Menotyrininkės ir menininko susitikimas: vasaros sostinėje Giedrė Jankevičiūtė kalbins Petrą Repšį

"Palangos tilto" informacija, 2021-06-09
Peržiūrėta
1191
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Menotyrininkės ir menininko susitikimas: vasaros sostinėje Giedrė Jankevičiūtė kalbins Petrą Repšį

Birželio 17 d. pripažintas Lietuvos menininkas Petras Repšys kartu su ilgamete jo kūrybos tyrinėtoja, menotyrininke prof. dr.(hp) Giedre Jankevičiūte kviečia į vasarišką pasimatymą Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje.

Susitikimo metu autorius ir menotyrininkė papasakos apie muziejaus parodoje „Pasikalbėjimai su savimi“ šiuo metu eksponuojamus P. Repšio grafikos darbus ir jų sukūrimo aplinkybes bei šį tą daugiau.

„Pasikalbėsime, kur krypsta dailininko mintis ir vaizduotė, kai Repšys piešia, raižo, skobia ar lipdo, o šalia jo prisėda istorijos mūza Klėja“, – sako menininko bičiulė dailės istorikė  G. Jankevičiūtė.

Paklausta apie menininko sąsajas su Palanga, ilgametė Repšio kūrybos tyrinėtoja primena, kad jis (kaip, beje, ir daugelis kitų jo kartos menininkų) čia atvažiuodavęs į Lietuvos dailininkų sąjungai priklausančius „Dailininkų namus“, anuomet vadintus „Kūrybos namais“. 

„Visas „Kūrybos namuose“ praleistas laikas būdavo skirtas poilsiui, įspūdžių sėmimuisi, pasivaikščiojimams prie jūros arba parke, kūrybai ar galvojimui apie ją. Bet esama ir asmeniškesnio menininko ryšio su šiuo pajūrio miestu – Petrui Palanga yra savotiškas atspirties taškas tyrinėjant mylimą Žemaitiją ir pamarį. Iš čia jis keliaudavo aplankyti talentingojo liaudies menininko Stanislovo Riaubos, iš čia jis vykdavo į Kretingą, Plungę, Skuodą arba į kitą pusę – Švėkšną, Šilutę. Palanga autoriui reikšminga įvairiais požiūriais – ir kaip darbo, ir kaip meninių impresijų rinkimo vieta.“ 

Šiuo metu Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje eksponuojami 57 Repšio grafikos darbai iš ciklų „Dienoraštis“, „Improvizacijos“, „Pasikalbėjimas su savimi Danijoje“ ir „Suomiški užrašai“. Kūriniai atrinkti pagal siužetą ir turinį, o kai kurie iš jų jau spėjo tapti nacionalinės dailės istorijos lobyno dalimi.

Petras Repšys – Lietuvos nacionalinės premijos laureatas, nacionalinės dailės klasikas. Jo kūriniuose darniai dera laisva temperamentingos asmenybės saviraiška, aistringas susidomėjimas istorija (pirmiausia, žinoma, savojo krašto), talentas kurti vaizdus ir perteikti juos dailės kalba. Kaip sako Jankevičiūtė, būdamas grafikas, Repšys nuo pat kūrybos pradžios stebėjo, kaip vaizdas seka paskui žodį, o žodis – paskui vaizdą; šį santykį autorius apmąstė pačiuose įvairiausiuose kūriniuose.

Dailės istorikė, prof. dr.(hp) Giedrė Jankevičiūtė dailininko kūrybą tyrinėja daugiau kaip du dešimtmečius, parašė ne vieną straipsnį ir apie Repšio darbus, yra išleidusi kelis jo kūrinių ir parodų katalogus: „Petras Repšys: medaliai ir plaketės“, „Atvaizduotos istorijos: ofortai ir piešiniai“ bei naujausią – „Petras Repšys: darbai“.

Susitikimas vyks birželio 17 dieną 18 valandą Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje, Vytauto g. 23A , Palanga.

Geru oru renginys vyks lauke. Būtina registracija el.paštu [email protected] arba tel.846054559.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Antano Mončio skverą – teritoriją, esančią prieš A. Mončio namus-muziejų – papuošė ąžuoliukas. Jis A. Mončio paramos fondo narių iniciatyva penktadienį pasodintas, minint šio žymaus menininko 100-ąsias gimimo metines. Dar vienas ąžuoliukas tą pačią dieną pasodintas Kretingos muziejaus teritorijoje.


Liepos 9 dieną iš Nidos į Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejų atkeliauja kilnojamoji Lietuvos nacionalinio muziejaus paroda „Pajūrio akmens amžiaus keramika“. Parodos atidarymą lydės keturias dienas truksianti edukacinių renginių programa, kviesianti prisijungti vasaros sostinėje poilsiaujančias šeimas.


Birželio 17 d. pripažintas Lietuvos menininkas Petras Repšys kartu su ilgamete jo kūrybos tyrinėtoja, menotyrininke prof. dr.(hp) Giedre Jankevičiūte kviečia į vasarišką pasimatymą Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje.


Bibliotekoje vyko susitikimas su Rūta Oginskaite

"Palangos tilto" informacija, 2019 09 26 | Rubrika: Kultūra

Rugsėjo 19 d. Palangos viešojoje bibliotekoje vyko susitikimas su rašytoja Rūta Oginskaite, knygos „Gib a kuk. Žvilgtelėk“ autore. Gib a kuk – žydiškas posakis, reiškiantis „Žvilgtelėk“. Jauki ir asmeniška teatro ir kino kritikės Rūtos Oginskaitės šeštoji knyga – tai dvylika žvilgsnių į Grigorijaus Kanovičiaus...


Ketvirtadienį, gegužės 24 dieną, Palangos baseine įvyko neeilinis renginys – Palangos miesto baseinas kartu su Lietuvos plaukimo federacija ketvirtadienį kurorto moksleivius pakvietė į baseine vykusį renginį „Olimpinės paslaptys“. Čia mokinių laukė susitikimas su vienais iš geriausių Lietuvos plaukikų – Danu Rapšiu, Andriumi Šidlausku bei Deividu...


Palangos miesto savivaldybėje, trečiojo aukšto fojė, pristatomas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtas palangiškio menininko Vytauto Kuso projektas „Miniatiūrų pasaulis“. Įspūdingos V. Kuso sukurtos miniatiūros „įkurdintos“ specialiai šiam tikslui sukurtoje galerijoje. Pajuokauti niekad nevengiantis V. Kusas pripažino daugelį...


Joninių sostinė Šventoji žada kaip niekad įspūdingą trumpiausią metų naktį. Muzika, laivų paradas ir ugnies procesija, kupoliavimas, specialios privilegijos Jonams ir Janinoms bei dar daug atrakcijų laukia kiekvieno, gražiausią vasaros šventę nutarusio pasitikti pajūryje.  


Priejūrių dievai ir Baltijos Neptūnas šypsosi: „Tikro poeto, tikro menininko, asmenybės gyvenimas tik ir prasideda dialogais su duobkasiais. Baltieji sielos kūrybos šaltiniai į gyvuosius atiteka ir iš karsto“. Kad poetas Vytautas Brencius ruošiasi „išplaukti“ į Amžinąjį Vandenyną, ne tik aš savo „žuviška...


A.Mončio muziejuje – gyvenimo džiaugsmo menininko darbai

„Palangos tilto” informacija, 2012 09 17 | Rubrika: Miestas

Penktadienį į A.Mončio namus-muziejų atėjusiuosius pasitiko ir atgal į šiltą bei spalvomis žaižaruojančią vasarą grąžino žymaus danų menininko Hanso Christiano Thomseno darbai. Čia atidaryta paroda „Žmogus. Paukštis. Žuvis“.


Įvyko susitikimas-diskusija „2011-Pasauliniai veterinarijos metai“

Palangos miesto VMVT Vyriausioji veterinarijos gydytoja-inspektorė Marija Valauskienė, 2011 05 05 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto savivaldybės administracijos švietimo skyriaus salėje, pažymint 250-ąsias veterinarijos profesijos metines, vyko susitikimas-diskusija „2011-Pasauliniai veterinarijos metai“.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius