Dienos socialinė globa: nauda – didelė, bet jos galimybės Palangoje neišnaudotos

"Palangos tilto" informacija, 2019-08-14

Mūsų visuomenėje yra ir pažeidžiamų, su negalia žmonių, kurie ne visada gali pasirūpinti savimi. Tokių žmonių tėvams ir šeimos nariams Palangos socialinių paslaugų centras (PSPC) siūlo atsikvėpti nuo kasdienio rūpesčio ir siūlo centre naudotis dienos socialine globa. Ji veikia paprastai: centro automobilis ryte aplanko palangiškių, turinčių šeimos narių su negalia, namus, padedant socialinei darbuotojai, jie saugiai atvyksta į centrą, jame bendrauja, yra pagal galimybe lavinami, užimami, o popiet vėl išvežiojami po šeimas. Tokios paslaugos gavėjų šiuo metu – 14.

Rūpinasi visą dieną
Nors dienos socialinės globos nauda tokiems paslaugų gavėjams yra akivaizdi – jie yra išvežami ar išlydimi į lauką, pasiekia net jūrą, kartu keliauja, yra integruojami pagal galimybes į visuomenę, vystoma jų motorika, net rengiamos kompiuterinio raštingumo pamokos, fizinio lavinimo užsiėmimai, centro specialistės apgailestavo, kad toli gražu ne visos kurorto šeimos, turinčios neįgalių šeimos narių, naudojasi tokia paslauga.
„Paslauga – labai patogi, tačiau ji kainuoja (20 proc. asmens pajamų jei suaugęs; jei paslauga naudojasi vaikas mokama 50 proc. vaiko pajamų), tačiau vis dar daug šeimų tradiciškai mieliau globą teikia patys“, – kalbėjo Daiva Dekontaitė, Palangos socialinių paslaugų centro direktorė. Ji vadovauja 45 darbuotojų, daugiausiai socialinių darbuotojų padėjėjų komandai.

Daug ko išmoksta
„Didžioji dauguma mūsų centre esančiųjų turi kompleksines negalias – ir fizines, ir protines. Net šeši turi judėjimo negalią – jie naudojasi specialiais vežimėliais. Kai kurių jų intelektas – vos kaip penkerių metų vaiko, tačiau jie visi yra be galo jautrūs, kūrybingi ir, būdami kartu, socialūs“, – sakė Gražina Diemintienė, PSPC socialinė darbuotoja. – Daugelis tokių palangiškių elementariausius socialinius įgūdžius įgauna būtent mūsų centre. Nepatikėsite: kai kurie neįgaliųjų tik būdami pas mus pirmąkart pamato prekybos centrą, vyksta į kelionę, turi galimybę bendrauti su kitais likimo bičiuliais. Čia pas mus ne vienas jų pirmąkart gyvenime pasidarė salotas ar užsitepė sumuštinį – mes juos to išmokėme“.
G. Diemintienė pabrėžė, jog būdami Socialinių paslaugų centre neįgalieji nepatiria dar taip dažnai mūsų visuomenėje sutinkamų diskriminacijos apraiškų – kreivų žvilgsnių, užgaulių pastabų. Čia į kiekvieną jų žvelgiama kaip į individą, ir globotiniai tai jaučia.

Laukiami – įvairaus amžiaus
Paslaugų gavėjams centre teikiama medicininė priežiūra, slauga, kineziterapija. Palaikomas ir gydytojų skirtas medikamentinis gydymas. Ir nors daugumai globos paslaugos gavėjų dėl jų neįgalumo negali būti išvystyti pakankami darbiniai įgūdžiai, tiems, kurie rodo norą užsiimti nors ir ribota darbine veikla, tokios galimybės centre yra suteikiamos. „Štai turime vieną jaunuolį, kuris labai mėgsta drožinėti. Jam nupirkome net specialias, tokiam asmeniui pritaikytas stakles. Jomis pagaliuką jis perpjauna per dieną, tačiau darbo dienos pabaigoje jis įsivaizduoja padaręs labai daug ir dėl to yra labai laimingas. Jo tokia sėkme labai džiaugiamės ir mes, centro darbuotojos,“ – pasakojo G. Diemintienė.
Nors centre visi 14 paslaugos gavėjų yra palyginti jauno amžiaus – vyriausiajam vos 33 metai, centras yra pasirengęs dienos globos paslaugą suteikti ir visai jauniems, ir solidaus amžiaus palangiškiams su neįgalumu.
„Mūsų centras senyvo amžiaus asmenims, asmenims su negalia teikia ir kitas paslaugas: pagalbos į namus paslauga teikiama iki 10 val. per savaitę – tokių palangiškių yra apie 30, jiems sutvarkome namus, padedame gaminti valgyti. Tai mokama paslauga, mokestis sudaro 20 proc. asmens pajamų. Slaugos poreikį turintiems Palangos gyventojams ES struktūrinių fondų finansuojama „Integrali pagalba namuose (socialinė globa ir slauga)“ paslauga teikiama net iki 4,5 val. per dieną, tai mokama paslauga iki 20 proc. asmens pajamų“, – sakė D. Dekontaitė.
Ištikus krizei
Centras priima ir krizę patiriančius asmenis, didesnis paslaugų gavėjų srautas laukiamas atšalus orams, dažniausiai kreipiasi namų neturintys asmenys.
Palangos socialinių paslaugų centre teikiama ne tik dienos socialinė globa, bet ir intensyvi krizių įveikimo pagalba, psichosocialinė pagalba, laikinas apnakvindinimas (iki 3 parų) krizinėje situacijoje, trumpalaikė socialinė globa (atokvėpio), taip pat teikiama pagalba globėjams (rūpintojams) ir įvaikintojams (neseniai buvo apmokytos penkios šeimos, ketinančios globoti vaikus), socialinė priežiūra socialinės rizikos šeimoms, vykdomi neįgalumo ir gebėjimai pasirūpinti savimi vertinimai, išduobdama kompensuojama neįgaliųjų technika, vykdoma techninės pagalbos nuomą, teikiama specialaus transporto paslauga, teikiama integrali pagalba (socialinė globa ir slauga) namuose. Įsteigtas Globos centras, vykdoma atvejo vadyba.

Puikūs darbuotojai
Pašnekovės pasidžiaugė, jog centre dirba itin kruopštūs, savo darbą mylintys žmonės. „Didžiuojamės, kad pajėgėme suburti puikių, savo darbui pasišventusių socialinių darbuotojų komandą ir taip pat tuo, kad pajėgėme suburti neįgaliųjų žmonių bendruomenę po mūsų stogu. Kai kurie dienos socialinės globos paslaugos gavėjai pas mus jau lankosi beveik dešimt metų“, – sakė D. Dekontaitė.
Be visų veiklų Palangos socialinių paslaugų centro darbuotojai dar kasmet dalyvauja ir „Maisto banko“ akcijose, kurių metu siekiama pakviesti žmones aukoti vargingiau gyvenantiems žmonėms.


 

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Dovilė Filmanavičiūtė, žinoma influenserė, reklamos specialistė, socialinė aktyvistė, dainininkė, praėjusią savaitę apsilankiusi Palangoje, nešykštėjo didžiausiam šalies kurortui komplimentų. Štai kokį įrašą ji paliko socialiniame tinkle Facebook.


Mūsų visuomenėje yra ir pažeidžiamų, su negalia žmonių, kurie ne visada gali pasirūpinti savimi. Tokių žmonių tėvams ir šeimos nariams Palangos socialinių paslaugų centras (PSPC) siūlo atsikvėpti nuo kasdienio rūpesčio ir siūlo centre naudotis dienos socialine globa.


Daugiau nei pusė tūkstančio vaikų iš visos Lietuvos šį savaitgalį atvyks į Palangą tam, kad pirmą kartą savo akimis išvystų jūrą – kurorte vyks jau trečius metus organizuojama socialinė akcija „Pasveikink jūrą Palangoje“.


Avarinė tarnyba – per didelė prabanga

Edvardas SKRITULSKAS, 2013 12 20 | Rubrika: Skundų dėžutė

  „Mažam miestui gyventojų sąskaita išlaikyti visą parą   budinčias tarnybas – per didelė prabanga“, - įsitikinęs palangiškis Edvardas Skritulskas. Garbus palangiškis jau nebe pirmą kartą kreipiasi į Palangos miesto savivaldybę prašydamas įvertinti, kad nuosavų namų gyventojai už avarinės tarnybos paslaugas susimoka patys, tuo...


Penkias dienas Palangoje vykusia stovyklėle liko patenkinti ne tik mažieji, bet ir jų tėveliai bei seneliai. Karpiniai, molio dirbiniai, liaudiškos ornamentikos piešimas, dainos, šokiai, žaidimai, kelionės į lankytinas vietas – taip vaikai pažymėjo vasaros pradžią.


Palangos turizmo informacijos centrą (TIC) kasmet lanko gausus būrys poilsiautojų, kuriems aktualiausia informacija randama būtent šioje vietoje. Pagal Europos Sąjungos Sanglaudos skatinimo veiksmų programą Palangoje užbaigtas ES projektas „Palangos turizmo informacijos centro infrastruktūros plėtra“, gelbstintis ne tik darbuotojams, bet ir turistams. Juo labiau, kaip paminėjo Palangos...


Sakoma, kad lytėjimą kūdikiai supranta kaip meilės išraišką, bendravimą su jais. Šią kalbą puikiai perpratusi kineziterapeutė, masažistė Ramunė Ronkaitytė papasakojo, kokią naudą kūdikiams teikia masažas. Nors, kaip paminėjo specialistė, tėvams pradžioje sunku pasitikėti, tačiau puikūs rezultatai sunaikina visas abejones. „Seniau tėvai patys mėgindavo masažuoti savo mažylius, pastaruoju...


Palangoje gali būti keblu išsinuomoti viešbutį ar nors kambarėlį pas močiutę vasarą, tačiau ne sezono metu, kai viskas apmiršta, siekis išnuomoti ištuštėjusį butą dažną palangiškį varo į neviltį – pasiūla nuomotis butą yra didelė, o paklausos tam beveik nėra. Kaip palangiškiai verčiasi per galvą ieškodami nuomininkų, kuriuos žiemą galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų? Ar atsiranda...


Apsispręsti galimybės nėra

Dalia JURGAITYTĖ, 2010 01 13 | Rubrika: Miestas

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija UAB „Litesko“ filialui „Palangos šiluma“ patvirtino karšto vandens kainą, kuri siekia 23,05 ct už kubinį metrą su PVM. Ši kaina įsigaliojo nuo sausio 1 dienos. Kaip teigiama Energetikos ministerijos išplatintame pranešime, nustačius šilumos tiekėjams karšto vandens kainas, gyventojai galės apsispręsti, kuris būdas apsirūpinti karštu...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas