Jei mažylis kairiarankis, tikėtina, kad jis išvystys polinkį į muziką ir bus išskirtinis

Palangos tiltas, 2016-04-04
Peržiūrėta
2454
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Diana Anušauskė: „Susidomėjau kairiarankių tema dirbdama Palangos lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“.
Diana Anušauskė: „Susidomėjau kairiarankių tema dirbdama Palangos lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“.

Turbūt kiekvienas esame sutikę darbovietėje, giminių rate, tarp savo bičiulių ar kur kitur žmogų, kurio dominuojanti ranka yra kairė. Tai nėra retas reiškinys. Kelia šypseną stebint šventėje vaikus, kur visi laiko balioną ar vėliavėlę dešine ranka ir koks vienas vaikutis – kaire. Seniau, kai į kairiarankystę buvo žiūrima kaip į taisytiną sutrikimą, tokius vaikus stengdavosi mokyti rašyti dešine ranka. Tačiau tikras kairiarankis vis tiek kirps, vers siūlą ar atliks kitus tikslumo reikalaujančius veiksmus kaire ranka: žiūrės pro žiūroną kaire akimi, klausysis pokalbio už uždarų durų kaire ausimi, spirs kamuolį kaire koja ir t.t.
Pasak L. Brazdeikienės, jei tėvai dešiniarankiai, tikimybė susilaukti kairiarankio naujagimio
yra vos 2 procentai. Jei vienas iš tėvų kairiarankis, ši tikimybė išauga iki 17 procentų. Be to, kairiarankių vyrų yra iki 1,5 karto daugiau. Sakoma, kad pasaulyje kairiarankiai sudaro 15-20 procentų, Lietuvoje jų gyvena per 300 tūkstančių. Priežastys, kodėl vieni gimsta dešiniarankiai, kiti – kairiarankiai, iki galo nėra išaiškintos. Galima būtų išskirti dvi pagrindines grupes: 1) įvairios genetinės priežastys; 2) prenatalinių ir perinatalinių (iki ir po gimimo) galvos smegenų vystymosi sutrikimų patologija. Be dešiniarankių ir kairiarankių, yra žmonių, vienodai valdančių abi rankas – tai ambidekstrai. Šią grupę dažniausiai sudaro perauklėti kairiarankiai, nors kai kurie tokiais gimsta.
Intelektas tarp kairiarankių ir dešiniarankių nesiskiria, tačiau mokslininkai pastebėjo, kad tarp ambidekstrų daug prastai rašančių ir nepakankamai gerai besiorientuojančių erdvėje vaikų.
Kodėl dešiniarankių daugiau nei kairiarankių? Specialistai teigia, kad kairysis galvos smegenų pusrutulis yra labiau išlavėjęs ir kadangi kiekvienas smegenų pusrutulis valdo priešingų pusių galūnių veiklą, tad dažniausiai labiau išlavėjusi dešinė ranka. Kairysis smegenų pusrutulis atsakingas už ženklų žodinę informaciją, teksto skaitymą, rašymą, kalbėjimo funkcijas, matematinį, loginį, analitinį mąstymą. Dešinysis – už orientaciją erdvėje, melodijos ir muzikinių tonų skyrimą, taip pat už objektų skyrimą uosle, rega, skoniu ir pan. Kairiarankiams labiau yra išsivystęs dešinysis pusrutulis, kuris mąstymui suteikia vaizdingumo, nestandartinių sprendimų, erdvinės vaizduotės ir ateina į pagalbą kairiajam nelauktose, sunkiose situacijose. Turbūt todėl tarp kairiarankių daug žymių žmonių: Bonapartas Napoleonas, Cezaris, Pitagoras, Mikelandželas, Č.Čaplinas, N. Paganinis, M. Monro, Š. Marčiulionis, K. Krivickas. Mokslininkai nustatė ryšį tarp rankos dominavimo ir menininko profesijos: beveik pusė dailės specialybės studentų yra kairiarankiai. Dažnesnis kairiarankių procentas užfiksuotas ir tarp architektų, gabių muzikai ir menui vaikų, bei sportininkų.
Kairiarankiui vaikui kylantys mokymosi sunkumai iki šiol nėra tinkamai įvertinti. Gydytojai pastebėjo, kad verčiant kairiarankį vaiką aktyviau dirbti dešine ranka, padidėja nervingumas, sutrinka miegas, pradeda šlapintis į lovą, kramtyti nagus. Gali prasidėti galvos skausmai, nervinis tikas, mikčiojimas, sulėtėti vaiko psichinis vystymasis, išsivystyti sunkios formos disleksija ir disgrafija (skaitymo ir rašymo sutrikimai). Apskritai kairiarankiai pasižymi silpnesniu imunitetu, dažniau kenčia nuo žarnyno uždegimų, neurozių, astmos, autizmo, diabeto. Kairiarankiams vaikams būdingos dėmesio sukaupimo problemos, silpnesnė atmintis, veidrodinio rašymo apraiškos. Įsivaizduokite, kad sveikinantis reikia ištiesti ne dešiniąją, o kairiąją ranką. Jeigu esate dešiniarankis, pasijusite nepatogiai. Būtent taip jaučiasi kairiarankiai dešiniarankių pasaulyje. Daug metų diskriminuoti jie išmoko prisitaikyti – naudotis dešiniarankiams skirtais prietaisais, rašyti dešiniąja ranka, važiuoti dešiniąja kelio puse.
Dešiniarankiams tėvams sunku auginti kairiarankį vaiką, tarkime, kad ir parodyti, kaip piešti, užsirišti batus ir pan. Vaikai iki 4 metų manipuliuoja daiktais tiek viena, tiek kita ranka vienodai, be to, daugumą veiksmų atlieka su abiem rankom. Kuri vaiko ranka bus dominuojanti, išryškėja 4-5 metų amžiaus.
Susidomėjau šia tema dirbdama Palangos lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“. Per logopedines pratybas, lavinant smulkiąją motoriką, akies-rankos koordinaciją pastebėjau, kad yra vaikų, kurių dominuojanti ranka – kairė. Kilo idėja pažiūrėti, kiek jų apskritai yra darželyje. Buvo testuojami 65 vaikai nuo 4 iki 7 metų amžiaus. Vaikams, nieko neaiškinant, pateiktos 7 nesudėtingos užduotys: piešti, atidaryti dėžutę, pastatyti iš pagaliukų šulinį, mesti kamuolį į dėžę, kirpti žirklėmis, išdėlioti korteles, atrišti mazgą, pastatyti iš kubelių bokštą. Šiuo testu nebuvo siekiama moksliškai grįsto eksperimento, tiesiog vyko fiksavimas, kuriai rankai vaikas teikia pirmenybę, atliekant veiksmus. Tik dviem vaikams ryškiai dominavo kairė ranka, 24 vaikai užduotis atliko tai su viena ranka, tai su kita ar net abiem rankom. Vaikų, manipuliuojančių abiem rankom, daugiausiai pasitaikė tarp keturmečių. Tai leidžia teigti, kad jiems nepakankamai išlavėjusi smulkioji motorika, tad abiem rankom tikslų veiksmą atlikti lengviau.
Tie vaikai, kurie vienus veiksmus atliko dešine ranka, kitus veiksmus – kaire, tačiau piešė ir kirpo dešine ranka, greičiausiai ateityje bus dešiniarankiai. Jų dominuojanti ranka dar nenusistovėjusi. Nors, vadovaujantis mokslininkų darbais, tokie vaikai gali būti „perauklėti“ kairiarankiai, kai nuo ankstyvo amžiaus jiems duodamas pieštukas, teptukas, šaukštas į dešinę ranką, vaikai taip ir elgiasi, kaip išmokyti, o kai gali pasirinkti, jie manipuliuoja kaire ranka. Visi likę 39 vaikai – akivaizdūs dešiniarankiai, kairė ranka buvo tik prilaikančioji.
Kaip padėti kairiarankiui vaikui? Jei tikrai jūsų mažylis kairiarankis, bėgant laikui pastebėsite, kad jis linksta į muziką, turi puikią vaizduotę, pasižymi originalumu ir gebėjimu puikiai įsiminti informaciją. Už visus šiuos gabumus yra atsakingas dešinysis smegenų pusrutulis, kuris kairiarankiams išsivystęs labiau nei kairysis. Kairysis pusrutulis yra atsakingas už konkretų mąstymą, matematinius gebėjimus, rašymą ir skaitymą, tad tokiems vaikams mokykloje neretai kyla įvairių sunkumų. Kairiarankiai daug dažniau turi skaitymo problemų, nemoka pasirašyti arba rašyti tiesia linija, nelabai gerai suvokia skaičiavimą stulpeliu ir erdvinę geometriją, nors tai nereiškia, kad visi jie tokie. Labai svarbu, kad tėveliai skirtų jiems savo laiko ir dėmesio, papildomai mokytų visų šių dalykų.
Daugelyje pasaulio šalių, taip pat ir Lietuvoje, jau egzistuoja kanceliarinės prekės, namų apyvokos reikmenys, pritaikyti specialiai kairiarankiams. Tarp jų – žirklės, rašikliai, pieštukai, „atvirkščios“ liniuotės, greitai džiūstantis rašalas, galąstuvai, virtuvės reikmenys, rankinės, laikrodžiai, kompiuterinės prekės. Didžiausias kairiarankiams skirtų gaminių centras veikia Anglijoje.
Įdomūs faktai:
JAV genetikas C. Omar nustatė, kad kairiarankystę galima nustatyti pagal plaukų augimo kryptį. Jei plaukai auga iš dešinės į kairę, žmogus dešiniarankis, o jei iš kairės į dešinę – kairiarankis.
Japonijoje vyras galėjo išsiskirti su žmona, sužinojęs, kad ji kairė.
Mikčiojimas ir disleksija (skaitymo sutrikimas) būdingesni kairiarankiams.
Kairiarankiai geriau mato po vandeniu nei dešiniarankiai.
Kairiarankiai dažniausiai gimsta antrame pusmetyje, o rečiausiai pavasarį.

Diana ANUŠAUSKĖ
Palangos lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ logopedė

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Birželio 23 d., Joninių vakarą, Palangos koncertų salėje įvyks išskirtinis ir finalinis vienos populiariausių merginų grupių „Man-go“ 25-mečio koncertas, vainikuojantis jubiliejinį turą per visą Lietuvą. 


Palangoje baigiamas statyti pirmasis A++ energinės klasės poilsio paskirties ypatingas statinys, kuris čia įsikūrusius gyventojus džiugins itin mažomis sąskaitomis už šildymą. 


Finansų ministerija trečiadienį, rugsėjo 15 d., Vyriausybei pasiūlė iš esmės pritarti teikiamam įstatymo pakeitimo projektui, kuriuo ketinama nustatyti, kad esant daugiau negu vienam asmeniui, prašančiam išduoti leidimą įrengti išorinę reklamą, prekiauti ar teikti paslaugas savivaldybės tarybos sprendimu nustatytose viešosiose vietose, skelbiamas viešasis konkursas pirmumo teisei pagal...


Šį savaitgalį bus švenčiamos itin didelės šventės – Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis ir „Palangos stinta“. Tradicinė Stintos šventė visus sukvies 15-ąjį kartą. Per tiek metų ji jau įtvirtino savo tradicijas, tapo žinoma ne tik Lietuvos žmonėms. Apie šventės ištakas, pačią pirmąją šventę kalbėjomės su verslininku...


Turbūt kiekvienas esame sutikę darbovietėje, giminių rate, tarp savo bičiulių ar kur kitur žmogų, kurio dominuojanti ranka yra kairė. Tai nėra retas reiškinys. Kelia šypseną stebint šventėje vaikus, kur visi laiko balioną ar vėliavėlę dešine ranka ir koks vienas vaikutis – kaire. Seniau, kai į kairiarankystę buvo žiūrima kaip į taisytiną sutrikimą, tokius...


Vaiko laimėjimas visada maloniai nustebina. Džiaugdamiesi juo neretai pamirštame, jog labai didelė dalis pasiekimo – ne mažojo nuopelnas. Laimėti mūsų atžaloms padeda dažnai šešėlyje liekantys pasiaukojančiai dirbantys mokytojai. Palangos V. Jurgučio pagrindinės mokyklos muzikos mokytoja Diana Beržanskienė – viena iš tokių pedagogų. Dvi klasės...


Norisi gurkštelėti gero išskirtinio „gyvo“ „Dundulio“ lietuviško alaus? Sukirsti mėsainį, jaunimo žodžiais, burgerį, – kitokį: su daugiau mėsos, sultingesnį ir pagamintą savo namų virtuvėje? Tie D-MAX lankytojai, kurie jau pamėgo nedidelę, bet jaukią „burgerinę“ prie parduotuvės „Centas“ (Klaipėdos pl. 62a)...


Atėjus vasarai pajūryje steigiasi daug naujų poilsiautojų apgyvendinimo ir maitinimo vietų, tačiau ne visų jų savininkai nori atsiskaityti atlikėjams už savo klientams grojamą muziką. Atlikėjų atstovai tokį elgesį vadina teisiniu nihilizmu, bet tikisi, kad iki baudų prieiti nereikės.


 Penkių bendraminčių suburta nauja muzikinė grupė, kviečia klasikinės muzikos mylėtojus rugsėjo 17 dieną, 17 valandą į Palangos Gintaro muziejuje vyksiantį koncertą. Naujai susikūrusi grupė pavadinimo kol kas neturi.


Folklorinės atributikos kupina klasė, padėkų raštais papuoštos sienos, už nugaros įamžintas giedantis kikilis – simbolis vaikų folklorinės grupės, pavadintos tuo pačiu pavadinimu, - toks vaizdas džiugina akis ir sielą, pravėrus šios grupės vadovės, nuolatinės šypsenos savininkės Dianos Šeduikienės klasės duris. Pasirinkusi muzikos diktuojamą kelią, moteris teigia neapsirikusi, neveltui...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius