Minios žmonių Palangoje rinkosi minėti Žolinės dieną – šlavė puokštes, skubėjo į atlaidus ir džiaugėsi vasarišku oru

Palangos tiltas, 2023-08-16
Peržiūrėta
1099
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

FOTO: DELFI / KIRIL ČACHOVSKIJ
FOTO: DELFI / KIRIL ČACHOVSKIJ

Rugpjūčio 15 dieną visoje Lietuvoje švenčiama Žolinė. Bažnyčios rengia iškilmingus atlaidus ir mini Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų dieną. Šia proga palangiškiai į atlaidus keliavo nešini Žolinės puokštes – šventino vaistingas laukų žolelės, gėles, javus, dėkojo už šiųmetį derlių. O prie Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčios išsirikiavo ir prekeiviai, siūlantys įvairiausias vaistinių žolelių arbatas, mėsos, sūrių ir duonos gaminius, molinius rankdarbius, papuošalus ir, svarbiausia – minėtąsias puokštes. 

Prašo ir 8 eurų 

Palangos pievose surinktas žoles palangiškės pasakojo rinkusios keletą savaičių, vėliau – džiovinusios, rišusios ir atnešusios parduoti. Puokščių kainos įvairios, o savąją kiekvienas gali rasti pagal savo kišenę. Vienos jas pardavinėja už tiek, kiek žmonėms negaila, kitos pievų žolelių ryšulį siūlo ir už 8 eurus. 

„Aš čia siūlau žolynus, kurie yra padėka aukščiausiajam, padėka gamtai už vasaros gėrybes, už jos dosnumą. Surinkau nuo vaistažolių, iki grūdinių ir prieskoninių žolių, kurios simbolizuotų praėjusią vasarą, derlių, gausą. Jeigu aš pradėčiau pasakoti, kiek laiko visa tai užtrunka nuo žolynų džiovinimo ir surinkimo, tai iš tiesų pakankamai daug, nes aš turiu susirinkti, parsinešti, išrūšiuoti, tada kabinti visas galvomis žemyn, kad išdžiūtų, o tada jau pradedu rinkti į puokštes. Surišimas, jeigu yra įkvėpimas, labai greitai pavyksta, nes aš susidedu krūvą žolynų ir tada spalviškai kažkaip dėlioju, kad spalvos gražios būtų. 

Žmonės perka, bet negausiai, nes pas mane jos brangesnės – ir 7, ir 8 eurai. Turėjau tokius paukščiukus iš šieno nupynus, jie buvo pigesni, tai žmonės jau išpirko. Nusipirkę nešasi į bažnyčią pašventinti“, – pasakojo sutikta žolynų prekeivė Damilė.

Pasirodo, Palangos pievose surinktus žolynus vietiniai čia pardavinėja kasmet. Štai prekeivė Daiva teigė, kad prieš atlaidus žolynus miestiečiams ir miesto svečiams siūlo jau treti metai iš eilės. 

„Renkame žoles, surišame ir stengiamės papuošti tą mūsų šventę, kad Palanga būtų graži visapusiškai. Labai daug sulaukiame svečių, tad džiaugiamės, kad žmonės ateina į bažnyčią, nes ji senovinės architektūros, labai smagu, kad žmonės ją aplanko. Norime, kad šventė būtų graži ir žmonės sugrįžtų. 

Man asmeniškai ši diena reiškia pilnatvę, nes tradiciškai rišant šias puokšteles reikia sudėti 7 žolynus, kad būtų ir duonos namie, ir sėkmė lydėtų, ir kvepėtų. Žmonės priėję prie manęs šiandien pasidalino, kad iš vaikystės jiems likęs prisiminimas, jog dvi puokštės buvo kabinamos virš durų, pro kurias grįžtame kiekvieną dieną, kad gerovė lydėtų ne tik mus, bet ir ateinančius į mūsų namus, pas mus į svečius. Tad tikimės, kad žmonės, kurie apsilanko mūsų bažnyčioje, bus laimingi, juos lydės sėkmė ir jie norės sugrįžti kitais metais“, – kalbėjo prekeivė Daiva. 

Prekyba prasidėjo ankstyvą rytą 

Palangiškės Aurelija ir Birutė pasakojo, kad savo puokštes čia išrikiavo jau pusę septynių ryte, tačiau tikino, kad kiti prekeiviai čia susirinko dar anksčiau ir užėmė geriausias vietas. Čia jos savo puokštes, kaip ir kiti, pardavinėja kasmet. Šiais metais sąlygos prekybai ne pačios geriausios, sako jos. Kaitri saulė procesą apsunkina, tačiau moterys nepasiduoda ir pasišventusios laukia pirkėjų. 

„Puokšteles perka kiekvienas, kuris eina į bažnyčią, šventina. Čia sudėjau kiečius, metelį, linus… Visokių žolių. Žmonės nusipirkę jas pašventina ir namuose laiko visus metus, po metų sudegina ir perka naujas. Nuo ryto iki pat 11 valandos vakaro darbavomės. Kas kiek gali, tas tiek ir duoda už jas. Perka, bet prastai – turim šiais metais nemažai konkurentų“, – pasakojo prekeivės.

Kita palangiškė prekeivė atkreipė dėmesį, kad kiekvienas žalumynas puokštėje turi savo reikšmę. Štai pavyzdžiui rugiai simbolizuoja kasdienę duoną, linai – turtą, maistą, vaistą ir rūbą, vaistažolės – sveikatą, gėlės – sielos grožį.

„O mūsų sielai žavesio ir grožio reikia labai daug. Žolytę nusipirkus gauni viską, ką duoda Dievas, ką gamta sukūrė. Tą mes šiandien ir nešame pašventinti, dėkodami Dievui, nes šiandien yra Švč. Mergelės Marijos į dangų žengimo šventė. Žmonės tikrai perka, aš siūlau jas už 2 eurus, apie savaitę jas rinkau pati, o surišti ilgai neužtrunka“, – teigė Onutė. 

Palangiškiai džiaugiasi svečių gausa 

O štai dvi draugės Dana ir Jadvyga pasakojo atvažiavusios iš toliau, specialiai į čia vykstančius atlaidus. Jos čia atvyksta kasmet ir siūlo savo rankdarbius. Nuo švilpynių ir barškučių iki šventų karolių. 

„Turim šventų skulptūrėlių, prašome, žalčiukų, suvenyriukų, rožančių. Pačios viską darome, pragyventi tai reikia – pensijos mažos, o jeigu sugebame, tai kodėl nepadaryti? Viską darom rankom, jokio automato nėra, dirbam nuo ryto iki vakaro, bet mums patinka. Jau daug metų kartu dirbame. Abidvi baigėm šiokį tokį mokslą. 

Atvažiavome į Žolinės šventę sudalyvauti, bet ir pinigėlio reikia. Kainos prasideda nuo 3 eurų, aukščiausia – 6 eurai. Perka prastokai, bet mums svarbu ir tiesiog sudalyvauti – kiek parduosim, tiek parduosim. Svarbiausia padalyvausim, Palangoje pabūsim, dar gal prie jūros nueisim“, – džiaugėsi Jadvyga ir Dana.

Susirinkusieji lankytojai tikino, kad į atlaidus, kaip ir prekeiviai, atvyksta kasmet. Tai, pasak jų, tradicija, prasidėjusi dar vaikystėje. 

„Nuo vaikystės visada į Žolinės atlaidus važiuodavome, čia mūsų šeimos tradicija, tik kartais ne visada galime apsilankyti. Puokštes šeimoje dažniausiai pindavome, o į atlaidus visada į bažnyčią eidavome, per Žolinę būtent“, – pasakojo moteris. 

Vietiniai palangiškiai džiaugiasi, kad į bažnyčią šia proga užsuka ir nemažai miesto svečių. 

„Šventė ši graži tuo, kad galima pašventinti žoleles, aišku, graži dar ir tuo, kad oras dabar labai geras. O mes, kaip vietiniai palangiškiai, Žolinę mylime, nes susirenka daugiau svečių ir džiaugiamės – visur žaluma, jūra ošia, šįkart ji rami. Kasmet daug žmonių suvažiuoja, bus dar ir Šv. Rokas, tai sako po Roko Palangoje nebėra strioko“, – juokėsi palangiškių pora.

 

DELFI

Akvilė Bružinskaitė

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Rugpjūčio 15 dieną visoje Lietuvoje švenčiama Žolinė. Bažnyčios rengia iškilmingus atlaidus ir mini Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų dieną. 


Gegužės 5 d. yra minima kaip Europos savarankiško gyvenimo diena. Savarankiškas gyvenimas reiškia, kad žmogaus laisvės ir orumas atsiranda tuomet, kai žmogus pats kontroliuoja savo gyvenimą, pats sprendžia, kur ir su kuo gyventi, ko siekti gyvenime, o ne kiti nusprendžia už jį.


Šių metų pavasarį Šventojoje startavęs renginių ciklas „Šventoji - vėjų žemė“ baigia savo kelionę šventėje per Baltų vienybės dieną.


Artinasi Rudens lygė. Šiemet astronominis lygiadienis – dienos ir nakties susilyginimas – įvyks rugsėjo 23 dieną.


Palanga neabejotinai yra kuršių žemė. Apie Palangos egzistavimą neginčijamai liudija XIII a. vidurio ir net ankstesni šaltiniai – čia ji minima kaip viena iš kuršių, gyvenviečių Mėguvos žemėje. Po Durbės mūšio 1260 m. Mėguvos, kaip ir daugelio kitų žemių, kuršiai sukilo prieš Vokiečių ordiną ir susivienijo su žemaičiais.


Nors penktadienį Vyriausybė paskelbė apie nuo šeštadienio grąžinamus judėjimo tarp savivaldybių ribojimus, panašu, kad poilsio prie jūros pasiilgusių žmonių tai neišgąsdino. Šiandienos popietę pagrindinėje Palangos gatvėje buvo galima pamatyti daugybę link jūros traukiančių žmonių.


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Palangos mieste gyvenantys senjorai kviečiami būti aktyvūs bei dalyvauti jiems skirtuose renginiuose, vyksiančiuose spalio 1 d., Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną.


Spalio 1 d., minint Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną, Palangos miesto savivaldybė kartu su parneriais – kurorto verslininkais, kultūros, meno, sporto sričių darbuotojais, dvasininkais – miesto senjorus kviečia nemokamai pramogauti. Šiemetinė Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos tema Palangoje – aktyvus bei turiningas laisvalaikis ir sveika gyvensena.


Palangos miesto savivaldybė kviečia visus Palangos senjorus rytoj, šeštadienį, paminėti Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną, kurios metu vyresniesiems gyventojams bus siūloma įvairių pramogų – prisiminti miesto istoriją, pasimėgauti kultūriniais renginiais, taip pat pasivaišinti kavinėse nemokama kava bei atrasti laiko ir kasdienei maldai.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius