Didžioji pavasario šventė – šv. Velykos – gamtos atbudimo, pavasario džiaugsmo ir linksmybių šventė, kurorte jau prasidėjo

Linas JEGELEVIČIUS, 2022-04-08
Peržiūrėta
1941
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Didžioji pavasario šventė – šv. Velykos – gamtos atbudimo, pavasario džiaugsmo ir linksmybių šventė, kurorte jau prasidėjo

Didžioji pavasario šventė – šv. Velykos – gamtos atbudimo, pavasario džiaugsmo ir linksmybių šventė, o vienas iš reikšmingiausių šios šventės simbolių – kiaušinis, simbolizuojantis gyvybės atsiradimą. Šv. Velykoms skirti renginiai kurorte jau prasidėjo ir tęsis iki pat Prisikėlimo šventės. Kokie yra nauji šių metų šv. Velykų švenčių akcentai? 

Ridensime margučius

„Kaip ir dera, šių metų pagrindinis šv. Velykų šventės akcentas – margutis. Išskirtiniais velykiniais margučiais bus papuošta ne tik J. Basanavičiaus gatvė, bet ir Šventosios centrinės aikštės prieigos. Šventojoje metro aukščio kiaušinio formos plokštumos bus išmargintos tautiniais raštais, piešiniais. Tai – bendruomeninė edukacija „Numargink Velykų dekoraciją“, į kurią kviečiami šventojiškiai ir kurorto svečiai“, – sakė Indrė Žvikaitė, Palangos kultūros ir jaunimo centro (PKJC) kultūrinės veiklos vadybininkė.

Pasak organizatorių – Palangos kultūros ir jaunimo centro, skatinant bendruomeniškumą buvo pastebėta, kad žmonės noriai dalyvauja pasirengimo kalendorinėms šventėms renginiuose ir per šventes drauge su organizatoriais džiaugiasi sukurtu rezultatu.

 Šventiniu laikotarpiu Šventosios aikštėje bus pastatytas ir kelių metrų ilgio margučių ridenimo lovelis, kuris per šv. Velykas džiugins ne vieną šeimą.

Jau spėjo sudalyvauti 12 vaikų

Anot I. Žvikaitės, bendruomeninėje edukacijoje „Numargink Velykų dekoraciją“ balandžio 5 d. Šventojoje jau spėjo sudalyvauti 12 vaikų, o balandžio 7 d. užsiėmimui užsiregistravo 10. Į „Velykinių margučių“ edukacijas balandžio 9 ir 12 d. jau yra užsiregistravusių apie 10 dalyvių, bet dar yra vietų, tad laukiami visi norintys.

 Registracija į edukacijas telefono numeriu: +370 (683) 42504 arba el. paštu [email protected].

„Edukacijoje ,,Numargink Velykų dekoraciją" dalyviai margins jau paruoštas dideles kiaušinio formas velykiniais, tautiniais, baltiškais ir kitais raštais. Paruoštos dekoracijos papuoš Šventosios centrinės aikštės želdynus. Edukacijas veda S. Vainiūno meno mokyklos Šventosios skyriaus dailės mokytoja - metodininkė Audronė Bukauskienė“, – sakė PKJC vadybininkė.

Ko galima išmokti?

„Velykinių margučių“ edukacijoje dalyviai galės išmokti kiaušinius išrašyti vašku, sužinoti ir simbolikos reikšmes, ir žaidimus su margučiais. Sukauptomis žiniomis dalinsis etnologė Zita Baniulaitytė. 

Šiose edukacijose noriai dalyvauja ir vaikai, ir suaugusieji. 

Margučių alėja

Velykiniai margučiai tradiciškai kvies ir į Basanavičiaus gatvę. Palangos kultūros ir jaunimo centrui patikėta rūpintis prieš gerą dešimtmetį sukurtais įspūdingo dydžio, 2 metrų aukščio ir 1,4 metro skersmens, margučiais. Prieš metus vaikų piešiniais išpiešti margučiai išsibarstė po visą Palangą, o šiemet sugrįžta į J. Basanavičiaus gatvę.

„Ruošiantis šv. Velykų šventei visuomet  kyla daug diskusijų ir komentarų, kaip turi atrodyti margučiai. Vyksta diskusijos su bendruomene, savivaldybės atstovais, dizaineriais, siūlomos įvairios kiaušinių puošybos temos - nuo tautinių raštų motyvų iki Palangos istorijos fragmentų“ –  pasakojo Palangos kultūros ir jaunimo centro direktorė Vita Petrauskienė. 

Šiais metais Palangos margučiai pasipuoš Palangos miestų partnerių šalies tautiniais motyvais ir simboliais, kurie buvo derinti su kolegomis iš Latvijos, Estijos, Lenkijos, Gruzijos, Ukrainos, Izraelio, Vokietijos, Švedijos. 

„Šiemet, kaip ir kasmet, įvairių šalių tautinius motyvus ir simbolius ant kiaušinių nupiešė Palangos dizaineriai Martynas Lapas ir Gintaras Lapas. Jau šeštadienį, balandžio 9 d., J. Basanavičiaus gatvė pasipuoš Velykinių margučių kolekcija“, – sakė direktorė.

Renginiai vyks ir kitur

Artėjant šv. Velykoms, balandžio 13 ir 15 dienomis Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus rengia kūrybines dirbtuves, kurių dalyviai galės išmokti velykinius margučius dailinti tradiciniais būdais ir simboliais. O ikimokyklinėms ir pradinių klasių grupėms siūloma atskira programa.

„Kiekvienas kūrybinių dirbtuvių „Velykų numarginti“ dalyvis galės išbandyti tradicinį margučių marginimo būdą natūraliu vašku. Apie margučių raštus, spalvų reikšmes pasakos ir praktinę užsiėmimų dalį ves sertifikuoti tautodailininkai Angelė ir Vytautas Raukčiai, buvusi ilgametė muziejaus darbuotoja Sigutė Bendikienė. Na, o mažieji lankytojai turės galimybę pažaisti pavasario žaidimus, pasidaryti velykinę puošmeną ir, žinoma, nusimarginti margutį“, – sakė Jono Šliūpo muziejaus vedėja Nijolė Laužikienė.

 

 Palangos miesto sav. informacija

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Velykų varpai virš pavasario klonių Prikėlė gyvybę naujam atgimimui.


Kartu su atbundančia gamta į kiekvienus namus pasibeldžia viena iš gražiausių pavasario švenčių – šv. Velykos.


Velykos yra džiaugsmo ir vilties šventė – džiaugsmo dėl tiesos pergalės, dėl Kristaus įkūnyto žmonijos prisikėlimo naujam, šviesesniam ir laimingesniam gyvenimui, ir vilties, kad tamsiosios  jėgos bus nugalėtos.


Didžioji pavasario šventė – šv. Velykos – gamtos atbudimo, pavasario džiaugsmo ir linksmybių šventė, o vienas iš reikšmingiausių šios šventės simbolių – kiaušinis, simbolizuojantis gyvybės atsiradimą. Šv. Velykoms skirti renginiai kurorte jau prasidėjo ir tęsis iki pat Prisikėlimo šventės. Kokie yra nauji šių metų šv. Velykų švenčių akcentai? 


Palangoje pakvipo stinta – didžiausiame šalies kurorte prasidėjo ir visą savaitgalį šurmuliuos bene populiariausia žiemos šventė – „Palangos stinta“. Šiandien, penktadienį, šventė dar tik įsibėgėja – didžiausio svečių skaičiaus laukiama šeštadienį, kuomet „Palangos stintos“ organizatoriai pasiūlys daugiausiai atrakcijų pramogautojams, o geriausi virtuvės šefai – turtingiausią valgiaraštį...


Pats gražiausias metų laikas Palangoje – pavasaris, kai Šv. Jurgis paima raktus, atrakina žemę ir išleidžia žalumą. Tai nutinka per džiaugsmingą atbundančios gamtos šventę, kada išskirtinę nuotaiką kuria folkloro ansambliai, lalėdami visomis Lietuvos tarmėmis ir mirgėdami gražiausiais tautiniais kostiumais.


Penktadienį Palangoje pakvipo stintomis – prasidėjo tris dienas (vasario 7-9 d.) truksianti ilgai laukta žvejiška žiemos šventė – „Palangos stinta“.


Vieną gražią dieną Jaunųjų žurnalistų studijos moksleiviai išėjome pasivaikščioti – pasidžiaugti pavasario grožiu. Pavasaris yra labai paslaptingas metas – jis turi viską, bet kartu ir nieko, turi paslaptį, kurią visi žino, bet kartu ir nesupranta.Žmonės negali pakęsti nežinomybės, bet jiems patinka paslaptingumas, todėl juos taip ir gundo šis metų laikas...


Miesto komunalininkai kibo į pavasario darbus ir jau žvalgosi į sezono darbus. „Remontuojame persirengimo kabinas, pliažo įrangą, šiukšliadėžes, suolus, tvarkome  takus vedančius į kopas“, – „Palangos tiltui“ sakė UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktorius Konstantinas Skierus.


Skęstančios kopos lauks pavasario

Aistas MENDEIKA, 2009 09 15 | Rubrika: Miestas

Praėjusį antradienį Aplinkos ministerijos specialistai, mokslininkai bei Klaipėdos apskrities valdininkai susidomėję apžiūrinėjo Baltijos plaunamą kopą tarp jūros tilto ir Rąžės žiočių, tačiau nieko gudriau nesugalvojo, kaip tik laukti pavasario ir tada vėl plukdyti smėlį į tą vietą, kur jo trūksta.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius