Kardiologė Vaidutė Gelžinienė: „Širdies tvinksniai – ritmiški ir net melodingi“

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2012-03-12
Peržiūrėta
5
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kardiologė Vaidutė Gelžinienė: „Širdies tvinksniai – ritmiški ir net melodingi“

 Ar esate kada sau atsakę į klausimą, kokia yra gyvenimo esmė? Kas man gyvenime teikia laimę? Ką žmogui reiškia turėti svajonių ir ar svarbu jų turėti? Žinomas brazilų rašytojas, dainų autorius Paulo Coelho savo knygoje „Alchemikas“ rašė: „Galimybė įgyvendinti svajonę – štai kas gyvenimą daro įdomų. Nesvarbu, kas tu esi ir ką veiki, jei ko nors tikrai nori, šis tavo troškimas yra gimęs Pasaulio Sieloje. Jį įvykdyti ir yra tavo misija žemėje. Ir kai tu tikrai ko nors trokšti, visas pasaulis slapta padeda tau įgyvendinti šį troškimą“.

Rasti laiko sveikatai

Žinoma Palangos kardiologė Vaidutė Gelžinienė savo troškimą įgyvendino pasirinkdama širdžiai mieliausią profesiją – mediciną. Tačiau į klausimus apie gyvenimo esmę sau dar neatsakė. „Tai – sudėtinga. O ir laiko, nuolat skubančiame pasaulyje, ne visuomet randu“, – atviravo Vaidutė.

Lietuvos pajūris – vienas nuostabiausių gamtos kampelių. Daugelis jį mėgsta dėl gaivaus pušynų oro, švelnaus ir minkšto smėlio, skaidraus jūros vandens. Atvykstantys čia randa taip trokštamą malonų ir turiningą poilsį visai šeimai, o čia gyvenantys turi unikalią galimybę, kada tik panorėję prie jos pailsėti.

Tokios progos nepraleidžia ir V. Gelžinienė: „Visada, kai tik galiu, ir aš naudojuosi šia galimybe. Tai tokios kaip ir mini atostogos po darbo dienos. Manau, kad laiko stygius vargina didžiąją dalį dirbančių žmonių, tačiau net nuolat skubant, galima rasti laiko trumpam pasivaikščiojimui“.

Anot pašnekovės, laiko turime rasti ne tik poilsiui, bet ir sveikatai.

Ką dedate į lėkštę?

„Turėtumėme atidžiau pasižiūrėti, ką ir kiek dedame į lėkštę. Bent iš smalsumo reiktų žinoti ir savo arterinio kraujo spaudimo dydį, cholesterolio kiekį. Juk tam tikrai daug laiko nereikia. Širdies ligų profilaktikos priemonės neatima daug laiko, nereikalauja daug išlaidų. Jau ne pirmi metai vyksta švietėjiškos kampanijos, propaguojančios sveikos gyvensenos principus, informuojančios apie širdies ligų rizikos veiksnius. Juk atsiradus sveikatos problemoms laiko tikrai nepadaugės“, – sako specialistė.

Svarbu nepraleisti simptomų

Anot jos, svarbiausia, atsiradus nerimą keliantiems simptomams, nedelsti ir kreiptis į gydytoją. Pagrindiniai veiksniai, galintys užkirti kelią širdies ligoms – sveika mityba (per dieną bent penkis kartus valgyti vaisių ir daržovių, vengti riebaus ir sūraus maisto); judėti – bent 30 minučių per dieną skirti fiziniam aktyvumui; stengtis palaikyti mažesnį svorį, nes šis sudaro sąlygas mažesniam kraujospūdžiui; žinoti savo sveikatos rodiklius. „Tai galima padaryti apsilankius pas savo šeimos gydytoją, kuris pamatuotų kraujo spaudimą, cholesterolio kiekį kraujyje, pilvo apimtį bei paskaičiuotų kūno masės indeksą (KMI); mažinti alkoholio vartojimą; rūpintis savo darbine aplinka – stengtis vengti stresinių situacijų; sportuoti, tačiau sportas neturėtų būti suprantamas tik kaip nuėjimas į sporto salę – galima į darbą atvykti dviračiu arba eiti pėsčiomis, jei yra laiptai – lipti laiptais, o ne naudotis liftu, galų gale, galima išnaudoti pietų pertraukai skirtą pusvalandį ir išeiti į lauką pasivaikščioti, įkvėpti gryno oro – sveikatai tai bus didelė nauda“, – teigė V. Gelžinienė.

Gydytoja priminė ir kam laiko nereikia skirti – rūkymui, juk rūkantis žmogus – ligonis, kurį reikia gydyti. Bet norint išgyti, tai yra mesti rūkyti, reikia valios. Tai viena. Antra, kad rūkantis pasiryžtų gydytis, jis turi žinoti apie cigaretės ir apskritai rūkymo žalą. Antinikotininė propaganda ne tik reikalinga, bet ir būtina. Visur, o kurortuose, kur atvykstama ilsėtis ir gydytis, tiesiog privaloma.

„Rūpinkitės ir savo darbo aplinka, žiūrėkite, kad ir joje nebūtų rūkoma, nes pasyvus rūkymas kenkia taip pat, kaip ir aktyvus“, – priminė V. Gelžinienė.

Medicina – moteriška profesija

Na, kuris gi vaikas vaikystėje nėra svajojęs apie kosmonauto, ledų pardavėjo, policininko ar mokytojo profesijas. Ne išimtis ir V. Gelžinienė, kuri vaikystėje, kaip ir visi tokio amžiaus vaikai, svajojo apie daugybę profesijų: „Baigdama mokyklą nusprendžiau – medicina. Tuomet man tai atrodė moteriška profesija. Dar nežinojau, kad šis mano pasirinkimas pareikalaus daug asmeninio laiko, atsakomybės, tačiau tuo pat metu suteiks nesibaigiančią galimybę tobulėti savo pasirinktoje srityje. O joje labai greitai atsiranda naujovių“.

Medikės kelią pasirinkusi moteris nesigaili. „Tai yra įdomi specialybė. Sergamumas širdies ligomis yra labai paplitęs, tai visuomet buvo aktualu. Daugiau nei pusė visų ūmių, ankstyvų mirčių atvejų įvyksta būtent dėl širdies ir kraujagyslių ligų. Pagrindinė mūsų darbo sritis yra kardiologinė reabilitacija bei širdies ligų prevencija. Kuo daugiau žmogus turi informacijos, tuo jam pačiam lengviau. Juk žinojimas duoda daug“, – apie savo darbo specifiką pasakojo V. Gelžinienė.

Džiaugiasi pacientais

Gydytoja džiaugiasi, kuomet mato, kaip pacientai laikosi jos duotų nurodymų, patys noriai deda pastangas: „Labiausiai mano darbe mane žavi tai, kai matai efektą, kai žmogus pats pradeda rūpintis savo sveikata, kai po ligos ateina numetęs viršsvorį, reguliuoja savo kraujo spaudimą, laikosi nurodytos dietos. Tačiau palyginti su keletu praėjusių metų, širdies ir kraujagyslių susirgimų daugėja, o ligos „jaunėja“. Sulaukiame labai įvairaus amžiaus pacientų, ir 20-mečių, ir 30-40 metų. Nors širdies ligos būdingos vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau yra pakankamai ir jaunų ligonių. Ligos simptomai? Pacientai skundžiasi skausmu širdies plote, padidėjusiu kraujo spaudimu,
padidėjusiu cholesterolio kiekiu kraujyje. Tačiau atminkite, kad daug kas priklauso ir nuo mūsų gyvenimo būdo: padidėjęs kraujospūdis, stresas (jis tiesiogiai nėra susijęs su širdies ir kraujagyslių ligų rizika), rūkymas, netaisyklinga mityba. Rizikos faktoriai tiesiogiai priklauso ir nuo mus supančios aplinkos, todėl labai svarbu, kad tiek namuose, tiek darbe būtų ramu, be įtampos“.


 Tikslas – išmokti pačiam rūpintis širdimi

Medikei Vaidutei artimiausios – sveikatos temos. Kruopščiai, su meile į savo darbą žiūrinti moteris džiaugiasi, kad vis daugiau žmonių ateina pasitikrinti profilaktiškai. „Nors širdies ligos kamuoja ir gana jauno amžiaus žmones, bet dėl geresnių diagnostinių galimybių šias ligas pavyksta nustatyti anksčiau. Be to, žmonės ir patys per daug nelaukia, dažnas eina pasitikrinti profilaktikos sumetimais. Daugelis netgi neturi nusiskundimų, bet ateina. Profilaktikos programa „Sveika širdis“ leidžia įvertinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Įvertinam pagrindinius rizikos faktorius, sudarom programą, kaip tam žmogui padėti, patariame ką daryti, kad kiek įmanoma ilgiau išvengtų ligos. Koreguojant rizikos veiksnius, galima išvengti daugelio širdies ligų, kurios kyla pačiame darbingiausiame žmogaus amžiuje – iki 70 metų. Kalbant apie nemedikamentinį gydymą, svarbi yra kineziterapija (mankšta, fizinis aktyvumas). Pacientai yra skatinami išmoktus pratimus atlikti ir namuose, taip pat svarbu dieta“, – informavo V. Gelžinienė.


 Mama + karjera = ?

Šiuolaikinė moteris turi priblokšti nepriekaištinga išvaizda, siekti karjeros, taip pat būti gera motina ir žmona. Taigi, turi atlikti daugybę vaidmenų ir visus vienodai gerai. Pageidautina, tuo pačiu metu. Tačiau Vaidutė mano, kad visose srityse būti tobulai – tiesiog neįmanoma: „Priblokšti nepriekaištinga išvaizda, siekti karjeros, būti gera mama, gera žmona... Manau, kad vienam žmogui daugoka reikalavimų. Nemanau, kad visose srityse galima būti tobulai. Tiesiog užtektų pasistengti gerai ir sąžiningai atlikti tai, ką darai. Ir džiaugtis tuo, ką darai“.

„Tikiu, kad daugelis moterų, galbūt ir vyrų, dažnai pagalvoja: „Darbas, ar šeima?“ Tuomet ir laisvalaikio lieka labai nedaug. Praleidžiu jį su šeima, tai ir teikia didžiausią laimę“, – sakė du sūnus užauginusi moteris.

Straipsnis skelbiamas „Palangos tiltui" vykdant Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo (SRTRF) projektą  „Jūros mūšos aidai kurorto kūrėjų meninėje raiškoje ir gyvenime".

Jūsų komentaras:

jolita 2012-03-15 11:51 (IP: 84.32.90.179)
tiesiog malonu skaityti,zmogus dirba svo darba ir yra tuo patenkintas.SEKMES daktarei

Taip pat skaitykite

Visi 60 Lietuvos merų raštu kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentą, Seimą ir Vyriausybę, išsakydami poziciją, jog šalies gyventojai privalo turėti galimybę gauti viešąsias paslaugas,nesiekiant pelno.


Vėlinės – tai vėlių diena, laikas, kuomet pagal mūsų protėvių padavimus bei pasakojimus, į gyvųjų pasaulį grįžta vėlės. Tai ir tarpsnis, kai arčiau susieina gyvųjų ir mirusiųjų pasauliai, o šiuos skirtingus būvius skirianti trapi riba tampa lengviau įveikiama. Ar žinomi palangiškiai bijo mirties? Ar yra patyrę pranašiškų sapnų ir regėjimų? Ką reiškia...


Taip jau gyvenime būna: kartais per kvailiausius užsiėmimus (sprendžiant kryžiažodį) surandi tai, ko galbūt ieškojai ne vieną dieną. Interneto puslapyje ieškodama senovės baltų mitologijoje man reikiamo deivės vardo, suradau Marijos Gimbutienės rašytus žodžius: „Tiek vertas gyvenimas, kiek einame per jį su viltimi ir meile“. Šis, testamentinis lapelis...


Tėvo dienos išvakarėse sukate galvą, kuo pradžiuginti savo tėtį, vyrą, senelį? O gal užuot ieškoję materialių dovanų, tiesiog nuoširdžiai paklauskite: „Kaip tavo sveikata, tėti?“ Šis klausimas, su meile ir rūpesčiu adresuotas jums brangiam žmogui, gali būtų neįkainojamai vertingas.


Palangos svajonės turėti tiesioginį skrydį į Londoną pildosi: jau kitų metų balandį iš Palangos oro uosto turėtų kilti lėktuvai į Londoną: regiono savivaldybės sutarė tam skirti pinigų – 400 tūkst. litų naujam maršrutui reklamuoti.


Ar esate kada sau atsakę į klausimą, kokia yra gyvenimo esmė? Kas man gyvenime teikia laimę? Ką žmogui reiškia turėti svajonių ir ar svarbu jų turėti? Žinomas brazilų rašytojas, dainų autorius Paulo Coelho savo knygoje „Alchemikas“ rašė: „Galimybė įgyvendinti svajonę – štai kas gyvenimą daro įdomų. Nesvarbu, kas tu esi ir ką veiki, jei ko...


Lietuva turi naują gražuolę – „Mis Lietuva 2011”, vykusiame praėjusį trečiadienį Palangos vasaros estradoje,  tapo Mykolo Romerio universiteto būsima teisės ir valdymo trečiakursė Ieva Gervinskaitė. Dvidešimt vienerių mergina puikiai dainuoja, groja akordeonu ir fortepionu. Iš Skuodo rajono kilusi 177 centimetrų ūgio ir 58 kilogramų svorio I.Gervinskaitė...


Ar Palanga verta turėti LKL komandą?

Alvydas Ziabkus "Lietuvos ryto" apžvalgininkas, 2011 05 06 | Rubrika: Miestas

Palangos krepšinio komanda „Naglis“ baigė pirmąjį pasirodymą pajėgiausioje Lietuvos krepšinio lygoje.


Niekada neplanavau kur nors emigruoti ir nesupratau tų žmonių, kurie Lietuvai atgavus nepriklausomybę, strimgalviais lėkė į svečias šalis ir ten liko. Pirmoji „emigracija“ mano gyvenime buvo priverstinė – teko tarnauti sovietų armijos dalinyje rytų Vokietijoje. Gerai pamenu, kaip po dviejų metų, grįždamas namo traukiniu iš tuometinio Leningrado (dabar – Sankt Peterburgas), išgirdęs...


Pradedami įgyvendinti milijoniniai projektai

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 09 02 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto savivaldybė šį rudenį pradės įgyvendinti tris turizmo infrastruktūros projektus. Kaip sakė kurorto meras Vytautas Stalmokas, bus pradėta Meilės alėjos, dviračių tako Palanga-Šventoji rekonstrukcija bei  Botanikos parko istorinės dalies restauracija. Pristatant investicinius projektus, dalyvavo ir skelbtų konkursų darbams atlikti laimėtojai – bendrovių „Žiežmarių...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas