Tyrimas: lietuvių emocinis atsparumas kur kas blogesnis nei Europoje, specialistai pataria atkreipti dėmesį į vieną įprotį
Kas antras žmogus Lietuvoje abejoja savo gebėjimu susitvarkyti su iškilusiais sunkumais, o kas penktas jaučia nepasitikėjimą savimi. Tokias tendencijas atskleidė kartu su Vilniaus universitetu (VU) parengtas, mobiliojo ryšio operatoriaus „Tele2“ užsakymu Lietuvoje atliktas tyrimas. Skaistė Varnienė, „Tele2“ Rinkos tyrimų vadovė, sako, kad labiau pažeidžiami tie, kurie neišsimiega, vartoja alkoholį ir daug laiko praleidžia soc. tinkluose.
Pažeidžiamiausi – jauni suaugusieji iki 35 m.
Emocinis atsparumas – gebėjimas susidoroti su gyvenimo sunkumais ir stresu. Tai tampa vis aktualesne tema, ypač po pandemijos ir dabartinės geopolitinės įtampos kontekste, kai žmonės susiduria su nežinomybe dėl ateities. VU ir „Tele2“ atliktas tyrimas* parodė, kad 42 proc. Lietuvos gyventojų pasižymi žemu ar vidutiniu emociniu atsparumu, tik 43 proc. apklaustųjų jaučia pasitenkinimą gyvenimu.
„Tyrimas atskleidė, kad Lietuvoje psichikos sveikatos problemos yra dažnesnės nei daugelyje kitų šalių. Rizikos veiksniai, kurie neigiamai veikia žmonių emocinę gerovę, Lietuvoje yra panašūs kaip ir kitose ES šalyse, tačiau mūsų šalyje daugiau nei penktadalis gyventojų pasižymi pertekliniu socialinių tinklų vartojimu ir tai gali pabloginti jų emocinę savijautą. Sumažinus priklausomybę nuo socialinių tinklų, žmonės galėtų jaustis tvirčiau ir stabiliau“, – sako S. Varnienė.
Pasak S. Varnienės, lietuviai susiduria su tiek pat miego sunkumų, rizikingo alkoholio vartojimo ir trauminių įvykių kaip ir kiti ES gyventojai, tačiau žemesnį emocinį atsparumą galėtų paaiškinti didesnė priklausomybė nuo soc. medijų, kuri ryškiausiai matoma vienoje amžiaus grupėje.
„Palyginus su aukštu emociniu atsparumu pasižyminčiais asmenimis, mažiau atsparūs dažniau abejoja savo gebėjimu spręsti problemas ir patiria didesnę emocinę įtampą. Daugiausia tokių yra jauni suaugusieji iki 35 metų, kuriems socialiniai tinklai užima itin svarbią kasdienybės dalį“, – pastebi „Tele2“ Rinkos tyrimų vadovė.
Ekspertės teigimu, Lietuvoje žmonių, besiskundžiančių prasta emocine ir fizine savijauta, yra trečdaliu daugiau nei kitose ES šalyse. To negalima nurašyti tik lietuvių būdui – Lietuvoje nerimo sutrikimų ir depresijos riziką patiriančių suaugusiųjų yra dvigubai daugiau nei kitur Europoje.
VU psichologė: emocinis atsparumas – įgūdis
Aukštesniu emociniu atsparumu pasižymintys žmonės gali kurti tvirtesnius socialinius ryšius, emocinis atsparumas yra susijęs su mažesne psichikos sutrikimų rizika bei didesniu pasitenkinimu gyvenimu. Tyrimo klausimyną ir metodologiją ruošusi VU docentė, psichologijos mokslų daktarė Inga Truskauskaitė pastebi, kad emocinis atsparumas nėra įgimta savybė, o įgūdis, kurį galima išsiugdyti.
Anot mokslininkės, Lietuvoje, palyginus su kitomis ES šalimis, daugiau gyventojų yra naudojęsi psichologo paslaugomis. Pas psichologą bent kartą gyvenime yra lankęsi net 27 proc. Lietuvos gyventojų. Tačiau kitos pagalbos galimybės išnaudojamos gana retai. Pavyzdžiui, savipagalbos internetiniais tinklapiais ar mobiliosiomis programėlėmis yra naudojęsi tik 7 proc. gyventojų. Be to, Lietuvoje rizikingas socialinių tinklų naudojimas paplitęs du kartus daugiau nei kitose ES šalyse.
„Dauguma Lietuvos gyventojų vis dar nepakankamai imasi aktyvių veiksmų savo emocinei sveikatai stiprinti. Ypač svarbu atkreipti dėmesį į socialinių tinklų naudojimą, nes priklausomybė nuo jų gali neigiamai paveikti emocinę savijautą. Pernelyg didelis įsitraukimas į soc. tinklus gali skatinti lyginimąsi su kitais ir mažinti pasitikėjimą savimi. Todėl svarbu stebėti savo įpročius, ekrano laiką ir sąmoningai riboti skrolinimą. Nereikia visiškai atsisakyti soc. tinklų, jų vartojimas gali padėti palaikyti ryšius su kitais, tačiau verta skirti laiko ir buvimui be soc. tinklų“, – teigia VU tyrėja.
„Tele2“ kviečia sausio 20 d., liūdniausią metų dieną, dar vadinamą „Blue Monday“, sąmoningiau naudoti socialinius tinklus ir atkreipti dėmesį į savo įpročius. Skirkite šią dieną veikloms, kurios gerina emocinę savijautą – pasivaikščiojimui, knygos skaitymui ar kitai mėgstamai veiklai, laikui su artimaisiais.
*Tyrimą „Lietuvos visuomenės emocinis atsparumas“ bendrovės „Tele2“ užsakymu atliko UAB „Norstat“ 2024 m. Tyrimas reprezentuoja 18–74 metų amžiaus Lietuvos gyventojų, kurie naudojasi internetu, nuomonę. Tyrimo metu apklausta daugiau nei 2 tūkst. respondentų.
Asta Buitkutė
„Tele2“ atstovė ryšiams su visuomene
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Kas antras žmogus Lietuvoje abejoja savo gebėjimu susitvarkyti su iškilusiais sunkumais, o kas penktas jaučia nepasitikėjimą savimi.
Klientų aptarnavimo srityje dirbantiems specialistams bendravimo įgūdžiai yra itin svarbūs, mat kasdien jiems tenka susidurti su skirtingais žmonėmis, o tai reiškia – ir su skirtingomis jų emocijomis ir lūkesčiais.
Nauja omikron atmaina kelia nerimą: gydytoja paaiškino, į ką atkreipti dėmesį
2022 07 27 | Rubrika: Miestas
Nors vasarą norisi džiaugtis geru oru, mėgautis atostogomis ir įvairiomis pramogomis, augantis COVID-19 atvejų skaičius vis labiau neramina visuomenę.
Pagalba Ukrainai masina ir sukčius: į ką atkreipti dėmesį, pervedant paramą?
2022 02 25 | Rubrika: Miestas
Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras atkreipia dėmesį, kad dabartine geopolitine situacija gali pasinaudoti ir finansiniai sukčiai. Socialiniuose tinkluose prisidengę fiktyviais paramos fondais, jie gali raginti pervesti lėšas Ukrainai, bet pervedami pinigai gali atsidurti sukčių sąskaitose. Norint to išvengti, rekomenduojama atkreipti dėmesį į kelis paramos gavėjo ženklus, kurie...
Į ką atkreipti dėmesį renkantis naują skalbimo mašiną?
2021 09 15 | Rubrika: Miestas
Į ką atkreipti dėmesį renkantis naują skalbimo mašiną? Nusprendus įsigyti naują skalbimo mašiną vartotojams neretai kyla įvairių klausimų.
Į ką atkreipti dėmesį renkantis tinkamiausią buitinę techniką?
2021 09 01 | Rubrika: Miestas
Buitinę techniką dažniausiai keičiame kas 5-10 metų, todėl nusprendus įsigyti naujus įrenginius vertėtų pakankamai dėmesio skirti jų savybių vertinimui. Rasti tinkamiausius pasirinkimus bus galima gerokai paprasčiau, jei vadovausitės žemiau pateiktais patarimais: tikėtina, kad jie padės jums įvertinti pagrindinius buitinės technikos kriterijus, todėl dėl priimtų sprendimų tikrai neteks...
Praktiniai patarimai: į ką atkreipti dėmesį įrengiant dušo kabiną?
2021 08 25 | Rubrika: Miestas
Kiekvienam darbui reikia plano, todėl nors ir vonios kambarys atrodo visiškai lengvai suprojektuojamas - planas jam reikalingas. Didžiausia dilema kyla tada, kai reikia pasirinkti vonią arba dušo kabiną, nes tiek viena, tiek kita turi savų privalumų bei trūkumų. Tiesa, sakoma, kad šiuolaikiniams žmonėms vis reikia laiko, o dušo kabina jiems gali jo ir sutaupyti.
Penki dalykai į ką atkreipti dėmesį renkantis sporto barą
2021 08 17 | Rubrika: Sportas
Ieškote vietos, kur galėtumėte stebėti vakaro rungtynes ir esate pavargęs nuo to, kad jūsų pasirinktas baras rodo jūsų varžovų komandos rungtynes, o ne jūsų? Čia mes pateikiame kelis greitus aspektus, į ką reikėtų atkreipti dėmesį ieškant sporto baro.
Į ką atkreipti dėmesį perkant moksleivio kuprinę?
2021 07 30 | Rubrika: Miestas
Nauji mokslo metai jau visai ne už kalnų, todėl mokyklinių prekių paiešką naudinga pradėti jau dabar. Turbūt nesuklysime, jei pasakysime, kad vaikiškos kuprinės yra vienos svarbiausių mokyklai skirtų prekių, todėl jų paieškai vertėtų skirti pakankamai dėmesio. Būtina pasirūpinti, kad kuprinė būtų pakankamai tvirta ir patogi, todėl atsižvelkite į keletą svarbių kriterijų, kurie...
Gineso rekordas padės atkreipti dėmesį į hepatitą
Artūras Povilaitis, LITPA valdybos pirmininkas, 2013 07 29 | Rubrika: Miestas
Vilniaus Katedros aikštėje, minint Pasaulinę hepatito dieną, buvo fiksuojamas „Guinness“ Pasaulinis rekordas. Šios akcijos organizatoriai – Pasaulinis hepatito aljansas ir Užkrečiamųjų ligų pacientų asociacija džiaugiasi, jog Vilniuje pavyko užfiksuoti rekordą.