Nauja omikron atmaina kelia nerimą: gydytoja paaiškino, į ką atkreipti dėmesį

Palangos tiltas, 2022-07-27
Peržiūrėta
1527
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Eglė Marciuškienė
Eglė Marciuškienė

Nors vasarą norisi džiaugtis geru oru, mėgautis atostogomis ir įvairiomis pramogomis, augantis COVID-19 atvejų skaičius vis labiau neramina visuomenę. Pasaulyje ir Lietuvoje plintanti nauja omikron BA.5 atmaina gąsdina dėl tikimybės vos ja persirgus vėl užsikrėsti pakartotinai. Sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė įvardija, į kokius simptomus reikėtų atkreipti dėmesį ir kaip apsisaugoti. 

„Sekant epidemiologinę situacija Europoje, kur susirgimų skaičius palaipsniui didėja nuo gegužės mėnesio antrosios pusės, manoma, kad Lietuvoje nuo birželio mėnesio antrosios pusės prasidėjo dar viena koronaviruso ligos banga. Net sumažėjus dėl infekcijos PGR metodu besitiriančių asmenų skaičiui, susirgimų kreivė nuolat auga. Iš patirties galėčiau teigti, kad vienos bangos trukmė yra apie keturi mėnesiai, tad tikėtina, jog ligos atvejų tik daugės“, – įvardija gydytoja E. Marciuškienė. 

Kuo išsiskiria simptomai?

Medikė teigia, kad bene pagrindinis naujojo omikron atmainos simptomas – sloga, todėl labai lengva infekciją sumaišyti su paprastu peršalimu. Sergantieji šiuo koronaviruso tipu taip pat skundžiasi ir skaudančia gerkle, galvos skausmais, įnirtingu kosuliu bei nuovargiu. 

„Dar vienas, būtent šį subvariantą atpažinti padedantis simptomas – naktinis prakaitavimas, tačiau jis taip pat gali signalizuoti ir kitas ligas. Naktimis prakaituoja ir įvairiomis vėžio formomis ar tuberkulioze sergantys pacientai“, – paaiškina ji. 

Nepamirškite saugotis

Anot E. Marciuškienės, žmonės dėl ilgai trunkančios pandemijos pamažu įprato saugotis infekcijų dėvėdami medicinines kaukes, vienkartines pirštines, jie dezinfekuoja ir dažniau plauna rankas, laikosi atstumų, todėl yra galimybė, kad sergančiųjų naująja atmaina bus mažiau. 

„Kai kuriose šalyse, uždarose patalpose, tarkime, biuruose, iki šiol yra įprasta dėvėti medicinines kaukes ir naudoti dezinfekcines priemones, vengti gyvų susitikimų. Tai užkerta kelią ne tik koronaviruso infekcijos plitimui, bet ir kitiems, oro lašeliniu būdu plintantiems mikroorganizmams. 

Manau, kad ir sunkių hospitalinių susirgimo atvejų taip pat turėtų būti mažiau, tiek dėl pačios naujosios atmainos pobūdžio, tiek dėl imunizacijos populiacijoje. Skiepyti ar neseniai persirgę žmonės serga lengviau – imuniteto „atmintis“ greičiau atpažįsta virusą ir jį naikina“, – paaiškina laboratorinės medicinos gydytoja. 

E. Marciuškienė pažymi, kad nors Lietuvoje skiepijamos vakcinos neapsaugo nuo šiuo metu plintančio viruso subvarianto, tačiau ligos eigą iš tiesų palengvina. Anot jos, didelės rizikos grupei priskiriamiems asmenims skiepytis itin tikslinga, mat taip bus sukuriama mažesnių ligos komplikacijų galimybė, o ir pati liga nebus tokia pavojinga. 

„Nuo rugpjūčio antrąja sustiprinančiąja vakcinos doze gali skiepytis žmonės, esantys didžiausioje rizikos grupėje. Visgi, pasaulyje sukurta dvivalentė vakcina yra veiksmingesnė šiuo metu plintančiam viruso tipui, tad viliuosi, kad greitai sulauksime jos ir Lietuvoje“, – priduria gydytoja.

_______________________________________

Apie „Antėją“

2007 m. atidaryta „Antėja“ – Baltijos šalyse pirmaujanti laboratorinės diagnostikos įmonė, jungianti daugiau nei 50 paslaugų centrų visoje Lietuvoje. Įmonė atlieka daugiau nei 3000 kraujo ir kitų laboratorinių tyrimų. Viena pirmųjų akredituotų laboratorijų Lietuvoje įdiegė kokybės vadybos sistemą, pagal kurią per dieną atliekama virš 20 tūkst. tyrimų.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Uostamiesčio medikai ir policija vienija jėgas siekdami apsaugoti paspirtukininkus ir dviratininkus nuo gyvybei pavojingų ir žalojančių traumų.


Besiruošdami Kalėdoms ir Naujųjų sutikimui tikimės tik gerų akimirkų ir negalvojame, kad tiesiai nuo švenčių stalo galime atsidurti ligoninėje. 


Nors vasarą norisi džiaugtis geru oru, mėgautis atostogomis ir įvairiomis pramogomis, augantis COVID-19 atvejų skaičius vis labiau neramina visuomenę.


Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras atkreipia dėmesį, kad dabartine geopolitine situacija gali pasinaudoti ir finansiniai sukčiai. Socialiniuose tinkluose prisidengę fiktyviais paramos fondais, jie gali raginti pervesti lėšas Ukrainai, bet pervedami pinigai gali atsidurti sukčių sąskaitose. Norint to išvengti, rekomenduojama atkreipti dėmesį į kelis paramos gavėjo ženklus, kurie...


Į ką atkreipti dėmesį renkantis naują skalbimo mašiną? Nusprendus įsigyti naują skalbimo mašiną vartotojams neretai kyla įvairių klausimų.


Buitinę techniką dažniausiai keičiame kas 5-10 metų, todėl nusprendus įsigyti naujus įrenginius vertėtų pakankamai dėmesio skirti jų savybių vertinimui. Rasti tinkamiausius pasirinkimus bus galima gerokai paprasčiau, jei vadovausitės žemiau pateiktais patarimais: tikėtina, kad jie padės jums įvertinti pagrindinius buitinės technikos kriterijus, todėl dėl priimtų sprendimų tikrai neteks...


Kiekvienam darbui reikia plano, todėl nors ir vonios kambarys atrodo visiškai lengvai suprojektuojamas - planas jam reikalingas. Didžiausia dilema kyla tada, kai reikia pasirinkti vonią arba dušo kabiną, nes tiek viena, tiek kita turi savų privalumų bei trūkumų. Tiesa, sakoma, kad šiuolaikiniams žmonėms vis reikia laiko, o dušo kabina jiems gali jo ir sutaupyti.


Ieškote vietos, kur galėtumėte stebėti vakaro rungtynes ir esate pavargęs nuo to, kad jūsų pasirinktas baras rodo jūsų varžovų komandos rungtynes, o ne jūsų? Čia mes pateikiame kelis greitus aspektus, į ką reikėtų atkreipti dėmesį ieškant sporto baro. 


Nauji mokslo metai jau visai ne už kalnų, todėl mokyklinių prekių paiešką naudinga pradėti jau dabar. Turbūt nesuklysime, jei pasakysime, kad  vaikiškos kuprinės yra vienos svarbiausių  mokyklai skirtų prekių, todėl jų paieškai vertėtų skirti pakankamai dėmesio. Būtina pasirūpinti, kad kuprinė būtų pakankamai tvirta ir patogi, todėl atsižvelkite į keletą svarbių kriterijų, kurie...


Gineso rekordas padės atkreipti dėmesį į hepatitą

Artūras Povilaitis, LITPA valdybos pirmininkas, 2013 07 29 | Rubrika: Miestas

Vilniaus Katedros aikštėje, minint Pasaulinę hepatito dieną, buvo fiksuojamas „Guinness“ Pasaulinis rekordas. Šios akcijos organizatoriai – Pasaulinis hepatito aljansas ir Užkrečiamųjų ligų pacientų asociacija džiaugiasi, jog Vilniuje pavyko užfiksuoti rekordą.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius