Maudymosi kostiumėlių mada per 100 metų: nuo arklių traukiamų į jūrą karietų iki bikini

Palangos tiltas, 2015-04-16
Peržiūrėta
2197
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Maudymosi kostiumėlių mada per 100 metų: nuo arklių traukiamų į jūrą karietų iki bikini

Vasara jau ne už kalnų, tad po truputį dėliojamės vasaros planus ne tik kelionėms, tačiau ir spintai. Kaip visada vasarą norisi pasitikti atsinaujinus, atsigražinus ir, žinoma, su plačia šypsena. Kurgi daugiau galima savimi pasipuikuoti, jei ne paplūdimyje prie jūros. Maudymosi kostiumėlių mados visada buvo ne tik stiliaus, tačiau ir seksualumo, subtilumo bei išskirtinumo atspindys. Per keletą pastarųjų dešimtmečių maudymosi kostiumėlių stiliai ir per juos išreiškiamas seksualumas turėjo keletą skirtingų atmainų, tačiau panašu, jog praeities idėjos ir klasika po truputį vėl tampa madingomis. Kviečiame pakeliauti laiku ir pažvelgti, kaip keitėsi maudymosi kostiumėlių mados nuo pat devyniolikto amžiaus pabaigos iki šių dienų.
Devynioliktojo amžiaus pabaigoje maudymosi kostiumėliai nepriminė nieko kito kaip suknelių, su kuriomis ir vasarą į lauką išeiti būtų karšta. Vilnoniai maudymosi kostiumėliai buvo su trumpomis rankovėmis, o jų ilgis siekė kojų kulkšnis. Negana to, siekiant išvengti vyriškų akių, padedamos žirgų moterys į vandenį keliaudavo specialiomis maudymosi mašinomis, kurios taip pat tarnaudavo, kaip persirengimo kabinos. Išvengti vyriškų akių galbūt ir pavykdavo, tačiau plaukioti su ilgomis vilnonėmis suknelėmis patogu tikriausiai nebūdavo. Paplūdimiuose, siekdamos išvengti vėjo pakeliamų suknelių, kai kurios moterys nešiodavo sukneles su galuose prisiūtais svoriais, neleidžiančiais sukniai plevėsuoti. Itin uždari ir sunkūs maudymosi kostiumėliai reiškė ir tai, jog apie gražų vasaros įdegį paplūdimyje buvo galima tik pasvajoti, ką jau kalbėti apie lengvus ir ilgus pasiplaukiojimus jūroje ar mėgavimąsi karštomis vasaros dienomis.
Uždarumas kiek labiau atslūgo dvidešimtojo amžiaus pradžioje, kada ilgas sukneles pakeitė kur kas trumpesnės bei atviresnės suknelės. Tiesa, visiška laisve moterys dar negalėjo džiaugtis – maudymosi kostiumėliai nuo kelio negalėjo atidengti daugiau nei 15.24 cm (6 coliai) nuogos kojos. Taigi, nors mada ir turėjo gan griežtas taisykles, kepti po saule ar maudytis su svarmenimis jau nebereikėjo. Per du pirmuosius dvidešimtojo amžiaus dešimtmečius stipriai išpopuliarėjo žymių maudymosi kostiumų gamintojų Jantzen Knitting Mills vientisi vilnoniai maudymukai, o moterų ir vyrų paplūdimio mada viena nuo kitos per daug neatsiliko. Vyrai kaip ir moterys taip pat pamėgo vientisus maudymosi kostiumus.
Maudymosi kostiumėliai labiau primenantys šiuolaikinius pasirodė trečiajame dešimtmetyje, kuomet buvo nustota matuoti kostiumėlių ilgį, o seksualumas pradėjo įgyti vis didesnę reikšmę. 1930-aisiais ypatingai išpopuliarėjo vientisi maudymosi kostiumėliai su atviromis nugaromis. 1940–1960-aisiais itin išpopuliarėjo patobulinti korsetiniai maudymosi kostiumėliai. Siekdami išryškinti kūno formas bei į rinką įnešti šviežumo, dizaineriai nusprendė susiaurinti maudymukus per liemenį bei išryškinti krūtinės liniją. Tokio tipo maudymosi kostiumėliai populiarūs išliko ir iki šių dienų. Nuo septintojo devynioliktojo amžiaus dešimtmečio Jungtinėje Karalystėje bei JAV sparčiai ėmė populiarėti „bikini“ bei dviejų dalių maudymosi kostiumėlių mada. Nuo to laiko maudymosi kostiumėlių bei bikini mada ėmė sparčiai vystytis, o didelę dalį to meto dizainų nešiojame ir iki šių dienų, keitėsi tik spalvos ir medžiagos. Ir nors praėjusio amžiaus maudymosi kostiumėlių mada kai kuriems gali pasirodyti kiek juokinga, anot vienos didžiausių apatinio trikotažo internetinių parduotuvių lilu.lt rinkodaros vadovės Jurgitos Alūzienės, pastaruoju metu itin populiarėja 1940–1960 metų mados: „Pastebėjome, jog ypatingai jaunesnio amžiaus merginos vis daugiau dėmesio pradeda skirti maudymosi kostiumėlių išskirtinumui bei autentiškumui. Iš kolegų taip pat tenka girdėti, jog net ir itin dailias formas turinčios merginos vis dažniau renkasi vientisus kostiumėlius.”
Nors nuo pačių pirmųjų maudymosi kostiumėlių iki dabartinės jų išvaizdos buvo pasistūmėta gan ženkliai, per pastaruosius penkis dešimtmečius žymesnių stiliaus ir dizaino elementų pokyčių pastebėti sunku. Maudymosi kostiumėlių mada po truputį pradeda žvalgytis ir į praeitį. Viskas po truputį sukasi ratu ir kas ten žino, gal po dešimties metų paplūdimyje vėl matysime trumpas plevėsuojančias sukneles. Juk sakoma, kad klasika niekada nemiršta.

Sem.lt
 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Baltijos jūros vanduo ties Palanga atitinka visus vandens kokybės higienos normų reikalavimus ir yra saugus poilsiautojams, kurie mėgaujasi vandens pramogomis.


Socialinė akcija „Pasveikink jūrą Palangoje“ į Palangą sukvietusi daugiau nei pusę tūkstančio 7-12 metų vaikų iš visos šalies, abejingų nepaliko. Renginio organizatorių – Palangos kultūros ir jaunimo centro (PKJC) – telefonai šią savaitę kaito nuo vaikų globėjų, mokytojų ir socialinių darbuotojų skambučių – dėkota už puikią šventę...


Jau tradicinė, ketvirtąjį kartą Palangoje vyksianti socialinė akcija „Pasveikink jūrą“ šį šeštadienį susilauks ypatingo svečio – naujojo šalies Prezidento Gitano Nausėdos. „Prezidentas su žmona išties šeštadienį lankysis Palangoje ir pasveikins akcijos „Pasveikink jūrą Palangoje“ dalyvius bei organizatorius....


Liepos 27–28 dienomis vaikai iš visos Lietuvos didžiausiame šalies kurorte, Palangoje, vėl sveikins jūrą – čia vyks Palangos miesto savivaldybės inicijuojama ir jau tradicine tapusi socialinė akcija „Pasveikink jūrą Palangoje“. Akcija skirta 7–12 metų vaikams, dar nė karto nemačiusiems jūros. Kad šventė pavyktų, ji turi būti...


Palangos kurorto muziejuje penktadienį atidaryta neeilinė paroda „Paplūdimio mada. 150 metų. Iš AlexandreVassiliev kolekcijos“. Kokias sukneles vasaros metu dėvėdavo moterys, o vyrai kostiumus, dar 1850 metais, kaip keitėsi vasaros mados laikui bėgant, kokius aksesuarus mėgdavo, o kokie būdavo maudymosi kostiumėliai, – visa tai pamatyti galima naujoje parodoje, kuri...


Palanga per vasarą – tarsi milžiniškas mados podiumas. Ko tik ant jo nepamatysi: ir visiškai laisvas stilius bei nerūpestingumas, ir blizgantys vakarėlių elementai bei puošni prabanga.


Praėjęs savaitgalis, liepos 30-31 d, giliai į atmintį ir širdį įsirėžė bemaž keturiems šimtams vaikų – tądien tiek visos Lietuvos vaikų iš mažiau pasiturinčių šeimų, lydimi juos prižiūrinčių suaugusiųjų, pirmąkart pamatė jūrą. Palangos savivaldybė su kelias dienas trukusia akcija „Pasveikink jūrą Palangoje“ prisijungė prie Lietuvos Respublikos...


Palangoje keli šimtai Lietuvos vaikų šiandien patyrė mažą stebuklą – pakviesti kurorto savivaldybės, jie atvyko į Palangą ir čia pirmą kartą pamatė jūrą. Mažųjų svajonę įgyvendino socialinę akcija „Pasveikink jūrą Palangoje“ .


Vasara jau ne už kalnų, tad po truputį dėliojamės vasaros planus ne tik kelionėms, tačiau ir spintai. Kaip visada vasarą norisi pasitikti atsinaujinus, atsigražinus ir, žinoma, su plačia šypsena. Kurgi daugiau galima savimi pasipuikuoti, jei ne paplūdimyje prie jūros. Maudymosi kostiumėlių mados visada buvo ne tik stiliaus, tačiau ir seksualumo, subtilumo bei išskirtinumo...


„Lašas akmenį pramuša ne jėga, bet dažnai krisdamas“, – akcentuoja dar studijų metais Vilniuje, 1965–1970 metais, į minčių taupyklę „įlašėjusi“ Kinijoje populiari sentencija, o žodį „sentencija“ (lotynų k.) žodynas išaiškina, jog tai – „trumpas, glaustas, tikslus pamokomasis posakis“.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius