Klebonas Kęstutis Balčiūnas: „Pernai Pirmajai Komunijai buvo paruošti 87 vaikai“

Palangos tiltas, 2020-02-26
Peržiūrėta
1302
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kaip gyvena Palangos Švenčiausios Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų parapija? Kokią veiklą vykdo? Apie tai „Palangos tiltas“ kalbėjosi su Palangos klebonu Kęstučiu Balčiūnu.

–Kokia sielovadinė veikla vyksta Palangos Švenčiausios Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų parapijoje?
–Palangos parapija pasižymi specifika: vienokia būna vasarą, kitokia – rudens - pavasario laikotarpiu. Parapijoj veikia įvairios maldos grupės ir bendruomenės. Pavyzdžiui, kartą per mėnesį renkasi šeimos, kurių susitikimuose vyksta bendra šeimų malda, gilesnis tikėjimo pažinimas – užsiėmimus veda kunigas Romas Starkutis, taip patiriamas susitikimo bendrystės džiaugsmas – pasidalijama kuo gyvenama, vyksta agapė, bendrų veiklų planavimas. Parapijos žmonės gali gilintis į Šv. Raštą, nes organizuojami tam skirti vakarai. Vyresnio amžiaus parapijiečiai mėgsta dalyvauti Marijos Legiono veikloje, veikia pranciškonų pasauliečių brolija, šlovinimo grupė.

–Kiek pernai porų parapijoje buvo paruošta Santuokos sakramentui?
–Kiekvienais metais pastebima santuokų visoje Lietuvoje mažėjimo tendencija.
Praeitais metais mūsų bažnyčioje buvo palaimintos 85 santuokos. Ankstesniais metais – daugiau.

–Kiek laiko tokie mokymai vyksta? Ar buvo atvejų, kuomet būsimiems jaunavedžiams buvo atsakyta išduoti santuokos sakramento mokymų pažymėjimą ir jie buvo paprašyti dar kartą praeiti mokymus?
–Santuokos sakramentui pasiruošti reikia jau 5 mėnesių, tai galioja visoje Lietuvoje vyskupų konferencijos potvarkiu. Santuokos sakramentui ruošia šeimos centro specialistai. Programą sudaro 8 susitikimų ciklas. Vieno susitikimo trukmė – 2 valandos. Visi 8 susitikimai vyksta parapijos šeimos centre. Išklausytų kursų pažymėjimas galioja 1 metus. Jei sužadėtiniai išsiskiria ir vėliau planuoja naują santuoką su kitu asmeniu, kursuose reikės dalyvauti iš naujo. Ar buvo tokių atvejų, kai besirengiantys santuokai negautų pažymėjimų, neteko girdėti, bet jei domintų tikslesnė informacija, tektų teirautis šeimos centre.

–O kiek vaikų gavo pirmąją Komuniją pernai? 2018, 2017 ir 2016 metais?
–Praėjusiais metais Palangos parapijoje Pirmajai Komunijai buvo paruošti 87 vaikai, kuriuos ruošia Palangoje gyvenančios sesės vienuolės. Rengiami kursai ir suaugusiems, kurie nori priimti įkrikščioninimo (Krikšto, Sutvirtinimo ir Eucharistijos) sakramentus. Telšių vyskupijoje už vaikų katechezės kursą prašoma 20 eurų už metodines priemones ir kt., bet mūsų parapijoje, kaip ir kitų sakramentų atveju, aukos yra laisva forma. Atėjusieji sekmadieniais į bažnyčią aukoja kiek gali ir kiek nori. Jokių įkainių už sakramentus, kainoraščių mūsų parapijoje nėra.

–Kiek ligonių pernai buvo suteiktas paskutinis patepimas?
–Ligonių patepimą priimančių yra daug, bet speciali statistika šiuo atveju nėra vedama. Šia proga noriu padėkoti medicinos personalui, kuris pasirūpina, kad ligoniai gautų savo varguose dvasinę pagalbą.

–Kokie kiti paminėtini renginiai vyko parapijoje pernai?
–Palangos parapijoje pernai vyko labai daug įvairių renginių, vienas įsimintiniausių –Palaiminimų šeštadienis. Kitas renginys, vykęs Palangos koncertų salėje – Sutvirtinimo sakramentui besirengiančio visos vyskupijos jaunimo šventė „Užtvirtink”. Taip pat vyksta įvairių kultūrinių renginių, koncertų bažnyčioje, tarp kurių išsiskiria sakralinės muzikos festivalis „Pasaulio balsai.“ Džiugu, kad jų netrūksta, sunku visus ir išvardinti.

–Ar sekuliarizacijos apimtoje valstybėje jaučiate mažesnį palangiškių poreikį minėtoms paslaugoms?
–Šių dienų pasaulyje žmonės tikrai ieško atgaivos, ramybės, paguodos Dievo namuose. Man neteko pastebėti, nesijaučia, kad mažėtų žmonių poreikis dvasiniams dalykams. Tikrai daug įvairaus amžiaus žmonių ateina į bažnyčią.

–Ar parapijai finansiškai padeda Telšių vyskupija?
–Pagal Katalikų Bažnyčios nuostatus parapijos išsilaiko pačios, vyskupija finansiškai padeda tik esant ypatingomis aplinkybėmis. Tad šiuo metu ir mūsų parapija iš Telšių vyskupijos finansinės paramos negauna.

–Kiek parapijoje yra dvasinių ganytojų? Kokios jų pareigos?
–Parapijoje tarnauja klebonas, vikaras ir du rezidentai.

–Koks yra jų aptarnaujantysis personalas? Kas ruošia jiems maistą? Skalbia?
–Šiais laikais parapijos retai turi šeimininkes, tad jų nėra ir pas mus. Buitį susitvarkome patys, jei nespėjame pasiruošti maisto, maitinamės viešojo maitinimo įstaigose.

–Šalia parapijos stūkso nebaigti statyti parapijos svečių namai. Ar yra vilties, kad jų statyba bus tęsiama šiais metais?
–Jūsų minimas pastatas priklauso vyskupijos, o ne parapijos balansui. Šiuo metu ten darbai nevyksta, statybos sustabdytos, nes trūksta lėšų. Pagrindinis rūpestis mūsų parapijai – parapijos namų renovacija, kuriai reikia aukų.

–Ar parapija turi savo sąskaitą banke? Kokia ji, kad norintys jums paaukoti, galėtų pervesti pinigų?
–Mielai laukiame kiekvienos aukos ir už ją dėkojame Dievui ir jums. Mūsų parapijos sąskaitos numeris: SWEDBANK – LT057300010002352410

–Ką dar pabrėžtumėte?
–Labai džiaugiamės mūsų parapijos bendradarbiavimu su kitomis konfesijomis – ortodoksais, liuteronais. Pastarieji, kol renovuojami parapijos namai, suteikia savo patalpas renginiams, pavyzdžiui, šiuo metu jų parapijos salėje kartu rengiame Biblijos pažinimo vakarus „Irkis į gilumą”. Taip pat džiugu dėl į parapijinį gyvenimą aktyviai įsijungusių pasauliečių. Noriu pažymėti ir gražų bendradarbiavimą su miesto bendruomene, valdžios atstovais. Visada sulaukiame dėmesio, atsako į iniciatyvas. Pavyzdžiui, neseniai vykusiai Atsinaujinimo dienai buvo nemokamai suteiktos Kurhauzo patalpos. Tokių pavyzdžių yra ne vienas. Beje, noriu pabrėžti, kad visi renginiai yra vieši ir nemokami.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Praėjusiais metais dėl kreditorinių įsipareigojimų nevykdymo areštuojamo turto kiekis mažėjo, tačiau tarp areštuotų objektų pateko ne ką mažiau originalūs ir neįprasti turtai. 


Ginti Palangos baseiną nuo Konkurencijos Tarybos, kuri rekomendavo Palangos miesto savivaldybės administracijai per vienerius metus paskelbti jos valdomo miesto baseino koncesininko konkursą, Palangos miesto savivaldybės Tarybos narė Svetlana Grigorian nusprendė inicijuodama peticiją, kurią peticijų puslapy gali pasirašyti visi. Tačiau, teisybės dėlei, tokios iniciatyvos jau pernai, VRM...


Du didieji miestai – Vilnius ir Kaunas – vis dar išlieka pagrindiniais vidinės migracijos centrais šalyje ir traukia norinčiuosius ištrūkti iš provincijos, vis dėlto pasitaiko ir išimčių, praneša Statistikos departamentas. Pavyzdžiui, Palanga. Pernai didžiausią šalies kurortą pasirinko 818 gyventojų, o jį paliko 472. Miestas augo ir...


Registrų centro duomenimis, Palangoje šių metų spalį parduotos 215 patalpos (gyvenamosios ir negyvenamosios paskirties, kurios apima ir netipinės paskirties būstą, pvz. viešbučių apartamentus), arba net 2,5 karto daugiau nei tuo pačiu metu pernai, kai buvo parduoti 86 objektai.


Nuo rugpjūčio pirmos aukštai iškelta „blaivybės kartelė“ pamažu leidžiasi žemyn – Seimas antradienį balsavo už Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, kurios vėl leidža prekiauti silpnaisiais alkoholiniais gėrimais paplūdimio ir lauko kavinėse. Vadinasi, šaltas alus ir vyno taurė vėl grįžta. O kokia situacija, esant draudimams, buvo Palangos paplūdimyje?...


Nuo rugpjūčio pirmos aukštai iškelta „blaivybės kartelė“ pamažu leidžiasi žemyn – Seimas antradienį balsavo už Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, kurios vėl leidža prekiauti silpnaisiais alkoholiniais gėrimais paplūdimio ir lauko kavinėse. Vadinasi, šaltas alus ir vyno taurė vėl grįžta. O kokia situacija, esant draudimams, buvo Palangos paplūdimyje?...


Kaip gyvena Palangos Švenčiausios Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų parapija? Kokią veiklą vykdo? Apie tai „Palangos tiltas“ kalbėjosi su Palangos klebonu Kęstučiu Balčiūnu.


Praėjęs sekmadienis buvo ypatingas ne tik krepšinio aistruoliams, bet ir palangiškiams – dėl Europos vyrų krepšinio čempiono vardo grūmėsi ir Lietuvos rinktinės vienas iš ramsčių – palangiškis Renaldas Seibutis. Užgniaužę kvapą tautiečiai nerinko žodžių gėrėdamiesi savo didvyriais. Į parapiją stebėti finalo kvietęs kurorto klebonas Marius...


Jau startavus 2014-iesiems, atminties ekrane vėl, tarsi Lemties burtininkui paliepus, atšvinta šviesaus atminimo Palangos inteligento, kolegų medikų, o ypatingai – ligonių, pacientų tebegerbiamo, nes dar ir dabar geražodžiais paminimo žemaičio, taktiško, kuklaus gydytojo Jono Šipalio (1941-2009) veidas, vėl ataidi jo visada ramumu, kantrybei nuteikinėję žodžiai: „Žinai, bičiuli, kitiems...


Šią savaitę Palangos bažnyčios duris atvėrė ir palangiškiams prisistatė naujasis miesto klebonas Marius Venskus, pakeitęs septynerius metus ištarnavusį kleboną Algį Genutį. Naujais rūpesčiais, pažinimo akimirkomis kol kas gyvenantis tikėjimo keliu vesiantis naujasis vedlys pripažino buvęs sužavėtas palangiškių trykštančiu nuoširdumu, kurie ėmė vienas paskui kitą skubėti susipažinti su...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius