Klaipėdoje svečiuojasi Europos ekspedicija, tirianti žmogaus veiklos poveikį Europos jūroms ir pakrančių regionams

Palangos tiltas, 2023-06-20
Peržiūrėta
918
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Klaipėdoje svečiuojasi Europos ekspedicija, tirianti žmogaus veiklos poveikį Europos jūroms ir pakrančių regionams

"Traversing European Coastlines" (TREC/ “Žygis per Europos pakrantes”) – pirmoji visos Europos tarpdisciplininė ekspedicija, kurios tikslas – įvairiais lygmenimis, nuo molekulių iki bendruomenių, tirti pakrančių ekosistemas ir jų reakciją į aplinką. 

Europos molekulinės biologijos laboratorijos (EMBL) kartu su Taros vandenyno fondu, Taros vandenynų konsorciumu ir Europos jūrų biologijos išteklių centru (EJBIC) vadovaujama TREC jungia daugiau kaip 150 mokslinių tyrimų grupių iš daugiau kaip 70-ies  institucijų 29-iose Europos šalyse. Birželio 18-21 dienomis ekspedicija sustojo Klaipėdoje, kur jos dalyvius priėmė Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų institutas. Klaipėda – 10-oji stotelė ekspedicijos maršrute. 

Mokslo projektas jungia sausumoje ir jūroje vykdomas ekspedicijas palei visą Europos pakrantę: Lietuvos teritorijoje mėginiai taip pat imami ir sausumoje, ir jūroje. Visose vietose, kur EMBL komanda su bendradarbiais ir mobiliąja laboratorija ima dirvožemio, nuosėdų ir seklaus vandens mėginius, tą pačią dieną škuna "Tara" ima mėginius iš gretimų jūros ekosistemų. 

Šiandien ekspedicijos dalyviai susitiko su Lietuvos žiniasklaidos atstovais ir pristatė savo misiją. Pristatyme dalyvavo: Valerie Maier, ekspedicijos koordinatorė, Severin Belle, mokslininkas, Tina Enders, mokslininkė, Zita Rasuolė Gasiūnaitė, KU Jūros tyrimų instituto direktorė, Marija Kataržytė, KU Jūros tyrimų instituto vyresnioji mokslo darbuotoja. 

Apie TREC mokslinę ekspediciją

Mūsų jūrose ir pakrantėse randama itin daug gyvybės rūšių, kurios lemia platesnių ekosistemų stabilumą ir tvarumą. Tačiau dėl antropogeninio poveikio vis sparčiau nyksta rūšių genetinė įvairovė ir naikinamos funkcionalios ekosistemos. Kad ateityje sumažintume tokių išorės veiksnių poveikį pakrančių biologinei įvairovei, turime suprasti, kaip organizmai sąveikauja ekosistemose molekulių ir ląstelių lygmenimis ir kaip reaguoja į išorės poveikius savo natūraliose buveinėse.

TREC ekspedicijos metu mokslininkai renka dirvožemio, nuosėdų, aerozolio ir vandens mėginius, taip pat atrinktų organizmų pavyzdžius ir daug kitų aplinkos duomenų. Jie domisi įvairiomis gyvybės formomis – nuo virusų ir bakterijų iki dumblių, augalų ir gyvūnų – sausumoje, upių žiotyse ir jūroje.

Mokslininkų grupės tiria sausumos ir jūros biologinę įvairovę ir ekosistemas, taip pat organizmų tarpusavio sąveiką bei jų saveiką su aplinka. Renka informaciją apie tokius veiksnius, kaip teršalų, antibiotikų, pesticidų ar hormonų buvimas, taip pat temperatūra, druskingumas ir deguonies kiekis.

Iš viso TREC tirs biologinę įvairovę ir gyvybės adaptaciją molekuliniu lygmeniu 120-je mėginių ėmimo vietų 22-jų Europos šalių 46-ių regionų pakrantėse. Klaipėdoje ir jos apylinkėse taip pat numatytos kelios mėginių paėmimo vietos. 

Visą Europą apimantis projektas sąlygoja, kad mėginiai bus imami standartizuotai. Dėl to  duomenis bus galima lyginti. TREC remiasi EMBL, Taros ir EJBIC teikiamais ištekliais, infrastruktūra, žiniomis ir patirtimi, taip pat plačiu Europos partnerinių institucijų, tokių, kaip Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų institutas, tinklu.

 

Daugiau informacijos galima rasti: 

TREC – Traversing European Coastlines [Žygis per Europos pakrantes] 

TREC – žiniasklaidos priemonių rinkinys, įskaitant vaizdų ir vaizdo įrašų biblioteką  

Kontaktinis asmuo: 

Annika Grandison, +49 175 899 1179

[email protected]

 

Apie EMBL

Europos molekulinės biologijos laboratorija (EMBL) yra Europos gyvybės mokslų laboratorija. Mes vadovaujame ir koordinuojame gyvybės mokslų tyrimų sritis visoje Europoje, o mūsų pasaulinio lygio fundamentalieji moksliniai tyrimai padeda bendradarbiaujant rasti tarpdisciplininius sprendimus įvairiems svarbiems visuomenei kylančiams iššūkiams. Mes vykdome mokymus studentams ir mokslininkams, skatiname naujų technologijų ir metodų kūrimą gyvybės mokslų srityje ir siūlome moderniausią mokslinių tyrimų infrastruktūrą įvairioms eksperimentinėms ir su duomenimis susijusioms  paslaugoms.

EMBL yra tarpvyriausybinė organizacija, kuriai priklauso 28 valstybės narės, viena asocijuota ir viena būsima narė. Šešiuose savo padaliniuose Barselonoje, Grenoblyje, Hamburge, Heidelberge, Hinkstone prie Kembridžo ir Romoje siekiame geriau suprasti įvairias gyvybės formas – nuo molekulių iki ekosistemų – jų natūralioje aplinkoje. www.embl.org

Apie Taros vandenyno fondą 

Taros vandenyno fondas yra pirmasis Prancūzijos viešojo intereso gynimo fondas, skirtas vandenynų tyrimams. Jo dvi pagrindinės misijos – tyrinėti ir geriau pažinti vandenyną bei dalytis gauta moksline informacija, taip ugdant pilietinį ir kolektyvinį sąmoningumą. Jau dvidešimt metų Fondas, bendradarbiaudamas su geriausiomis tarptautinėmis mokslinių tyrimų laboratorijomis, plėtoja aukšto lygio mokslinius vandenyno tyrimus, siekdamas tirti, suprasti ir numatyti su klimato kaita, žala aplinkai ir taršos poveikiu susijusius poslinkius. Tam, kad vandenynas taptų mūsų visų bendra atsakomybe ir būtų apsaugotas, Taros vandenyno fondas deda pastangas išsamiai informuoti visuomenę apie vandenynų mokslą ir šviesti jaunąją kartą. Tyrinėdami ir saugodami Vandenyną, rūpinamės mūsų planetos globalia sistema. https://fondationtaraocean.org/  

Apie EJBIC

Europos jūrų biologinių išteklių centras - Europos mokslinių tyrimų infrastruktūra, skirta vandenynų mokslo plėtojimui, tokiu būdu siekiant kaip galima geriau spręsti visuomenės problemas. Organizacija telkia mokslininkus, pramonės atstovus, politikos formuotojus ir piliečius atviro ir įtraukaus mokslo vystymui. Ji vienija daugiau kaip 70 Europos jūrų stočių ir institucijų ir  yra tarsi vartai mokslininkams, tiriantiems jūrų biologinę įvairovę ir ekosistemas visame pasaulyje. Vadovaudamasi transnacionaline prieiga, ji teikia aukšto lygio mokslinių tyrimų paslaugas, jūrinius duomenis iš biologinės įvairovės observatorijos EMOBON (Europos jūrų omikos biologinės įvairovės stebėjimo tinklas) ir jūrų biologijos bei ekologijos ekspertines žinias. 

EJBIC remia žinių ir technologijų perdavimą visame pasaulyje tvaraus jūrų gyvųjų išteklių naudojimo tikslu. Atsižvelgdamas į aplinkosaugos iššūkius, EJBIC prisideda prie mokslo pasiekimais grindžiamo politikos formavimo proceso kūrimo, taip skatindamas tolesnę veiklą tarptautiniu lygmeniu. Nuo 2018 m. EJBIC turi Europos Komisijos suteiktą ir įvertintą Europos mokslinių tyrimų infrastruktūros konsorciumo (ERIC) statusą. Sekite mus Twitteryje, LinkedIn, https://www.embrc.eu/. 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

"Traversing European Coastlines" (TREC/ “Žygis per Europos pakrantes”) – pirmoji visos Europos tarpdisciplininė ekspedicija, kurios tikslas – įvairiais lygmenimis, nuo molekulių iki bendruomenių, tirti pakrančių ekosistemas ir jų reakciją į aplinką. 


Palangoje renovuojamame pastate rastas žmogaus kūnas.


Jau devintąjį kartą „Kino pavasario“ projektas „Kino karavanas“ visai vasarai išvyksta į ilgiausią kino kelionę po Lietuvą.


Klaipėdos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas informavo, kad Palangos Paliepgirių gatvėje trečiadienį, rugsėjo 29 d., apie 11 val.,vykdant kasimo darbus, buvo rasti žmogaus kaukolės ir kojos kaulai.


Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siekia depolitizuoti vietos veiklos grupių (VVG) veiklą. „Vietos veiklos grupės neturėtų priklausyti nuo politinių vėjų. Siekiame, kad vietinės valdžios interesams VVG nebeatstovautų savivaldybių merai ir kiti politikai“, – sako žemės ūkio ministro patarėjas Daivaras Rybakovas.


Kiek Palangos mieste registruotų įmonių nukentėjo nuo COVID-19? Kiek iš jų paprašė laikinai atidėti mokestines prievoles?„Palangos tiltui“ tai komentuoja Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkas Audrius Morkūnas: "Šiuo metu neigiamą COVID-19 poveikį patyrusių įmonių, kurioms automatiškai taikomos VMI pagalbos...


Senovės baltų religinė bendrija „Romuva“ kreipėsi į Europos žmogaus teisių teismą (EŽTT), prašydama pripažinti, kad Lietuvos Respublika, Seimui atsisakius suteikti šiai bendrijai valstybės pripažintos religinės bendrijos statusą, pažeidė Europos Žmogaus teisių konvencijos 9 straipsnį (Minties, sąžinės ir religijos laisvė), 14 straipsnį (diskriminacijos draudimas) bei...


Kurorte nuo trečiadienio lankosi svečiai iš Palangos miesto-partnerio Eilato (Izraelis) – 18 mokinių, lydimi 3 mokytojų. Vaikai, kurių amžius – 15-17 metų, apgyvendinti Senosios gimnazijos moksleivių šeimose, svečiams iš Izraelio parengta turininga bei plati kultūrinė viešnagės Palangoje programa.


Ankstyvą antradienio, rugpjūčio 1-osios, rytą į Vilniaus geležinkelio stotį po 2 savaičių, praleistų Sibire, sugrįžo šešioliktoji projekto „Misija Sibiras“ ekspedicija. Šiemet komanda savo misiją atliko Irkutsko srityje, Nižneudinsko bei Tulūno rajonuose. Čia ekspedicija leidosi į lietuviškų kapinių paieškas tam, kad jas sutvarkytų, bei lankė...


Užkrečiamųjų ligų pacientų asociacija LIDPA, atkreipdama dėmesį į vis dar aukštus sergamumo ir mirtingumo nuo gimdos kaklelio vėžio rodiklius, ragina Lietuvos moteris aktyviau rūpintis savo sveikata ir tirtis dėl gimdos kaklelio vėžio.   Lietuvos moterys jau greitai galės pasinaudoti galimybe didelės onkogeninės rizikos žmogaus papilomos virusus, kurie yra vieni iš...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius