Palangos orkestras kviečia į koncertus parko rotondoje su retro prieskoniu

Palangos tiltas, 2024-06-06
Peržiūrėta
893
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos orkestras kviečia į koncertus parko rotondoje su retro prieskoniu

Kasmet vis modernėjanti, vis labiau atsinaujinanti Palanga poilsiautojams ir miesto gyventojams siūlo kai ką ypatinga. Ypatinga ne netikėtumu ar naujove, o priešingai – per daugelį metų susiformavusia tradicija, išlaikiusia savo vertę ir patrauklumą jau daugiau nei šimtmetį. Tai – Birutės parke vasaros vakarais skambančios pučiamųjų orkestro atliekamos melodijos. 

Sena tradicija

Pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose – viename medicininiame Lenkijos leidinyje – toks renginys paminėtas 1901-ais metais. „Tačiau kadangi buvo gegužės mėnuo, vasara dar neprasidėjusi, vadinasi, jame buvo aprašomas bent prieš metus vykęs koncertų ciklas“, – sakė Palangos orkestro meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Vygantas Rekašius. – Suprantama, kad Tiškevičiams įsigijus Palangą ir pradėjus organizuoti koncertus, niekas neėmė iš karto to aprašinėti. O Kretingos muziejaus istorikai sako, kad jau XIX a. pabaigoje minimi vasaros koncertai.“

Gyvi pučiamųjų orkestro koncertai po atviru dangumi – nėra originali Tiškevičių idėja. Ją grafai atsivežė iš Vakarų Europos. Pirmuosiuose koncertuose grodavo atvykę orkestrai, kuriuos pasamdydavo miesto šeimininkai.

Esama žinių, jog 1882 m. grafas subūrė Kretingos dvaro orkestrą, kurio branduoliu tapo profesionalūs muzikantai, atvykę su šeimomis iš Čekijos. Orkestras koncertuodavo ir Palangos kurorte. Tik nuo 1953 m., įkūrus Palangos pučiamųjų orkestrą, šią gražią tradiciją į savo rankas perėmė vietiniai muzikantai. Kaip ir šiais laikais, tuomet koncertai vykdavę rotondoje, tik ji buvusi kitoje vietoje – dabar čia stovi Palangos koncertų salė. 

Dabartinė rotonda Birutės parke įrengta 1927 m. Nuo tada pučiamųjų muzikos koncertai ir persikėlė į šią erdvę.

Kasmet – kitokie

Šiemet koncertų ciklas „Orkestro vasara 2024“ startuoja birželio 13 d., kitą ketvirtadienį. Nuostabios gamtos apsuptyje, Birutės parko rotondoje, gyva muzika skambės vakarais nuo ketvirtadienio iki šeštadienio.   

Daugiau nei šimto metų tradicijas siekiantis renginys kasmet vis kitoks – Palangos orkestras įtraukia į savo repertuarą naujų kūrinių, koncerto metu skamba ne tik klasikinė muzika, bet ir šiuolaikinių autorių kūriniai. „Kadangi šiemet minime 200-ų metų jubiliejų, kai grafai Tiškevičiai įsigijo Palangą, parengėme naują – retro – programą, kurioje skambės XIX a. kompozitorių kūriniai“, – pasakojo orkestro vadovas. 

Taigi, šiais vakarais klausydamiesi orkestro, žiūrovai galės per muziką nusikelti į tuos laikus, kai kurortas dar tik kūrėsi, bet muzika jau skambėjo. Muzika, išlikusi iki šių dienų, išgyvenusi santvarkų pokyčius, karus, politines pertvarkas. 

„Šios atvirų koncertų pajūrio gamtoje tradicijos visais laikais buvo labai populiarios. Neabejotinai tam didžiulės įtakos turi ir vieta, visa parko aplinka, kur ši muzika skamba. Ir gražiausias laikas – vasaros vakarai“, – sakė V. Rekašius. 

Joninėms – ypatinga programa

Retro programa skambės šeštadieniais, išskyrus Joninių savaitgalį, birželio 22 d. Tą vakarą Palangos orkestras kartu su Jono Šliūpo muziejumi kvies švęsti pirmojo kurorto burmistro vardines, klausantis ne tik jo laikų muzikos, bet ir istorinių pasakojimų, kuriuos pristatys etnologė, tautosakininkė, žurnalistė Gražina Kadžytė. Šventinę nuotaiką sustiprinti siūloma pasidabinant J. Šliūpo laikų madingais aksesuarais.

To meto spaudai Palangos burmistras, vadovavęs Palangai 1933-1938 m., yra sakęs: „Nors tie vasaros orkestro koncertai yra brangus malonumas, bet jie išliks visą laiką“. Akivaizdu, kad J. Šliūpas buvo teisus. 

Joninių išvakarėse organizuojamas koncertas skiriamas ne tik laikotarpiui, kuomet Palanga augo kaip kurortas, tapdama įvairiausių kultūrinių veiklų židiniu, bet ir Lietuvos didikų dvarų muzikinei istorijai bei šimtmetį mininčiai Dainų šventei.

Koncertai – nemokami

Šiais ypatingais „Orkestro vasaros“ vakarais poilsiautojai ir palangiškiai turės galimybę išgirsti didžiąją dalį vietinio orkestro per visus metus paruoštų kūrinių. 

„Muzikos yra įvairios, – pabrėžė dirigentas. – Stengiamės repertuaro nenupiginti, bet ir pernelyg neapsunktini klausytojų. Tad laukiame visų nuo ateinančio ketvirtadienio Birutės parko rotondoje. Visuomet siekiame, kad žmogus, pabuvęs koncerte, iš jo išvyktų geresnis – mes tuo tikime. Tad susitikime parke vakarais, vasaros savaitėms einant į pabaigą“. 

„Orkestro vasara 2024“ koncertų programa nuo birželio 13 d. iki rugpjūčio 31 d. skambės Birutės parko rotondoje kiekvieną ketvirtadienį, penktadienį ir šeštadienį nuo 18.30 val., Joninių išvakarių koncertas – birželio 22 d. Visi renginiai yra nemokami. Koncertai nevyksta tik lyjant.

 

Palangos miesto sav. inf.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Kasmet vis modernėjanti, vis labiau atsinaujinanti Palanga poilsiautojams ir miesto gyventojams siūlo kai ką ypatinga. 


Užbaigdamas 70-uosius muzikavimo metus, Palangos orkestras tradiciškai kviečia į dėkingumui ir bendrystui pašvęstus koncertus „Kalėdinės muzikos valanda“, kuriais šiemet apdovanos tris miestus – Vilnių, Kauną bei Palangą.


Jau antrus metus iš eilės į Šventąją sugrįžta retro muzikos festivalis „LA MER“. Didelio pasisekimo sulaukęs renginys šiemet bus dar spalvingesnis, kupinas originalios muzikos, meno ir šokių.


„Palangos orkestras“ ir tradiciniai „Orkestro vasaros“ koncertai Palangos Birutės parko rotondoje sugrįžta pas savo klausytojus.


Vasario 23-26 d. vyksianti 23-ioji Vilniaus knygų mugė jau tradiciškai kviečia ir į AGATA „Muzikos salę“, kurioje šiemet susitikimo su savo klausytojais lauks jubiliejinius metus švenčiantis „Palangos orkestras“. 


Žolinių savaitgalį „Palangos parko festivalis“ kviečia į ypatingose Palangos kurorto vietose įvyksiančius Martyno Levickio, Monikos Liu ir Andriaus Mamontovo koncertus.


Koks instrumentas vadinamas sielos veidrodžiu, kam orkestrui reikalingas dirigentas, kodėl muzikuojant būtina klausytis vienas kito – atsakymus į šiuos ir daugybę kitų klausimų naujojoje edukacinėje programoje vaikams „Skambantis miškas“ kviečia atrasti „Palangos orkestras“. Pirmosios muzikinės kelionės mažųjų klausytojų laukia jau gruodžio 17 d. Palangos kurhauzo teatro salėje. 


Besiartinantį savaitgalį „Palangos orkestras“ kviečia susitikti tik ką užgimusios knygos „Palangos orkestras. Dialogai“ bei kompaktinės plokštelės pristatymo renginiuose.


Paklausta, ar nesinori surengti pasirodymo netipinėje vietoje – stotyje, požeminėje stovėjimo aikštelėje, baseine, dainininkė G. Kilčiauskienė atsakė: „Labiausiai pasaulyje norėčiau padainuoti Palangoje, Birutės parko rotondoje. Kaip noriu! Bet ten reikėtų generatoriaus, tektų derėtis su savivaldybe...“


A.Palei ir Klaipėdos kamerinis orkestras interpretuos Mocartą

Palangos m. savivaldybės informacija, 2009 02 03 | Rubrika: Sveikata

Klaipėdos kamerinis orkestras tęsia kūrybinę draugystę su garsiuoju pianistu Alexanderiu Palei‘umi. Vasario 7 dieną, šeštadienį, 18 valandą Klaipėdos koncertų salėje A. Palei‘us skambins ir diriguos klaipėdiečių orkestrui Wolfgango Amadeus Mozarto koncertus, pažymėtus opusais Nr. 9, 11, 12 ir 13.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius