Darbo inspekcija įspėja: jei jūsų tokia darbo sutartis – atostogų nesitikėkite

Palangos tiltas, 2023-05-24
Peržiūrėta
1503
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Lrytas.lt nuotr.
Lrytas.lt nuotr.

Artėjant vasarai, artėja ir sezoninių darbų metas. Jais labiausiai susidomi jaunimas, ypač jaunus žmones traukia kurortiniai miestai. Pasak Valstybinės darbo inspekcijos, sezoninio darbo sutartys skiriasi nuo įprastų.

Palangoje esančiam žuvies kioskeliui vadovaujanti Deimantė Valančiūtė vasaros sezonui jau esą surinkusi darbuotojų komandą. Ją sudaro studentai, tačiau moteris sako – rasti atsakingų jaunų darbuotojų – nėra lengva. Anot jos, vieni žaidžia telefonu, o kiti užsiima kitais veiksmais – jaunimas sunkiai nori dirbti.

Pajūrio miestai – populiariausi tarp jaunimo, ieškančio sezoninio darbo. 

„Matome, kaip jie mėgaujasi suradę naujus draugus, bendraminčius, kaip jie mėgaujasi ir po darbo pramogomis. Palanga yra ideali vieta jaunimui“, – kalbėjo Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Ingrida Valaitienė.

Sezoniniais laikomi tie darbai, kurie dėl klimato sąlygų negali būti atliekami visus metus, pavyzdžiui, žemės ūkio, statybų, aptarnavimo sektoriaus darbai. Užimtumo tarnybos duomenimis, labiausiai sezoninių darbuotojų trūksta žemės ūkio ir statybų sektoriuose.

„Žemės ūkis vis tiek dažniausiai būna mažiau patrauklus tiek darbo užmokesčiu, tiek turbūt pastovumo prasme, ten pastebimas trūkumas. Na ir sezoniškumas turi tiesioginės įtakos ir statybos sektoriui, nes statybos sektorius žiemos laikotarpiu jis šiek tiek pristabdo savo veiklas“, – aiškino Užimtumo tarnybos direktoriaus pavaduotoja Giedrė Sinkevičė.

Pasak Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentės, aptarnavimo srityje dar vis intensyviai ieškoma darbuotojų: labiausiai reikia padavėjų restoranuose ir viešbučiuose kambarių tarnybos darbuotojų. 

„Visi restoranai ieško padavėjų vienareikšmiškai, atsidaro terasos, išaugusiam tam srautui kad ir viduje reikia tikrai nr1 padavėjų pareigybė, viešbučiai – kambarių tarnybą stiprina, priima daugiau kambarinių.

Darbo inspekcijos kancleris Šarūnas Orlavičius akcentuoja – sezoninio darbo sutartys yra kitokios. Jos gali būti 2 rūšių – terminuotosios ir neterminuotosios.

„Galima sudaryti terminuotą sutartį, neilgesniam kaip 8 mėnesiai, na tarkim, vasarą pradedame Palangoje prekiauti ledais nuo gegužės pabaigos iki galbūt rugsėjo vidurio, kada daugiausiai turistų atvyksta. Gali būti ir neterminuota sutartis, kada, tarkime, keliems sezonams arba bendrai dirbama be jokio termino, bet tam tikru sezonu. Pavyzdžiui, sudarau neterminuotą sezoninio darbo sutartį prekiauti ledais Palangoje nuo birželio iki rugsėjo galo, ir taip kiekvieną sezoną dirbu“, – dėstė atstovas.

Sezoninio darbo sutartys, kaip ir įprastos, suteikia socialines garantijas – pavyzdžiui, ligos išmokos, pensijos kaupimo. Darbo inspekcijos kancleris priduria, kad atostogų klausimas priklauso nuo sutarties rūšies. 

„Jeigu yra sudaroma sezoninio darbo sutartis ir ji yra vienam sezonui, tai tokiam darbuotojui to sezono metu atostogos nėra suteikiamos, bet jam nutraukus sutartį sumokama kompensaciją už nepanaudotas atostogas. Bet jeigu yra neterminuota sutartis, ar žmogus dirba kelis sezonus, tokiu atveju kasmetinės atostogos jau jam privalo būti suteiktos“, – atkreipė dėmesį Š.Orlavičius. 

Sezoninio darbo sutartį nutraukti yra paprasčiau. Apie tai darbdaviui ar darbuotojui užtenka pranešti prieš 5 kalendorines dienas.

Lrytas TV

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Penktadienį socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė darbo vizitu lankėsi Palangoje.


Atostogaujanti Lietuva plūsta į pajūrį - Mokesčių inspekcija, atsižvelgdama į tai, laikinai keičia klientų aptarnavimo tvarką.


Artėjant vasarai, artėja ir sezoninių darbų metas. Jais labiausiai susidomi jaunimas, ypač jaunus žmones traukia kurortiniai miestai.


Antrą mėnesį darbo rinkos barometras siunčia teigiamus signalus. Vasarį Europos valstybinių užimtumo tarnybų tinklo bei Užimtumo tyrimų instituto (IAB) darbo rinkoje pirmaujantis rodiklis vėl didėjo ir pasiekė 101,1.


Nuo gegužės 1 dienos keičiasi „Lidl“ parduotuvės Palangoje darbo laikas. Atsižvelgiant į pirkėjų pageidavimus ir jų apsipirkimo patogumą, ši „Lidl“ parduotuvė darbą pradės anksčiau ir dirbs iki 24 val. Iki šiol, adresu Klaipėdos pl. 59, Palangoje esanti „Lidl“ parduotuvė dirbo nuo 8 iki 22 val., o prasidedant vasaros sezonui darbo laikas...


Klaipėdos teritorinė darbo birža įgyvendina ESF projektą „Vyresnio amžiaus bedarbių rėmimas“, skirtą padėti 55 metų ir vyresniems darbo ieškantiems asmenims kelti kvalifikaciją, įgyti naujų profesinių gebėjimų ar patobulinti jau turimus.


Iš įvairių Lietuvos kampelių į Palangą suplūdusiems jaunuoliams, trokštantiems šiek tiek užsidirbti laikinoje šalies vasaros sostinėje, stovėjimas už prekystalio ar pedalų mynimas ne vienam tapo rimtu išbandymu. Sezoninis darbas nepatyrusius darbuotojus vargino ne tik fiziškai – teko išklausyti ir nepatenkintų Palangos svečių bambėjimus...


Nuo 2014 metų sausio 2 dienos Lietuvos darbo biržos įgyvendinamame ESF projekte „Išlik darbo rinkoje“ dalyvavo 118 asmenų, registruotų Klaipėdos teritorinės darbo biržos Palangos skyriuje.


Vakar popietę Klaipėdos teritorinės darbo biržos Palangos skyriuje buvo atidarytas papildomas Jaunimo darbo centras (JDC), aptarnausiantis darbo ieškančius ir profesinę karjerą planuojančius jaunus asmenis iki 29 metų amžiaus bei darbdavius, siekiančius įdarbinti jaunimą. Į naujomis spalvomis suspindusią Palangos darbo biržos pirmojo aukšto erdvę, kur įsikūrė JDC...


Įsibėgėjus žiemai ir įsivyravus šaltiems orams pagausėjo darbo Jūrininkų ligoninės Palangos departamente dirbantiems medikams, priglaudžiantiems nuo šalčio besislepiančius nuolatinės gyvenamosios vietos neturinčius žmones. Tuo tarpu kitos tarnybos – ugniagesiai, policija, „Palangos vandenys“ ir „Palangos šiluma“ – teigia, jog ši...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius