Stintos eina

Lidija UMBRASIENĖ, 2009-01-28
Peržiūrėta
674
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Stintos paplitusios Europos pakrantėse nuo Biskajos įlankos iki Pečioros, nuo Šiaurės, Baltijos jūrų iki Volgos aukštupio baseinų.

Šios žuvys būna migruojančios ir sėslios. Baltijos jūroje sugaunamos „migrantės“ vadinamos didstintėmis. Jos vidutiniškai užauga iki 14-17, kartais net iki 30cm ilgio ir gyvena 7-9m. Subręsta dvimetės žuvys, neršia esant 4-6 laipsnių vandens temperatūrai. Ant žvirgždėto upių grunto, augalų šaknų viena žuvytė išleidžia 10-20 tūkst. ikrelių. Daugybė jų žūva. Išgyvenęs „kūdikystę“ mailius, srovių nešamas plaukia į jūrą, minta vandens bestuburiais. Suaugusios stintos yra plėšrios – išsivysčiusiais dantimis sugriebia įvairius vandens baseino dugno gyvūnėlius ir smulkias žuvytes.

Sėsliosios stintos, vadinamosios stintelės yra gėlavandenės, didžiųjų ežerų ir Kuršmarių gyventojos. Jos sveria 5-6g ir užauga iki 10cm. Stintelės subręsta būdamos vienerių metų ir neršia tik kartą gyvenime. Pilkšvai melsvas šių žuvelių kūnas beveik permatomas.

Senieji Kuršmarių žvejai stintas į tinklus viliodavo sukeldami garsus. Į eketę lentą įstatydavo taip, kad vienas jos galas kyšotų virš ledo. Ant kėdutės sėdintis žvejas – muzikantas mušdavo mediniais plaktukais į tą lentgalį kartodamas: „Stinta – pūkis, stinta – pūkis“. Kai taip žvejodavo daug žvejų, visos marios ir pamarys skambėdavo nuo tuksenimo, o tinklai plyšdavo nuo gausaus laimikio. Kartais vėjui pakeitus kryptį, ar kai stintos nerasdavo išėjimo iš jūros į gėluosius vandenis ir patekdavo į jūros pakrančių seklumas, ties Nerija jas bangos išplaudavo į krantą. Žvejams tuomet laimikį tereikėdavo susirinkti.

Didstintes kapomis pardavinėdavo Šilutės ir Klaipėdos turguose.

Mažosiomis stintelėmis Nerijos gyventojai šerdavo kiaules, o taupesnės šeimininkės išvirdavo puikią šaltieną.

Žvejai sako: „Stintos eina“. Didstintėmis džiaugiamės gal tik mėnesį ar du. Tad skubėkime jas kepti, šaldyti, marinuoti ir laukime Stintų šventės, kuri šiemet įvyks vasario 15 dieną.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Jau kitą savaitgalį, liepos 30 – rugpjūčio 1 dienomis, Šventoji tradiciškai pakvies į Jūros ir žvejų dieną. Šventės programa sudaryta atsižvelgiant į SAM rekomendacijas ir numatomus žmonių susibūrimo ribojimus, todėl esant būtinybei organizatoriai pasilieka teisę keisti renginių programą.


Sezoninės ir visų taip mėgstamos, agurkais kvepiančios žuvelės stintos jau čirška keptuvėse. „Pirmosios stintos pasirodė“, – vieningai kalba pajūrio žvejai. Žuvimi prekiaujantis Palangos verslininkas Robertas Čapskis „Vakarų ekspresui“ sakė, kad pirmąsias stintas pirko iš priekrantės žvejų. Neseniai jis socialiniame tinkle pranešė apie jau...


Palangoje čirška stintos – vyksta "Palangos stinta"

"Palangos tilto" informacija, 2019 02 09 | Rubrika: Miestas

Palangos J. Basanavičiaus gatvėje šį savaitgalį kvepia kepama stinta, čia šurmuliuoja kermošius – kurortas švenčia Stintų šventę. Jau penktadienį Vytauto gatvės atkarpoje bei J. Basanavičiaus gatvėje išsirikiavo kermošiaus dalyvių palapinės. Čia prekiaujama tautodailininkų dirbiniais, kulinariniu paveldu, galima įsigyti ir įvairios...


Palanga jau gyvena artėjančios Stintų šventės nuotaikomis – iki minėtos šventės likus vos mėnesiui, „Palangos stintos“ organizatoriai sako esantys visiškai pasirengę švęsti ir vaišinti į Palangą susirinkusius svečius.


Žiemiški orai pajūryje pradžiugino stintos mėgėjus – žvejų tinkluose ši agurkais kvepianti žuvis spurda vis dažniau. Tiesa, pasak vietos žvejų, kol kas laimikis nėra itin gausus – per naktį į tinklus pakliūva vos keliasdešimt kilogramų stintų. Jei oras palankus, pavyksta sužvejoti maždaug 100 kilogramų.


Prieš atvykdama į Palangą, Stintų šventę, šalies vadovė atsakė į „Palangos tilto“ klausimus Rytoj Palanga tradicinėje Stintų šventėje sulauks daug garbių svečių, bet margoje minioje vienas veidas nepraslys pro niekieno akis – į šventę atvyksta šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ji vakar sutiko atsakyti į kelis...


Žvejų g. 38 namo gyventojai ir džiaugiasi, ir būgštauja: jau sutvarkyti visi jų daugiabučio renovacijos dokumentai, jau paaiškėjo, kas atliks visus darbus. Paaiškėjo ir tai, kad renovacija kainuosianti ne per 850 tūkst. Lt, o beveik 300 tūkst. Lt pigiau. Tačiau dalis gyventojų abejoja: ar ne per didelė darbų kaina? Kaip jie už renovaciją išsimokės ir ar...


Jubiliejinė, dešimtoji šventė „Palangos stinta“, kaip ir tikėtasi, į Palangą priviliojo itin gausų svečių būrį. „Palangos stinta“ tampa vienas iš svarbiausių šalies įvykių žiemą, ir tai džiugina. O gausus į šventę susirinkusiųjų skaičius rodo, kad ne tik „Palangos stinta“, bet ir pats Palangos miestas žiemos metu kasmet...


   „Oho, kokia galybė žmonių!”, „Žmonių – kaip karščiausią vasaros dieną“, „Rekordinis lankytojų skaičius“, „Visai kaip Kinijoje“, – tokius ir panašius apibūdinimus buvo galima girdėti praėjusį šeštadienį pagrindinėje kurorto promenadoje, kurioje, sausakimšoje kaip stintų statinėje...


Stintos eina

Lidija UMBRASIENĖ, 2009 01 28 | Rubrika: Sveikata

Sausio mėnesį atšalus orams, žvejų valkšnose pasirodė sidabru žvilgančios stintos. Prasidėjo kasmetė šių žuvų kelionė iš jūros per Kuršmares į Nemuną ir jo intakus. Žvejų valtys, drabužiai, prekyvietės pakvipo šviežiais agurkais. Panašiai kvepia pajūrio smėlynuose augančios jūrasmiltės sutrinti sultingi lapeliai.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius