Siūlo būdą, kaip sustabdyti sukčius: mobilaus ryšio operatoriai turėtų kaupti SIM kortelių savininkų duomenis
Ketvirtadienį Seime registruotas Elektroninių ryšių įstatymo pakeitimo projektas, kuriuo siūloma nustatyti mobiliojo ryšio operatoriams pareigą kaupti išankstinio mokėjimo SIM kortelių savininkų duomenis.
Šias įstatymo pataisas parlamente registravo konservatorius Mindaugas Skritulskas.
Įstatymo projektu Seimo narys siūlo numatyti, kad mobilaus ryšio operatoriai kauptų duomenis, susijusius su mobiliojo kalbinio ryšio paslaugomis, kurios iš anksto apmokėtos. Šiuos duomenis sudarytų: telefono ryšio numeris, abonento identifikavimo modulio (SIM) numeris (ICCID), tarptautinis mobiliojo kalbinio ryšio abonento identifikatorius (IMSI), abonento vardas ir pavardė (pavadinimas), asmens (įmonės) kodas ir adresas, taip pat asmens tapatybę patvirtinančio dokumento tipas, serija ir numeris, išskyrus atvejus, kai asmens tapatybė identifikuojama nuotoliniu būdu.
„Tokių duomenų kaupimas ir saugojimas padėtų kompetentingoms valstybės institucijoms veiksmingiau tirti nusikalstamas veikas ar jas užkardyti“, – pranešime spaudai sako M. Skritulskas.
Parlamentaro teigimu, nusikaltėliai dažniausiai naudojasi „Labas“, „Pildyk“, „Ežys“ ar kitomis išankstinio mokėjimo SIM kortelėmis, kurias galima įgyti anonimiškai, o tokia padėtis, pasak M. Skritulsko, labai sunkina ir lėtina atliekamus kriminalinės žvalgybos veiksmus, ikiteisminius tyrimus, nes tokių kortelių vartotojų asmenybėms nustatyti gaištamas laikas, o surinkti duomenys praranda aktualumą.
„Dažnu atveju tokiomis SIM kortelėmis naudojasi telefoniniai sukčiai, kurių aukomis tampa ypač senyvo amžiaus asmenys, iš kurių įvairiais būdais išviliojamos įspūdingos pinigų sumos. Vieša paslaptis – jos naudojamos įkalinimo įstaigose ar darant kitas nusikalstamas veikas, – teigia konservatorius.
Parlamentaras atkreipė dėmesį, kad šiuo metu ryšio operatoriams yra pareiga kaupti asmens tapatybės duomenis ir juos, esant įstatymo pagrįstam poreikiui, atskleisti teisėsaugos institucijoms tų abonentų, kurie sudaro ilgalaikes ryšio teikimo sutartis, tačiau kitomis išankstinio mokėjimo SIM kortelių savininikams tokie reikalavimai kažkodėl netaikomi.
„To negalima pateisinti papildomais ryšio operatorių kaštais, kurie būtų visiškai neesminiai, jei vertintume, kokia žala padaroma visuomenei, atskiriems piliečiams esant tokiai palankiai terpei daryti nusikalstamas veikas naudojant ryšio priemones. Neabejotina, kad tokių duomenų kaupimas pagerintų nusikalstamumo rodiklių išaiškinamumą, jų užkardymą, galiausiai mažintų teisėsaugos institucijų laiko bei finansines sąnaudas“, – pažymi M. Skritulskas.
Įstatymo projektą parengęs M. Skritulskas pažymi, kad tokių SIM kortelių savininkų duomenis kaupia kitos šalys, neseniai tą pradėjo daryti kaimynė Lenkija.
ELTA
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
„Citadele“ bankas perspėja apie plintantį naują sukčiavimo būdą
2024 07 29 | Rubrika: Kriminalai
Finansiniai nusikaltėliai rado naują apgaulės būdą, praneša „Citadele“ bankas. Apsimetę kredito įstaigų darbuotojais, skambučio metu gyventojus informuoja apie tai, kad neva jų vardu sukčiai bando pasiimti vartojimo paskolą, ir pasiūlo būdą kartu tariamus sukčius pagauti.
Pasitikėjimas suaugusiais – vienas svarbiausių aspektų sveikai vaiko emocinei raidai, todėl gebėti bendradarbiauti su suaugusiais vaikai turėtų išmokti kuo anksčiau, tikina psichologai.
Artėjant balandžiui, švaros mėnesiui, pagrindinius nacionalinius duomenis tvarkantis Registrų centras primena, kad tvarkos ir higienos nederėtų pamiršti ne tik savo namų ar darbo aplinkoje, bet ir vadovaujant įmonėms bei organizacijoms.
Rado dar vieną būdą apgauti: nuskenavus „QR“ kodą bando pavogti svarbius duomenis
2024 01 29 | Rubrika: Miestas
Vienos didžiausių JAV energetikos įmonių darbuotojai neseniai susidūrė su pavojinga kibernetine ataka. Sukčiai išsiuntė el. laiškus, kuriuose buvo prašoma nuskenuoti į greitojo atsako „QR“ kodą ir prisijungti prie savo „Microsoft“ paskyros.
Mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“ iki metų galo pratęsia specialius tarifus ir toliau kompensuoja patirtas tarptinklinio ryšio išlaidas į Ukrainą su misija vykstantiems žmonėms ir organizacijoms.
Ketvirtadienį Seime registruotas Elektroninių ryšių įstatymo pakeitimo projektas, kuriuo siūloma nustatyti mobiliojo ryšio operatoriams pareigą kaupti išankstinio mokėjimo SIM kortelių savininkų duomenis.
Iš Ukrainos į Lietuvą atvykstantiems pabėgėliams „Tele2“ suteikia „Pildyk“ SIM korteles, kurios tris mėnesius užtikrina nemokamą interneto ryšį, pokalbius ir SMS žinutes tiek šalies viduje, tiek į Ukrainą. Kartu su įvairiomis pagalbą ukrainiečiams teikiančiomis organizacijomis jau išdalinta virš 24 tūkst. SIM kortelių.
Palangiškio kortelių nuolaidos lapkričiui
2021 10 26 | Rubrika: Miestas
Palangiškio kortelių nuolaidos lapkričiui
Palangos psichikos sveikatos specialistai apie tai kaip suvaldyti „kovido“ nerimą: „Negalime sustabdyti bangų, bet galime išmokti jomis plaukti“
Linas JEGELEVIČIUS, 2020 12 17 | Rubrika: Miestas
Karantino suvaržymai – būtini suvaldant koronaviruso pandemijos mastus, tačiau socialinių ryšių suvaržymai, žmonių tarpusavio ryšių apribojimai daugeliui žmonių yra nelengvai pakeliami psichologiškai. Psichologai vieningai sutaria: tarp karantino pažeidžiamiausių grupių – jaunimas, moksleiviai. Kaip jiems įveikti karantino suvažymus su mažiausia žala sau?
Palanga atrado būdą, kaip suskaičiuoti visus poilsiautojus 1
„Lietuvos rytas", 2013 09 16 | Rubrika: Miestas
Šią vasarą Palanga sulaukė per 3 milijonus poilsiautojų. Tiek žmonių galėjo aplankyti kurortą suskaičiavus prie jūros važiavusias transporto priemones. Karšta ir daug žmonių prie jūros pritraukusi vasara Palangai užminė mįslę – kiek poilsiautojų didžiausią šalies kurortą aplankė per tris vasaros mėnesius? Pernai birželį įvestas „pagalvės“ mokestis...