Poliklinikos audito aptarimas – su cirko elementais

Dalia JURGAITYTĖ, 2009-11-01
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin

Trečiadienį savivaldybės mero kabinete vyko Turizmo, sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto posėdis. Vienas iš svarbiausių darbotvarkės klausimų buvo išklausyti VšĮ Pirminės asmens sveikatos priežiūros centre atlikto finansinio audito išvadas.

 

Pradžioje prapuolė... kvorumas

Komiteto pirmininkui Viktorui Pivrikui, ne vieną kadenciją dirbančiam miesto Taryboje, paskelbus posėdžio pradžią, teko nusivilti. Komiteto narys Šarūnas Vaitkus atkreipė jo dėmesį, kad nėra kvorumo. Į pastabą pirmininkas sureagavo klausimu: „O kur kvorumas?“ Netrukus atsiprašiusi, kad vėluoja, pasirodė komiteto narė Laimutė Ežerinskienė, o kiek vėliau ir Nijolė Petkutė. Susirinkusieji buvo informuoti, kad nedalyvaus dar viena komiteto narė Sondra Kulikauskienė, kuri atostogauja.   Be  jau minėtų politikų, posėdyje dalyvavo audito įmonės „Rimess“ auditorės, vicemeras Rimantas Garolis, Administracijos direktorius Valerijus Kuznecovas, Centralizuotos savivaldybės vidaus audito tarnybos vedėja Inga Aksamitauskaitė-Bružienė bei įstaigos Stebėtojų tarybos nariai.


Reikšmingi trūkumai

Posėdžio pirmininkas Viktoras Pivrikas, pristatęs poliklinikos auditą atlikusios įmonės „Rimess“ darbuotojas, sakė, kad susipažinus su audito medžiaga, poliklinikos veikloje yra daug trūkumų. Pirmininkas svarstymo metu vis stengėsi pabrėžti, kad „reikšmingi“ trūkumai nustatyti beveik visose gydymo įstaigos veiklos srityse.

Posėdžio metu pasisakiusi  Palangos miesto savivaldybės Centralizuotos vidaus audito tarnybos vedėja Inga Aksamitauskaitė-Bružienė ilgai ir painiai aiškino priežastis, kodėl esą buvo priimtas sprendimas Pirminės asmens sveikatos priežiūros centre atlikti išorinį auditą. Jos teigimu, tarnyba, atlikusi poliklinikos finansinės veiklos auditą, nustatė, kad balanse pateikta rizikinga informacija. Buvo paprašyta susitvarkyti, tačiau įstaigos vadovas to nepadarė.

 

Svarbiausi pažeidimai

Auditorės, apibendrinusios poliklinikos finansinio patikrinimo išvadas, sakė, kad iš esmės svarbiausias pažeidimas – neteisingas veiklos rezultatų rodymas. Išorinis auditas nepateikė nei neigiamos, nei teigiamos išvados, o tik sąlyginę informaciją. Jų nuomone, įstaigoje pateikiama klaidinanti informacija balanse bei nesilaikoma galiojančių teisės aktų, reglamentuojančių buhalterinę apskaitą. Esama pažeidimų ir grynųjų pinigų apskaitoje kasos aparate, nėra pateiktos pelno mokesčio deklaracijos, pasikeitus įstatymui nepatvirtinti įstaigos įstatai bei įsisavinant ES lėšas viršytos sumos pagal vykdyto projekto biudžetą. Todėl, auditorių nuomone, atlikus poliklinikos auditą, iš esmės sudėtinga įvertinti tikrąją padėtį.

 

Negali teikti tretiesiems asmenims

Komiteto narys Šarūnas Vaitkus teiravosi, ar supažindintas su šio audito ataskaita įstaigos vadovas Egidijus Rimkus, nes ataskaita jau išdalinta visiems miesto Tarybos nariams. Taip pat norėta sužinoti, kodėl neišklausoma kita pusė, nes viešame posėdyje neleista dalyvauti įstaigos finansininkui.

Auditorės suskato aiškintis, esą neturinčios teisės ataskaitos pateikti tretiesiems asmenims. Savivaldybės administracijos direktorius V.Kuznecovas tikino, kad Pirminės asmens sveikatos priežiūros centro vadovas nieko nedarė. Tad, jo nuomone, jam neturėtų būti teikiama informacija, kurios nereikia. Be to, pasak V.Kuznecovo, vadovas yra įgalus asmuo ir turi teisę užsisakyti pats savo įmonės auditą.

 

Siūlymas balsuoti

Pasibaigus diskusijoms, komiteto pirmininkas V.Pivrikas, patikinęs, kad bus objektyvus, pasiūlė balsuoti iš esmės. Pasak jo, siūląs patvirtinti auditorių išvadas dėl gydymo įstaigos galimai nuostolingos veiklos ateityje, pripažinti, kad auditoriai be jokių abejonių nustatė reikšmingų trūkumų, įpareigoti įstaigos vadovą pateikti veiklos ataskaitas ir aiškinamuosius raštus, įgalioti paskelbti informaciją Savivaldybės interneto tinklalapyje, spaudoje bei pateikti savo vertinimus ir siūlymus.

 

Įvardijo cirku

Komiteto narys Š.Vaitkus, išgirdęs siūlymą balsuoti, buvo šokiruotas. Jis paaiškino, kad ataskaita – tai ne sprendimo projektas, ir negi reikia balsuoti už ataskaitos išklausymą,“ – savo nuostabą išreiškė Š.Vaitkus, pridūręs, kad šiame cirke nedalyvaus. Padėties absurdiškumą suvokė ir komiteto narės N.Petkutė bei L.Ežerinskienė. Už savo pateiktus pasiūlymus balsavo vienintelis komiteto pirmininkas – V.Pivrikas.

 

Užsakytas auditas

Paprašius pakomentuoti situaciją komiteto nario Š.Vaitkaus, politikas sakė, jog šis surengtas spektaklis dar kartą parodė, kad brangiai mokesčių mokėtojams kainavę auditoriai buvo samdomi tik tam, kad atsikratyti poliklinikos vadovu. „Auditoriai pagal įstatymą privalo įstaigos vadovą supažindinti su išvadomis. Be to, netiesa, kad įstaiga nepateikė deklaracijų mokesčių inspekcijai. Gali būti, kad į šią kėdę taiko pats V.Pivrikas, kuris nebedirba Klaipėdos universitetinėje ligoninėje“, - savo samprotavimus išsakė politikas.

 

Auditoriai vėlavo

Kaip „Palangos tiltui“ padėtį pakomentavo VšĮ Pirminės asmens sveikatos priežiūros centro vadovas Egidijus Rimkus, įstatymas reglamentuoja, kad auditoriai turi pateikti ataskaitą, tačiau medžiagos negauta. Be to, anot E.Rimkaus, pagal sutartį darbas turėjo būti baigtas rugsėjo 30 dieną, o išvados gautos spalio 8 dieną. „Manau, kad miesto Tarybos nariai paprašys Savivaldybės kontrolierių paskaičiuoti delspinigius auditoriams“, - sakė įstaigos vadovas.

 

Gavo ne visos apimties

Taip pat įstaigos vadovo teigimu, audito medžiaga jau praėjusią savaitę svarstyta Ekonomikos ir finansų komitete. „Tai sužinoję, kreipėmės į Savivaldybės administraciją dėl dokumento. Pastarąjį gavome, bet, mūsų žiniomis, ne visos apimties. Kai poliklinikos klausimas buvo svarstomas Turizmo, sveikatos ir socialinės apsaugos komitete, paprašiau vicemero R.Garolio, kad posėdyje dalyvautų įstaigos atstovas, kuris tiesiog pasiklausytų. Deja, jam dalyvauti neleista. Dabar Administracijos direktorius V.Kuznecovas įgaliojo mane per savaitę pateikti pasiaiškinimą dėl audito išvadų“, - apie dokumento svarstymo peripetijas pasakojo E.Rimkus.

 

Norėtų, kad bankrutuotų

Pasak E.Rimkaus, komentuojant rastus įstaigoje pažeidimus, jis galįs pasakyti, kad reikšmingiausias trūkumas tai, jog poliklinikoje nėra kasininko. Anot poliklinikos vadovo, teks sugretinti pareigybes ir pavesti vienam iš darbuotojų nuvežti pinigus į banką. Taip pat ir dėl kasos aparate likusių grynųjų pinigų likučių inventorizacijos metų pabaigoje. Jų sumos siekė ne daugiau kaip 60 litų.

Poliklinikos vadovo nuomone, įstaigos konkurentas S.Kulikauskienės Bendrosios praktikos gydytojo centras norėtų, kad jie bankrutuotų. Tačiau, anot E.Rimkaus, įstaigos finansinė padėtis stabili, atlyginimai nevėluoja, su tiekėjais atsiskaitoma. Šiemet planuojama įsirengti autonominį šildymą. Taip pat įstaiga dalyvauja ES finansuojamose programose ir vien darbuotojų kvalifikacijai kelti bus panaudota daugiau kaip pusė milijono litų.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

„Palangos tiltui“ pavyko sužinoti pavardes abejų koronavirusu susirgusių medikų, tačiau dėl duomenų apsaugos įstatymo bei ligonių teisės į privatumą „Palangos tiltas“ skelbia ribotą informaciją apie šiuos atvejus.


Gegužės 23 dieną Palangos asmens sveikatos priežiūros centre atidarytas naujas Diabetinės pėdos kabinetas. Lėšų reikiamai įrangai įsigyti skyrė Palangos Rotary klubas bei Palangos viešbučių ir restoranų asociacija (VRA).  


Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyrius informuoja, kad gripo vakcina, skirta 2018–2019 m. gripo sezonui, įsigyta už valstybės lėšas, rizikos grupių skiepijimui pristatyta į visas Klaipėdos apskrities asmens sveikatos priežiūros įstaigas (ASPĮ). Šių metų gripo sezonui Klaipėdos...


Gegužės 11 dieną Palangoje lankėsi sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, tačiau vizitas praėjo labai tyliai. Net žiniasklaidai apie tai nebuvo pranešta. Dėl ko vėliau redakcijos darbuotojai sulaukė ir piktų skaitytojų reakcijų. „Jūs gal nusiteikę prieš sveikatos apsaugos ministrą, kad nieko nepaskelbėte?“ – klausė žmonės. Ir atsakymų, kodėl vizitas...


Penktadienį, rugpjūčio 11 d., Savivaldybėje lankėsi ir su miesto vadovais bei socialinės srities darbuotojais susitiko socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Kartu su ministru atvyko ministro patarėja Kristina Paulikė bei Valstybinės vaiko teisių apsaugos įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Teisinės pagalbos ir tarptautinio bendradarbiavimo...


Lietuvos piliečių sveikata rūpinasi Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija, kuri buvo įkurta dar 1918 m. balandžio mėn., kai Lietuva tapo nepriklausoma. 1926 metais Seimui priėmus Ligonių kasų įstatymą, apsidraudę asmenys galėjo naudotis visapusišku nemokamu gydymu, tačiau daugelis lietuvių pritars minčiai, jog nemokamos medicinos Lietuvoje niekuomet nebuvo. Kalbos apie ją nuo pat...


Europos Sąjungos remiamas didelis projektas „VšĮ Klaipėdos jūrininkų ligoninės paslaugų kokybės gerinimas modernizuojant ambulatorinės reabilitacijos, palaikomojo gydymo ir slaugos, priėmimo-skubios pagalbos bei dienos chirurgijos paslaugų infrastruktūrą“ planuojamas užbaigti jau šių metų gale.


Nors Palangoje radiatoriai visur jau šyla, tačiau Palangos pirminės asmens sveikatos priežiūros centro patalpose šiluma nesijaučia. Darbuotojai dirba ne itin tinkamomis sąlygomis, o ir atėjusieji pacientai nejaučia jokio malonumo nešildomose patalpose, juk tarp besilankančiųjų yra ir mažų vaikų.


Pirmadienį miesto savivaldybės Kontrolės komitetas, apsvarstęs kontrolierių tarnybos pateiktas  UAB „Palangos šilumos tinklai“ audito išvadas, joms pritarė.


Trečiadienį savivaldybės mero kabinete vyko Turizmo, sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto posėdis. Vienas iš svarbiausių darbotvarkės klausimų buvo išklausyti VšĮ Pirminės asmens sveikatos priežiūros centre atlikto finansinio audito išvadas.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas