Palangos Birutės parke – nebyli grafų gyvenimo istorija

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2012-07-12
Peržiūrėta
2173
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos Birutės parko lankytojai kiekvieną vasaros ketvirtadienį kviečiami stebėti nebylią kurorto istoriją – vienoje iš  gražiausių kurorto vietų įgyvendinamas projektas „Birutės parko atspindžiai“.
Palangos Birutės parko lankytojai kiekvieną vasaros ketvirtadienį kviečiami stebėti nebylią kurorto istoriją – vienoje iš gražiausių kurorto vietų įgyvendinamas projektas „Birutės parko atspindžiai“.

Palangos Birutės parko lankytojai kiekvieną vasaros ketvirtadienį kviečiami stebėti nebylią kurorto istoriją – vienoje iš gražiausių kurorto vietų įgyvendinamas projektas „Birutės parko atspindžiai“.

Jau septintus metus gyvuojantis projektas parko lankytojus nukelia į praėjusio šimtmečio pradžią. Kiekvieną ketvirtadienį nuo 18 iki 19 val. parke – prie didžiojo tvenkinio, saloje ar prie dvaro rūmų – galima sutikti autentiškais XX a. pradžios drabužiais pasidabinusius senuosius dvaro šeimininkus: grafus, taip pat jų svečius – merginas bei jauną porą, mažąją grafaitę, sodininką ar tarnaites, skubančias patiekti vakarinę arbatą. Ši arbatos gėrimo ceremonija tvenkinio saloje skambant smuikininko atliekamoms melodijoms – reginys, kurį stebintys parko lankytojai pasijunta taip, tarsi jiems prieš akis nebyliai piešiama graži grafų gyvenimo istorija.

Po parką vaikštantys personažai su lankytojais nebendrauja – taip siekiama išlaikyti paslaptingumą, solidumą bei senovinę dvasią. Į visus smalsių praeivių užduodamus klausimus „Birutės parko atspindžių“ herojai atsakyti gali vienintele fraze: „Šiuo metu Palanga yra nuostabi, ar ne taip?“.

„Nebylus trylikos personažų pasivaikščiojimas po parką sukuria atmosferą, lankytojus nukeliančią į praėjusio šimtmečio pradžią. Poilsiautojams tai labai patinka. Sulaukiame netgi nuolatinių stebėtojų, kurie kiekvieną savaitę ateina pasigrožėti piešiama istorija“, – sakė šio projekto sumanytoja ir įgyvendintoja, Palangos kultūros centro renginių režisierė Aušra Latonienė.

Kad po parką vaikštantys personažai atrodytų tikroviškai bei įtikinamai, projekto įgyvendintojai turėjo gerokai paplušėti. „Pirmiausia teko perversti visas senas grafų Tiškevičių giminės nuotraukas, saugomas tiek Palangoje, tiek Kretingos muziejuje. Pagal jas kūrėme kostiumus“, – sakė A. Latonienė. Šiais metais senųjų grafų kostiumai atnaujinti bei pritaikyti vasaros periodui.

Autentiškumo šiam projektui suteikia ne tik tiksliai atkartoti grafų laikmečio drabužiai, bet ir kitos šimtmečių istoriją atkartojančios detalės – parko tvenkinyje plaukiojanti valtis, nuo saulės saugantys skėčiai, vaikiškas vežimėlis, dviratis. Projekto įgyvendintojai patys ne tik siuva drabužius, bet ir kuria kitas reikalingas detales. Jiems labai padeda ir parko darbuotojai.

„Ilgą laiką galvojau, kas galėtų papuošti parką bei natūraliai įsilieti į jį. Pirmoji mintis buvo valtelė, kuri galėtų plaukioti tvenkinyje. Tai ir buvo pirmasis daiktas, kurį įsigijome šiam projektui. Vėliau pamaniau, kad gražu būtų, pavyzdžiui, senovinis skėtis ar grafų laikmečio drabužiais vilkinti mergina, skaitanti knygą parko rožyne – detalės, į kurias praeiviai atkreiptų dėmesį“, – apie tai, kaip gimė šis projektas, pasakojo A. Latonienė. 

Prieš septynerius metus startavę ir nuo tada kasmet palangiškius ir svečius džiuginantys „Birutės parko atspindžiai“ jau po pirmojo personažų pasivaikščiojimo nepaliko abejonių – projektas turės didelį pasisekimą. 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Neseniai pradėto rekonstruoti senojo Kretingos miesto parko istorija siekia beveik 100-metį. Istoriko Juliaus Kanarsko duomenimis, Kretingos dvaro Vaitiškių 21 ha sklypas miestui atiteko 1925 m. Žemės reformos komisijai jį suvalstybinus.


Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai ketvirtadienį, rugsėjo 9 d., nustatė asmenį, prie Atostogų parko Kretingos rajone legaliai laikomu medžiokliniu ginklu nušovusį ne medžiojamąjį paukštį – pilkąjį garnį. Asmeniui tai kainuos apie 2000 eurų, teisę medžioti ir šautuvą.


Ruduo Palangoje įprastai prasideda žvilgsnį nukreipiant į Palangos Birutės parką – būtent čia, prasidėjus rudeniui, kasmet minima Birutės parko diena. Šiais metais parkas mini 120-ąsias įkūrimo metines ir kviečia kurorto gyventojus bei svečius jau rytoj, rugsėjo 2-ąją, drauge pasidžiaugti šia gražia sukaktimi.


Visą vasarą Palangos Birutės parke miesto gyventojai ir svečiai bus nukeliami į XIX a. pabaigą ir galės pasigrožėti „grafų Tiškevičių šeimos nariais“ ar jų svečiais, pamatyti „tikruosius“ dvaro šeimininkus su mažąja dukrele, grafų senelius – „vyresniuosius grafus“, besigrožinčius rožynų įstabumu ir daug kitų.


Palangos Birutės parką jau šį šeštadienį padabins originalios instaliacijos fotografijos tema – kurortas jau 10-tą kartą visus kviečia į Birutės parko dieną.


Palangos Birutės parkas nuo vakar lankytojus stebina nebyliai kurorto istoriją piešiančiais personažais – jau dešimtą sezoną vienoje iš gražiausių kurorto vietų pristatomas projektas „Birutės parko atspindžiai“.


Palangos Birutės parko Sodininko namelyje (ties centriniu įėjimu į parką, Vytauto g. 19) duris atvėrė unikali paroda, skirta šio parko istorijai. Pasak parodos koordinatorės Aušros Latonienės, parko istorija besidominčiųjų šią vasarą lauks ne vienas renginys, o jų ciklas.


Prieš metus duris atvėręs vaikų žaidimų parkas Palangoje, įsikūręs netoli gelbėjimo stoties, tebėra labai populiarus ir lankomas, tačiau vis dažniau galima išgirsti ir jam skirtų pastabų.


„Birutės parko atspindžiai“ nebyliai nukels į kurorto praeitį  1

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2013 06 27 | Rubrika: Kultūra

Visą vasarą Palangos Birutės parkas nebyliai pieš kurorto istoriją – parko lankytojai netikėtai bus nukeliami į 19 a. pabaigą bei galės pasigrožėti vienoje iš gražiausių Palangos vietų laisvalaikį leidžiančiais grafų Tiškevičių šeimos nariais bei atostogaujančiais jų svečiais.


Palangos Birutės parke – nebyli grafų gyvenimo istorija

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2012 07 12 | Rubrika: Miestas

Palangos Birutės parko lankytojai kiekvieną vasaros ketvirtadienį kviečiami stebėti nebylią kurorto istoriją – vienoje iš gražiausių kurorto vietų įgyvendinamas projektas „Birutės parko atspindžiai“. Jau septintus metus gyvuojantis projektas parko lankytojus nukelia į praėjusio šimtmečio pradžią. Kiekvieną ketvirtadienį nuo 18 iki 19 val. parke – prie...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius