Prostatos vėžys – „draugiškas“: greitai neplinta, bet negydomas tampa žudikas

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2011-09-15
Peržiūrėta
2673
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Prostatos vėžys – „draugiškas“: greitai neplinta, bet negydomas tampa žudikas

Rugsėjo 15-oji – Tarptautinė kovos su prostatos vėžiu diena. Šią dieną yra skatinama atkreipti dėmesį į padažnėjusius vyrų prostatos ligų atvejus – šia liga serga kone kas trečias vyresnis nei 50 metų vyras. Klaipėdos universitetinės ligoninės Urologijos skyriaus vedėjas Raimundas Venckus kviečia vyrus, kuriems virš 50 metų, nepabūgti kasmet atvykti urologo konsultacijai bei atlikti prostatos specifinį antigeną (PSA).

 

Prostatos padidėjimas susijęs su vyro amžiumi

Prostatos vėžys – dažniausia vėžio rūšis, diagnozuojama vyrams visame pasaulyje. 20 procentų visų vėžinių susirgimų bei 5 procentai mirčių yra dėl piktybinių navikų. Ankstyva prostatos vėžio diagnozė ir tinkamas gydymas, sako R. Venckus, suteikia didesnę pasveikimo galimybę. Urologai rekomenduoja visiems vyrams, sulaukusiusiems 50 metų, reguliariai tikrintis. Tyrimą galima pasidaryti miesto ligoninėse, privačiose gydymo įstaigose, kai kuriose poliklinikose.

Klaipėdos universitetinės ligoninės Urologijos skyriaus vedėjas R. Venckus dažnas svečias ir mūsų mieste. Specialistas atvyksta konsultacijoms į Palangos pirminės asmens sveikatos priežiūros centrą.

„35 metų sulaukusio vyro kūne pradeda mažėti vyriško lytinio hormono testosterono. Jis mažėja labai palaipsniui. Tad tik apie 50 metus vyrui atsiranda su testosterono sumažėjimu susiję požymiai: nutukimas, sumažėjusi lytinė funkcija, prostatos padidėjimas. Prostatos liauka padidėja ir pradeda spausti šlaplės prostatinę dalį, todėl atsiranda šlapinimosi sutrikimo simptomų“, - sakė R. Venckus.

R. Venckaus nuomone, prostatos padidėjimas yra pirmiausia susijęs su vyro amžiumi: „Ilgą laiką prostatos padidėjimas nebuvo gydomas, nes buvo laikomas amžiaus pokyčiu, kaip, pavyzdžiui, odos raukšlėjimasis senstant ar plaukų žilimas. Tačiau požiūris į prostatos pokyčius vyrui senstant pasikeitė per paskutinius 20 metų“.

 

Pas urologą privalu eiti ir neturint nusiskundimų

Prostatos vėžys yra toks pat agresyvus, kaip ir skrandžio, pūslės, storosios žarnos ir kitokie vėžiai, tačiau jis ilgiau „nesisėja“, o tuo laikotarpiu jį galima visiškai išgydyti. Tačiau ilgai nenustatytas prostatos vėžys išplinta limfiniais takais į limfmazgius, krauju į kaulus, plaučius, kepenis, smegenis ar net odą ir tampa nebepagydomas. Mirtingumas nuo prostatos vėžio yra antroje vietoje po plaučių vėžio.

R. Venckus „Palangos tiltui“ akcentavo, jog eidamas pas urologą, skundų vyras gali ir neturėti. „Kadangi prostatos padidėjimas ne visad yra gerybinės ligos požymis, būtina išsiaiškinti riziką galimai onkologinei ligai. Prieš 20 metų sukurtas ir pradėtas praktikoje naudoti prostatos specifinio antigeno – PSA – testas. Šis tyrimas labai palengvino ir paankstino prostatos vėžio nustatymą bei padėjo sukurti ankstyvos prostatos vėžio diagnostikos metodiką, kuri sėkmingai yra taikoma ir Lietuvoje“, - laikraščiui kalbėjo R. Venckus, kuris pabrėžė, jog per paskutinius 10 metų prostatos vėžys tapo dažniausia onkologine liga tarp vyrų.

Nors prostatos vėžys neturi specifinių ligos požymių, tačiau šiai ligai ir yra būdingi šie simptomai: pasunkėjęs, skausmingas bei dažnas šlapinimasis, ypatingai naktimis, nemalonus pojūtis dubens srityje, staigus svorio netekimas, kraujas šlapime, besikartojantis skausmas juosmens srityje. Pajutus bent vieną iš šių simptomų būtina kreiptis į gydytoją.

„Vyrui rekomenduojama nelaukti šlapinimosi sutrikimo ir kreiptis pas specialistą profilaktiškai. Tik atlikus kontrolinius tyrimus – PSA, urologinę echoskopiją, prostatos apčiuopą pirštu per tiesiąją žarną – galima tiksliai įvertinti vyro vėžio riziką“, - kalbėjo R. Venckus.

 

Kada vertėtų sunerimti?

Prostata – kaštono dydžio organas, esantis šalia šlapimo pūslės. Dėl daugelio žalingų veiksnių poveikio supiktybėja prostatos ląstelės. Pradeda formuotis piktybinis auglys – prostatos vėžys. Pavojingiausia tai, kad vėžys auga nepastebimai, ilgai nesukeldamas sveikatos pokyčių, todėl keletą metų vyras gali nė nenujausti sergantis grėsminga liga.

„Jei jūsų PSA normalus, bet prostata didelė ir yra šlapinimosi sutrikimo požymių, vyrams yra būtinas gydymas dėl gerybinės prostatos hiperplazijos. Šio gydymo tikslas – medikamentinėmis priemonėmis sumažinti prostatos liaukos tūrį ir pagerinti šlapinimosi kokybę. Jei jūsų PSA padidintas, net nesant šlapinimosi sutrikimo požymių, būtinas papildomas ištyrimas dėl prostatos vėžio. Atliekama prostatos biopsija, kurios metu paimami prostatos liaukos gabalėliai ištyrimui, vertinant ląstelių piktybiškumo laipsnį“, - kalbėjo Urologijos skyriaus vedėjas R. Venckus.

 

Kaip apsisaugoti nuo prostatos vėžio?

Prostatos navikas yra dažniausiai pasitaikanti vyrų onkologinė liga, nuo kurios Lietuvoje kasmet miršta daugiau nei penki šimtai žmonių. Ligos atsiradimą įtakoja netaisyklinga mityba bei per didelis gyvulinės kilmės riebalų kiekis. Norint išvengti prostatos vėžio, rekomenduojama valgyti kuo daugiau vaisių, daržovių bei žuvies produktų. Pomidorai, ypač virti, sumažina riziką susirgti prostatos vėžiu. Juose esantis likopenas pasižymi stipriomis antioksidacinėmis savybėmis. Ne vienas mokslinis tyrimas įrodė, jog pagrindinė prostatos vėžio profilaktikos priemonė – tinkama dieta.

Klaipėdos universitetinės ligoninės Urologijos skyriaus vedėjas R.Venckus akcentavo, jog tikslių rekomendacijų kaip apsisaugoti nuo prostatos vėžio, šiuo metu nėra. „Yra nurodoma, jog tikimybė susirgti priklauso nuo odos spalvos (juodaodžiai serga dažniau nei baltaodžiai), nuo mitybos (japonai Japonijoje serga žymiai rečiau nei japonai, kurie gyvena JAV ir valgo įprastą amerikietišką maistą). Pasirodo informacijos, jog vartojant kai kuriuos vaistus mažėja rizika sirgti prostatos vėžiu“, - laikraščiui kalbėjo R. Venckus, kuris pabrėžė, jog patikimiausias apsisaugojimo nuo prostatos vėžio būdas – reguliarus apsilankymas pas urologą.

R. Venckus ragina visus vyresnio amžiaus vyrus netingėti ir ateiti pasitikrinti: „Įvertinus prostatos ligą yra galimybė skirti adekvatų gydymą, o nustačius prostatos vėžį ankstyvojoje stadijoje daugeliu atveju ši liga pilnai išgydoma“. 

Tačiau jis sako, kad reikia atkreipti dėmesį, kad ūminiu prostatos uždegimu dažniau serga jaunesni vyrai.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys net gi vadinamas jaunų – 15-50 metų – vyrų onkologine liga. 


Lapkritis – tai vyrų sveikatos mėnuo, o viena dažniausiai aptariamų ligų – prostatos vėžys. „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė pasakoja, kad vyrai, susidūrę su tokiais simptomais kaip dažnas, pasunkėjęs ir skausmą sukeliantis šlapinimasis, iš karto sunerimsta, kad tai gali būti prostatos vėžys.


Skaičiuojama, kad prostatos vėžys – dažniausia vyrų piktybinė liga Lietuvoje. Ši liga kasmet diagnozuojama apie 2 tūkst. vyrų ir nusineša per 500 gyvybių. 


59-erių kaunietis Algirdas Jakimavičius atviras – jei galėtų laiką atsukti atgal, į savo sveikatą žiūrėtų kitaip. 


Turime jums gerą žinią! Artėjančių mokslo metų pradžios proga rugsėjo 1 diena Palangos apžvalgos ratas dovanoja 50 % nuolaidą visiems moksleiviams  Maloniai kviečiame pasitikti mokslo pradžią ir rudens sezoną mūsų apžvalgos rate. #palangosapzvalgosratas


Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras atkreipia dėmesį, kad dabartine geopolitine situacija gali pasinaudoti ir finansiniai sukčiai. Socialiniuose tinkluose prisidengę fiktyviais paramos fondais, jie gali raginti pervesti lėšas Ukrainai, bet pervedami pinigai gali atsidurti sukčių sąskaitose. Norint to išvengti, rekomenduojama atkreipti dėmesį į kelis paramos gavėjo ženklus, kurie...


Vėžys – viena dažniausių ligų Europoje, nusinešanti daugelio žmonių gyvybes. Kasmet rugsėjo 15 d. minima Tarptautinė prostatos vėžio diena, kuria siekiama atkreipti dėmesį į dažniausią vyrų onkologinę ligą Lietuvoje. 2014 m. prostatos vėžiu sirgo 300 vyrų, o prevencine programa, kuri yra nemokama, pasinaudojo tik 29 proc. Moterys apie sveikatos problemas linkusios...


Palangiškė Rasa Rojienė (31 m.) paneigė visas medicinos vadovėlių tiesas – ketvirtos stadijos vėžiu susirgusiai moteriai gydytojai prognozavo tik kelis mėnesius gyvenimo, bet ji jau ketvirtus metus džiaugiasi kiekviena išaušusia diena, o užpernai net pagimdė sveiką sūnų. „Man sakė, kad liko gyventi nedaug. Bet nereikia planuoti savo mirties. Yra prognozės ir...


Lietuvos metų mero 2014 rinkimuose Šarūnas Vaitkus – trečias

"Palangos tilto" informacija, 2015 02 09 | Rubrika: Miestas

Praėjusios savaitės pabaigoje Panevėžio „Cido“ arenoje įvykusiame renginyje – viešoje diskusijoje „Ateities Panevėžys“ paskelbti Lietuvos 2014-ųjų metų mero rinkimų nugalėtojai. Palangos meras Šarūnas Vaitkus šiuose rinkimuose pakilo į garbingą trečią vietą, o portale lrytas.lt jam skirta net 4 tūkst. 731 balsų.


Rugsėjo 15-oji – Tarptautinė kovos su prostatos vėžiu diena. Šią dieną yra skatinama atkreipti dėmesį į padažnėjusius vyrų prostatos ligų atvejus – šia liga serga kone kas trečias vyresnis nei 50 metų vyras. Klaipėdos universitetinės ligoninės Urologijos skyriaus vedėjas Raimundas Venckus kviečia vyrus, kuriems virš 50 metų, nepabūgti kasmet atvykti urologo...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius