Kultūros diena pakvies atverti atminties langus

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014-04-10
Peržiūrėta
221
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kultūros diena pakvies atverti atminties langus

Antradienį, balandžio 15-ąją, palangiškiai kviečiami paminėti pasaulinę Kultūros dieną. Pernai ši diena Kultūros sostinės vėliavą nešusioje Palangoje palydėta šūkiu „Kultūros vertybės amžinos“, o šiemet šventės organizatoriai kviečia aplankyti renginius, kuriuos vienija tema „Atminties langai“. Kaip sakė Palangos kultūros centro renginių režisierė Aušra Latonienė, atminties langus kviečiama atverti prisimenant, jog šiemet sukanka 190 metų, kai grafas Mykolas Tiškevičius 1824 m. nusipirko Palangos valdą su Darbėnų, Grūšlaukės ir Palangos dvarais, už pirkinį sumokėjęs 177 tūkst. 171 sidabro rublį.

„Šia diena mes norime parodyti, jog kultūra yra mūsų kasdienis gyvenimas, o nelabai seniai pradėta švęsti Kultūros diena ir tai, kad kasmet vis daugiau kultūros bendruomenės narių sutinka prisidėti prie šventės yra to įrodymas“, – paklausta apie šių metų Kultūros dienos renginius pasidžiaugė A. Latonienė.

Pasak režisierės, šiemet Kultūros dieną visų pirma bus prisimenamas materialinis ir nematerialinis paveldas ir jo išsaugojimas, kuris svarbus visais laikmečiais. Nes juk paveldas yra tai, ką mums paliko ankstesnės kartos, tai, kuo mes turime rūpintis ir perduoti ateisiantiems po mūsų. Ir tuo pačiu privalome kurti naujas kultūros vertybes, kad patys paliktume savo pėdsakus istorijoje, kad kartų atmintyje būtų naujų atvertinų langų.

Kadangi vienas pagrindinių tarptautinės Kultūros dienos tikslų – išsaugoti kultūros vertybes karo ir taikos metu, tad ir vienas pagrindinių šios dienos akcentų, kuriuo prasidės visa šventė – Taikos vėliavos pakėlimas miesto centrinėje aikštėje.

„Į šią ceremoniją, kurią mes rengiame penktus metus iš eilės, kviečiame visus visus“, – pabrėžė A. Latonienė, pridūrusi, jog vėliava bus pakeliama dešimtą valandą ryto.

Po ceremonijos šventės dalyviai kviečiami į Palangos miesto savivaldybės viešąją biblioteką – čia, Vaikų bibliotekos skyriuje, savo dovaną – kuri taip pat taps tam tikru atminties langu, atsiversiančiu į literatūros pasaulį, – Kultūros dienos proga miestui įteiks kūrybinės grupės „Mostas“ dailininkai.

Pirmasis atminties langas bus atvertas miesto senosiose kapinėse: čia amžino poilsio atgulė žmonės, kurių vardai ir darbai neatsiejamai susiję su Palangos kultūriniu gyvenimu. Kaip ir pernai, kai pirmąkart buvo pagerbti išėjusieji Anapilin, palangiškiai bus kviečiami nusilenkti ne tik kurorto kūrėjų grafų Tiškevičių, bet ir mokytojos bei kraštotyrininkės Emilijos Adiklienės, kultūros ir visuomenės veikėjo Leandro Almino, muzikos pedagogo smuikininko Vytauto Striko,  tautodailininkės Reginos Andriekutės, kompozitoriaus Balio Dvariono, lito tėvu vadinamo Vlado Jurgučio, kraštotyrininkės Audros Lukauskytės, pirmojo Palangos orkestro vadovo Augustino Juškos, muzikologo Vytauto Venckaus, aviakonstruktoriaus Broniaus Oškinio, mokytojų Balio Normanto ir Genovaitės Urbonienės-Čeporienės, dailininko Juozo Meškio, skulptorės Žymantės Jonuškaitės, Palangos I-osios vidurinės mokyklos direktoriaus Juozo Kazlausko, architekto Gintauto Likšos bei kitų Palangos šviesuolių, kurių – net 38, atminimui.

Dar vienas atminties langas – nors teisingiau būtų sakyti, daugybė būsimų didesnių ir mažesnių langų bei langelių – atsivers viloje „Anapilis“. Šioje restauracijos laukiančioje kultūros vertybėje įsikurs net devynias dešimtis metų palangiškių lauktas Palangos kurorto muziejus. Kultūros dienos proga apie būsimąjį kultūros židinį pasakos jo direktorius Jūratis Liachovičius.

Prieš 190 metų grafų Tiškevičių pradėtas kurti Palangos kurortas šiandien neįsivaizduojamas be Tiškevičių rūmų, kuriuose įsikūręs Gintaro muziejus, ir vieno gražiausių Europoje žymiojo prancūzų landšafto architekto E. Andrė kurtojo Birutės parko. Šie abu kultūros paveldo perlai šiuo metu restauruojami bei rekonstruojami. Tad Kultūros dienos svečiai galės pasinaudoti unikalia galimybe pasivaikščioti po atgimstančius rūmus ir išgirsti bei išvysti, kas juose daroma bei ką mūsų karta, gerbdama ir saugodama paveldą, paliks ateinančiajai. Ne mažiau įdomus turėtų būti pasivaikščiojimas atnaujinamais Birutės parko takais: šioje kelionėje lydės ir apie tai, kas buvo bei tai, kas bus pasakos buvęs ilgametis parko direktorius Antanas Sebeckas, kurio atminty – kiekvienas parko medis, kiekvienas takelių vingis bei jų istorija.

Plačiai atvėręs atnaujintus ne tik atminties langus lauks Kurhauzas. Čia Palangos Trečiojo amžiaus universiteto senjorai, parengę koncertinę programą, lauks svečių ir žada juos labai maloniai sutikti.

Ne mažiau maloniai Kultūros dienų dalyviai bus sutikti ir šiemet ketvirtį amžiaus nuo įkūrimo minėsiančioje pirmojo Palangos burmistro daktaro Jono Šliūpo memorialinėje sodyboje-muziejuje, iš kurio taip pat veriasi daugybė atminties langų į mūsų miesto istoriją.

„Kultūrai rūpi viskas, kas yra. Mumyse ir už mūsų. Ar šalia mūsų. Kuo esame ar galėtume būti nepakartojami ir įdomūs pasauliui, papildydami jo gausą ir įvairovę. Tik nebijokime rūpintis tuo, ką dar turime. Tad atverkime atminties langus Palangoje“, – kviečia Palangos kultūros centro renginių režisierė A. Latonienė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Šventojoje bus minima Jūros diena

"Palangos tilto" informacija, 2019 09 11 | Rubrika: Miestas

Šeštadienį, rugsėjo 14 d., linksmai nusiteikę į šventę pakvies šventojiškiai – miestelyje bus minima Jūros diena. Jos metu Jūros gatvės pėsčiųjų alėjoje šurmuliuos renginiai, skirti pirmosios Lietuvoje Jūros dienos paminėjimui. Pasak Palangos kultūros ir jaunimo centro kultūrinės veiklos vadybininkės Mantės Lukošienės, Jūros dienos...


Ruduo Palangoje įprastai prasideda žvilgsnį nukreipiant į Palangos Birutės parką – būtent čia, prasidėjus rudeniui, kasmet minima Birutės parko diena. Šiais metais parkas mini 120-ąsias įkūrimo metines ir kviečia kurorto gyventojus bei svečius jau rytoj, rugsėjo 2-ąją, drauge pasidžiaugti šia gražia sukaktimi.


Jūros diena, Baltų vienybės diena, šventojiškių sueiga


Pirmadienį Šventojoje prasidėjo devintasis dailės pleneras-simpoziumas „Šventosios žemės atminties ženklai“. Beveik savaitę kurortiniame miestelyje ir jo apylinkėse kursiantys menininkai sekmadienį, 15 val. savo darbus pristatys vasarą atidarytoje Šventosios galerijoje.


Kultūros diena pakvies atverti atminties langus

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 04 10 | Rubrika: Miestas

Antradienį, balandžio 15-ąją, palangiškiai kviečiami paminėti pasaulinę Kultūros dieną. Pernai ši diena Kultūros sostinės vėliavą nešusioje Palangoje palydėta šūkiu „Kultūros vertybės amžinos“, o šiemet šventės organizatoriai kviečia aplankyti renginius, kuriuos vienija tema „Atminties langai“. Kaip sakė Palangos kultūros...


Penktadienį Palangos savivaldybės viešojoje bibliotekoje atidaryta jau aštuntoji projekto „Šventosios žemės atminties ženklai” paroda, kurioje eksponuojami rugpjūčio 19-25 dienomis vykusio simpoziumo – plenero metu sukurti dešimties Lietuvos menininkų bei projekto organizatorių šventojiškių Audronės Bukauskienės ir Petro Barono...


Palanga pramogauto​jus pakvies į įspūdingas Jurgines

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2013 04 04 | Rubrika: Miestas

Balandžio 26-28 dienomis Palanga pramogautojus pakvies į įspūdingą pavasario šventę – tarptautinį Jurginių papročių festivalį „Jurgi, paimk raktus“.


Penktadienį Palangos viešojoje bibliotekoje pristatyta projekto „Šventosios žemės atminties ženklai“ paroda. 23 autoriai – du šventojiškiai, 12 palangiškių, būrys svečių iš kitų Lietuvos miestų bei kaimyninės Latvijos, – savo darbais, kuriuose atminties ženklų šįkart ieškota Palangoje, atidarė Palangos...


Bibliotekoje - Skuodo rajono kultūros diena

„Palangos tilto“ informacija, 2011 04 13 | Rubrika: Miestas

Vakar Palangos miesto viešojoje bibliotekoje buvo minima Skuodo rajono kultūros diena Palangoje, kuri tikriausiai suvirpino ne vieno skuodiškio, gyvenamąja vieta pasirinkusio kurortą, širdį.


Akmenys – į Šventosios klebonijos langus

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 04 01 | Rubrika: Kriminalai

Neblaivus vyriškis, tarsi pamiršęs trečiąjį Dievo įsakymą „Švęsk sekmadienį“, siautėjo po šventorių praėjusio sekmadienio popietę. Iš klebonijos išsinešęs dviratį ir siurblį, vyras niokojo viską, kas pasitaikė aplink.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius