Savivaldybės atleistas Svajūnas Bradūnas nusikratė kaltinimų kyšininkavimu

Rasa GEDVILAITĖ, 2016-09-08
Peržiūrėta
301
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Savivaldybės atleistas Svajūnas Bradūnas nusikratė kaltinimų kyšininkavimu

Šią savaitę buvęs Palangos miesto vyriausiasis architektas Svajūnas Bradūnas išgirdo sau palankų sprendimą. Klaipėdos apygardos teismas panaikino Palangos miesto apylinkės teismo nuosprendį ir, nenustatęs nusikaltimo požymių, išteisino S. Bradūną dėl jam pareikštų kaltinimų priėmus 3 tūkst. litų (868 eurų) kyšį. „Turėjau tikslą įrodyti, kad aš nusikaltimo nepadariau. Šį tikslą pasiekiau“, – „Palangos tiltui“ sakė buvęs architektas.

Pripažino kaltu dėl kyšio paėmimo
Prieš beveik dvejus metus apylinkės teismas pripažino vyr. architektą kaltu dėl to, kad dirbdamas Palangos miesto administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėju savo darbo kabinete iš asmens priėmė kyšį.
Teigta, jog neva vieno nekilnojamojo turto kadastro objektų formavimo projekto vadovas už gerų tarpusavio santykių palaikymą bei techninio projekto suderinimą įdavė jam minėtus pinigus.
S. Bradūnas nuosprendį apskundė Klaipėdos apygardos teismui, dėl kurio sprendimo – atmesti architekto skundą – vėliau jis kreipėsi ir į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą (LAT). Šio teismo kolegija pažymėjo, kad draugiškų santykių su konkrečiu asmeniu palaikymas ar užsakovo jam suradimas nėra teisės aktuose apibrėžtos Architektūros ir urbanistikos skyriaus ar vyriausiojo architekto funkcijos, todėl, vadovaujantis baudžiamojo įstatymo nuostatomis bei minėta jo aiškinimo praktika, atlygio už šiuos veiksmus priėmimas negali būti laikomas kyšininkavimu.

Netinkami įrodymai
Teismas nurodė, kad tokia kaltinimo formuluotė, jog šiuos veiksmus S. Bradūnas atliko pažeisdamas įstatymų nuostatas, įpareigojančias valstybės tarnautoją deramai, nešališkai, sąžiningai ir tinkamai atlikti tarnybines pareigas, nesinaudoti pareigomis asmeninei naudai gauti, priimant sprendimus, vadovautis įstatymais ir visų asmenų lygybės principu, savo prasme labiau atitiktų piktnaudžiavimo požymius.
LAT išnagrinėjus kasacinį skundą, baudžiamoji byla buvo grąžinta dar kartą nagrinėti apeliacine tvarka. Skundą nagrinėjusi naujai sudaryta Klaipėdos apygardos teismo teisėjų kolegija atkreipė dėmesį į tai, kad nutarčių dėl operatyvinių veiksmų (patekimo į S. Bradūno darbo kabineto patalpas, jose esančių tyrimui reikšmingų dokumentų, daiktų apžiūros, techninių priemonių įrengimo) sankcionavimo turinys nevisiškai tiksliai atitiko įstatymo reikalavimus. Jose tik abstrakčiai buvo nurodytas operatyvinių veiksmų atlikimo faktinis pagrindas, nusikaltimai, apie kuriuos siekta gauti informacijos, nebuvo tiksliai kvalifikuoti.
Nenurodyti konkretūs asmenys, iš kurių, galbūt, nuolat buvo reikalaujama kyšių, ir projektai, kuriems neteisėtai gali pritarti ir juos suderinti išteisintasis.
Pažymėta ir tai, kad 2008 m. sankcionavus ir pradėjus telefono pokalbių pasiklausymą tik po daugiau negu trejų metų pareigūnai užfiksavo vyriškių pokalbį, kuriuo grindžiamas minėto nusikaltimo padarymas. Viena iš aplinkybių, nustačiusių, kad neva padarytas nusikaltimas, Klaipėdos apygardos teismo nuosprendyje įvardinta pasakyta frazė „Trys, ar gerai?“. Neva trys reiškia tris tūkstančius.
Teismo nuomone, operatyviniai veiksmai negali tęstis begalę laiko, jų trukmė turi būti optimali. Atsižvelgdama į visas šias aplinkybes, teisėjų kolegija konstatavo, kad duomenys, gauti atliekant nurodytus operatyvinius veiksmus, negali būti pripažinti gautais teisėtu būdu bei tinkamais įrodymais. Todėl jie nevertinti ir asmens kaltė šiais duomenimis negrindžiama.

Panaikino kaltinimus
Apygardos teismo nuosprendyje pažymėta ir tai, kad kaltinimas, jog S. Bradūnas priėmė iš asmens piniginį atlygį už savo tiesiogiai vykdomas tarnybines funkcijas, neturi teisinio pagrindo. Pasak teisėjų kolegijos, statinio techninis projektas nėra teritorijų planavimo dokumentas ir teisės aktai nenumato Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo techninių projektų pritarimo (suderinimo). Todėl S. Bradūno veiksmai neturėjo jokios reikšmės, nes ir be jo pagal pateiktą techninį projektą buvo galima išduoti statybą leidžiančius dokumentus.
Apygardos teismas panaikino vyrui taikytą 3 tūkst. litų (868,86 eurų) konfiskavimą bei 61,72 litų (17,87 eurų) proceso išlaidų priteisimą. Išteisinamasis nuosprendis įsiteisėja paskelbimo dieną, tačiau dar gali būti per tris mėnesius kasacine tvarka skundžiamas LAT. Teismas pažymi, kad perdavus šią bylą iš naujo nagrinėti Klaipėdos apygardos prokuratūra pateikė prašymą perkvalifikuoti kaltinimą – pripažinti, kad S. Bradūnas, siekdamas turtinės naudos, piktnaudžiavo savo tarnybine padėtimi ir dėl to valstybė patyrė didelę neturtinę žalą. Taip asmeniui ne tik būtų pasunkėję kaltinamai, bet ir grėstų griežtesnė baudžiamoji atsakomybė. Tačiau Klaipėdos apygardos teismas nurodė, kad baudžiamąją bylą apeliacine tvarka nagrinėjančiam teismui nesuteikiami įgaliojimai pakeisti nusikaltimo faktines aplinkybes iš esmės skirtingomis, kai S. Bradūno apeliaciniame skunde (prokuroras nuosprendžio neskundė) to nebuvo prašoma. Pagal LAT praktiką nuteistojo, išteisintojo ar asmens, kuriam byla nutraukta, padėtis negali būti pabloginta daugiau (pavyzdžiui, nuteistojo teisinę padėtį sunkinančių aplinkybių patvirtinimas, paskirtos bausmės sugriežtinimas, priteistos sumos žalai atlyginti padidinimas ir pan.), negu to prašoma apeliaciniame skunde.

Dėl grįžimo į valstybės tarnybą abejoja
Paklaustas, ar ketinąs grįžti į savo buvusias pareigas, S. Bradūnas patikino, kad šiuo metu jis nepriėmęs jokio sprendimo.
„Pirmadienį išgirdau teismo nuosprendį, kuris man buvo palankus, tačiau prieš dvejus metus girdėjau kitokį. Kaip tada reikėjo susigyventi su buvusia situacija, taip ir dabar. Svarbiausia, kad, teismo sprendimu, nesu nusikaltėlis“, – kalbėjo S. Bradūnas.
Kaip teigė architektas, kol kas jis negalvojąs apie tai, ar vėl norėtų dirbti valstybės tarnyboje. Be to, dar laukia ir tie trys mėnesiai, per kuriuos išteisinamasis nuosprendis gali būti skundžiamas.
„Dar turiu laiko pagalvoti“, – užsiminė jis.
Iki šiol vyras dirbo tą darbą, kurį geriausiai išmano – architekto. „Žinau, kad ir toliau dirbsiu architektu. Dirbau ir visą šį laikotarpį, kai tęsėsi teismai, gyventi visgi reikėjo, gyvenimas nesustojo. O valstybės tarnyboje pradėjau dirbti 2007 metais, iki tol valstybės tarnautojo pareigų nebuvau užėmęs. Ir kokią patirtį aš išgyvenau, visi matė. Nelabai gerą. Dabar galiu daryti atitinkamas išvadas, ką norėčiau veikti ir kur. Tą padaryti po teismo sprendimo jau laisvai galiu“, – kalbėjo S. Bradūnas.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Praėjusių metų balandį iš pareigų atleistas VRM Palangos „Pušynas“ direktorius Vincas Nesteckis praėjusių metų pabaigoje šventė mažytę tarpinę pergalę – pasiekė, jog jo atleidimo teisėtumo klausimas teismuose būtų nagrinėjamas iš naujo.


Rezonansiniai Palangos įvykiai – policijos komisaro Alvydo Katkausko nušalinimas nuo pareigų bei Palangos kurorto ir viešbučių asociacijos (PRVA) ir kavinės „Sporto lizdas“ („Armėniški šašlykai“) savininko Dariaus Miklovo konfliktas savivaldybėje su Viešosios tvarkos skyriaus vedėju Petru Keiniu – jau sulaukė...


Šią savaitę buvęs Palangos miesto vyriausiasis architektas Svajūnas Bradūnas išgirdo sau palankų sprendimą. Klaipėdos apygardos teismas panaikino Palangos miesto apylinkės teismo nuosprendį ir, nenustatęs nusikaltimo požymių, išteisino S. Bradūną dėl jam pareikštų kaltinimų priėmus 3 tūkst. litų (868 eurų) kyšį. „Turėjau tikslą įrodyti, kad aš...


Artėja pirmasis naujos kadencijos savivaldybės tarybos posėdis, kuris įvyks balandžio 14 dieną 9 valandą Kurhauzo salėje. Pirmąjame posėdyje, kaip numato Vietos savivaldos įstatymas, meras Tarybai teiks ateinančius ketverius metus dirbsiančio mero pavaduotojo ir savivaldybės administracijos direktoriaus kandidatūras.


Apskundęs Palangos miesto apylinkės teismo nutartį, kuria buvo pripažinta, kad miesto savivaldybė jį teisėtai atleido iš UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktoriaus pareigų, Rimantas Gliožeris, buvęs direktorius, liko it musę kandęs ir Klaipėdos apygardos teisme.


Buvusio UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktorius Rimantas Gliožeris buvo atleistas teisėtai, nusprendė Palangos miesto apylinkės teismo teisėja Diana Vercinskė. Ieškovas R. Gliožeris ir jo advokatas Alvydas Buta teismo prašė pripažinti, kad R. Gliožeris iš darbo buvo atleistas neteisėtai ir reikalavo, kad būtų priteista išeitinė išmoka...


Per septynis sulaikymo mėnesius, praleistus Šiaulių tardymo izoliatoriuje, Evaldui Petrauskui, vienam iš Palangos kredito unijos (PKU) steigėjų, sulaikytam 2012-ųjų pradžioje, prokurorai nėkart neleido susitikti nei su žmona, nei mama ir vaikais. „Net ir didžiausiems nusikaltėliams neatimama tokia teisė“, – sakė E. Petrauskas. Jeigu Palangos apylinkės teismui...


  Trečiadienį kelininkų poilsio namai priešais miesto savivaldybę tapo miesto savivaldybės nuosavybe. Pastato perdavimo sutartį pasirašė Palangos savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė ir valstybinės įmonės „Klaipėdos regiono keliai“ direktorius Petras Kaučikas. Tikimasi, kad savivaldybės jėgomis parengus pastato renovacijos projektą ir...


Vyriausybės atstovė  Klaipėdos apskrityje Kristina Vintilaitė pateikė Palangos miesto savivaldybės administracijos direktoriui reikalavimą, įpareigojantį sudaryti komisiją, kuri organizuotų seniūnaičių rinkimus - sudarytų seniūnaičių rinkimų grafiką ir nustatyta tvarka skelbtų seniūnaičio rinkimų datą. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymu, savivaldybės...


Palangos savivaldybė, norėdama pagerinti savivaldybės administracijos veiklą bei darbuotojų operatyvumą darbe, dar 2010 metų vasario 26 dieną pradėjo įgyvendinti ES struktūrinių fondų programos „Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programa“ finansuojamą projektą „ Kokybės vadybos sistemos diegimas Palangos miesto savivaldybės administracijoje“.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius