Ką daryti, kad šaltuoju metų laiku netektų ilgam „atkristi“

Palangos tiltas, 2017-11-02
Peržiūrėta
6
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ką daryti, kad šaltuoju metų laiku netektų ilgam „atkristi“

Jau nebe pirmą savaitę sergamumas peršalimo ligomis Lietuvoje nemažina apsukų, o netrukus turėtų pakilti ir dar labiau – lapkritis šioms ligoms yra kone pats palankiausias mėnuo. Vaistininkai tikina, kad rudens mėnesiais įprasta sulaukti daugiau sergančiųjų, tačiau šiųmetis sergamumas lenkia tiek pernykštį, tiek visų pastarųjų metų rezultatus. Išvada viena – žmonės nebesirūpina savo imunitetu.

Gydykite ne simptomus, o priežastis
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, praėjusią savaitę 10 tūkst. šalies gyventojų teko 67,1 gripo ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų atvejų. Tai – ne tik daugiau nei prieš tai buvusią savaitę (65,7 atvejų), bet ir daugiau nei 43-ąją metų savaitę visą šį dešimtmetį.
Vaistininkė Jolita Skinderskienė pasakoja, jog nors peršalimo ligos yra kasmet pasikartojantis reiškinys, pačius žmones jos kasmet pagauna, tarsi jie nesitikėtų. Tai yra, tik prasidėjus pirmoms peršalimo bangoms, su neužgrūdintais organizmais susidūręs virusas lengvai skinasi kelią. Būtent todėl biuruose dirbantys žmonės puikiai žino – susirgus vienam darbuotojui, netrukus slogą pasigaus pusė kolegų.
„Didžioji dauguma rudeninių susirgimų yra paprasčiausi peršalimai. Matome, jog pastaraisiais mėnesiais sergančiųjų skaičius yra kiek aukštesnis nei 60 atvejų 10 tūkst. gyventojų, tačiau galima neabejoti, jog tikrasis skaičius gerokai didesnis, nes tikrai ne visi kreipiasi į gydytojus. Dar didesnė problema, jei sergantys eina į darbą ar vaikai lanko mokyklą, darželius – taip platinamas virusas ir keliama grėsmė kitų sveikatai“, – teigia ekspertė.
Jos teigimu, jau tapo įprasta į savo sveikatą žvelgti ją itin supaprastinant – kol neserga, šalies gyventojai paprastai nesistengia apsisaugoti nuo būsimų ligų, o kai jau suserga, čiumpa kelis vaistus iškart ir bando pasveikti tiesiog pernakt.

Sveikas maistas, švarios rankos ir net per šalčius – grynas oras
Vaistininkės teigimu, imuniteto stiprinimas yra ilgalaikis ir kompleksinis procesas, susidedantis iš subalansuotos mitybos, fizinio aktyvumo, pakankamo poilsio bei higienos.
„Rudenį Lietuvoje vis dar gausu daržovių bei vaisių. O būtent tai yra svarbiausia kovos su ligomis dalis – jei organizmas turės pakankamai vitaminų, jei kasdien jį pasieks naudingos maistinės medžiagos, peršalimui jį įveikti bus gerokai sunkiau. Tuo tarpu valgydami tik tam, kad užkištumėte skrandį, jūs iš tiesų neduodate kūnui amunicijos kovoti su ligos bakterijomis“, – tikina J. Skinderskienė.
Taip pat specialistė rekomenduoja suteikti kūnui pakankamai poilsio – naudinga būtų kasdien palaikyti panašų ritmą ir miegoti maždaug po 8 valandas per parą. Suderintas poilsis padeda kovoti su stresu, kuris irgi mažina imunitetą. Vien psichologinis žmogaus nusiteikimas turi didžiulę įtaką jo atsparumui ligoms, tad nieko keisto, jog dažnai į ligos patalą tenka gultis po sunkiausių dienų darbe.
Galiausiai, net siaučiant šalčiams J. Skinderskienė pataria nevengti judėjimo lauke. Jei teisingai apsirengsite ir neleisite sau peršlapus nuo prakaito sušalti – sportas gryname ore ne tik prajudins kūną, bet ir padės jam priprasti prie rudens temperatūrų.
„Turbūt pati elementariausia klaida, kurią žmonės daro nuolat – nešvarios rankos. Beveik visi čiaudėdami prisidengia delnu, jais mes laikomės viešajame transporte ir liečiame pinigus, todėl būtent per rankas lengviausiai galime pasidalinti užkratu. Rankas reiktų plauti dažnai, bent 5-6 kartus per dieną, kitaip labai didelė tikimybė, kad ligą jūs nešiojatės su savimi“, – teigia specialistė.

Nebūtina iškart griebtis saujos vaistų
„Natūralu, jog kiekvienas norime pasveikti kaip įmanoma greičiau. Tačiau kai žmogus iš tiesų visiškai nesidomi savo sveikata, jis ir gydosi beatodairiškai, nesitardamas su medicinos profesionalais. O egzistuoja vaistų kombinacijos, galinčios organizmui labai pakenkti. Štai jei išgeriate priešuždegiminių vaistų temperatūrai mažinti ir tuo pačiu aspirino nuo galvos skausmo, gydymasis nuo peršalimo gali baigtis ir ligoninėje. Deja, žmonės dažnai vaistus geria net nepagalvodami, kad neteisingai vartojamas negydo joks preparatas“, – perspėja vaistininkė.
Ji aiškina, jog vaistų suderinamumas yra dar viena priežasčių, kodėl imuniteto stiprinimas gerokai naudingesnis už kovą su liga – pirmasis jų visuomet duos naudos, o antrasis be gydytojo ar vaistininko pagalbos gali ir pakenkti. Juo labiau, jog dažnai vienas vaistas ir užtektinai poilsio yra žymiai veiksmingiau nei trys vaistai tuo pačiu metu.
„Svarbiausia, kad kiekvienas vaistas būtų vartojamas tada, kai reikia, taip, kaip paskyrė gydytojas, kad juo nebūtų piktnaudžiaujama. Jei žmogus tiksliai nežino kuo, kaip ir ar reikia preparatą vartoti, būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku – mes visada pasirengę padėti“, – pabrėžė vaistininkė.

Džeraldas KAUNECKAS
Vyr. projektų vadovas
UAB „Idea prima“

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Šių metų Klaipėdos regiono turizmo rezultatai pozityvūs – keliautojų skaičius augo visose savivaldybėse, o atvykusiųjų viešnagė užtruko ilgiau. Klaipėdos regiono turizmo tarybos pirmininkės Romenos Savickienės teigimu, jei verslo, savivaldos, nacionalinių parkų atstovai ir kitos suinteresuotos šalys veiktų pagal vieningą konkurencingumą skatinančią strategiją ir...


Ką daryti, kai netenkina atlikti remonto darbai

Rasa GEDVILAITĖ, 2018 06 21 | Rubrika: Miestas

Kai vieni nesugebame ko nors pasidaryti, kviečiame pagalbą, – tai įprasta. Pagalbos prireikė ir palangiškei Zitai Paulauskienei, pageidavusiai, kad patyrę meistrai išbetonuotų sodo namelio grindis. „Už 12 kvadratinių metrų grindis sumokėjau 450 eurų ir padarė taip nekokybiškai, net baisu. Svarbiausia, kad darbus atlikusių meistrų nebegalėjau prisikviesti...


Jau nebe pirmą savaitę sergamumas peršalimo ligomis Lietuvoje nemažina apsukų, o netrukus turėtų pakilti ir dar labiau – lapkritis šioms ligoms yra kone pats palankiausias mėnuo. Vaistininkai tikina, kad rudens mėnesiais įprasta sulaukti daugiau sergančiųjų, tačiau šiųmetis sergamumas lenkia tiek pernykštį, tiek visų pastarųjų metų rezultatus. Išvada...


Palangoje praleistas praėjęs savaitgalis daugiau kaip 550 vaikų ir jų globėjų neabejotinai taps vienu iš įsimintiniausių per visas vasaros atostogas – praėjusį šeštadienį bei sekmadienį daugiau kaip pusė tūkstančio vaikų, į didžiausią šalies kurortą daugiausiai suvažiavę iš globos namų, socialiai remtinų šeimų, pirmą kartą pamatė jūrą.


Daugiabučių namų modernizacija baigsis laiku

"Palangos tilto" informacija, 2016 07 11 | Rubrika: Skundų dėžutė

Į „Palangos tilto“ redakciją kreipėsi skaitytojas, gyvenantis Sodų g. 27. Šiuo metu šis namas įtrauktas į modernizuojamų sąrašą ir jau vėlyvą pavasarį ten prasidėję darbai. Tačiau gyventojai jau dvi savaites nebemato statybinius darbus atliekančių darbininkų. „Baiminamės, kad ateis šaltasis sezonas, o darbai nebus pabaigti. O dar blogiau, jei tada...


Šiukšlės išvežamos laiku

"Palangos tilto" informacija, 2013 01 14 | Rubrika: Miestas

Sausio pirmosiomis dienomis į „Palangos tilto“ redakciją užsukęs skaitytojas pasiguodė, kad nors mūsų laikraštyje ir buvo išspausdintas komunalinių atliekų išvežimo grafikas Palangos miesto savivaldybės teritorijoje šiems metams, jis pirmojo skelbtojo reiso nesulaukęs. „Gal kokia klaida buvo įsivėlusi, gal dar kas – bet iki mūsų...


Simona POCYTĖ   Palangoje vasarą svečiuojasi daug poilsiautojų. Nugulę paplūdimį jie mėgaujasi saule, vakarais sėdi ir bendrauja miesto baruose bei kavinėse. Ką dar be paplūdimio ir kavinių miesto svečiams ir poilsiautojams gali pasiūlyti Palanga? Regis, klausimas yra labai paprastas, bet atsakyti į jį nėra lengva.   Trūksta informacijos? Dauguma gatvėje...


Kada daugelis diskutuoja, kaip turėtų atrodyti prestižiniai – pagrindiniai Lietuvos valstybės kurortinės vasaros sostinės Palangos miesto vartai, galima atsakyti: jie jau 20 metų yra, tai – Pradinės mokyklos rūmai, kuriuos projektavo neeilinio talento architektas, šviesaus atminimo vyras Gintautas Likšas. Yra ir observatorijos bokštas, apie kurio naują...


Ką daryti, kad mokykla taptų įdomesnė?

Alfredas PUMPULIS, 2012 05 07 | Rubrika: Miestas

Tikriausiai kiekvienam yra tekę sėdint mokyklos suole skaičiuoti lėtai slenkančias minutes iki pertraukos. Tačiau ar tai normalu? Ar tokia turi būti pamoka? Palangos jaunimas, paklaustas, kokių priemonių būtų galima imtis, jog mokykla nebūtų tik „kankinimo namai“, idėjų nestokojo.


Leista triukšmauti nustatytu laiku

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 04 08 | Rubrika: Miestas

Miesto valdžia pakeitė kai kuriuos praėjusių metų pabaigoje priimto sprendimo dėl triukšmo prevencijos savivaldybės nustatytose viešosiose vietose taisyklių punktus bei nustatė tyliąsias kurorto zonas.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas