„Laiko atspindžiai“ – dailininko Vytauto Kuso septyniasdešimtmetį vainikuojantis parodų ciklas

"Palangos tilto" informacija, 2019-08-16
Peržiūrėta
2174
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangiškį dailininką Vytautą Kusą kurorto bendruomenė pažįsta kaip nuluptą. Jis – žinomas dailininkas, šunų muziejaus įkūrėjas, miniatiūrų galerijos autorius, poetas, išgarsėjęs ne tik savo kūrybos originalumu, bet ir rekordais, o jų dailininkas yra pasiekęs ne vieną. Menas, kūryba – šio žmogaus gyvenimo būdas. Tad septyniasdešimtąjį savo gimtadienį jis sutiko gausiame draugų būryje. Kūrėjas visus kvietė pasigrožėti naujausiais savo darbais parodų cikle „Laiko atspindžiai“.


Neįmanoma sutilpti į vieną erdvę
Kuomet daugelis menininkų visuomenei jubiliejaus proga prisistato su laiko patikrintais, žiūrovų pamėgtas ir kažkada jau eksponuotais savo darbais, V. Kusas išliko originalus – jo jubiliejų vainikavo dar niekur neeksponuotų, originalių darbų parodos, kurių durys meno mėgėjams buvo plačiai atvertos keliose skirtingose erdvėse. Per gana neilgą laikotarpį dailininkas suspėjo sukurti visą pluoštą naujausių kūrinių, kurie džiugino gerbėjų akį, pulsavo nuostabia spalvine gama, vertė susimąstyti apie žmogaus esmę, laiko tėkmę ir kasdienius mažyčius šviesos spindulėlius. Menas, kūryba ir jautrūs menininko potėpiai padeda įžvelgti gilesnius dalykus, kurių dažnai, įsisukę kasdienės rutinos darbuose, net nepastebime. Rekordų autorius yra gana plačių mostų, be galo produktyvus kūrėjas, kuriam neįmanoma sutilpti į vieną salę ar erdvę. Jo fantazija, mintys liejasi ne tik jautriais meniniais teptuko prisilietimais prie drobės, ar kruopščiu miniatiūrų kūrimu, bet ir eilėmis. V. Kusas, pristatydamas savo kūrybą draugams, atviravo, kad įkvėpimas pas jį neretai atkeliauja ir naktį, o vėliau belieka tik užfiksuoti sapnus. Jis skaitė savo eiles, kurios vedė, visus susirinkusiuosius į nuostabų meno, poezijos ir jausmų pasaulį.


Gyvenimo ir kūrybos šventė

Menui, jo kūrėjams laikas yra nepavaldus. Tad pasitikdamas septyniasdešimtuosius savo gyvenimo metus, dailininkas neskaičiavo laiko, pramintų gyvenimo takų ir takelių, jam gerokai svarbesnis ne žmogaus amžius, o jo darbai, savirealizacijos galimybės. Kavinėje – galerijoje „Liepa“ V. Kusas džiaugėsi, galėdamas plačiai atverti duris ir švęsti 300-ąją autorinę savo darbų parodą. „Švenčiame gyvenimo ir kūrybos šventę. Vytautui visą gyvenimą` reikėjo labai daug, jis kitaip negali. Naujausi, jubiliejinę sukaktį vainikuojantys, V. Kuso darbai eksponuojami Palangos miesto Savivaldybės III aukšto fojė, jo paties rankomis sukurtoje miniatiūrų galerijoje, dailininko studijoje Palangoje ( Taikos g. 8), ir kavinėje – galerijoje „Liepa“, esančioje (Sodų gatvė 14 B). Visi darbai yra vieno autoriaus, tačiau jie be galo skirtingi, kitokie, o svarbiausia, kad naujai sukurti, niekur iki šiol neeksponuoti“, – kviesdama aplankyti Palangoje, keliose skirtingose erdvėse atidarytame parodų cikle „Laiko atspindžiai“, kalbėjo autoriaus sutuoktinė Vida.


„Neužmirškit manęs, kol tapysiu naują eilėraštį...“

Vytautas Kusas parodoje kalbėjo eiliuota kalba. Gausų susirinkusiųjų būrį jis kvietė nepamiršti naminės duonos skonio, motinos rankų šilumos, branginti savo žemę, gamtą, nuostabius saulėtekius ir saulėlydžius. Eilėmis jis kalbėjo apie tylą, į kurią galima patekti, ištrūkus iš nakties. Akcentavo, kad netgi tamsiausiame sapne, galima įžvelgti rytmečio šviesą, nuostabias pievas, pamatyti į pavasarį grįžtančius paukščius. Jo eilėse ir tapyboje išryškėjo švelniomis, pastelinėmis spalvomis apgaubtas vienišo medžio motyvas, kuris fiksuoja daugelio žmonių gyvenimo atodūsius, laimės akimirkas ir paslaptingą kelionę, kurioje smulkučiai žmonės vaizduojami keliaujantys laike ir erdvėje: kas vieniši, o kas poroje, su savo sielos draugu. „Neužmirškit manęs, kol tapysiu naują eilėraštį“, – eiliuota kalba kreipėsi į gausų kūrybos mėgėjų, draugų ir artimųjų būrį kūrėjas. Atvykusieji į parodos atidarymą linkėjo autoriui laimės, kūrybinio polėkio, sveikino su gražia gyvenimo ir kūrybos švente.


Kūrybinių idėjų gausa

Stebint Vytauto Kuso kūrybą, tokius žmogaus sumanumo ir miklių rankų įrodymus, ateina mintis kad ateinantį jubiliejų meistras pasitiks su nykštukų muzikantų grupe, čirpinančių jo mažiausių instrumentų kolekciją, o parodų salėje atsiras pakaustytas laumžirgis. V. Kusas yra sukūręs miniatiūrinių styginių instrumentų kolekciją. Joje galima pamatyti – vos 4 ar 6 centimetrus siekiančius styginius instrumentus, jis gausiausios vieno autoriaus paveikslų parodos (1000 eksponatų) kūrėjas, mažiausios lietuviškos knygos (8x9 mm dydžio,3 mm storio,56 puslapių) sumanytojas ir kitų rekordų autorius. Jo darbai eksponuojami Lietuvoje ir užsienyje.

Dana Lukauskienė

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

2023 metais Palangos miestas švenčia 770 metų jubiliejų. Šiai sukakčiai paminėti Palangos lopšelio-darželio „Gintarėlis“ pedagogai organizavo kūrybinę iniciatyvą „Palangės atspindžiai miesto istorijoje“.


Nekantraudami norime Jus pakviesti į Palangos viešosios bibliotekos parodų salėje atidarytą fotografo A. Gurkšnio parodą „Kuršių genties atspindžiai: IX–XXI a.“


Artėjant Kovo 11-ajai, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai, ne tik mūsų šalyje, bet ir pasaulyje žinomas dailininkas Vidmantas Vaitkevičius į Palangos miesto savivaldybės viešąją biblioteką atvežė parodą „Lietuva“, kurioje eksponuojami Lietuvos vaizdai, nutapyti ant drobės ar šilko bei įvairi atributika su dailininko kurtais piešiniais. Kadangi...


Klaipėdos apygardos teismas konstatavo, jog pirmosios instancijos teismas pagrįstai išteisino menininko seserį ir jos draugą, kuriems buvo pareikšti kaltinimai dėl menininko paveikslų ir skulptūrų vagystės.  Moteris ir jos draugas buvo kaltinami tuo, kad veikdami bendrininkų grupe, moteriai turint priėjimą prie mirusio brolio turto, iš jo dirbtuvių ir buto Palangoje...


Palangiškį dailininką Vytautą Kusą kurorto bendruomenė pažįsta kaip nuluptą. Jis – žinomas dailininkas, šunų muziejaus įkūrėjas, miniatiūrų galerijos autorius, poetas, išgarsėjęs ne tik savo kūrybos originalumu, bet ir rekordais, o jų dailininkas yra pasiekęs ne vieną. Menas, kūryba – šio žmogaus gyvenimo būdas. Tad septyniasdešimtąjį savo...


Gegužės 28 dieną 17 valandą „Ramybės“ galerija (Vytauto g. 35, Palanga) kviečia į net keturių parodų atidarymą.


Pučiamųjų muzikos koncertų ciklas   „Dūdų vasara“


Iš letargo žadinamas vasaros parodų paviljonas

Vitalius Bernardas LITVAITIS, 2014 06 30 | Rubrika: Nuomonės

Vasaros parodų paviljonas – architekto Albino Čepio kūrinys, įtūpęs uragano padarytoje erdvėje S. Daukanto bei S. Dariaus ir S. Girėno gatvių sankirtoje, praeityje menantis įdomias ir reikšmingas, garsinusias Palangą ne tik Lietuvoje, parodas.


„Gamantos“ galerijoje – „7 atspindžiai“

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 05 05 | Rubrika: Kultūra

Paskutiniąją balandžio savaitę Palangoje, viešbutyje „Gamanta“ susibūrę į tapybos simpoziumą kūrė septyni Lietuvos dailininkai, plenere sukurtuosius darbus pristatę antradienį, balandžio 29 dieną, „Gamantos“ galerijoje atidarytoje parodoje „7 atspindžiai“.


Palangos pristatymu Maskvoje vykusioje tarptautinėje turizmo parodoje MITF baigtas kurorto Turizmo informacijos centro (TIC) pavasarinis tarptautinių parodų „maratonas“.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius