Leonas Mardosas: „Negi poilsiautojus į paplūdimį atvilioja valgyklos?“

Rasa GEDVILAITĖ, 2010-12-15
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin

„Jeigu jūra, paplūdimiai yra „višta, kuri deda auksinius kiaušinius“, kodėl reikia tą višta papjauti?“ - savąją nuomonę apie itin šiuo metu diskutuojamą paplūdimių tvarkymo ir viešųjų vietų išdėstymo schemą išsakė buvęs miesto vyriausiasis architektas, Kraštovaizdžio bičiulių klubo narys Leonas Mardosas. Pasak jo, neturėtų būti prioritetas teikiamas poilsiautojų maitinimui, kai jie atvyksta ne dėl ko nors kito, o tik dėl jūros.

 

Poilsiautojų skaičius mažėtų

„Dėl ko žmonės atvyksta į Palangą? Tam, kad pavalgyti? Ne, jie atvažiuoja dėl jūros, jie nori ramaus poilsio, tačiau siūloma įrengti valgyklų alėją paplūdimyje“, - savo nerimą išsakė L.Mardosas. Kaip prisiminė daug puikių idėjų nestokojantis palangiškis, kažkuomet Palangos paplūdimiai buvo kur kas platesni, šiuo metu jau siauresni, tad natūralu, jog sumažėjo vietos ir atvykstantiems poilsiautojams. Šiuo metu visos Palangos paplūdimiai sudaro 650 tūkst. – 800 tūkst. kv.m ploto, pagal sanitarines normas, kaip paminėjo architektas, vienam žmogui paplūdimyje turi būti skiriama 5 kv.m ploto, į kurį, žinoma, įeina juosta palei jūros krantą, persirengimo kabinos, suoliukai. Paplūdimiuose gali sutilpti nuo 130 tūkst. iki 160 tūkst. poilsiautojų, o ši riba, architekto teigimu, jau beveik pasiekta. „Juk žmonės negulės šalia šių pastatytų valgyklų sienų, o jei dar pastatys ir tualetus, tai plotas dar labiau padidės, vadinasi, poilsiautojai, kurie atveža į Palangą pinigus, nebetilps“, - kalbėjo L.Mardosas, aiškindamas, jog tokia situacija ir prilygsta „vištos, kuri deda auksinius kiaušinius, pjovimui“.

 

Išnaudoti priekopio zoną

„Kažkuomet šiam tikslui – valgykloms, tualetams – buvo išnaudojama priekopio zona, viskas buvo įrengta Meilės alėjoje. Kodėl negalėtų būti taip ir dabar, iš šios alėjos išvestų takelius prie jūros“, - teigė L.Mardosas. Pasak jo, ten pakloti inžineriniai tinklai – vandentiekis, kanalizacija, elektros tinklai, paplūdimyje tai padaryti kur kas sudėtingiau. Tuomet atstumas nuo jūros iki tualetų būtų apie 60-100 metrų. Žinoma, reikėtų nuolatinės priežiūros, jog žmonės tikrai norėtų lankytis ne tik valgyklose, bet ir tualetuose, o ir vaikams, tam, kad neiti į jūrą atlikti gamtinių reikalų, galėtų būti skirtas paskatinimas ateiti iki tualeto.

 

Gali padaryti žalą Palangai

„Darant tokį projektą, pavadintą schema, derėtų atlikti profesionalią ir objektyvią ekspertizę – parengti detalaus išplanavimo projektą, atlikti poveikio aplinkai analizę, o ir su visuomene būtina aptarti“, - teigė L.Mardosas, pabrėžęs, jog toks neapgalvotas sprendimas gali padaryti didžiulę žalą Palangai. Pajūrio juostos įstatymas reikalauja užtikrinti kraštovaizdžio gamtos ir kultūros vertybių apsaugos priemonių įgyvendinimą, tačiau, kaip pastebėjo miestelėnas, vargu ar begalima kalbėti apie gamtosaugą ar kraštovaizdžio išsaugojimą, ėmus vykdyti intensyvią įvairių statinių bei įrenginių statybą. „Man ypatingai įsiminė išsakyta Palangos miesto tarybos nario Šarūno Vaitkaus nuomonė, kurioje jis rengiamą paplūdimių schemą prilygino mugės atsiradimui paplūdimyje. Ir išties, negi Palangos pagrindinę pramogą – jūrą – stengiamasi nustelbti paviljonų, atrakcionų pramogomis, nebepalikus žmonėms erdvės ramybei ir poilsiui“, - dėstė L.Mardosas, iškėlęs klausimą, jog galbūt tai kam nors naudinga.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Š.m. gruodžio 8 d. po netikėtai ištikusios sunkios ligos į amžinybės prieglobstį pasitraukė aktyvus Palangos kraštovaizdžio bičiulių klubo narys Euzebijus Žvirgždinas.


„Šito Palangos Kurhauzo atstatymo etapo pabaigtuvių laukia rimtos bėdos,“ – sakė žinomas kurorto architektas Edmundas Benetis, užėjęs į „Palangos tiltą“ pasidalinti savo nuogąstavimais. 


Buvęs vyriausiasis Palangos miesto architektas Leonas Laimutis Mardosas švenčia 90 – ąjį gimtadienį.


Apie 15 tūkstančių eurų iš Palangos miesto savivaldybės už priverstines pravaikštas prisiteisęs buvęs Palangos vyriausiasis architektas Svajūnas Bradūnas vėl dirba širdžiai mielą darbą – laimėjo konkursą Neringos savivaldybės vyriausiojo architekto pareigoms užimti. „Buvau vienintelis jo dalyvis, o mano kelionė iš Palangos į Neringą užtrunka dvi...


Praėjusią savaitę Palangos kraštovaizdžio bičiulių klubo nariai lankėsi Liepojoje. Jau daugelis iš mūsų senokai bebuvo šiame mieste, todėl gerų įspūdžių negailėjo nei vienas. Visi džiaugėsi atjaunėjusio miesto vaizdais, išradingomis dekoratyvinėmis idėjomis, idealia švara. Taip, mūsų netolimi Latvijos kaimynai seniai žinomi kaip stipraus jūrų uosto turėtojai...


Vakar į savo kabinetą, iš kurio Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnų buvo išvesdintas sausio 29 dieną, grįžo Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjas, Palangos vyriausiasis architektas Svajūnas Bradūnas. Liepos 5 d. Klaipėdos apygardos prokuratūra panaikino nutarimą dėl skyriaus vedėjo laikino nušalinimo nuo pareigų.


Dar metų pradžioje planuota Palangos kraštovaizdžio bičiulių klubo ekskursija į Kaliningrado srities Svetlogorsko kurortą nebuvo atsitiktinė. Kaimyninis kraštas priminė kadaise buvusį romantiškąjį Karaliaučių ir mus nuolat domino savo ypatingos istorijos besikeičiančiais puslapiais. Juolab pastarųjų dešimtmečių politiniai bei ekonominiai pokyčiai stipriai veikė...


Sakote, buvęs? Bet jis, kaip ir popiežius ar prezidentas, palangiškiams taip bus visada žinomas: „kurorto vyriausiasis architektas…” Kuomet pradedame kalbėti apie Palangą, unikalų, istorinį šalies kurortą, buvęs vyriausiasis miesto architektas Edmundas Benetis žodžių į vatą nevynioja ir išsako kritišką bei objektyvią nuomonę: „Man...


„Jeigu jūra, paplūdimiai yra „višta, kuri deda auksinius kiaušinius“, kodėl reikia tą višta papjauti?“ - savąją nuomonę apie itin šiuo metu diskutuojamą paplūdimių tvarkymo ir viešųjų vietų išdėstymo schemą išsakė buvęs miesto vyriausiasis architektas, Kraštovaizdžio bičiulių klubo narys Leonas Mardosas. Pasak jo, neturėtų būti prioritetas teikiamas poilsiautojų maitinimui, kai jie...


Kraštovaizdžio bičiulių klubo pavasarinė dovana

„Palangos tilto“ informacija, 2010 04 17 | Rubrika: Miestas

Praėjusį trečiadienį Palangos botanikos parke atsirado šeši kėniai, kuriuos pasodino keletas Palangos kraštovaizdžio bičiulių klubo narių. Nusiteikę suteikti kuo daugiau grožio kurortui, klubo nariai nieko nelaukę padabino jiems skirtą plotelį.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas