Kretingos meras Antanas Kalnius: "Esant Palangoje blogam orui, jos svečiai galėtų būti pavėžėjami į Kretingą aplankyti jos įdomybes"
Kaimynystėje įsikūrusios Kretingos naujasis meras Antanas Kalnius jau sulaukė visos šalies žiniasklaidos dėmesio. Išrinktas meru, visuomeninio komiteto „Kretingos kraštas“ atstovas verslą ir automobilį perdavė sūnui, o pats į darbą keliauja elektra varomu paspirtuku. „Žmonės gal ir pasižvalgo, tačiau pašaipų nesulaukiau. Dar du savivaldybės darbuotojai paspirtukais į darbą keliauja, tikiuosi, kad ir daugiau žmonių išdrįs čia sekti mūsų pavyzdžiu,“ – „Palangos tiltui“ sakė A. Kalnius.
–Bene didžiausia naujiena iš Kretingos, jums stojus prie rajono vairo, kad jūs mašiną iškeitėte į paspirtuką? Ar dėl to jus supras kaimiško rajono gyventojai?
–Ne, pašaipų nesusilaukiau. Man paspirtukas – ir smagi pramoga, ir susisiekimo priemonė. Taip galiu pasižvalgyti ir į šaligatvius, ir į kelius, aplinką. Žinoma, laikausi visų eismo dalyviui privalomų taisyklių – stengiuosi važiuoti dviračių takais, bet tenka ir šaligatviu pavažiuoti.
–Jūsų kaimynė Palanga siekia apribojimų elektriniams paspirtukams, kad nebūtų galima jais važiuoti Basanavičiaus gatvėje ir dviračių takais...
–Taip, girdėjau apie tai. Bet mūsų rajonas ir Palangos miestas – labai skirtingi. Palangoje, ko gero, šimtai (žmonių) važinėja paspirtukais sezono metu, nes daugumai tai – puiki pramoga. Kretingoje važiuojančius paspirtukais galiu ant vienos rankos pirštų suskaičiuoti.
–Jūsų rinkimų programoje pasakyta nemažai, tačiau kam jūs teiksite pirmenybę?
–Kitų metų biudžete esame numatę, kad būtų įgyvendintas dalomojo biudžeto principas – kad iki, sakykime, vieno procento biudžeto išlaidų panaudojimo spręstų patys gyventojai. Ko jiems labiausiai reikia, kam būtina skirti pinigų? Ar jiems reikia, tarkime, parko, ar poilsio zonos, ar gatvės, jos sutvarkymo, ar net mažosios architektūros elementų. Įsitikinęs, kad tai turi spręsti patys gyventojai – politikai ir savivaldybės darbuotojai tam turi sudaryti sąlygas.
–Ar tai gyventojai spręs apklausų būdu?
–Taip. Visą tvarką, kaip toks sumanymas bus vykdomas, nustatysime, kai tik turėsime savivaldybės administracijos direktorę. Tikiu, kad toks principas jau bus įtvirtintas kitų metų biudžete.
–Tai bus daroma siekiant didesnio valdymo skaidrumo, bendruomenių įsitraukimo į sprendimus?
–Taip, siekiant didesnio gyventojų įsitraukimo, ne tiek dėl didesnio skaidrumo.
–Kalbant apie skaidrumą, Specialiųjų tyrimų tarnyba šią savaitę išplatinimo pranešimą, kuriame Kretingos rajono savivaldybė įvardijama tarp kitų 7 šalies savivaldybių, kuriose savivaldybių įmonės yra valdomos skaidriausiai. Tačiau praėjusiais metais ši tarnyba atkreipė dėmesį, kad nepotizmo (šeimos narių ir giminaičių) įdarbinimo savivaldybės struktūrose lygis Kretingos rajone – didelis. Ar „nesikerta“ abu tyrimai?
–Nežinau, kokie kriterijai, atliekant juos, buvo pasirinkti, tačiau sieksiu ryžtingai, kad mūsų naujoji komanda, savivaldybės administracija ir Taryba viešintų kuo daugiau savo veiklos, dokumentų. Šiek tiek nustebau, kad dalis savivaldybės transporto nebuvo iki šiol pažymėtas kaip toks – man tai nepatinka, visą tokį transportą atitinkamai pažymėsime. Kita vertus, tokiame palyginus nedideliame rajone kaip Kretingos yra sunku išvengti, kad šeimos narys ar giminaičiai nedirbtų kartu kokioje nors didesnėje įstaigoje ar įmonėje,. Žinoma, tie dalykai turi būti viešai deklaruojami.
–Beje, kalbant apie įvarius reitingus, Kretingos rajono savivaldybėje yra vienas mažiausių nusikalstamumo lygis visoje šalyje, tačiau sergamumas jūsų savivaldybėje – vienas didžiausių visoje šalyje. Žinoma, abu reitingai niekaip nesisieja. Kaip jūs ketinate gerinti kretingiškių sveikatą?
–Sveikatos padėtis – labai rimta tema. Tos bėdos, kurias mes turime, būdingos ir kitoms savivaldybėms, tik gal jos kai kuriose jų – mažiau išreikštos. Apsižvalgykime: jaunimas labai mažai juda...Mes dabar statome sporto kompleksą, kurį, manau, turi administruoti savivaldybė, nors mums tai nepigiai kainuos. Mano ir mano komandos siekiamybė, kad mūsų jaunimas ir senjorai galėtų naudotis jo paslaugomis už minimalią kainą.
Išties, Kretingos rajone yra nemažai sporto komandų ir sportuojančiųjų, įvairių judėjimui skatinti programų, tačiau kodėl pas mus sergamumas – didesnis nei kitur, sakau atvirai, neturiu vieno aiškaus atsakymo. Gal tai susiję su mūsų klimatine zona? Gal mes čia mažiau jodo gauname, bet daugiau drėgmės?...Palangoje – ir jodo daugiau, ir drėgmės.
–Lietuva bando susigrąžinti lietuvius iš viso pasaulio, jūsų kaimynė, Palanga, pirmoji šalies savivaldybė, įsipareigojo padėti finansiškai grįžusiam jaunimui į savivaldybę nuomojant būstą. O ką darys Kretinga, kad susigrąžintų kretingiškius?
–Manau, kad tokios programos be konkrečių priemonių, be geros gyvenimui infrastruktūros vietose – mažavertės. Pirmiausia turime sukurti gerą infrastruktūrą čia ir, žinoma, stiprinti verslą, kad darbuotojų atlyginimai didėtų. Kad būtų kur gyventi, kad nebūtų eilių į darželius – o jų mūsų darželiuose nėra, kad švietimo įstaigos būtų stiprios ir mokiniai jose mokytųsi, ir taip toliau. Nors dalis kretingiškių dirba Klaipėdoje ir Palangoje, nemažai žmonių atvažiuoja į Kretingos rajoną gyventi – iš Šiaulių, iš Naujosios Akmenės, iš Skuodo. Vėl g – jiems imponuoja čia esanti infrastruktūra.
–Ar jau spėjote kaip meras susitikti su Palangos meru Šarūnu Vaitkumi?..
–Taip, vakar buvome susitikę (kalbėjomės trečiadienį – PT). Kalbėjomės apie Klaipėdos apskrities savivaldybių regioninį bendradarbiavimą. Pritariu, kad mes, visi mažieji rajonai su Klaipėda priekyje turime būti rimta atsvara Kaunui ir Vilniui.
–Ką jūs konkrečiai siūlote?
–Šiai dienai konkrečių siūlymų neturiu, bet manau apskrities savivaldybių prisidėjimas prie kai kurių skrydžių iš Palangos oro uosto išlaikymo yra pozityvus dalykas. Su Palangos meru aptarėme ir tam tikrą į Palangą atvykusių turistų, ypač blogu oru, logistiką į Kretingą. Gal jiems galėtų būti siūloma pavėžėjimo iki Kretingos paslauga? Palanga jau nebeturi kur plėstis – nėra tam laisvos žemės, šiuo aspektu Kretingoje padėtis – gerokai geresnė, tad tai irgi kelia tam tikrų minčių...
–Kokios asmeninės Š. Vaitkaus savybės jums imponuoja?
–Su juo dar labai nedaug buvau susitikęs. Akivaizdu, kad jis – labai dalykiškas žmogus. Po rinkimų vienas kitą gražiai pasveikinome. Iki tol su juo nebuvome pažįstami.
–Prisimenu, kaip prieš pusketvirtų metų jūsų pirmtakas Juozas Mažeika su Palangos meru Šarūnu Vaitkumi fotografams pozavo prie Kretingos rajono ir Palangos miesto riboženklio, net buvo kalbėta apie dvipolio Kretinga - Palanga sukūrimą. Ar jums tai atrodo įgyvendinama?
–Kretinga – ne tik miestas. Skirtingai nei Palanga, mes turime didelį rajoną. Palanga – kaip kurortas yra išskirtinė savivaldybė, tai natūralu. Procesai turi būti natūralūs. Įsivaizduoju, kad Palanga ateityje galės plėstis į Vydmantų pusę. Kada tai vyks – nežinia, bet ne anksčiau kaip po 10 metų, matyt.
–Perbraižius Kretingos-Palangos rinkimų apygardos ribas, „svorio“ centras persikėlė į Kretingą – esate svarbesni dabar. Ar sutinkate su tuo?
–Atvirai pasakius, apie tai labai ir negalvojau. Nemanau, kad tai yra svarbu. Svarbiausia, kad mūsų apygardoje išrinktas Seimo narys tinkamai vykdytų savo pareigas ir rūpintųsi abejais miestais ir dar Kretingos rajonu. Manau, kad dabartinis Seimo narys Antanas Vinkus puikiai susitvarko su savo pareigomis ir labai gerai atstovauja savo rinkėjams abejose savivaldybėse.
–Ar dalyvausite kitąmet įvyksiančiuose Seimo rinkimuose?
–Tikrai ne.
–Kokie yra jūsų kertiniai darbo principai, kuriais vadovausitės?
–Sąžiningumas ir atvirumas – man svarbiausia. Žmonės patys nuspręs, ar aš dirbu gerai, ar ne.
–Ar laisvalaikiu važiuojate į Palangą?
–Kol nebuvau meras, o smulkus verslininkas, turėjau žymiai daugiau laisvo laiko. Man labai patinka slidinėti, namuose turiu ne vieną dviratį – su šeima mėgstame visi pasivažinėti. Esame dviračiais pasiekę ir Palangą, ir į Šventąją, ir Klaipėdą. Dabar tam, ko gero, negalėsiu skirti laiko taip dažnai – mano darbo diena prasideda septintą valandą ryte, baigiasi aštuntą ar dar vėliau. Šeštadieniais taip pat dalyvauju renginiuose, stengiuosi kuo daugiau jų pamatyti.
–Ar jau kažko netekote dėl savo, kaip viešo asmens, statuso?
–Aš – tas pats žmogus, nors kai kurie galbūt ir bando rodyti ypatingesnę pagarbą dėl mano dabartinių pareigų. Aš visiems sakau: „Aš – tas pats žmogus, kreipkitės į mane paprastai, vardu „Antanai“. Atėjau dirbti keturiems metams, o po keturių metų – vėl nauja padėtis. Mero pareigos – eilinis darbas, kurį turiu padaryti gerai.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Viceministrė: antrojo jūros vėjo parko aukcionas galėtų būti paskelbtas gruodžio 5 d.
2023 10 10 | Rubrika: Miestas
Antrojo jūros vėjo parko konkursas galėtų būti paskelbtas gruodžio 5 d., tačiau jį būtų galima nukelti ir į kitus metus, teigia energetikos viceministrė Daiva Garbaliauskaitė.
Mandatų naujoje miesto Taryboje siekia 194 kandidatai, priklausantys 9 partijoms, mero posto – 8 kandidatai
Linas JEGELEVIČIUS, 2023 01 17 | Rubrika: Miestas
Devynioms politinėms partijoms priklausantys 194 asmenys sieks 21 mandato naujoje, 2023-2027 metų, Palangos miesto savivaldybės Taryboje. Link rinkimų finišo kovo 5-ąją išskubėjo ir 8 kandidatai į Palangos merus. Pagal abėcėlę jie yra šie: Svetlana Grigorian (Lietuvos socialdemokratų partija, jos rinkimų sąraše Palangoje – 26 kandidatai), Genoveita Krasauskienė („Laisvė ir teisingumas“, jos...
BCAA: kas tai, kokia nauda, iš kur gauti, ir kas vyksta esant trūkumui?
2022 02 10 | Rubrika: Miestas
Dar vaikystėje visi sužinome, kad žmogaus organizmui yra reikalingi ypač įvairūs komponentai. Tačiau paaugę, siekiame labiau suprasti mūsų organizme vykstančius procesus, norime žinoti, kas jiems turi įtakos, o taip pat – kaip turėtumėte elgtis, norėdami paspartinti tam tikrus dalykus. Būtent tuomet ypač kruopščiai bei detaliai imame domėtis mūsų organizmui reikalingais elementais. BCAA – taip...
Daugiau kaip 2 000 eurų prieš Kalėdas pagalbos reikalingiems palangiškiams išdalinęs verslininkas Paulius Rojus: "Tai pirmiausia padariau dėl savęs"
Linas Jegelevičius, „Palangos tilto“ redaktorius, 2020 12 24 | Rubrika: Miestas
Padedant "Palangos tiltui", Paulius Rojus, Palangos uždaros akcinės bendrovės "Pajūrio šaltinis" direktorius, prieš Kalėdas būriui palangiškių, kurių kalėdinis stalas paprastai būna kuklesnis, padovanojo po 150 eurų. "Man viešumo, Linai, nereikia - būtų galbūt geriau, jeigu apie tai visai nerašytumėte. Aš tai padariau dėl...
Vyriausybė pritarė vakcinos nuo koronaviruso iš „Sanofi Pasteur & GSK“ įsigijimui, tačiau žinomam palangiškiui, Palangos Sveikatos mokyklos įkūrėjui, o dabar Seimo nariui (atstovauja Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą – L.J.) Dainiui Kepeniui „kovidas“ yra „pasaulinės vaistų gamintojų mafijos sąmokslas“, o vakcina –...
Palangos meras Šarūnas Vaitkus: "Auska" savininkai galėtų svarstyti koncesijos sutartį"
"Palangos tilto" informacija, 2020 08 10 | Rubrika: Miestas
Pirmadienį, rugpjūčio 10 dieną, Palangos meras Šarūnas Vaitkus kartu su Savivaldybės tarybos Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininku Mindaugu Skritulsku bei Savivaldybės administracijos direktore Akvile Kilijoniene susitiko su Turto banko vadovu Mindaugu Sinkevičiumi. Anot mero, susitikimo metu gautas M. Sinkevičiaus užtikrinimas, kad Turto bankas sutinka, jog...
Už 2 500 eurų parduodama Palangos interneto svetainė www.palangoje.info
"Palangos tilto" informacija, 2020 02 24 | Rubrika: Miestas
Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.
Kretingos meras Antanas Kalnius: "Esant Palangoje blogam orui, jos svečiai galėtų būti pavėžėjami į Kretingą aplankyti jos įdomybes"
"Palangos tilto" informacija, 2019 05 11 | Rubrika: Politikų, lyderių žodis
Kaimynystėje įsikūrusios Kretingos naujasis meras Antanas Kalnius jau sulaukė visos šalies žiniasklaidos dėmesio. Išrinktas meru, visuomeninio komiteto „Kretingos kraštas“ atstovas verslą ir automobilį perdavė sūnui, o pats į darbą keliauja elektra varomu paspirtuku. „Žmonės gal ir pasižvalgo, tačiau pašaipų nesulaukiau. Dar du savivaldybės...
Šarūnas Vaitkus pasiuntė žinią: nenori būti amžinu Palangos konservatorių vedliu 16
Linas JEGELEVIČIUS, 2017 01 30 | Rubrika: Miestas
„Dėl didelio krūvio siūlau svarstyti kitas kandidatūras partijos skyriaus pirmininko pareigoms kitai dvejų metų kadencijai užimti. Man visų pareigų – jau šiek tiek per daug“, – toks buvo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Palangos skyriaus pirmininko ir Palangos miesto meroŠarūno Vaitkaus...
gegužės 30 d., 18 val. – „ LT trumpai“: trumpametražiai iš Lietuvos gegužės 30 d., 20 val. – 2015 m. Oskarui nominuotų trumpametražių vaidybinių filmų programa
