Nemokami vaisiai ir daržovės vaikams – papildomas sveikatos ir vitaminų šaltinis

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012-11-08
Peržiūrėta
1991
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Pagrindinis programos tikslas – skatinti ikimokyklinio amžiaus vaikus ir pradinių klasių mokinius valgyti vaisius ir daržoves.
Pagrindinis programos tikslas – skatinti ikimokyklinio amžiaus vaikus ir pradinių klasių mokinius valgyti vaisius ir daržoves.

Vaisių ir daržovių vartojimo skatinimo mokyklose bei darželiuose programa, remiama Europos Sąjungos ir valstybės, Lietuvoje pradėta įgyvendinti 2009 mokslo metais. Į ją įsijungė praktiškai visos Palangos ugdymo įstaigos. Kaip šią programą vertina įstaigų vadovai bei medikai?

Vyksta ketvirti metai
Vaisių ir daržovių vartojimo skatinimo mokyklose programa Lietuvoje pradėta įgyvendinti 2009 mokslo metais, taigi 2012-2013 bus ketvirtieji programos įgyvendinimo metai. Pagrindinis šios programos tikslas – skatinti ikimokyklinio amžiaus vaikus ir pradinių klasių mokinius valgyti vaisius ir daržoves, nuolat skiriant šių produktų tuo metu, kai formuojasi vaikų mitybos įpročiai. Apskaičiuota, kad Europos Sąjungoje net 22 mln. vaikų turi antsvorį, iš jų daugiau kaip 5 mln. yra nutukę. Nustatyta, kad kasmet tokių vaikų padaugės 400 tūkst. Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojama vaisių ir daržovių dienos norma vienam asmeniui yra 400 gramų, deja, dauguma europiečių, ypač jaunuolių, šios rekomendacijos nepaiso.
2010-2011 m. vaisių ir daržovių vartojimo skatinimo mokyklose programai įgyvendinti Lietuvoje buvo skirta beveik 1,2 mln. litų, vaikams (6-10 metų) išdalinta 380 t vaisių ir daržovių. 2012-2013 m. planuojama vaikams išdalinti 2194 t vaisių ir daržovių, o tam bus skirta 6,2 mln. Lt. Ankstesniais programos įgyvendinimo metais produktai vaikams buvo dalijami 3 kartus per savaitę, o nuo 2011 m. spalio mėnesio švieži vaisiai ir daržovės buvo dalijami 5 kartus per savaitę.

Šiemet – nuo lapkričio
Už šios programos koordinavimą Lietuvoje atsakinga Žemės ūkio ministerija, o už įgyvendinimą – VĮ Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra.
Programoje dalyvaujančiose Lietuvos ugdymo įstaigose vaikams yra nemokamai dalijami vaisiai ir daržovės: morkos, obuoliai, kriaušės, bananai, citrusų vaisiai. Pirmenybė teikiama Lietuvoje išaugintiems produktams, išskyrus tuos, kurie Lietuvoje dėl klimato sąlygų neauginami. Vaikui per dieną skiriama viena porcija, kurią sudaro vienas produktas.
Tiesa, šiemet nemokami vaisiai bei daržovės mokyklas ir darželius pasiekė tik nuo lapkričio 1-osios. Žemės ūkio ministerijai nurodžius, vaikams jie bus dalijami ne penkis, o tik tris kartus per savaitę.
Pasak Žemės ūkio ministerijos atstovų, programą jie koregavo dešimteriopai išaugus mokyklų ir darželių, norinčių joje dalyvauti, skaičiui, nes nebeužtenka programai skirtų europinių ir valstybės lėšų.
„Praėjusiais mokslo metais per 1200 ugdymo įstaigų pradėjo dalyvauti šioje programoje. Kadangi per pirmuosius dvejus metus niekaip negalėjome išjudinti programos, lėšų įsisavindavome iki 1 mln., iki 900 tūkst. Lt. O štai per praėjusius metus realiai turėjom tiktai 5 mln. Lt iš europinio ir valstybės biudžeto, bet jau surinkom prašymų už 9 mln. Lt“, – aiškino Žemės ūkio ministerijos Žemės ir maisto ūkio skyriaus departamento direktorius Rimantas Krasuckis.

Dalyvauja visos įstaigos
„Palangoje visos mokyklos bei darželiai dalyvauja šioje programoje, išskyrus Senąją gimnaziją, kurioje nėra „mažųjų“ klasių, – sakė Švietimo skyriaus vedėja Laima Valužienė. – Tik gaila, kad šiais metais ji pradedama ne nuo mokslo metų pradžios, o nuo lapkričio pirmosios“.
Pasak vedėjos, programa vertinta itin teigiamai – jeigu augantis žmogutis papildomai gaus vaisių, tai ne tik stiprins jo organizmą, bet ir skatins sveiką gyvenseną.
„Didžiausią įtaką vaikų sveikos mitybos įpročių ugdymui, be abejo, turi tėvai. Tačiau ir vaisių vartojimo skatinimo programa mokyklose bei darželiuose yra ir turėtų būti vienas iš veiksnių, galinčių pakeisti vaikų mitybos įgūdžius gerąja linkme“, – įsitikinusi L.Valužienė.

Skanu ir sveika
„Mūsų darželis dalyvauja šioje programoje, ir turiu pasakyti, kad labai dėl to džiaugiamės, – sakė lopšelio-darželio „Nykštukas“ direktorė Biruta Mazrimienė. – Apgailestavome tik dėl to, kad buvo pertrauka nuo vasaros – nei rugsėjį, nei spalį vaikučiai papildomų „gyvų“ vitaminų negaudavo, bet nuo lapkričio pirmosios programa atnaujinta“.
Pasak B.Mazrimienės, vaikams vaisiai bei daržovės dalijami 10 valandą: „Nuo pusės devintos iki devintos jie pusryčiauja, paskui būna užsiėmimai, o dešimtą valandą vaikučiams dalijami arba obuoliai, arba kriaušės, apelsinai, mandarinai, bananai. Iš daržovių – morkos. Didesnieji jas graužia – tai sveika ir dantukams, ir žandikauliams, mažiesiems morkos sutarkuojamos“.
Direktorė patikino, kad vaikai vaisius valgo noriai. Tikrai nebūna taip, kad nesuvalgyti mėtytųsi. Jeigu kartais vaikučiai nenori jų ryte, mielai valgo prieš eidami į lauką ar grįžę iš jo.
„Manau, gerai, kad vaikams nėra duodami tik Lietuvoje augantys vaisiai – vien obuoliai ir kriaušės, greičiausiai, pabostų. O kai vaisiai kaitaliojasi, mažiesiems nepabosta – ir skanu, ir sveika“, – sakė B.Mazrimienė, pridūrusi, kad mato vienintelį minusą – viešuosius pirkimus. Esama daug „popierizmo“, be to, pigiausiai perkami produktai ne visada būna pačios geriausios kokybės.

Valgo noriai
Nuo praėjusių metų gruodžio mėnesio vaisių ir daržovių vartojimo skatinimo programoje dalyvauja ir lopšelis-darželis „Ąžuoliukas“.
„Iniciatyvą vaikams nemokamai dalinti vaisius ir daržoves vertinu labai gerai. Kiek apmaudoka, kad nuo lapkričio vaikučiai tik triskart per savaitę jų gaus, bet ir šiuo atveju tai didelis pliusas. Ne paslaptis, kad pinigėlių vaikų maitinimui skiriama ne per daugiausiai, ir galimybė praturtinti jų racioną šviežiais vaisiais bei daržovėmis mums tikrai padeda, o vaikai labai noriai valgo ir obuolius, ir kriaušes, ir bananus“, – sakė įstaigos vadovė Rūta Regina Lukaitienė.
Tačiau, pasak direktorės, medaus statinėje esama ir šaukšto deguto. Vaisius ir daržoves teikusios įmonės „Sanitex“ produkcija ne visada tenkindavo, tad jos paslaugų atsisakyta.
„Kartais susidarydavo įspūdis, kad tiekėjai tiesiog iššluoja sandėliuose užsilikusius produktus. Nuo lapkričio pirmosios sudaryta sutartis su nauju tiekėju, tad tikimės, kad vaikai valgys išties šviežias daržoves bei vaisius“, – sakė R.Lukaitienė.

Formuoja įgūdžius
S.Kulikauskienės bendrosios praktikos gydytojo centro gydytoja pediatrė Vilija Norvilienė taip pat sakė teigiamai vertinanti ketvirtus metus vykdomą programą.
„Vaisiai ir daržovės privalo sudaryti atitinkamą mūsų mitybos dalį. Juose esantys vitaminai ir mikroelementai labai svarbūs augančio vaiko organizmui. O juk tiek darželių, tiek mokyklų valgyklos ne visada išgali aprūpinti vaikus deramu jų kiekiu. Nesu dietologė, negaliu pasakyti, kokį procentą dienos raciono turi sudaryti švieži vaisiai bei daržovės, tačiau bet kuriuo atveju tai, kad buvo atkreiptas dėmesys į šią sveikos mitybos sritį – svarbu ir sveikintina“, – sakė V.Norvilienė.
Gydytoja pabrėžė ir tai, kad vykdant šią programą vaikai ne tik sveikiau maitinami. Tuo pačiu dedami pagrindai sveikos mitybos įpročiams.
Pabrėžtina ir tai, kad programos tęstinumas bei ilgalaikis jos vykdymas galėtų padėti ugdyti mokinių sveikos mitybos įgūdžius, juolab, kad du trečdaliai mokytojų ir visuomenės sveikatos specialistų mano, kad mokiniams dar nėra suformuoti sveikos mitybos įpročiai.
 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Kaip praneša Lietuvos policija, šiąnakt Lietuva sulaukė dar vienos kibernetinės atakos: gauti  elektroniniai laiškai, kuriuose teigiama, kad įvairiuose objektuose padėti sprogmenys, kurie sprogs po vidurdienio. 


Visuomenės sveikatos stiprinimą bendruomenėse ir šalies ugdymo įstaigose užtikrinančių biurų specialistai ruošiasi artėjantiems mokslo metams ir kviečia mokinių tėvelius bendradarbiauti su visuomenės sveikatos specialistais ugdymo įstaigose.


Skirtingai nei daug kitų savivaldybių, Palanga lieka ištikima sau – mokinių skaičius didžiausiame šalies kurorte naujais mokslo metais vėl padidės. Kaip sakė Savivaldybės Švietimo skyriaus vyr. specialistė Vilma Varpiotienė, planuojama, kad Palangos bendrojo ugdymo mokyklose 2022-2023 metais mokysis 2186 mokiniai, iš jų 146 ukrainiečiai. Anot jos, Palangos bendrojo ugdymo mokyklose...


Lietuvos mokyklose mokosi per 7 tūkst. ukrainiečių moksleivių, užimta apie penktadalis nuo karo pabėgusiems Ukrainos vaikams turimų vietų, informuoja švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.


Vadovaudamosi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu dėl ambulatorinių slaugos paslaugų namuose teikimo bei naujais reikalavimais Palangos miesto pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – ASPĮ) nuo 2022 m. sausio 3 d.  pradėjo teikti slaugos paslaugas namuose su nauja komanda, kurią sudaro 2 slaugytojai, 2 slaugytojo padėjėjai, kineziterapeutas. Palangos...


Balandžio 11-13 d. Palangos miesto ugdymo įstaigų vadovai vyko į Estiją dalyvauti tarptautiniame kvalifikacijos tobulinimo seminare „Rezultatais grįsto mokymo patirtis Estijos švietimo įstaigose“.


Nors pavasaris turėtų džiuginti jėgų antplūdžiu, dažnas ima skųstis pablogėjusia savijauta. Daugelį kamuoja nuovargis, mieguistumas, lūžinėjantys nagai ir plaukų galiukai, papilkėjusi veido oda, neaiškios kilmės skausmas, prastėjanti atmintis ir galybė kitų sveikam organizmui nebūdingų simptomų. Pasak medikų, viena dažniausių šių negalavimų priežastis – vitaminų ir...


Miesto ugdymo įstaigos naujiesiems mokslo metams pasirengusios

Palangos m. savivaldybės informacija, 2016 08 25 | Rubrika: Miestas

Naujieji mokslo metai – jau visai čia pat. Jiems rengiasi ne tik mokiniai, žengsiantys naujų išbandymų keliu, bet ir mokyklų administracija. Kasmet siekiama kiek įmanoma atnaujinti ugdymo įstaigų patalpas, pabaigti pradėtus darbus ir sutikti mokinius gražioje bei jaukioje mokykloje. Tad ką pavyko nuveikti besirengiant netrukus prasidėsiantiems naujiesiems mokslo metams? O darbų...


Kol šešiolikos Palangos daugiabučių gyventojai renkasi į susirinkimus dėl namų atnaujinimo (modernizavimo) priemonių varianto pasirinkimo ir namo atnaujinimo investicijų planų tvirtinimo, kuriuos rengia valstybės remiamą programą įgyvendinanti Savivaldybė, dviejų daugiabučių – J. Janonio g. 28 ir Žvejų g. 38 gyventojai, apsisprendę renovuoti savo namus pagal programą...


Vaisių ir daržovių vartojimo skatinimo mokyklose bei darželiuose programa, remiama Europos Sąjungos ir valstybės, Lietuvoje pradėta įgyvendinti 2009 mokslo metais. Į ją įsijungė praktiškai visos Palangos ugdymo įstaigos. Kaip šią programą vertina įstaigų vadovai bei medikai?


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius