Nuvilnijo dviejų šimtmečių supama tradicinė poezijos šventė

Palangos tiltas, 2022-10-26
Peržiūrėta
1720
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

100 Pirmosios, skaičiusios savo eiles, buvo palangiškės.
100 Pirmosios, skaičiusios savo eiles, buvo palangiškės.

Tradicinis, jau 24-asis, Poezijos ruduo Palangoje nuvilnijo spalio 21-ąją, įsimintinais metais, kadangi minimi net du šimtmečiai – menininko Jono Meko ir Senosios gimnazijos. Savo jėgas išbandė ir jau patyrę scenos jaudulį jaunieji poetai, ir tie, kurie viešai savo eiles skaitė pirmą kartą. Sulaukta svečių iš Klaipėdos, Gargždų, Kretingos ir Plungės – taip ir mezgasi ilgametė mokyklų draugystė. Tokia draugyste pasidžiaugė ir gimnazijos direktorius Leonas Šidlauskas bei Švietimo skyriaus vyr. specialistė Vilma Varpiotienė.

Visus susirinkusius sveikino ir gimnazijos jaunieji muzikantai Nikolė Birštonaitė ir Vakaris Armalis, o nuskambėjus jų atliktai eurovizinei dainai „Sentimentai“ buvo pristatytas ir pats menininkas, kurio šimtmečio jubiliejų mini šiemet visa Lietuva. 

Išeivijos menininkas J. Mekas – vienas žymiausių avangardinio kino kūrėjų ir propaguotojų, poetas, kino kritikas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju kryžiumi. 1997 metais jam įteiktos VDU garbės daktaro regalijos. Klausytojai turėjo galimybę pažinti jo asmenybę per jo paties parašytus laiškus, kuriuos skaitė gimnazistai.

Nelikta nuošalyje ir pati gimnazija, lapkričio 26-ąją minėsianti savo šimtmečio jubiliejų. Tęsiant ilgametes kūrybingumo ugdymo tradicijas bus pristatytas pastarojo dešimtmečio jaunųjų kūrėjų almanachas „Prie upokšnio“, kuriame savo kūrybą pristato net 60 autorių, laimėjusių prizines vietas įvairiuose šalies moksleivių kūrybos konkursuose.

Jauniesiems poetams ir visiems poezijos mėgėjams buvo itin malonu pasiklausyti pakviestojo kūrybos vertintojo Gintaro Grajausko eilių. Rašytojas yra išleidęs devynias eilėraščių, dvi eseistikos knygas, romaną bei du pjesių rinkinius. Pelnęs ne vieną garbingą premiją, apdovanojimą. O šiemet poetui skirta Jotvingių premija už netikėtus minties viražus ir juntamą metaforos poveikį megastruktūroms poezijos knygoje „Nykstamai menkų dydžių poveikis megastruktūroms“. Pastaruoju metu jis vis daugiau savo gyvenimą sieja su teatru, nors seniau buvo pasinėręs ir į muzikinę veiklą. 

Kai draugėn susirenka būrys talentingų žmonių, menas tiesiog trykšte trykšta. Tad buvo pristatytos ne tik jaunųjų poetų skaitomos eilės, jie taip pat kūrybos dirbtuvėse kūrė haiku (unikali Japonijos poezijos forma), netilo ir muzika.

Daugiausiai emocijų sukėlusi popietės dalis – apdovanojimai, tad garbingai juos įteikė konkurso vertintojas G. Grajauskas bei ilgametė šventės puoselėtoja lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja ekspertė Jūratė Galinauskienė. Pagrindinio konkurso, kurio metu buvo paskaityta po keletą eilėraščių, nugalėtoja tapo Palangos senosios gimnazijos mokinė Mūza Olimpija Svetickaitė, antrąja vieta pasidalijo Rapolas Tolišius iš Klaipėdos Vytauto Didžiojo gimnazijos ir Ugnė Bertašiūtė, Senosios gimnazijos abiturientė. Trečioji vieta atiteko net trims poetams: Dominykui Miežečiui (Kretingos Pranciškonų gimnazija), Rugilei Stonkutei (Plungės „Saulės“ gimnazija) ir Danielei Doneikytei (Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazija).

Vieno eilėraščio konkurse laurus nuskynė Senosios gimnazijos pirmosios klasės mokinė Danielė Augustytė, antroji vieta atiteko Kretingos Pranciškonų gimnazijos mokiniui Nedui Stropui, trečioji – Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos mokinei Darijai Sermontytei.

Du prizus skyrė ir svečius priėmusios gimnazijos bibliotekos vedėja Skaistė Barkutė: ji dovanas įteikė Senosios gimnazijos antrokui Justui Jasiukėnui ir gargždiškei D. Sermontytei.

Visiems buvo itin džiugu vėl susitikti po nesimatymo metų, nors šventė taip niekada ir nenutrūko, net ir tada, kai pasaulis buvo užsidaręs. Vadinasi, poezijai skleistis nėra kliūčių, o tą įrodo kasmet vis savo kūryba besidalinantys mokiniai, kurių nemažėja. 

Palangos senosios gimnazijos inf.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangoje penktadienį prasideda tradicinė 21-oji šventė „Palangos stinta“, šiemet ypatingas dėmesys joje bus skiriamas žemaičių raštui, pranešė kurorto savivaldybė. 


Palangos poetė Vaiva Milončiūtė myli vasarą, tad kai reikėjo antrajai eilėraščių knygelei rinkti pavadinimą, buvusi Savivaldybės lietuvių kalbos tvarkytoja, o dabar – lietuvių kalbos mokytoja ilgai nesvyravo – pavadino „Vasaros namai.“ „Kadangi dažniausiai rašau gamtoje, vasaros apsupta jaučiuosi lyg būčiau tikruosiuose savo namuose,“ – „Palangos tiltui“ sakė Vaiva.


Jūros dienos šventė Šventojoje pirmą kartą surengta prieš 89 metus. Tęsiant šią tradiciją, Palangos kultūros ir jaunimo centras pajūrio gyventojus ir svečius kviečia į tris dienas – rugpjūčio 4-6 dienomis – truksiančią šventę.


Tradicinis, jau 24-asis, Poezijos ruduo Palangoje nuvilnijo spalio 21-ąją, įsimintinais metais, kadangi minimi net du šimtmečiai – menininko Jono Meko ir Senosios gimnazijos. 


Didžioji pavasario šventė – šv. Velykos – gamtos atbudimo, pavasario džiaugsmo ir linksmybių šventė, o vienas iš reikšmingiausių šios šventės simbolių – kiaušinis, simbolizuojantis gyvybės atsiradimą. Šv. Velykoms skirti renginiai kurorte jau prasidėjo ir tęsis iki pat Prisikėlimo šventės. Kokie yra nauji šių metų šv. Velykų švenčių akcentai? 


Jau trečius metus iš eilės Palangos „Baltijos“ pagrindinėje mokykloje vyksta tradicinė neformaliojo švietimo saviraiškos programų projekto šventė, kurią remia Palangos miesto savivaldybė ir Palangos miesto Švietimo skyrius. Programos tikslas – ugdyti saviraiškos poreikius, prigimtinius meninius kūrybinius gebėjimus. Palangos...


Liepos 6 dieną, Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo, minimos ir kaip Valstybės, dieną, J. Basanavičiaus gatve iki tilto nuvilnijo vieno kilometro ilgio Lietuvos Respublikos vėliava, skambėjo patriotinės dainos, o palangiškių bei miesto svečių kojas užvaldė šokiai. Renginį vainikavo Tautiškos giesmės giedojimas kartu su viso pasaulio lietuviais, lydimas nuotaikingo...


„Moste“ atidaryta tradicinė kalėdinių atvirukų paroda  1

Palangos viešosios bibliotekos Informacijos ir bibliografijos skyriaus vedėja Miglė Jonaitienė, 2013 12 02 | Rubrika: Kultūra

Praėjusį penktadienį dailės salone „Mostas“ atidaryta tradicinė kalėdinių atvirukų paroda.


Palangoje – tradicinė skandinavų šventė

Rasa GEDVILAITĖ, 2009 12 12 | Rubrika: Miestas

Į Palangą atvykę net devynių Baltijos jūros valstybių atstovai miestą pripildė visų šalių tradicijomis ir nusistovėjusiais papročiais, kurie mūsiškiams – negirdėti, nematyti, o gal net keisti, tačiau dėl to ir įdomūs. Gruodžio 13-oji – Šv. Liucijos diena. Ji ypatinga skandinavų šalims, tad net nebūdami savose gimtinėse Švedijos, Norvegijos ir Danijos atstovai uoliai ruošiasi ją paminėti...


Užgavėnės – tikra ar veidmainiška šventė?

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 02 28 | Rubrika: Miestas

Praūžus kaukėtai šventei (užgavėnėms), pasigirdo kalbų, esą šventė tapo nuvalkiota ir prarado prasmę. Nors šią šventę vienaip ar kitaip mini kone visas pasaulis, mūsiškė, atrodo, turėtų likti archaiška ir atitinkanti šimtmečių tradicijas. Tačiau kaip yra iš tiesų?


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius