Rugsėjo 1-oji – daugiau džiaugsmo ar nusivylimo dėl vasaros pabaigos?

Jūratė RIEPŠAITĖ, 2012-09-06
Ketvirtoji D gimnazistų klasė.

Ketvirtoji D gimnazistų klasė.

„Paskutinė rugsėjo pirmoji“ – vien išgirdus šią skambią frazę, daugeliui dvyliktokų suvirpa širdis. Dvyliką metų iš eilės, diena iš dienos ėję į mokyklas, kitais metais jie nebepravers savosios gimnazijos durų. Nors vasarą visi pailsėjo nuo mokyklos – dauguma dirbdami, bet abiturientai pirmąją mokslo metų dieną šiemet buvo neįprastai rimti. Tarsi vasaros nė nebūtų buvę.

Grįžo – pasikeitę
Matematikos mokytoja ir ketvirtos D gimnazinės klasės auklėtoja Asta Pantelejeva atviravo, jog jos auklėtiniai į rugsėjo pirmosios šventę sugrįžo visiškai pasikeitę.
„Anksčiau, tik įėjus į klasę, iškart įsivyraudavo triukšmas, visi įnirtingai kalbėdavosi ir net būdavo mažai tokių, kurie išgirsdavo mane. Tačiau šiais metais nustebau. Visi mano 26 klasės mokiniai į gimnaziją sugrįžo tylūs, besiklausantys, susimąstę, susikaupę ir rimtai nusiteikę darbui, turintys svajonę ir pasiryžę jos siekti“, – pasakojo gimnazistų auklėtoja.
A.Pantelejeva savo auklėtinių klasei per rugsėjo pirmosios šventę palinkėjo trijų dalykų. „Linkėjau žmogiškumo, nes išlikti žmogumi yra svarbiausia. Taip pat, sakiau, jog žmogus turi būtinai turėti svajonę ir jos siekti. Taip pat stengiausi pabrėžti, kad visi kartu turime išmokti ne tik klausyti, bet ir išgirsti“, – sakė matematikos mokytoja.

Kas toliau?
Apie vasarą – jau tik prisiminimai, bet kalbintų moksleivių mintys – jau apie mokyklą ir, nemažai jų daliai, paskutinius joje metus.
Ketvirtos D gimnazinės klasės mokinė Greta Vilkauskaitė sako, kad paskutiniųjų metų mokykloje ji visada laukė. Tačiau mergina atskleidė, kad jai dabar jau „baisu pagalvoti“, kas laukia toliau. Merginai bus gaila palikti savo mokyklą: „Juk mokykla – vienas iš lengvesnių gyvenimo etapų, kai tau visos žinios ir visa informacija yra pateikiami ir tik nuo tavęs paties priklauso, ar tu norėsi kažką išmokti, ar ne. Kol kas mums reikia tik lankyti pamokas ir klausytis, ką kalba mokytojai. Vėliau reikės daryti daug daugiau ir viskas nebus taip paprasta”. Abiturientė pabrėžė: „Teks priprasti viską daryti savarankiškai, gyventi be tėvų, kurie dabar mus išlaiko ir patiems susikurti savo ateitį”.

Pasiilgs visų
G. Silkauskaitės klasiokė, Ieva Bertašiūtė, paklausta, kokie jausmai ją užplūdo vėl sugrįžus į mokyklą, atsakė, jog ją aplankė savotiškas nostalgijos jausmas.
„Šie metai yra paskutinieji metai mokykloje, tad manau, pasiilgsiu visų, visų. Gal net ir tų mokyklos koridorių be praėjimų, kai visi moksleiviai bando prasibrauti vienas pro kitą, ieškodami reikalingo kabineto”, – šypsodamasi sakė mergina.

Viskas prasidės baigus mokyklą
Kuo paskutinius metus besimokantiems abiturientams ši rugsėjo pirmoji buvo kitokia negu kitos, prieš tai buvusios?
„Man ši diena kažkuo ypatingai neišsiskyrė. Tačiau iš aplinkinių lūpų pradėjęs skambėti žodis „abiturientai“ sukelia daug minčių, jausmų ir tuo pačiu supranti, kad tai tavo paskutiniai metai mokykloje, kurie patys svarbiausi, nes po
jų žengsi didelį žingsnį į gyvenimą”, – sakė dar viena ketvirtos D gimnazinės klasės mokinė Janina Kusaitė.
Tos pačios klasės mokinys, Elvinas Globis, sakė, jog ši rugsėjo pirmoji jam tarsi signalizavo, kad šie metai yra paskutinieji mokykloje. „Šią dieną ne vienas iš mūsų suvokė, jog mokykla –
tai tik pradinis gyvenimo žingsnis. Viskas prasidės tik baigus dvyliktą klasę. O tada jau reikės žengti į suaugusiųjų gyvenimą, kuris tikrai nėra lengvas”, – teigė gimnazistas.
Taip pat vaikinas prisipažino, jog nors ir žinodamas, kad šiais metais reikės atlikti daug svarbios veiklos: mokytis ir ieškoti, ką norėsi daryti savo gyvenime, jis laukė artėjančių mokslo metų.
 „Kaip bebūtų, nuojauta man sako, kad viskas turėtų praeiti gana gerai”, – pasakojo E. Globis.

 

Straipsnis skelbiamas „Palangos tiltui" vykdant Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo (SRTRF) projektą „Mes-juros vaikai". 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Dar viena vasara baigėsi, pakviesdama jos vietą užimti spalvotajam rudeniui. Šiandien – pirmoji ne tik kalendorinio rudens diena, bet irpirmoji naujųjų mokslo metų diena, kuomet ne tik palydima vasara, bet ir pasveikinami sugrįžę į mokyklų suolus mokinukai bei mokytojai. O kaip atrodė Palanga paskutinę vasaros dieną? Ne, visai neliūdnai, liūdesiui kurorte vietos nėra net ir...


Nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. pedagoginių darbuotojų tarnybinių atlyginimų (tarifinių atlygių) koeficientai didinami vidutiniškai iki 5 proc. Tai leis pasiekti vidutinį atlyginimų koeficientą, o nuo 2017 m. sausio 1 d. jau padidės iki maksimalaus, taip panaikinant vadinamąsias tarifinių atlygių koeficientų „žirkles“.


Kaip ir kasmet, įsibėgėjant naujiems mokslo metams Senosios gimnazijos mokytojai – buvę abiturientų klasių auklėtojai, – surenka ir pateikia gimnazijos vadovybei duomenis, kur nuo rugsėjo studijuos ar dirbs buvę jų auklėtiniai. Šiais metais kiek per 80 proc. 2014-ųjų metų laidos gimnazistų – 131 iš 163 – sieks aukštojo mokslo Lietuvos ir užsienio...


Kaip ir kasmet, pirmosiomis naujų mokslo metų dienomis Senosios gimnazijos mokytojai – buvę abiturientų klasių auklėtojai, – surenka ir pateikia gimnazijos vadovybei duomenis, kur nuo rugsėjo studijuos ar dirbs buvę jų auklėtiniai. Ir, kaip beveik kasmet, žinios malonios: 85,8 proc. 2013-ųjų metų laidos gimnazistų – 151 iš 176 – sieks aukštojo mokslo...


Nuo rugsėjo pirmosios – tiesa, šiemet nuo antrosios, – per vasarą aprimusiose mokyklose vėl užvirė gyvenimas. Moksleiviai ir mokytojai grįžta į įprastą ratą, kasryt prasidedantį aštuntą valandą suskambančiu skambučiu. O ką atneša rugsėjo pirmosios skambutis į klases beveik dešimčiai mėnesių grįžtantiems moksleiviams: džiaugsmą ar nusivylimą dėl to...


„Paskutinė rugsėjo pirmoji“ – vien išgirdus šią skambią frazę, daugeliui dvyliktokų suvirpa širdis. Dvyliką metų iš eilės, diena iš dienos ėję į mokyklas, kitais metais jie nebepravers savosios gimnazijos durų. Nors vasarą visi pailsėjo nuo mokyklos – dauguma dirbdami, bet abiturientai pirmąją mokslo metų dieną šiemet buvo...


Vasara prabėgo akimirksniu ir Palangos moksleiviai jau tuoj bus priversti malonų tinginiavimą paplūdimyje iškeisti į mokyklos suolą, pailsėjus ir ištroškus žinių vėl kibti į mokslus, galbūt vasaros įspūdžiais pasidalinti su tris mėnesius nematytais bendraklasiais ar mylimais mokytojais.


Šiemet Švietimo ir mokslo ministerija prieš pat Mokslo ir žinių dienos šventę sukėlė šiek tiek chaoso, leisdama mokykloms pačioms apsispręsti, kada sukviesti mokinius paminėti šią dieną: šeštadienį – rugsėjo 1-ąją ar pirmadienį – rugsėjo 3-iąją. O kaip bus Palangoje?


Palangoje beveik visų kavinių bei barų sezonas pasibaigė, nes sulig paskutine vasaros diena išvyko ir dauguma kurorto poilsiautojų.  Kurorto verslininkai sutaria, kad šį sezoną Palanga akivaizdžiai susilaukė kur kas daugiau svečių, ypač užsieniečių, bet absoliuti dauguma jų šykščiai vėrė pinigines kurorto kavinėse ir restoranuose. Plieskiant neįprastai kaitrai, pritilo kalbos apie...


Meilės alėjos rekonstrukcijos pabaigtuvių data kilnojama kaip pėstininko figūra šachmatų lentoje  – nors buvo tikėtasi, kad ji bus baigta iki šio vasaros sezono pradžios, dabar rangovai, Žiežmarių „Hidrostatyba“, mini kitus du terminus – iki šių metų pabaigos arba, labiau tikėtina, iki kitų metų sezono. Alėjos rekonstrukcija yra finansuojama Europos Sąjungos.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas