Palangos NT brokeriai Regina Lingė ir Romas Perminas: „Negali saulė visąlaik šviesti – Palanga iki šiol yra viena patraukliausių NT investicijoms vieta“

Linas JEGELEVIČIUS, 2023-10-12
Peržiūrėta
1523
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Regina Lingė ir Romas Perminas
Regina Lingė ir Romas Perminas

Senai pastebėta, kad apie padėtį Palangos nekilnojamo turto (NT) sektoriuje dažnai kalba tikri ir tariami ekspertai, kurie Palangoje lankosi vienąkart per metus – vasarą. „Palangos tiltas“ paprašė dvejų žinomų kurorto brokerių – Reginos Lingės, vienos iš Palangos NT agentūros įkūrėjos, ir Romo Permino, brokerio iš 011 nekilnojamo turto agentūros, atsakyti į šiuos klausimus.

– Kalbama apie NT sąstingį visuose didžiuosiuose miestuose. Ar jūs jį jaučiate Palangoje? 

R.Perminas: Ne paslaptis, kad NT pardavimai šiuo metu yra stipriai sumažėję visoje Lietuvoje. Palanga – ne išimtis. Tačiau negali visąlaik „lyti ar snigti“ (šypteli – aut.) Pajūrio nekilnojamas turtas, kaip, tarkime, likvidus turtas Vilniuje, vis dar patrauklus žmonėms, kurie nenori atiduoti savo sukauptų lėšų infliacijai „suvalgyti.“ Dėl šios priežasties vis dar gerai perkami nedidelio ploto, „protingi“ naujos statybos būstai Palangoje. Pavyzdžiui, 2 kambarių (28 kv.m.), 3 kambarių (38 kv.m.), 4 kambarių (55 kv. m.) būstai, kurių bendras plotas ir kaina nėra dideli lyginant su kitais didesnio ploto būstais, o miegamųjų kambarių skaičius – tokį pat. Jau kurį laiką stebime naują tendenciją pajūry – (įsigijimų būstų) plotai vis mažėjo, o miegamųjų kambarių skaičius didėjo. Juk viešbutyje nesitikime kambario, kuris bus pusės namo ploto, ar ne?

R. Lingė: Pasakyčiau, kad atoslūgis truputį jaučiasi, bet tai yra normalu. Dabar žmonės perka protingai, apsvarstę savo galimybes. Didžioji dalis baiminasi dėl palūkanų normos didėjimo, nes niekas nežino kiek jos dar gali kilti. Ankščiau tam nebūdavo jokios rizikos, nes galėjai nupirkti būstą ir jį išnuomoti, iš nuomos padengti kreditą ir dar likdavo dalis lėšų. Ir anksčiau, ir dabar didžioji mūsų pirkėjų dalis perka NT už savas lėšas. Infliacija irgi buvo priežastis, dėl kurios verta investuoti, nes nieko nedarant pinigai nuvertėja. NT pirkimus įtakoja ir neapibrėžta geopolitinė situacija. 

Anksčiau būdavo perpardavinėtojų, kurie statybų pradžioje rezervuodavo butus ir laukdavo, kol pasibaigs statyba ir kainos pakils, tada parduodavo už žymiai didesnę kainą. Drįsčiau teigti, kad ir jie žymiai prisidėjo prie kainų augimo. 

Pirkėjų visada būna tai mažiau, tai daugiau, bet taip būdavo visada. Manau kad visada Palangoje verta investuoti. Nekilnojamojo turto kreivė visada svyruoja, krizės ateina ir praeina, o investicija lieka visam gyvenimui.

– Kokius pastaruoju metu NT pirkėjų pageidavimus ir reikalavimus perkamam būstui Palangoje išskirtumėte?

R.Perminas: Laikui bėgant, keičiasi ir didėja Pirkėjų norai: vis patraukliau atrodo investicija į objektus, kurie turi papildomų privalumų, pavyzdžiui, baseiną, pirtį, kavinę kvartale ir panašiai. Nebepakanka jau vien tik jūros netoliese.

R. Lingė: Pirkėjai pasidarė akivaizdžiai reiklesni, nori naujos statybos, geros kokybės, aukštos energetinės klasės, arba renovuoto būsto. Kadangi kainos yra nemažos, tai nori atitinkamos ir kokybės. Todėl projektų vystytojai, turi labai pasistengti. Kokybė visiems – labai svarbi. Jau kuris laikas, kaip “ant bangos – naujos statybos nedidelės kvadratūros būstai. Senos statybos būstų pasiūla nėra didelė, bet paklausa išlieka renovuotiems su autonominiu šildymu.

Kokių konkrečių NT vystytojų kokie projektai Palangoje yra „einamiausi“, o kuriems sunkiau rasti pirkėją? Kodėl?

R.Perminas: Neetiška būtų išskirti kuriuos nors konkrečius projektus, kurie šiuo metu nėra labai jau graibstomi. Paminėčiau tik bendrais bruožais: per didelis, Palangos mastais, būsto plotas, prasta infrastruktūra, per didelis noras uždirbti blogina tokių vystytojų NT projektų pardavimo galimybes.

R. Lingė: Konkrečiai neišskirsiu nei vieno projekto vystytojo ir nei vieno projekto. Visi juda – vieni greičiau, kiti lėčiau. Nepaisant didelių kainų, vis daugiau būstų ieškančių pirkėjų akys krypsta į projektus esančius arčiau jūros. Dabar didžiausia jų pasiūla Kunigiškiuose, toliau nuo miesto centro. Ten ir kainos yra labiau prieinamesnės. Dabar ten atsidarinėja jaukios kavinukės, yra nauja parduotuvė „Aibė“, todėl nebūtina kaskart važiuoti iki Palangos centro.

Kokie veiksniai įtakos Palangos NT rinką metams baigiantis? Ir kitais metais?

– R.Perminas: Daug kas priklausys nuo bendros ekonominės, o gal ir politinės/saugumo situacijos pasaulyje. Esame nedideli, tad mus gali ir labai paliesti pasauliniai įvykiai, tačiau jie gali ir apeiti. NT išlieka saugiausia investicija.

R. Lingė: Prognozuoti, kokie veiksmai įtakos ir kokių pokyčių laukti NT rinkoje, dabar labai sudėtinga. Praėjo pandemija, o dabar ir neapibrėžta geopolitinė situacija verčia visus rimtai susimąstyti. Negatyvias nuotaikas kelia ir aptarinėjamas visuotinis NT mokestis. Bet Palanga yra viena iš patraukliausių NT investicijų. Ypač šiuo metu, kada kurortas sutvarkytas, atsinaujinęs, pritaikytas ne tik poilsiui, bet ir pastoviam gyvenimui. Miesto infrastruktūra yra pavyzdinė. Be to čia Jūra, pušynai, kurie atgaivina ne tik kūną, bet ir sielą. Čia gera gyventi, dirbti, auginti vaikus, ar leisti oriai senatvę, todėl NT čia visada turės savo vertę ir manau kuo toliau tuo labiau.

Palangoje – daug NT brokerių. Kokiais esminiais dalykais, nustatant brokerio patikimumą, rekomenduotume kiekvienam įsitikinti?

 R.Perminas: NT rinkoje aš jau – 18 metų, tad mano darbai kalba už mane. Pakaktų pažiūrėti įvykdytus NT projektus ar šiuo metu turimus skelbimus, jų nuotraukų bei video kokybę, pateikimą, marketingo sprendimus. Tad tegul renkasi klientas.

R. Lingė: Taip, NT brokerių Palangoje dabar labai daug. Jie atvažiuoja iš visos Lietuvos. Kiti turi tik vieną ar kelis objektus, todėl nelabai išmano ir Palangos NT rinką, daug yra ir vietinių, naujų, dirbančių NT agentūrose. Todėl reikėtų plačiau pasidomėti brokeriu, išsirinkti vietinę, patikimą NT agentūrą, ar gauti draugų rekomendacijas, kurie jau įsigijo nekilnojamą turtą Palangoje. Geras NT brokeris visada nustato realią rinkos kainą, nes mūsų tikslas yra parduoti, o nepardavinėti, kaip daro daugelis privačių pardavėjų, kurie įsideda skelbimus su aukštomis kainomis, o pirkėjui atrodo, kad be tarpininkų jis įsigis pigiau. Tai gali visiškai neatitikti rinkos kainos. Todėl yra galimybė permokėti. Norėčiau paminėti, kad nekilnojamo turto rinkoje viskas matuojama atsiperkamumu per tam tikrą laiką, tad reikėtų pasiskaičiuoti, kad pasikeitus aplinkybėms, norint parduoti nepatirtumėte nuostolių.

 

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Senai pastebėta, kad apie padėtį Palangos nekilnojamo turto (NT) sektoriuje dažnai kalba tikri ir tariami ekspertai, kurie Palangoje lankosi vienąkart per metus – vasarą. „Palangos tiltas“ paprašė dvejų žinomų kurorto brokerių – Reginos Lingės, vienos iš Palangos NT agentūros įkūrėjos, ir Romo Permino, brokerio iš 011 nekilnojamo turto agentūros, atsakyti į šiuos klausimus. Skaitykite...


59 proc. apklausoje dalyvavusių NT brokerių mano, kad per artimiausią pusmetį būsto kainos Lietuvoje sumažės iki 10 proc., o manančių, kad kainos kils, nebuvo nei vieno. 


Laikraščio „Palangos tiltas“ redakcijoje išnuomojama viena (arba dvi, esančios viena kitos) darbo vietos. Privalumai: nedidelė kaina, esame miesto centrinėje dalyje, padėsime su jūsų verslo žinomumu. Yra internetas, tualetas, vanduo, vieta automobiliui pastatyti. Būtų geriau, jeigu jūsų veikla nereikalauja intensyvaus kalbėjimo. Kreiptis tel.: 8 620 53440


Nuo šiol kiekvienas skaitytojas, neradęs norimos knygos savo bibliotekoje, galės nemokamai ją užsisakyti iš bet kurios kitos Lietuvos bibliotekos.


Kunigiškėse jau kitą birželį bus galima sutikti gerokai daugiau Lietuvos garsenybių, kurios kuriasi viename čia statomų kvartalų „Takas į jūrą“.


Lietuvos banko duomenimis, lietuvių indėliai bankuose siekia rekordines sumas. Infliacija auga, todėl skatina NT rinkos judėjimą, ir tai yra pagrindinė priežastis, kodėl verta investuoti, nes nieko nedarant, pinigai nuvertėja. Patyrę investuotojai nekilnojamąjį turtą vertina kaip patikimą, pelningą ir riziką mažinančią investiciją. Nors šiais laikais, kai pasaulis stovi prieš didelius...


Žmogus net ir su mažu kompiuteriniu raštingumu pasakys, kad atnaujinta Palangos miesto savivaldybės svetainė www.palanga.lt atrodo, švelniai tariant, neįspūdingai, net primityviai. Kaimyninių savivaldybių interneto svetainės yra žymiai labiau vizualiai patrauklesnės, jose lengviau ir mieliau naršyti. Palangos miesto savivaldybė tokią kuklią miesto interneto svetainę...


Pasikeitė Savivaldybės internetinės svetainės adresas. Naujasis yra toks - www.naujas.palanga.ltSvarbus istorinis įvykis – Palangos krašto prijungimas prie Lietuvos – šeštadienį kurorte jau trečius metus iš eilės bus minimas pėsčiųjų žygiu „Gintaro kelias Palanga – Šventoji 2014“. Renginio organizatoriai džiaugiasi, jog norinčiųjų išmėginti jėgas netrūksta, o ir sinoptikų prognozės džiugina – žadama, jog...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius