Narkotikų dekriminalizavimo klausimas netrukus vėl atsidurs Seime – laukia vienas esminis pokytis

Palangos tiltas, 2022-05-12
Peržiūrėta
1471
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Lrytas.lt nuotr.
Lrytas.lt nuotr.

Pernai fiasko Seime patyręs narkotikų dekriminalizavimo klausimas netrukus vėl turėtų grįžti ant parlamentarų stalų – tiesa, šįkart jis atrodys kiek kitaip. Naujuoju įstatymo projektu siekiama atsakomybę palengvinti tik disponuojantiems nedideliu kiekiu kanapių.

Pabrėžia ne bausmę, o pagalbą

Seimas pernai rudenį nepritarė mažo kiekio narkotikų dekriminalizavimui. Lapkričio mėnesį vykusio balsavimo metu šiam įstatymui pritarė 61 Seimo narys, jo nepalaikė – 58, o susilaikė 7 parlamentarai, tad nesėkmę patyręs projektas grąžintas Teisės ir teisėtvarkos komitetui tobulinti. 

Visgi dabar jame matomas ryškus pokytis. Pasak šio komiteto pirmininko Stasio Šedbaro, naujasis projektas skiriasi tuo, jog dabar jame išskirta tik viena narkotinė medžiaga – kanapės ir tam tikros su jomis susijusios medžiagos, pavyzdžiui, kanapių ekstraktas ar tinktūros.

„Prieš tai buvo teikiama visų rūšių narkotinių medžiagų mažam kiekiui – kadangi kai kuriose frakcijose buvo kalbama, kad tai lyg visada buvo apie kanapes, yra susiaurinta iki jų. Taip norėjo kai kurių frakcijų nariai, kurie sakė, kad tokiu atveju, jei taip bus išskirta, mes balsuosime“, – portalui lrytas.lt sakė S.Šedbaras.

Kada projektas turėtų pasiekti Seimo darbotvarkę, esą dar neaišku.

„Komitete mums buvo pavedimas, mes apsvarstėme, pusė metų praėjo, tad jau nuo mūsų nebepriklauso. Savo darbą mes atlikome ir dabar lauksime“, – teigė jis.

Šiuo įstatymu siekiama, kad už disponavimą nedideliu kiekiu kanapių grėstų ne baudžiamoji, kaip yra dabar, o administracinė atsakomybė. Už tai grėstų įspėjimas bei baudos – nuo 30 iki 250 eurų, o už pakartotinį nusižengimą grėstų nuo 250 iki 400 eurų bauda. 

Paklaustas, kaip vertina būtent tokio dydžio baudas S.Šedbaras svarstė, jog šiuo atveju reikia kalbėti ne apie atgrasymą, o apie realią pagalbą. 

„Bauda turi būti tokia, kad nusižengėlis ar nusikaltėlis pajustų per kišenę. Jeigu bauda yra neadekvati, tai jos vis tiek nesumoka. Yra tokių kelių eismo taisyklių pažeidėjų, kurie turi po trisdešimt baudų tūkstančiais, ir toliau važinėja. Tai praranda bet kokį poveikį.

Tai čia reikia surasti balansą – ar tie žmonės, kurie yra priklausomi, kuriuos iš tikrųjų reikėtų bandyti ištraukti iš liūno socialinėmis ar medicininėmis priemonėmis, jei už juos sumokės mama ar močiutė, ar tai jiems padės, ar ne.

O tikėtis, kad užkelsime 10 tūkstančių eurų už nusižengimą ir tai bus atgrasantis poveikis, dažniausiai yra tuščias reikalas“, – svarstė S.Šedbaras. 

Pasak jo, „nubausti yra lengviausia“, tačiau reikia galvoti, kaip apskritai keisti situaciją. 

„Kai asmuo daro pažeidimą, ypač kai tai susiję su kvaišalais, jis tikrai negalvoja, kad bus pagautas ir turės atsakyti. Apie atgrasymą mes mažiausiai turime galvoti. Ne apie sankcijas, o tuos žmones, jei jie kažkur pakliuvo, tempti už rankos ir bandyti jiems padėti.

Lengviausia yra nubausti – nubaudėm ir ramu. O niekas nuo to nepasikeičia. Jeigu įmanoma padėti tiems žmonėms, tai ne baudomis, o kitomis priemonėmis, nes ne baudos žmogų ištrauks iš bėdos“, – kalbėjo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas.

M.Danielė: baudos per didelės

Savo ruožtu Laisvės frakcijos narė Morgana Danielė svarstė, kad toks įstatymo projekto variantas kol kas atrodo kompromisinis. 

„Pasižiūrėsime, koks bus užregistruotas variantas, ar jis kiek keisis, ar ne. Tada frakcijoje turėsime apsitarti, pasižiūrėti, kaip toliau dirbti su tuo esamu variantu. Kol kas niekas dar nėra įvykę, laukiame registravimo“, – portalui lrytas.lt sakė M.Danielė.

Tačiau, pasak jos, jokie moksliniai duomenys nerodo, kad baudų dydis arba taikomos sankcijos koreliuotų su žmonių pasirinkimais.

„Toks sprendimas yra priimamas dėl psichologinės būsenos, dėl aplinkos įtakos, dėl smalsumo, kitų veiksnių, bet tikrai nemąstant apie tai, kokia sankcija laukia, ypač jauname amžiuje tai iš viso nėra veiksnys. 

Šiuo atveju tas baudos dydis nėra toks svarbus, manau, kad jis turėtų atitikti bendrą kodekso tvarką“, – aiškino parlamentarė. 

Pasak M.Danielės, jau pernai atskiri Seimo nariai savo pasiūlymais numatytas baudas buvo kiek padidinę, tačiau dabar jos esą – dar didesnės. 

„Dabar pradėta nuo dar aukštesnės kartelės – aš manau, jos yra ryškiai per didelės. Vairuojant ir viršijant greitį žala ir rizika yra daug didesnė, nei žmogaus, sau rūkančio suktinę. Reikėtų laikytis bendros logikos ir atitaikyti pagal kodeksą“, – teigė Laisvės frakcijos narė.

Už tai, kad projektas pasiektų Seimą, balsavo Laisvės frakcijos narys Kasparas Adomaitis, konservatoriai Irena Haase, Andrius Navickas ir Stasys Šedbaras, Lietuvos regionų frakcijos narys Česlavas Olševskis ir socialdemokratas Julius Sabatauskas. Lietuvos regionų frakcijos atstovė Agnė Širinskienė ir Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Algirdas Stončaitis susilaikė. 

„Kažin, ar teisingas žingsnis dekriminalizuoti iš principo“, – praėjusią savaitę vykusio komiteto posėdyje teigė A.Stončaitis. 

Kritikos projektui neslėpė ir A.Širinskienė.

„Aš jau nekvestionuosiu paties dekriminalizavimo – mano poziciją žinote. Sunku bus, matyt, pagrįsti, kodėl kanapės išskirtos. Turbūt tai daugiau bus politinis sprendimas, nei mokslinis“, – posėdyje svarstė parlamentarė.

Agnė Liubertaitė

lrytas.lt

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Klaipėdos universiteto ligoninės veiklos pradžią ketvirtadienį, vasario 9 d., pažymėjo iškilminga ceremonija Klaipėdos koncertų salėje. 


Palangoje pas du vyrus buvo rasta narkotikų, šeštadienį pranešė Klaipėdos apskrities Vyriausiasis policijos komisariatas.


Pradėsiu aš šį laišką gal truputėlį kiek iš atokiau, mat niekuomet nemėgstu aš brukti teksto nuožmiam skaitytojų teismui, tarsi greitojo maisto, kokioj nors pigioj priemiestinėj – užkandinėje.


Pernai fiasko Seime patyręs narkotikų dekriminalizavimo klausimas netrukus vėl turėtų grįžti ant parlamentarų stalų – tiesa, šįkart jis atrodys kiek kitaip. Naujuoju įstatymo projektu siekiama atsakomybę palengvinti tik disponuojantiems nedideliu kiekiu kanapių.


Net ir karantinui įnešus pokyčių į ugdymo procesą, netrukus darželiai ir pradinės mokyklos jau skelbs ilgai lauktų atostogų pradžią. Tačiau ne visi vaikai turi senelius, pas kuriuos gali praleisti nerūpestingas atostogas, o didžioji dalis tėvelių taip pat neturi galimybės būti su vaiku namie, tad kyla klausimas – kur dėti vaiką vasaros metu, jei jis dar per mažas būti vienas...


Jau netrukus ims keistis Valteriškės gatvė – ruože nuo Kretingos g. iki Vilimiškės kelio prasidės gatvės statybos darbai. Tai numatančią sutartį Palangos miesto savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė su rangovais pasirašė antradienį, gegužės 21 dieną.  


Palangiškis Viktoras Gecas jau kurį laiką Palangos miesto savivaldybės vadovų prašė, kad atkreiptų dėmesį į Jūros taką, kuris po ten vykdytų verslininkų statybų liko prastos būklės. Bet, panašu, situacija greit keisis ir Jūros takas jau netrukus bus sutvarkytas.


Sakote, kad mūsų žiemos žurnalo, kurį vartote, devizas – Palangoje ir žiemą yra karšta – prasilenkia su tiesa, nes lauke – tamsu ir stūgauja šiaurys? Oi, ne! Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus sako atsakingai: „Išties, jūsų devizas – labai taiklus. Palangoje ir žiemą – daug vyksmo. Dėl paprastos priežasties: Palanga –...


Trečiadienį, dalyvaujant Palangos miesto savivaldybės Tarybos nariui Danui Paluckui, verslininkui Vaidui Šimaičiui ir pastarojo advokatui Giedriui Skrinskai, Vyriausybėje buvo aptartas „Elijos“ klausimas.


Palangiškių laukia dar vienas kainų šokas

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 04 18 | Rubrika: Miestas

Sunkmetis – toks metas, kai kasdien vis po naujieną. Jei miesto valdžia pritars parengtam sprendimo projektui dėl daugiabučių namų administravimo mokesčio didinimo net dvidešimt kartų, nuo birželio mėnesio miestelėnams vėl teks pakratyti kišenes. Šiuo metu bendrovė „Palangos butų ūkis“ administruoja daugiabučius už pačios konkurse pasiūlytą l cento tarifą už kvadratinį metrą. Projekte...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius