Palanga nusipurtė sąstingį, bet kada privers visus šūktelėti: „Oho“!?

Linas JEGELEVIČIUS, 2013-01-07
Peržiūrėta
2123
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Lenkai Gdynėje statys viešbutį ant Baltijos jūros dugno, šalia pat Akmenė – Juros periodo parką su originalaus dydžio dinozaurų fosilijomis. Druskininkai pakvies į dirbtinį paplūdimį žiemą. Kas pasakys, kada nustebins Palanga?
Lenkai Gdynėje statys viešbutį ant Baltijos jūros dugno, šalia pat Akmenė – Juros periodo parką su originalaus dydžio dinozaurų fosilijomis. Druskininkai pakvies į dirbtinį paplūdimį žiemą. Kas pasakys, kada nustebins Palanga?
 

„Pramogų centras ir restoranas – ant Palangos tilto? O gal artimoje ateityje – ir po vandeniu – ant Baltijos dugno? Skamba kaip neįtikėtina mintis dabar, bet galbūt ji, sustiprėjus kurorto verslui, gali pasirodyti įdomi ne vienam verslininkui ir Palangos valdžiai“, – vasarą „Palangos tiltui“ sakė buvęs Palangos meras, Seimo narys Pranas Žeimys.
Idėją, galėjusią Palangą išgarsinti jei ne visame pasaulyje, tai nors Europoje, pasigvelbė lenkai. Gdynėje, padedant ES, povandeninį viešbutį planuojama pastatyti iki 2014-ųjų.
Viliodama turistus, net kaimynystėje Akmenė nušluostė nosį Palangai – ketina statyti Juros periodo parką su originalaus dydžio dinozaurų fosilijomis. Druskininkai pakvies kaitintis žiemą į dirbtinį paplūdimį ir rengia briliantų parodas-pardavimus gausiems rusų svečiams.
Kas pasakys, kada nustebins Palanga?


Kas privers šūktelėti „oho“?
Kaimyninių valstybių ir Lietuvos savivaldybės per galvą verčiasi, brandindamos ir imdamos įgyvendinti drąsius ir toli siekiančius projektus, kad priviliotų didelius vietinių ir užsienio turistų srautus.
Vadovaujant energingam merui Š. Vaitkui, mūsų kurortas nusipurtė sąstingį, o valdančiosios koalicijos programa neabejotinai bus įvykdyta su kaupu.
Palanga, sėkmingai per pastaruosius du metus ėmusi įgyvendinti jau anksčiau subrandintus, bet „įstrigusius“ projektus, ar ėmusis kai kurių naujų, vargu, ar gali pasigirti nors vienu projektu, galinčiu susilaukti tarptautinės žiniasklaidos, užsienio turizmo agentūrų ir turistų dėmesio.
Tačiau kada vietos valdžia nublokš visas baimes, sutelks verslą ir savo resursus, užsitikrins valstybės ir Europos Sąjungos paramą, kad pagaliau susilauktumėme projekto, kuris priverstų pakelti antakius ir sušukti „Oho!“?

Svarbiausia užsitikrinti pradėtų projektų finansavimą
„Pramogų centras ir restoranas ant Palangos tilto? O gal artimoje ateityje – ir po vandeniu – ant Baltijos dugno? Sakote, neįmanoma? Įmanoma. Daug tokių pavyzdžių pasaulyje. Tereikia Palangoje sutelkti verslą idėjai, pritraukti investicijų. Svarbiausia, tokiems Palangos savivaldybės sprendimams konservatorių daugumos Seime ir nereikia“, – „Palangos tiltui“ vasarą sakė buvęs Palangos meras, Seimo narys Pranas Žeimys. „Šaunu, kad iki šiol „įstrigę“ Palangos projektai pajudėjo, bet Palangai reikia naujų, toli siekiančių idėjų-projektų. Juk turime jau patvirtintą Pajūrio juostos detalųjį planą. Gal jau verta mąstyti apie kito Palangos tilto statymą? O gal kelis? Kunigiškėse ir Nemirsetoje, kaip ir numatyta tame plane? Jau nuo 1995-ųjų pabaigos šnekama apie pramogų centro su restoranu ant Palangos tilto atidarymą. Imkimės to dabar!“ – sakė tada P. Žeimys.
Išgirdęs apie povandeninio viešbučio projektą Gdynėje, politikas ištarė: „Geros idėjos nelieka nepastebėtos. Gal Palanga galėtų imti svarstyti apie oro traukinuko – gondolos – tarp Palangos ir Šventosios idėją? Tokių pavyzdžių pasaulyje taip pat yra“.
Jis prisipažino esąs maloniai nustebintas, kaip, regis, ne itin sudėtinga japonų sodo idėja, sėkmingai įgyvendinta Kretingoje, kaimyninį rajoną išgarsino ir traukia gausius lankytojus.
Bet P. Žeimys atkreipia dėmesį, kad Palangoje yra labai daug gamtosauginių ir paveldosauginių suvaržymų.
„Man labai dažnai atrodo, kad jų – per daug“, – teigė P. Žeimys.
Anot jo, Palangai šiais metais yra svarbu užsitikrinti pradėtų projektų finansavimą, bet dėl didesnių projektų lieka neaiškumų.
„Artimiausiu metu bandysime su meru Š. Vaitkumi pakliūti pas premjerą A. Butkevičių. Su ES finansuojamais projektais bėdų neturėtų būti, bet reikia kalbėtis dėl kitų pradėtų projektų, kuriems nenumatytos ES lėšos, finansavimo“, – sakė Seimo narys, prisipažinęs, kad „artimiausiu metu“ Palangoje nemato „naujų didelių“ projektų.

Kai bus sąlygos, verslas pats pasibels į Palangos duris
Vystytojų bendrovei „Pinus Proprius“ atstovaujantis teisininkas Kęstutis Navickas „Palangos tiltui“ sakė, kad „Palanga negali pasigirti“ projektu, kuris generuotų didelius lankytojų srautus.
„Kažin ar čia ką nors galime labai „išfantazuoti“ – pirmiausia reikia išmokti pasinaudoti jūros teikiamomis galimybėmis“, – sakė K. Navickas.
Anot jo, kol miestas nesukurs patogių verslui mokestinių teisinių pagrindų, tol verslas neskubės investuoti Palangoje.
„Kai jie bus, verslas pats pasibels į Palangos duris“, – sakė vystytojas.
Jis pastebi, kad kurortas iki šiol teturi tik vieną traukos vietą be paplūdimio – J. Basanavičiaus gatvę.
„Bet ji yra girdykla, kurioje daugelis verslininkų negauna jokio pelno“, – teigia K. Navickas.
Jis vadina miesto merą „energingu ir su galva ant pečių“, bet priekaištauja jam ir dabartinei valdžiai dėl itin didelės baimės imtis rizikos investuojant.
„Matau, kaip jie (valdžia, – aut.) matuoja devynis kartus, bet užuot kaip kiti dešimtą kartą kirpę, Palangoje vis tiek toliau matuoja“, – sakė K. Navickas.
Jį erzina ir biurokratizmas valstybinėse institucijose, taip pat savivaldybėje.
„Atsakymus, kaip ir bet kuris verslininkas, noriu gauti greitai, o ne varstyti savivaldybės duris“, – sakė pašnekovas.

Darbai – vietinėsreikšmės, nedideli
Praėjusios Tarybos ryški politikė Salomėja Slaboševičienė „Palangos tiltui“ sakė, kad reginti pradėtų projektų vykdymą, bet ne naujų, toli siekiančių projektų vystymą.
„Kas yra daroma, ko gero, yra vieno asmens, mero Š. Vaitkaus nuopelnas, bet  darbai – vietinės reikšmės, nedideli. Stebinančių kūrybiškumu ir novatoriškumu projektų nematau. Fantaziją paversti projektu, galinčiu pritraukti minias į kurortą, reikia ne vieno asmens vaizduotės, o visų“, – įsitikinusi dabar Vilniuje gyvenanti buvusi kurorto politikė.
Kalbėdamasi su meru, ji sakiusi jam, kad Palanga turėtų išnaudoti Baltijos jūros teikiamas galimybes.
„Pritardamas meras linkčiojo galva, bet nematau, kad kas nors būtų padaryta ta linkme, – sakė S. Slaboševičienė. – Kodėl, pavyzdžiui, Palangai nepasinaudojus Klaipėdos universiteto idėja kurorte, jūroje, organizuoti povandenines ekskursijas? Juk tam didelių investicijų nereikia“.
Ji pastebi ir kitą bėdą: kurorto verslininkai nori greito ir didelio pelno, neįdėję didelių pinigų į verslą.
„Kol vietos valdžia ir verslas nerodys daugiau drąsos, tol Palanga nieko niekada ir nenustebins“, – įsitikinusi buvusi Palangos miesto savivaldybės Tarybos narė.

Sprendimų „virtuvė“ – sudėtinga
Bet Tarybos narys Tomas Julius Žulkus nesutinka su nuomone, kad Palanga bijo drąsesnių ir inovatyvių investicinių projektų.
„Negaliu labai atvirauti, kad neatskleisčiau visų komercinių paslapčių, bet vienas projektas, galintis susilaukti tarptautinio dėmesio, yra projektuojamas. Tiesa, detalusis sklypo planas dar nėra patvirtintas“, – sakė T. J. Žulkus, užsiminęs, kad „projekte bus ir žirgų“.
Politikas sutiko, kad visgi Palangai trūksta tokių grandiozinių ir „populistinių“ projektų, kurių ėmėsi Druskininkai.
„Matyt, to mąstymo mūsų kurorte, kad „prisisvajojus“ po kelių metų gali likti išjuoktas, yra nemažai, – sakė Tarybos narys. – Lengva svaičioti apie didelius dalykus, bet kai matai visą darbų „virtuvę“ savivaldybėje, supranti, kaip visa sistema veikia sunkiai“.
T. J. Žulkus pasidžiaugė, kad autobusų stoties projektas – maža išimtis.
„Visą projektą padarėme labai greitai. O, va, dėl Vasaros estrados išėjo visai kitaip. Prieš kelerius metus konkurse ketinusi dalyvauti įmonė pateikė projektą su labai „gražiais paveiksliukais“, bet atėjus konkurso metui, jame nedalyvavo. Laimėjusios įmonės projektas atrodo kur kas kuklesnis“, – pastebėjo palangiškis.
„Bet kad Palangoje iki šiol nėra vieno „normalaus“, didelio traukos centro, tai aišku“, – sutiko Liberalų sąjūdžiui priklausantis politikas.

Vilios turistus ir išLietuvos
Gdynėje suprojektuotas povandeninio viešbučio prototipas „Water Discus Hotel“ gali būti realizuotas iki 2014 metų. Viešbučio statyba prasidės jau šiemet. Viešbučio, kuris bus statomas Gdynėje, Baltijos jūros pakrantėje, projektui lėšų gauta iš ES fondų, šio unikalaus pastato įsigijimu jau domisi firmos iš Maldyvų ir Dubajaus.
Gdansko inžinierių sumanytą povandeninį viešbutį sudaro du diskai: 30 metrų spindulio plieninis diskas, kuris bus panardintas į 10 metrų gylį, bei beveik toks pat diskas virš vandens.
Povandeniniame diske suprojektuota apie 20 viešbučio kambarių, išdėstytų palei jo briauną, kad iš kiekvienos gyvenamosios patalpos langų būtų matyti povandeninis kraštovaizdis. Antrajame diske bus viešbučio aptarnavimo ir bendros patalpos.
Pasaulyje jau yra pastatų, iš kurių galima stebėti povandeninį gyvenimą. Pavyzdžiui, Maldyvuose veikia povandeninė klubo salė ir restoranas. Tačiau niekur iki šiol nepastatytas povandeninis viešbutis, teigia lenkų projektuotojai iš Gdynės firmos „Deep Ocean Technology“.
„Siekiant atkreipti užsienio turizmo agentūrų ir turistų dėmesį, reikia neįprastų, novatoriškų ir įdomių projektų. Tikimės, kad toks povandeninis viešbutis privilios daug turistų ir iš Lietuvos“, – „Palangos tiltui“ sakė projektuotojų firmos atstovė Danuta Kowalska.

Akmenės rajone įsikurs Juros periodo parkas
Jau po kelerių metų Akmenės rajone planuojama atidaryti pirmąjį Baltijos šalyse Juros periodo parką. Šiai rajono savivaldybės idėjai pritaria ir geologai, rajone aptikę bent penkių geologinių sistemų uolienų, maždaug 200 mln. metų senumo fosilijų.
Kalbėti apie Juros periodo parko įkūrimą Akmenės rajone pradėta prieš trejus metus, kai rajone buvo rastos dviejų roplių liekanos. Jas ištyrę Lenkijos mokslininkai nustatė, kad tai – triaso periodo vandens roplio fitozauro, priklausančio archozaurų grupei, dantų ir žandikaulio liekanos. Šie ropliai buvo paplitę maždaug prieš 200 mln. metų. Geologai šį rajoną laiko unikaliu.
„Akmenės rajonas yra išskirtinis, įdomus tuo, kad tik šiame rajone yra paviršiuje atsidengiančios Juros periodo uolienos. Mes matome dienos šviesoje uolienas, jose esančias fosilijas, kaip antai belemitus ar Juros periodo augalus, medžio suakmenėjimus. Tai vienintelė vieta net ir visame Baltijos regione, kur mes matome Juros periodo uolienas betarpiškai, dienos šviesoje“, – žiniasklaidai teigė Lietuvos geologijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas dr. Jonas Satkūnas.
Akmenės rajono savivaldybė tikisi, kad Juros periodo parkas į rajoną pritrauks daugiau lankytojų, kaip ir  Lenkijoje įkurtas Baltovo parkas, iš kurio akmeniškiai ir parsivežė idėjų.
Prisidėti steigiant parką, rajono vadovai sako, pirmiausiai siūlys vietos verslininkams, o tik po to pasinaudos besisiūlančių padėti Lenkijos verslininkų paslaugomis.
 

 

Jūsų komentaras:

Alfis 2013-01-11 13:43 (IP: 78.61.43.85)
Aš pritariu Irmai, kad Baltijos jūros "flora ir fauna" labai skurdi, o statyti povandeninį "kažką", kad jį išpuošti dirbtinėmis gėlėmis yra visiška nesąmonė, sakau tą "palangiškiui", panardžiusiam Raudonojoje jūroje. O dirbtinų gėlių pilnos Palangos kapinės, kam dėl jų leistis po vandeniu.

Markui 2013-01-10 12:28 (IP: 78.61.104.50)
o tamstytes mentalitetas, manyciau , tupeti prie baznycios istiesta ranka apvalius metus ...CHA CHA Sis darbas - ne sezoninis , visada pelningas ...

Markas 2013-01-09 18:53 ([email protected] / IP: 90.131.45.65)
Palanga tėra ir bus sezono iš kurortas,net palangiskiu mentalitetas-prisigrusti kišenes vasara o žiema gyventi iš pašalpų . Basanavičiaus gatves verslininkai neturi pelno, ar jus galit tai įsivaizduoti ? Kas pazabos šiuos nusikaltėlius ?

Žylius 2013-01-09 17:48 ([email protected] / IP: 78.61.251.251)
Brangieji, rašot nesąmones! Jei mes po 22 milijonus mėtysim į paplūdimio pildymą smėliu, tai net nesitikėkit, kad kažką kita padarysim.

palangiskis 2013-01-08 17:26 (IP: 78.61.43.127)
Esu buves Sharm el sheik ir Dubajuje ir daug kitu vietu kur vanduo labai skaidrus,na taip nardyti ten yra vienas malonumas,jei irengtu povandinini restorana ar koki kita objekta butu tik Palangai geriau kaip turinti neiprasta traukos objekta,o kas liecia ka po vandeniu matytu zmones,tai Irma kalbate visiskas nesamones ir nei biski neturite fantazijos,taigi galima ta povandenine aplinka ispuosti kad atrodytu ir kaip akvariumas ,apstatyti visokaiusiu tikros ir netikros povandenines augalijos ir sudeti povandeninius apsvietimus ir t.t.,butu tikrai grazu ir visi noretu ten pabuvoti.

bet 2013-01-08 15:17 (IP: 78.61.104.50)
sugebejo atsisakyti statyti sunu maisto fabrika , kuri pastate uz Klaipedos ir namazai zmoniu ten gerai uadirba ...

Irma 2013-01-08 14:58 (IP: 78.61.43.85)
Pasiūlymas pažvelgti į Dubajų- tiesiog juokingas. Ar nardėte kas Baltijos jūroje ties Palanga. Na, ir ką ten galima pamatyti. Nefantazuokite apie pritrenkiančius povandeninius vaizdus.

Taip pat skaitykite

Sekmadienį – (ne) eilinis įvykis, vyks rinkimai į miesto Savivaldybės Tarybą, o kartu išrinksime ir merą. Kadangi visi rinkimų stebėtojai, politikos aistruoliai, politikai profesionalai ir mėgėjai akylai stebi rinkimų kampaniją, kad nebūtų politinės reklamos pažeidimų, iškart skubu visus nuraminti: šis komentaras – mano asmeninė nuomonė. Nei agituoju balsuoti už ką nors, nei prieš ką nors....


Palangos miesto savivaldybė purtosi minties leisti jūroje ar Botanikos parke barstyti mirusio žmogaus kremuotų palaikų pelenus, tačiau Valdas Pakusas sakė „Palangos tiltui“: „„O kas gali užtikrinti, kad ir dabar kur nors parke nėra išbarstyti kieno nors pelenai?“ Skaitykite visą straipsnį penktadienį „Palangos tilte“.


Žmogus net ir su mažu kompiuteriniu raštingumu pasakys, kad atnaujinta Palangos miesto savivaldybės svetainė www.palanga.lt atrodo, švelniai tariant, neįspūdingai, net primityviai. Kaimyninių savivaldybių interneto svetainės yra žymiai labiau vizualiai patrauklesnės, jose lengviau ir mieliau naršyti. Palangos miesto savivaldybė tokią kuklią miesto interneto svetainę...


Pasikeitė Savivaldybės internetinės svetainės adresas. Naujasis yra toks - www.naujas.palanga.lt


Palangos verslininkai sako šio sezono pelną skaičiuosiantys po jo, tačiau nedrąsiai užsimena – apie tokią vasarą buvo galima tik pasvajoti. „Visų apyvartos išaugo stipriai – nėra ką slėpti. Nors kurorte padaugėjo pramogų, tačiau ir žmonių pakako – šiltos buvo ne tik dienos, bet ir naktys“, – sako jau 20 metų pramogų verslą Palangoje...


  Aukštai kartelę iškėlusi Palanga ir 2016-aisiais įgyvendino ne vieną miesto infrastruktūrai svarbų projektą, o mintyse – jau kiti darbai, kurių didžiausiam šalies kurortui teks griebtis Naujaisiais metais. Likus vos porai dienų iki 2017-ųjų, „Palangos tiltas“ paprašė miesto mero Šarūno Vaitkaus įvertinti besibaigiančius...


Kai į pirmąjį posėdį susirinko 2016–2020 metų kadencijos Seimas, palangiškiams gerai pažįstami jau buvę jo nariai – konservatorius Pranas Žeimys ir liberalsąjūdiečiams mirksinti Jolita Vaickienė, kuriai rinkimai į Seimą pasibaigė nesėkmingai, patylomis jau dėlioja naują gyvenimą kaip privatūs asmenys – be valdžios ir dėmesio. JOKIO dėmesio. „Deja, tokia Prano...


2014-ieji žada būti labai įdomūs visiems: ar suteikti dar svaresnį mandatą merui Šarūnui Vaitkui ir jo vadovaujamiems kurorto konservatoriams, miestelėnai, nešykštintys šiandien pagyrų kurorto vadovui, pirmiausia spręs pagal 2014-ųjų, ikirinkiminių metų į savivaldą, pasiekimus. O populiariam miesto merui, siekiančiam dar didesnio Palangos gyventojų...


  „Pramogų centras ir restoranas – ant Palangos tilto? O gal artimoje ateityje – ir po vandeniu – ant Baltijos dugno? Skamba kaip neįtikėtina mintis dabar, bet galbūt ji, sustiprėjus kurorto verslui, gali pasirodyti įdomi ne vienam verslininkui ir Palangos valdžiai“, – vasarą „Palangos tiltui“ sakė buvęs Palangos meras, Seimo narys...


„Pramogų centras ir restoranas, žinoma, be stipraus alkoholio, ant Palangos tilto? O gal artimoje ateityje – ir po vandeniu – ant Baltijos dugno? Skamba kaip neįtikėtina mintis dabar, bet galbūt ji, sustiprėjus kurorto verslui, gali pasirodyti įdomi ne vienam verslininkui ir Palangos valdžiai. Svarbiausia, tokiems Palangos savivaldybės sprendimams konservatorių daugumos...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius