Po prokuratūros akibrokšto pamokyti olandus gali būti sunkiau

Linas JEGELEVIČIUS, 2012-01-26
Peržiūrėta
788
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Po prokuratūros akibrokšto pamokyti olandus gali būti sunkiau

„Tai yra baisu. Mano dukra prarado daug gyvenimo džiaugsmo – po nelaimės olandų atrakcionuose dėl galvos skausmų, svaigimo negali lankyti šokių ir sporto užsiėmimų, o galbūt po Palangos prokuratūros sprendimo nebus ko reikalauti atlyginti žalą už sveikatos sutrikdymą ir moralinius išgyvenimus“, – „Palangos tiltui“ sakė rugpjūčio mėnesį per incidentą, kuomet vaikai valandai pakibo žemyn galvomis dėl dingusios elektros, nukentėjusios mergaitės Akvilės mama Lina Denjanovienė.


 

Advokatė ramina nukentėjusiuosius

Nukentėjusių interesams civiliniame ieškinyje prieš UAB „Leander“, olandų atrakcionų Palangoje operatorių, atstovaujanti advokatė Simona Selelionytė-Drukteinienė ramina nukentėjusių vaikų tėvus, sakydama, kad „civilinė ir baudžiamoji atsakomybė šiuo atveju nesisieja“. Tačiau ji pripažįsta, kad teisme įrodinėti olandų kaltę dėl Palangos prokuratūros sprendimo nutraukti ikiteisminį tyrimą baudžiamojoje byloje dėl incidento gali tapti gerokai sunkiau.

Nors nuo nelaimės Palangoje praėjo daugiau kaip penki mėnesiai, dar neaišku, kada galėtų įvykti pirmasis teismo posėdis dėl civilinio ieškinio nagrinėjimo. Nukentėjusiųjų tėvai pateikė UAB „Leander“ bendrą 151 tūkstančių litų ieškinį.

„Taip, ieškinio nagrinėjimas išties nusitęsė. Kol kas vyksta tik susirašinėjimas ir pasikeitimas dokumentais. Pirmiausia ieškinį norėjome pateikti Vilniaus III-ios apylinkės teismui, bet jis atsisakė priimti ieškinį teigdamas, kad ieškinį turėtų nagrinėti Vilniaus apygardos teismas. Mes tokį teismo sprendimą skundėme apeliacine tvarka. Užtruko tris mėnesius Apeliaciniam teismui paskelbti, kad ieškinį vis tik turi nagrinėti Vilniaus III-ios apylinkės teismas. Kol kas neaišku, kada galėtų įvykti pirmasis posėdis“, – sakė S. Selelionytė-Drukteinienė.

„Palangos prokuratūros sprendimas nutraukti tyrimą baudžiamojoje byloje mums, žinoma, nepadės – gali tapti sunkiau įrodinėti olandų kaltę. Bet teismai paprastai sprendimo baudžiamojoje byloje nesieja su civiliniu ieškiniu“, – sakė advokatė.

 

Draudimas paaiškės po teismų karuselės

UAB „Leander“ atstovaujanti palangiškė advokatė Jelena Pališaitienė sakė, kad Palangos prokuratūros sprendimas nutraukti baudžiamąją bylą prieš olandų atrakcionų operatorių, UAB „Leander“, yra visiškai logiškas ir lauktas.

‚,Mes nuo pat pradžių sakėme, kad atrakcionai yra techniškai tvarkingi. Tą ir parodė prokuratūros atliktas sprendimas. Baudžiamosios bylos ir civilinio ieškinio negalima susieti, bet tikiu, kad teismas, nagrinėdamas civilinį ieškinį, atsižvelgs į tyrimo baudžiamojoje byloje surinktą medžiagą“, – sakė „Palangos tiltui“ J. Pališaitienė.

„Dabar sunku pasakyti, kas turi vaikams atlyginti už patirtą žalą. Nereikia pamiršti, kad atrakcionų lankytojai buvo drausti civiline tvarka, todėl, bet kuriuo atveju, nukentėję vaikai susilauks vienokių ar kitokių kompensacijų“, – sakė advokatė.

Ji negalėjo pasakyti, kada tai gali būti padaryta.

„Pirmiausia teks palaukti visų teismų sprendimų“, – tvirtino ji.

UAB „Leander“ atstovė negalėjo pasakyti, ar olandai ketina grįžti į Palangą ir šiam sezonui.

Anksčiau Palangos valdžia yra pareiškusi, kad J. Basanavičiaus gatvėje olandų atrakcionams nebus daugiau leidžiama įsikurti.

 

Dukra prarado dalį gyvenimo džiaugsmo

Keturiolikmetės Akvilės, labiausiai nukentėjusios užstrigusiame atrakcione, mama Lina Denjavovienė sakė, kad yra apstulbusi dėl tokio Palangos prokurorės Nijolės Požarskienės sprendimo.

„Savo akimis regėjau, kaip, įvykus nelaimei, atrakcionų parko darbuotojai ir šeimininkai, stovėjo pasimetę – nesiėmė jokių veiksmų. Jie tik gerokai vėliau atitempė elektros generatorių iš kitos aikštelės. Bet prokuratūrai mūsų parodymai nebuvo įdomūs. Mus apklausė iškart po nelaimės – labai glaustai ir paviršutiniškai“, – prisiminė moteris.

Ji stebisi, kad civilinio ieškinio nagrinėjimas iki šiol nepajudėjo iš mirties taško.

„Visas tyrimas yra vilkinamas. Po Palangos prokuratūros sprendimo tampa sunku tikėtis, kad dukrai už sukeltas kančias bus atlyginta, nors advokatė, atstovaujanti nukentėjusiųjų interesams, guodžia, kad prokuratūros sprendimas neturės įtakos civiliniam ieškiniui“, – sakė ponia Lina.

Anot mamos, Akvilės sveikata po incidento Palangoje pašlijo.

„Anksčiau mergaitė buvo labai aktyvi – lankė ir šokių, ir sporto būrelius. Po traumos tapo uždaresnė ir skundžiasi galvos skausmais, svaigimu. Ypač fizinio krūvio metu. Turėjome prašyti gydytojų skirti jai specialią fizinio lavinimo grupę. Dukrai teko atsisakyti mėgstamų būrelių“, – sielojosi mama.
 

Nerado nusikaltimo sudėties

Jau skelbta, kad Palangos prokuratūra nutraukė beveik penkis mėnesius trukusį ikiteisminį tyrimą dėl incidento rugpjūčio mėnesį olandų atrakcionų parke taip ir nesuradusi nusikaltimo sudėties.

Prokurorai nustatę, kad apie valandą įstrigusiame atrakcione Palangoje žemyn galva kabančius vaikus pralaikę olandų verslininkai nekalti, nes nuleisti atrakcioną jiems, girdi, sutrukdė atvykę ugniagesiai.

Nusikalstamos veikos požymių prokurorai aptiko tik nelaimės metu labiausiai nukentėjusios 14 metų Akvilės D. atžvilgiu.

Anot prokuratūros, jos tėvai su atrakcionų savininkais turėtų bylinėtis privataus kaltinimo tvarka.

Nelaimė Palangoje įvyko pernai rugpjūčio 17-osios vakare, kai apie 22 val. 50 min. J. Basanavičiaus gatvėje olandų pramogų parke dingo elektra, ir sustojusiame atrakcione „Move it“ žemyn galva liko kaboti devyni vaikai. Jie buvo išgelbėti tik praėjus valandai, kai atsiradus elektrai atrakcionas buvo nuleistas įprastu būdu. Vaikai patyrė šoką, kai kurie prarado sąmonę.

Valandą iškankintų nukentėjusių vaikų tėvams nekilo abejonių, kad dėl atrakciono gedimo yra kalti juos eksploatuojantys olandai.

Tačiau prokurorai nustatė, kad nelaimė įvyko dėl avarijos elektros tiekimo įrenginiuose ir dėl to atrakcionų valdytojų veiksmuose tyčios nėra.

Atrakcionų savininkams palanki buvo ir Valstybinės darbo inspekcijos išvada, kad atrakcione darbų saugos pažeidimų nenustatyta.
 

Savivaldybė kreipėsi į prokuratūrą

Palangos miesto savivaldybė antradienį raštu kreipėsi į Klaipėdos apygardos vyriausiąjį prokurorą Giedrių Danėlių, prašydamas įvertinti jo kontroliuojamų Palangos prokurorų priimto nutarimo teisėtumą.

Rugpjūčio 17 d. apie 22.50 val. dingus elektrai viename iš J. Basanavičiaus gatvėje be Savivaldybės leidimo veikusio atrakcionų parko įrenginių, jame buvę 9 nepilnamečiai beveik valandai liko kaboti žemyn galvomis. Vaikai patyrė šoką, prarado sąmonę.

Palangos prokurorų pozicija nemaloniai nustebino Palangos merą Šarūną Vaitkų.

Išplatintame savivaldybės pranešime spaudai teigiama:

„Tai rodo visišką institucijų abejingumą. Skaičiau nutarimą, jame aiškiai parašyta, kad vaikai buvo praradę sąmonę, jie patyrė šoką. Manau, tokių vaizdų, kai jų vaikai kabo žemyn galvomis, netenka sąmonės, ir niekas negali jiems pagelbėti, nenorėtų matyti nė vienas tėvas. Tarp jų ir institucijų, apsisprendusių nutraukti ikiteisminį tyrimą, atstovai. Negi reikėjo sulaukti dar didesnės nelaimės, kad tyrimas būtų tęsiamas, kad būtų išsiaiškinta, kodėl tokia nelaimė įvyko, kodėl buvo dirbama neturint reikalingo Savivaldybės leidimo, ir pareikalauta atsakingų asmenų atsakomybės baudžiamojoje byloje“, – tvirtina Š. Vaitkus.

Palangos meras teigė, jog taško šioje istorijoje dėti negalima.

„Tikiuosi, kad atrakcione „Move it“ nukentėjusių vaikų tėvai apskųs šį nutarimą. Palangos miesto savivaldybė savo ruožtu jau šiandien kreipėsi į Klaipėdos apygardos prokuratūrą su prašymu išnagrinėti šio nutarimo teisėtumą“, – mano Š. Vaitkus.

„Nors savivaldybė ir nėra šio proceso šalis, esu įsitikinęs, kad šis skaudus įvykis mus liečia tiesiogiai, nes įvykusi nelaimė sumenkino Palangos, kaip saugaus kurorto, įvaizdį.

Juo labiau kad atrakcionai čia veikė neteisėtai: be savivaldybės leidimo komercinė veikla buvo plėtojama toje kurorto vietoje, kurios paskirtis yra tik rekreacinė.

Nors atrakcione dingo elektra, įrenginys su įstrigusiais vaikais, patekusiais į gyvybei pavojingą būseną, privalėjo būti nuleistas nedelsiant”, – tvirtino Š.Vaitkus.

Palangos miesto vadovo teigimu, atrakciono įrenginio nuleisti ant žemės nepavyko beveik valandą ir už tai kas nors turi atsakyti: „Ar tai būtų atrakcionų valdytojai, ar jiems gelbėti vaikus neva trukdę ugniagesiai.”

 

Prokuratūra turėjo palaikyti valstybinį kaltinimą

Savivaldybės Juridinio ir personalo skyriaus vedėjo pavaduotojas Vytautas Korsakas žiniasklaidai teigė, kad Palangos prokuratūra, nutarusi, kad atrakcione labiausiai nukentėjusios mergaitės atžvilgiu baudžiamasis procesas gali vykti tik privataus kaltinimo tvarka, nėra teisi.

„Pagal Baudžiamojo proceso kodeksą, jei privataus kaltinimo tvarkai priskiriama nusikalstama veika turi visuomeninę reikšmę, prokuratūra privalo pati teisme inicijuoti šį baudžiamąjį procesą ir palaikyti valstybinį kaltinimą“, – teigė V. Korsakas.

Rugpjūčio viduryje karuselėje Palangoje įstrigę penki vaikai ir suaugusi moteris iš olandų verslininkų sieks prisiteisti 151 tūkst. litų už sveikatos sutrikdymus ir išgyvenimus.

Mažiausiai – 2 tūkst. litų – nori prisiteisti mažametė, kuri matė, kaip įstrigusiame atrakcione žemyn galva kabo mama. Daugiausia – 40 tūkst. litų – nori prisiteisti mergaitė, kuri nukentėjo labiausiai, pranešė LNK Žinios.

Anot nukentėjusųjų advokatės, kompensacijų dydis paskaičiuotas atsižvelgiant į sveikatai padarytą žalą.

Su kitais nukentėjusiais olandų verslininkai susitarė taikai, pavyzdžiui, berniuko tėvams iš Baltarusijos išmokėjo 1 tūkst. litų.. Ypač fizinio krūvio metu. Turėjome prašyti gydytojų skirti jai specialią fizinio lavinimo grupę. Dukrai teko atsisakyti mėgstamų būrelių“, – sielojosi mama.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas galutine ir neskundžiama nutartimi paliko galioti Klaipėdos apygardos administracinio teismo sprendimą, kuriuo buvo tenkintas Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorės Lauros Paulikienės, ginančios viešąjį interesą, pareiškimas užkertant kelią neteisėto statinio statybai pajūrio juostoje Palangoje.


Klaipėdos apygardos teismas, išnagrinėjęs apeliacinį skundą, paliko nepakeistą Plungės apylinkės teismo sprendimą, kuriuo buvusi sodininkų bendrijos valdybos pirmininkė privalės atlyginti keliolika tūkstančių eurų sodininkų bendrijai padarytą žalą. Civilinę bylą pirmąja instancija nagrinėjo šešiolikos metų teisėjo darbo patirtį turintis Plungės apylinkės teismo Plungės...


Ne, 90 metų per Velykas sulaukęs palangiškis tremtinys Jurgis Poška gegužę mirė ne nuo koronaviruso pandemijos. Tačiau jo dukra, Irena Poškaitė, įsitikinusi, kad jeigu nebūtų buvę „kovido“ ir jo sukeltos panikos, jos guvus, darbštus ir blaivaus proto tėtis galbūt ir šimto metų būtų sulaukęs.


Ne, 90 metų per Velykas sulaukęs palangiškis tremtinys Jurgis Poška gegužę mirė ne nuo koronaviruso pandemijos. Tačiau jo dukra, Irena Poškaitė, įsitikinusi, kad jeigu nebūtų buvę „kovido“ ir jo sukeltos panikos, jos guvus, darbštus ir blaivaus proto tėtis galbūt ir šimto metų būtų sulaukęs.


Artėjant vienai iš pačių gražiausių pavasario švenčių – Motinos dienai – mintys skrieja pas mamas. Būti motina – neabejotinai prasmingas ir pasiaukojimo reikalaujantis kelias, tačiau džiaugsmo ir ašarų kiekvienai mamai Dievulis atseikėja skirtingai. Vienintelė palangiškės Inos Sudimtienės dukra Danielė – ypatingas vaikas. Nors supantį...


Jackų šeimai gali tekti atlyginti Kurhauzui padarytą žalą

„Palangos tilto” informacija, 2013 07 22 | Rubrika: Miestas

Kultūros paveldo departamentas (KPD), pateikęs teismui ieškinį dėl G. Jackai ir jo šeimai nuosavybės teise priklausančios medinės Kurhauzo dalies likučių paėmimo valstybės nuosavybėn, pateikė ir dar vieną ieškinį. Juo siekiama iš Kurhauzo bendrasavininkų prisiteisti atlygį už kultūros paveldo objektui padarytą žalą, kurią speciali KPD komisija įvertino 103 tūkst....


Ar gali būti taip, kad mūsų gražiajai Palangai, pajūriui ir ištisiems regionams galėtų grėsti didelis pavojus? Jokiam uraganui Anatolijui ar Ervinui, nuniokojusiems pajūrį, neprilygtų atominės elektrinės Visagine nelaimės mastai. Kas mena Černobylį ar stebėjo Japonijos Fukušimos tragediją pernai televizijos ekranuose, gerai suvokia pražūtingą atomo poveikį. Trečiadienį...


Olandai taip lengvai atsakomybės neišvengs – Klaipėdos apygardos prokuratūra, išnagrinėjusi nukentėjusiųjų atstovų skundus dėl Palangos miesto apylinkės prokuratūros praėjusių metų gruodžio 30 dienos nutarimo nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl darbų saugos ir sveikatos apsaugos darbe reikalavimų pažeidimo, nutarė tyrimą dėl incidento Palangos atrakcionuose atnaujinti....


„Tai yra baisu. Mano dukra prarado daug gyvenimo džiaugsmo – po nelaimės olandų atrakcionuose dėl galvos skausmų, svaigimo negali lankyti šokių ir sporto užsiėmimų, o galbūt po Palangos prokuratūros sprendimo nebus ko reikalauti atlyginti žalą už sveikatos sutrikdymą ir moralinius išgyvenimus“, – „Palangos tiltui“ sakė rugpjūčio mėnesį per...


Savaitgalį į UAB „Leander“ valdomą olandų atrakcionų parką, pažeisdami kelių eismo ženklus, Palangoje atriaumojo vilkikai. Pirmadienio popietę išsikraustymo darbai buvo beveik nepajudėję į priekį.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius