nei kitas žmogus. Kiekvienas supranta individualiai“, - atskleidė P.Griušys. Kartais, pasak jo, vien tapybos nepakanka. Tai įrodė ir vienas į Palangą atvežtas darbas, kuriame atspindėtos ilgakasės undinėlės, jų kasos atrado savo vietą ir šalia paveikslo išdėliotose skardinėse. Taip iš tokių paprastų, kasdieniškų detalių gimsta nepaprasti kūriniai.

 

Pagalbininkas – ir šuo

Kaune gyvenantis ir dirbantis menininkas Palangoje puikiai atranda savąją vietą. Tai patvirtino ir pirmą kartą atvežta jo personalinė paroda. Jau sulaukė pasiūlymo eksponuoti savo darbus ir netolimoje ateityje. „Galiu atvežti tik tuos paveikslus, kurie telpa automobilyje, tai didžiulė problema“, - žemiškais rūpesčiais pasidalino menininkas, užsiminęs, jog galbūt palangiškiai bus nustebinti ir naujais jo darbais. Nežinia, kada kokia geniali mintis „stuktelės“. „Man daug temų pasiūlo ir šuo. Gaila, jog šįkart neatsivežiau į Palangą“, - išdavė savo gražią paslaptį menininkas. Rodydamas į nutapytą žaislinį arkliuką, jis papasakojo, jog būtent vaikštant su augintiniu, žolėje buvo aptiktas šis eksponatas. Nestokojantis nei meninės išminties, nei kūrybiškumo, juo labiau entuziazmo, dailininkas, savo paveiksluose tiesiog pasakodamas visą istoriją, pripažino, jog jam pasidaro neramu, kuomet ima nebepastebėti aplink jį supančių įkvepiančių detalių, tačiau, kaip įrodo ir jo gimstantys darbai, tokių „krizių“ pasitaiko labai retai.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Pasibaigus vasaros sezonui ir prasidėjus auksiniam rudeniui Palanga vilioja ne vien išsiilgusius ramaus poilsio pajūryje ir pasivaikščiojimų margaspalviais lapais nuklotais kurorto takais.


 VšĮ Palangos asmens sveikatos priežiūros centras (ASPC) nuo lapkričio 10 dienos tapo elektrą gaminančiu vartotoju – nuo šiol pats pagamins 100 proc. visos įmonės reikmėms reikalingos elektros energijos. 


Aklai įstatymo raidės įsikibę prokurorai–gynę viešąjį interesą ir sustabdę daugiabučių namų komplekso, žinomo kaip „Elija“, statybas Šventojoje–valstybei gali kainuoti 25 milijonus eurų. Tokį ieškinį valstybei pateikė Palangos verslininkas Vaidas Šimaitis.


Po ilgų svarstymų galiausiai nutarta, kaip įamžinti dainininko Stasio Povilaičio atminimą Palangoje – jo autografu. Pasak šios idėjos sumanytojų – architektės Gerdos Antanaitytės ir dailininko Romo Klimavičiaus, autografas yra neatsiejama menininkų dalis, o kur daugiau palikti maestro pėdsaką, jeigu ne ant Koncertų salės, buvusios Vasaros estrados, kur tiek dainuota, tiek...


Palanga su kiekvienais metais vis gražėja: fontanai, gėlės, nauji statiniai. Tačiau yra žmonių, kurie to grožio nemato ar tiesiog gyvenimas jiems neleidžia jo pastebėti. Prie bažnyčios kiekvieną dieną galima matyti vieną kitą, kuriam pasaulis nebemielas. Ten prašantiesiems išmaldos laimė sutelpa saujoj. Vieną dieną monetų joje mažiau, kitą – daugiau. Viena tokių –...


Išnuomojo svetimą garažą, o pats dingo

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 01 14 | Rubrika: Miestas

Į „Palangos tilto“ redakciją kreipėsi nuo sukčiaus nukentėjęs palangiškis Linas Miciukevičius. Praėjusių metų lapkritį Palangoje vyras išsinuomojo garažą, bet, kaip paaiškėjo, neilgam – atostogaudamas užsienyje, sužinojo, kad buvo skaudžiai apgautas.


Trečiadienį į Palangos miesto savivaldybės viešąją biblioteką rinkosi tie, kuriems brangus praėjusiais metais netikėtai į Anapilį iškeliavusio dailininko Jono Algirdo Vaišės atminimas. Jo kūrybos gerbėjai turėjo progą išvysti dailininko darbų parodą, kuri buvo surengta jo žmonos Gražinos Vaišienės dėka.


„Savo jaunystės aš tik sau pavydžiu...“, – šią sokratiškai išmintingą sentenciją anksčiausią kovo keturioliktosios rytmetį kurorto centre ištarė čia 1938 metų balandžio 16-ąją gimęs Palangos menų patriarchas, elegantiškai dviratį vairuojantis Jonas Vaišė.


Vos pusantrų metų Palangos policijai vadovavęs, iš Pasienio policijos departamento į policiją dirbti atėjęs Jurgis Kažys, regis, įklimpo iki kaklo į bėdą - ketvirtadienio vakarą, įtariama, neblaivus kurorto policijos viršininkas padarė avariją, po kurios jis gali netekti savo darbo. Apie 21 valandą 30 minučių Klaipėdos policijos budėtojai sulaukė vienos moters skambučio, kuri išgąstingai...


Palangoje liepos mėnesį pristatęs savo personalinę parodą dailininkas Pranas Griušys nepraleido progos pasidžiaugti ir ilgesnėmis atostogomis kurorte, nors pats kaip teigė, ne itin daug laiko šiame, vasaros sostine vadinamame mieste ir praleido. Sugebantis įžvelgti aplinkoje vaizduotę žadinančias detales, menininkas pasidžiaugė aplinkos grožiu ir kaip pats paminėjo, tiesiog visa tai...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius