Gevork Arakelian futbolo aikštėje – griežtas teisėjas, už jos – didelės šeimos narys, dviejų mažylių tėtis

Linas JEGELEVIČIUS, 2021-01-06
Peržiūrėta
2328
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Gevork Arakelian, futbolo teisėjas iš Palangos, sulaukė FIFA įvertinimo
Gevork Arakelian, futbolo teisėjas iš Palangos, sulaukė FIFA įvertinimo

Prieš Kalėdas Gevork Arakelian, futbolo teisėjas iš Palangos, sulaukė didelio įvertinimo – FIFA, tarptautinė futbolo federacija jį įtraukė į 2021 metų FIFA kategorijos sąrašą. Dviejų mažylių tėvas atsakė į „Palangos tilto“ klausimus ne tik apie futbolą ir įvertinimą. Gevork sesuo,Prieš Kalėdas Gevork Arakelian, futbolo teisėjas iš Palangos, sulaukė didelio įvertinimo – FIFA, tarptautinė futbolo federacija jį įtraukė į 2021 metų FIFA kategorijos sąrašą. Dviejų mažylių tėvas atsakė į „Palangos tilto“ klausimus ne tik apie futbolą ir įvertinimą. Gevork sesuo, Svetlana Grigorian – politikė, Palangos miesto savivaldybės Tarybos narė, mama Inga – seniūnaitė, o tėtis Artur – buvęs profesionalus futbolininkas, žinomas kurorto verslininkas. Gevork Arakelian atsakė į „Palangos tilto“ klausimus.

–Priimkite „Palangos tilto“ sveikinimus su jūsų įtraukimu į 2021 metų FIFA kategorijos teisėjų sąrašą. Kokius kvalifikacinius reikalavimus teko įvykdyti tam?
–Labai nuoširdus ačiū už sveikinimus, malonu jų sulaukti iš „Palangos tilto“, vienintelio kurorto laikraščio.
Atsakant į Jūsų klausimą dėl kvalifikacinių reikalavimų, yra privalomi reikalavimai ir normatyvai, kuriuos turi išlaikyti kiekvienas pretendentas į teisėjus. Konkrečiai: du fizinio pasirengimo normatyvai per metus (dažniausiai laikomi liepos ir sausio mėnesį); du kartus per metus taip vadinamus „fitness chek‘us“ , tai yra fizinio pasirengimo testavimą; taip pat du kartus per metus Futbolo taisyklių teorijos žinių patikrinimą ir egzaminus. Tai yra pagrindas.

–Ar gavote specialų FIFA pažymėjimą? Ar įvertinimas bus matyti ir ant jūsų, teisėjo asistento, marškinėlių?
Pažymėjimas man bus įteikiamas iki naujojo futbolo sezono pradžios, tai yra iki šių metų kovo mėnesio. Man jis bus puiki dovana artėjančio 29-ojo gimtadienio proga – man kovo 21 d. sukanka 29 metai. FIFA kategorijos emblema bus matyti ant marškinėlių.

–Koks jūsų kelias į futbolo teisėjus? Juk Lietuvoje visi žaidžia ir supranta krepšinį, ar ne?
–Už savo aistrą futbolui esu dėkingas savo tėčiui, kuris jaunystėje buvo profesionalus futbolo žaidėjas. Nuo jaunų dienų ir pats aktyviai žaidžiu futbolą, o sulaukęs 14 metų, pasukau ir link teisėjavimo. Mano, kaip teisėjo, stažas jau solidus – 15 metų.

–Kada tikitės tapti aikštės teisėju? Ko tam reikia? Gal Naujaisiais metais?
–Dar anksti apie tai galvoti. Dabar kaupsiu patirtį. Džiaugiuosi šia galimybe ir jaučiu atsakomybę.

–Ne vieno ausiai keistai skambės: jūs pelnotės duoną teisėjaudamas futbolo rungtynėms. Kiek jums moka už suteisėjautas rungtynes? Nuo ko priklauso jūsų atlygis?
–Atlyginimas mokamas už rungtynes. Vienoks jis yra Lietuvoje, kitoks – teisėjaujant rungtynėms užsienyje. Nenorėčiau sumų įvardinti...

–Ar gerai gyvena futbolo teisėjai Lietuvoje? Kokia mašina važinėjate?
–Turiu didelę šeimą, esu dviejų mažylių tėtis, todėl važinėju su automobiliu, kuris pritaikytas vaikams saugiai vežti.

–Jums tenka išgirsti ir įžeidinėjimų iš įžūlių sirgalių. Kaip į juos reaguojate?
–Rungtynių metu visą dėmesį telkiu į jas, į kiekvieną jų detalę.

–Kokie yra dažniausi įžeidžiantys žodžiai teisėjų adresu?
–Jų tikrai ne vienas, bet išmokau emocijas valdyti ir telkti savo dėmesį į tiesioginį savo darbą aikštėje.

–Ar turite teisę jūs, teisėjo asistentas, stabdyti žaidimą? Kokiais dažniausiais atvejais?
–Kiekvienose rungtynėse dirbame kaip teisėjų komanda. Sprendimus dėl rungtynių sustabdymo priima aikštės teisėjas, tačiau tokį pasiūlymą savo kolegai aš teikti ne tik galiu, bet ir privalau, kai tai, mano vertinimu, yra neišvengiama.

Tokių atvejų praktikoje būta. Visai nesenas įvykis: sirgaliai nusprendė „papokštauti“ ir į aikštę metė dūmus, dėl kurių matyti žaidėjus ir žaidimą buvo nebeįmanoma, aikštė skendėjo rūke. Tuomet per ausines su kolega aikštės teisėju pasikalbėjome ir, man pasiūlius, žaidimą laikinai sustabdėme, kol rūkas išsisklaidė ir toliau galėjome teisėjauti.

–O ar galite siūlyti aikštės teisėjui iš tribūnų išvaryti nepraustaburnius agresyvius sirgalius?
–Mano įgaliojimai apsiriboja ties rungtynėmis, o ne sirgaliais.

–Ar įdiegiant video ginčytinų futbolo rungtynių momentų peržiūrai bus reikalingi futbolo teisėjai dar po 30 metų?
–Nereikės nė 30 metų laukti, nes jau ir dabar yra teisėjų video pagalbininkai – diegiamos vadinamosios VAR ( angliškai – video assistant referee) sistemos. Sistema nauja, įdiegta prieš porą metų, kiekviena šalis turi ją įsidiegti, kada bus įdiegta Lietuvoje – dar nėra žinoma.
Licencijuoti teisėjai tiesiogiai stebi rungtynes, kolegų teisėjų darbą ir vertina jas. Kaip suprantate, žmogiškojo faktoriaus poreikis – natūralus.

–Kaip ruošiatės rungtynėms? Ar turite savo „nerašytų“ pasiruošimo ritualų? Kokių?
–Specialaus pasiruošimo ar kito ritualo nėra. Nuolat palaikau fizinį aktyvumą, sportuoju, mokausi, stebiu tarptautines rungtynes, kolegų teisėjų darbą ir jų priimamus sprendimus.

–Ar viską valgote prieš rungtynes?
–Valgau viską, bet turiu taisyklę – valgyti likus 4-5 valandoms iki rungtynių pradžios.

Ar buvo, kad įtarėte, kad rungtynės yra parduotos, t.y. sutartos? Ką tokiu atveju darote?
–Ne.

–O jums kas nors siūlė teisėjauti „į vienus vartus“ už atlygį?
–Ne.

–Ar namuose su tėvais ir seserimis jūs dažniau kalbatės apie futbolą ar politiką? Juk jūsų sesuo Svetlana – politikė, mama – seniūnaitė, o tėtis – buvęs futbolininkas?
–Pokalbių spektras didelėje mūsų šeimoje – platus. Pasikalbame ir apie politiką, ir apie futbolą, ir apie kultūrą, švietimą, aktualijas. Minėjau, kad turiu du mažylius – 4 metukų sūnų ir 2 metukų dukrytę, todėl tema apie vaikus, jų auginimą – taip pat labai aktuali mūsų šeimoje.

–Kokioms svarbiausioms tarptautinėms jums teko teisėjauti?
–Visos tarptautinės rungtynės, kurioms teko teisėjauti – man vienodai svarbios. Esu gavęs paskyrimus ir teisėjavęs Farerų salose, Maskvoje, Prahoje. Kasmet organizuojamos stovyklos užsienyje, jų metu taip pat gauname paskyrimus ir teisėjaujame tarptautinių komandų varžyboms.

–Koks jums geriausias komplimentas už teisingai, objektyviai suteisėjautas rungtynes?
–Didžiausias komplimentas kiekvienam teisėjui?...Kai pasibaigus rungtynėms, abiejų komandų žaidėjai ir trenerių štabas paspaudžia teisėjui ranką. Tai yra pagarbos ženklas.

–Kokios kitos rungynės jūsų laukia?
–Paskyrimai bus žinomi artėjant naujam futbolo sezonui.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Legendinė Vlado Jurgučio progimnazijos futbolo aikštelė, kurioje trenerio Marselio Balasanovo yra išugdytas ne vienas talentas, žaidžiantis įvairaus amžiaus Lietuvos vaikų ir jaunimo futbolo rinktinėse, atgimė. Padengta šiuolaikiška danga, sutvarkyta aplinka. Ji – jauki ir saugi.


Paklaustas, ar žinąs be Palangos kitą maždaug 16 tūkstančių miestuką, kurio vaikų futbolo klube dirbtų net trys užsieniečiai treneriai, Ricardo Casalero,  Palangos vaikų futbolo akademijos „Gintaras“ vyriausiasis treneris iš Portugalijos, juokėsi: „Oi, ne. Tai, ko gero, retenybė.“


Su Palangos vaikais dirbs futbolo specialistas iš Portugalijos, o jo asistentas - kamerūnietis.


Prieš Kalėdas Gevork Arakelian, futbolo teisėjas iš Palangos, sulaukė didelio įvertinimo – FIFA, tarptautinė futbolo federacija jį įtraukė į 2021 metų FIFA kategorijos sąrašą. Dviejų mažylių tėvas atsakė į „Palangos tilto“ klausimus ne tik apie futbolą ir įvertinimą. Gevork sesuo, Svetlana Grigorian – politikė, Palangos miesto savivaldybės Tarybos...


Ne, 90 metų per Velykas sulaukęs palangiškis tremtinys Jurgis Poška gegužę mirė ne nuo koronaviruso pandemijos. Tačiau jo dukra, Irena Poškaitė, įsitikinusi, kad jeigu nebūtų buvę „kovido“ ir jo sukeltos panikos, jos guvus, darbštus ir blaivaus proto tėtis galbūt ir šimto metų būtų sulaukęs.


Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, gripo epidemija Lietuvoje paskelbta beveikpusėje Lietuvos savivaldybių: 29iš 60. Sergantiems specialistai pataria kuo daugiau ilsėtis, o turintiems sergančių namiškių, skirti ypatingą dėmesį dezinfekcinėms priemonėms ir stiprinti savo imunitetą vitaminu C.


Beveik tris mėnesius vykusį „Palangos tilto“ fotografijų konkursą „Mano augintinis – mano šeimos narys“, mielieji laikraščio skaitytojai, skelbiame baigtu. Konkursui buvo pateiktos 12 šunų nuotraukų ir 8 kačių bei katinų nuotraukos. Deja, nors konkursas buvo skelbiamas ne tik miaukiantiems ir viauksiantiems augintiniams, čiulbančių, zujančių...


Nauji metai Lietuvai prasidėjo ne pačiais džiugiausiais įvykiais. Girdėjome apie Kėdainiuose sumestus į šulinį du mažamečius vaikus, netrukus šalį sukrėtė žinia apie Šiauliuose sudegusius tris mažamečius vaikus, ir tokios žinios pastarosiomis dienomis veja viena kitą. Ar įvykiai, sukrėtę Lietuvą, palietė Palangos valdininkų širdis, kad vaikais kurorte būtų labiau...


Kodėl į darželius vaikučius ne visada atlydi ir iš jų namo parsiveda ne mama ar tėtis, o močiutės, seneliai, kiti dėdės ar tetos? Ar todėl, kad tėvai prieš darbą ar po jo nesuspėja laiku to padaryti, ar todėl, kad tas darbas – svečioje šalyje, ir vaikutis auga su jį globojančiais artimaisiais?


Palangiškiai jaunių futbolo turnyre – ketvirti

„Palangos tilto“ informacija, 2010 04 13 | Rubrika: Miestas

Praėjusį savaitgalį, balandžio 9-11 dienomis, Žiemos futbolo aikštėje jau 14-tąjį kartą vyko tradicinis  jaunių futbolo turnyras kepyklos „Kimba“ taurėms laimėti. Šiame turnyre dalyvavo septynios komandos, o jaunieji kurorto futbolininkai itin atkakliai siekę pergalės, atsidūrė garbingoje ketvirtoje vietoje.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius