Kurorte įsisuko nedarbo šmėkla

Dalia JURGAITYTĖ, 2009-02-13
Peržiūrėta
1666
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Padėtis nerimastinga Palangos Darbo biržos vadovės teigimu, vasario 1 dienai užregistruoti 865 ieškantys darbo ir nedarbo lygis jau pasiekė 7,7 proc. Tai, pasak direktorės, nieko gero nežadantys ženklai, nes ankstesniais metais būta ne vienos krizės, tačiau, per visą darbo biržos veiklos laikotarpį tokios didėjančios aritmetine progresija bedarbystės dar nebuvo registruojama. Kaip sakė R.Kivytaitė, kasdien žmonių antplūdis didėja. Nerimastinga padėtis tuo atžvilgiu, jog didžiausias procentas likusių be darbo, tai perkopę trisdešimt ir ne vyresni nei keturiasdešimties darbingo amžiaus vyrai ir moterys. Taip pat nemažai jaunimo, kurie sudaro apie 13 proc. nuo visų ieškančių darbo.

Darbingi Darbo biržos specialistė, registruojanti netekusius darbo miestelėnus, fiziškai jau viena nebepajėgi aptarnauti tokius srautus. Šiomis dienomis pasipylė dirbę Klaipėdos, Kretingos ir jos apylinkėse įsikūrusiose įmonėse, kurios arba bankrutuoja, arba balansuoja ties bankroto riba. Darbo biržos vadovės teigimu, jei įvardyti juos, tai ne sezoniniai darbininkai, o turėję nuolatinį darbą, kurių stažas įmonėse ne mažiau dešimties ar net daugiau metų. Šiems bedarbiams nedarbo draudimo išmoka sudaro apie 35 proc. jų gauto atlygio. Pasak R.Kivytaitės, atleidžiami darbuotojai ir iš kurorto veikiančių įmonių. Iš miesto ligoninės užregistruoti septyni bedarbiai ir tai didžia dalimi aptarnaujantis personalas, o iš medicinos srities atleista viena kineziterapeutė.

Išjungta šviesa Anot direktorės, bedarbystė įsisuko ne tik tarp samdomų darbuotojų, bet esti ir itin liūdnų atvejų, kai klestėję ir gerai sukęsi verslininkai, priversti bankrutuoti. Prasidėjus finansų krizei, jų verslas su užsienio bendrove žlugo per keletą dienų, nes atsiskaitymai už patiektą žaliavą nutrūko. R.Kivytaitės teigimu, išties gerai gyvenę palangiškiai, bankrotą palygino su akimirksniu išjungta šviesa.

Krizė ne tik Lietuvoje Per dieną, pasak R.Kivytaitės, užsiregistruoja po tris ar keturis palangiškius, nurodžiusius, jog dirbo užsienyje. Tokių grįžtančiųjų ir norinčiųjų įsidarbinti nuo visų ieškančiųjų darbo sudaro apie 15 proc. Jei, anot direktorės, ankstesniais metais tokių tendencijų nebūta, tai dar kartą įrodo, jog krizė ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Šiuo metu Anglijoje jau 2 mln bedarbių ir stebint nedarbo augimo tendencijas prognozuojama, kad skaičius priartės iki 3 mln. Euro zonos valstybėse šis skaičius taip pat sparčiai auga, o nedarbo lygis didžiausias Ispanijoje. Palangos darbo biržos vadovė pripažino, nors ekonominė situacija ne pati geriausia, tačiau pastebima, jog emigruojama ir į Airiją, ir į Angliją bei kitas šalis.

Gali pretenduoti Į klausimą ar nevėluojama su nedarbo draudimo išmokomis, nes pasigirsta skundų, kad daugelyje šalies darbo biržų nebepajėgios laiku mokėti bedarbiams pašalpas, direktorė patikino, kad kurorte tokių problemų nėra ir išmokos mokamos laiku. Paprašius pakomentuoti kas gali pretenduoti į pašalpas, R.Kivytaitė sakė, kad asmenys, kurie iki įsiregistravimo darbo biržoje turi turėti ne mažesnį 18 mėnesių nedarbo draudimo stažą, įgytą per paskutinius trejus metus. Šios išmokos mokėjimo trukmė priklauso nuo turimo stažo. Jei mažesnis nei 25 metai – mokama 6 mėnesius, jei 25 – 30 metų – 7 mėnesius, jei 30 - 35 metai – 8 mėnesius, o jei daugiau nei 35 metai – 9 mėnesius.

Pasiūla ribota Kalbėdama apie darbo pasiūlą Palangoje, direktorė sakė, nors yra darbdaviams siūlomos aktyvios subsidijavimo programos, tačiau praėjusį mėnesį užregistruotos 28 laisvos darbo vietos. „Vienok, reikia pripažinti, kad pasiūla penkis šešis kartus mažesnė, nei ankstesniais metais. Nors kai kurios miesto įmonės, kaip pavyzdžiui viešbučiai laikinai sustabdė savo veiklą iki sezono pradžios, tačiau esama ir tokių aptarnavimo paslaugas teikiančių bendrovių, kurioms reikia valytojų, kiemsargių, virėjų, apskaitininkų. Tačiau pasiūlymų spektras ganėtinai ribotas“, - konstatavo apie galimybes susirasti darbo sunkmečiu direktorė. Nedarbas, anot jos, sparčiai auga ir prognozuojama, kad artimiausiu metu situacija nepagerės.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Klientų intensyvesnis profiliavimas įgauna kitokią aptarnavimo kryptį. Tam turėjo įtakos nuo liepos 1 d.  priimtos Užimtumo įstatymo nuostatos, susijusios su darbo ieškančių asmenų statuso nustatymu pagal pasirengimą darbo rinkai. 


Užimtumo tarnybos portale darbdaviai rugpjūtį pateikė 36 tūkst. darbo skelbimų. 


Informuojame, kad šią savaitę Palangos mobilus punktas dirbs ilgiau – ne tik kiekvieną darbo dieną nuo 8 val. iki 14 val., bet ir šeštadienį, spalio 30 d., nuo 8 iki 12 val. Lapkričio 1-2 dienomis Palangos mobilus punktas nedirbs.


Iki spalio 29 d. priimamos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama investicijoms, skirtoms ekonominės veiklos kūrimui ir plėtrai“. Sukūrus vieną darbo vietą, bus skiriama iki 50 tūkst. eurų paramos lėšų. Didžiausia numatyta paramos suma vienam projektui – ne daugiau nei 200 tūkst. eurų. „Tai unikali pagalba...


Klaipėdos teritorinė darbo birža įgyvendina ESF projektą „Vyresnio amžiaus bedarbių rėmimas“, skirtą padėti 55 metų ir vyresniems darbo ieškantiems asmenims kelti kvalifikaciją, įgyti naujų profesinių gebėjimų ar patobulinti jau turimus.


Iš įvairių Lietuvos kampelių į Palangą suplūdusiems jaunuoliams, trokštantiems šiek tiek užsidirbti laikinoje šalies vasaros sostinėje, stovėjimas už prekystalio ar pedalų mynimas ne vienam tapo rimtu išbandymu. Sezoninis darbas nepatyrusius darbuotojus vargino ne tik fiziškai – teko išklausyti ir nepatenkintų Palangos svečių bambėjimus...


Nuo 2014 metų sausio 2 dienos Lietuvos darbo biržos įgyvendinamame ESF projekte „Išlik darbo rinkoje“ dalyvavo 118 asmenų, registruotų Klaipėdos teritorinės darbo biržos Palangos skyriuje.


Vakar popietę Klaipėdos teritorinės darbo biržos Palangos skyriuje buvo atidarytas papildomas Jaunimo darbo centras (JDC), aptarnausiantis darbo ieškančius ir profesinę karjerą planuojančius jaunus asmenis iki 29 metų amžiaus bei darbdavius, siekiančius įdarbinti jaunimą. Į naujomis spalvomis suspindusią Palangos darbo biržos pirmojo aukšto erdvę, kur įsikūrė JDC...


Kurorte įsisuko nedarbo šmėkla

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 02 13 | Rubrika: Miestas

Sulėtėjusios ekonomikos ir finansinės krizės padarinius pajuto ne tik šalies gyventojai. Atleidimų iš darbo banga palietė ir kurorto dirbančiuosius. Palangos Darbo biržos direktorės Ritos Kivytaitės tvirtinimu, tokio srauto netekusių darbo palangiškių dar nėra buvę. Tuo tarpu vasario pirmosiomis dienomis šalies darbo biržose įregistruota apie 10,7 tūkst.ieškančių darbo asmenų ir apie 1...


Per 2008 metus gauti 135 pranešimai apie grupės darbuotojų atleidimus, iš viso įspėti 6922 darbuotojai. Lietuvos darbo biržos duomenimis, tai didžiausias pranešimų skaičius per pastaruosius keletą metų: 2007 metais gauta 60, 2006 metais - 42, 2007 metais - 70 pranešimų. Dažniausia atleidimo priežastis - įmonėms iškeltos bankroto bylos (50 proc.). Kitos atleidimų priežastys - įmonių...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius