Susirinkę gidai priminė ir mažai kam žinomus Palangos istorijos faktus

Laura GRENDIENĖ Palangos miesto savivaldybės administracijos Jaunimo reikalų koordinatorė, 2017-02-23
Peržiūrėta
501
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Susirinkę gidai priminė ir mažai kam žinomus Palangos istorijos faktus

Švenčiant Tarptautinę gido dieną, visi buvo pakviesti padiskutuoti apie gido profesiją šią savaitę Klaipėdos teritorinės darbo biržos Palangos skyriuje. Ir ne tik – taip pat išgirsti gyvą pačių gidų žodį.
Daugiau kaip 40 metų gidavimo patirties turinti palangiškė gidė Emilija Aleknavičienė gidus apibūdino kaip ambasadorius, pristatančius ir reprezentuojančius savo kraštą, šalį.
Emilijos teigimu, būti gidu – tai ne tik malonumas keliauti, bet ir atsakomybė, tenkanti planuojant, organizuojant kelionę, valdant konfliktines ir kritines situacijas. Gido profesija – labai įvairiapusiška, o gidas – nuolat tobulėjantis žmogus. Sudėtinga aprašyti viską, ką pasakojo įspūdingą gidavimo patirtį turinti Emilija. Tačiau visa, ką pasakojo – yra tikra tiesa – tam pritarė ir kiti į diskusiją atvykę gidai – Alma Slaboševičienė, Arūnas Šateika, Svetlana Protienė.
Šventę organizavo Klaipėdos teritorinės darbo biržos Jaunimo darbo centro Palangoje vyr. specialistė Aistė Andriuškevičiūtė ir Palangos miesto savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus jaunimo reikalų koordinatorė Laura Grendienė, kurių teigimu, šis šventės formatas atsirado iš noro pristatyti gido profesiją jaunimui, priminti apie ją, tuo pačiu skatinant pažinti savo kraštą, juo didžiuotis, sužinoti tai, kas buvo nežinoma, dar neatrastus dalykus parodyti ir kurorto svečiams.
Nustebino gidas A. Šateika, diskusijos metu prabilęs gražia žemaitiška kalba ir papasakojęs Palangoje esančios J. Simpsono gatvės istoriją. Juk tik J. Simpsono dėka 1920–1921 metais Lietuvai buvo grąžintas Palangos kraštas ir gautas 19,5 km pločio priėjimas prie jūros. Tik keleto iš susirinkusių žinoma istorija parodė, kad jaunimas nežino ne tik gatvių istorijų, bet ir daugelio kitų, Palangai, o ir Lietuvai taip svarbių istorinių detalių.
Renginyje svečiavosi dar viena gidė, savo maršrutuose nevengianti pristatyti ir Žemaitijos, Henrieta Miliauskienė. Henrietos pateikti ir pristatyti gidavimo pavyzdžiai leido suvokti, kad erdvės surasti savo maršrutą, savo būdą pažinti tikrai yra dar pakankamai. Skatindama pažinti kraštą nuosekliai, neskubant, ši gidė siūlo šūkį „Lėtai yra gerai!“. Šios gidės siūlomos idėjos pateiktos internetiniame puslapyje www.sraigunas.lt.
Gidė, turinti aukščiausios kategorijos gido statusą, ne tik papasakojo gidavimo subtilybes, bet ir atskleidė, kad gidas gali tapti ta ašimi, aplink kurią sukasi bendruomenės gyvenimas, atnaujinami ištisi miesto kvartalai. Gido dėka pamirštą miestelį galima atrasti iš naujo, atkreipti dėmesį į tuos paveldo objektus, kuriuos svarbu išsaugoti. Džiugu, kad tarp gerųjų pavyzdžių Henrieta pristatė ir projektą „Birutės parko atspindžiai“, kuris Birutės parko lankytojus nukelia į XIX a. pabaigą bei suteikia galimybę išvysti laisvalaikį leidžiančius grafų Tiškevičių šeimos narius bei atostogaujančius jų svečius. Kaip gerasis pavyzdys buvo pateiktas ir šiuolaikiškas būdas keliauti, taip pat įgyvendintas kurorte – tai interaktyvus turas „Tiškevičių bulvaras“, lankytojams atveriantis nuostabios grafų Tiškevičių epochos nekilnojamojo kultūros paveldo ir gyvenimo būdo ženklus Palangoje.
Palangos turizmo informacijos centro vyriausioji specialistė darbui su turizmu A. Slaboševičienė, trumpai pristatydama Palangos turizmo informacijos centrą, pakvietė savanorius prisijungti prie veiklų vasarą, kada darbo krūvis būna didelis ir pagalba tikrai yra reikalinga ir naudinga. Jaunimui buvo pasiūlyta ne tik pažinti gido profesiją tiesiogiai bendraujant su Palangos gidais, bet ir suprasti, kokią veiklą vykdo Palangos turizmo informacijos centras.
Kaip sakė Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos direktorius Kęstutis Rudys – juk kiekvienam iš mūsų tenka gidauti – aprodant miestą draugams, giminėms, svečiams. Tai svarbu ir dirbant savo tiesioginį darbą, sutinkant svečius. Įdomus pasakojimas – maloni smulkmena (gal net dovana) draugams, parodant ir pristatant Palangą. Direktorius pakvietė jaunimą dažniau praverti ir bibliotekos Kraštotyros skyriaus duris, nes ten slepiasi tikri žinių lobynai.
Kurorto muziejaus direktorius Jūratis Liachovičius papasakojo ne tik apie garsiuosius vėjo vargonus, bet pažėrė ir kitų intriguojančių detalių – juk tarp jaunimo mažai kas žino, kad poetas, Nobelio premijos laureatas Josifas Brodskis laiką leido ir Palangoje. Žydų kilmės rusų poetas J. Brodskis 1966-ųjų rugpjūtį maždaug savaitę praleido Palangoje, gyveno grafų Tiškevičių rūmų pusrūsyje įrengtame bendrabutyje kuriamo Gintaro muziejaus darbuotojams. Antrą kartą Palangoje poetas lankėsi 1968-ųjų sausį. Būtent Palangoje, kur J. Brodskis praleido maždaug savaitę, sukurti įtakingiausio šio kūrybos tarpsnio posmai. O dar mažiau jaunimo, kurorto gyventojų žino, kad Palangoje viešėjo ir dar vienas Nobelio premijos laureatas Vladislavas Reimontas, kuris 1908 m. būtent Palangoje parašė kūrinį, už kurį jam ir buvo skirta Nobelio premija (epopėją „Kaimiečiai“).
Jaunimo darbuotojas, šio renginio vedėjas Tautvydas Lubys pasidžiaugė, kad renginio metu išsakytos mintys galės tapti įvairių jaunimo realizuojamų projektų turinio dalimi, o jaunimas – skatinamas atrasti iš naujo, lyg ir, atrodytų, pažįstamą savąją Palangą.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Žolinės šventės proga Palanga poilsiautojus stebino gintarą primenančia pusantros tonos sveriančia širdimi iš ledo ir vaistažolių. Kartu su žinoma menininke ir TV laidų vedėja Nomeda Marčėnaite sukurta įspūdingo dydžio instaliacija ir jos vaistažolių piešiniai priminė, kad būtina rūpintis savo širdimi.


Lietuvos Respublikos Seime vykusiame nacionalinio konkurso „Lietuvos istorijos žinovas“ finale V. Jurgučio pagrindinės mokyklos mokinė Mūza Svetickaitė laimėjo I vietą, aplenkusi beveik šimtą geriausių moksleivių iš visos Lietuvos. Aktyvistė Mūza nebijo iššūkių ir ne kartą tai įrodė. Šis įveiktas iššūkis buvo tarsi dovana visai...


Palangiškis priminė seniai girdėtą pažadą

Rasa GEDVILAITĖ, 2018 07 05 | Rubrika: Miestas

Į redakciją paskambinęs „Palangos tilto“ skaitytojas priminė, kad kažkuomet, kai buvo statoma naujoji autobusų stotis, būta kalbų, jog autobusai iš stoties į miestą gyventojus vežios nemokamai. Tačiau kalbos taip ir liko kalbomis. „Dabar, kai vyksta kelio remonto darbai, tenka vargti, norint pereiti gatvę, o būtų įvykdę pažadus, nereiktų sukti galvos – sėstum į...


Palangoje dažnai besilankantis, kurorte puikiai besijaučiantis kaunietis gidas profesionalas Chaim‘asBargman‘as, galima sakyti, yra tarsi aukso grynuolių ieškotojas. Tik jis aukso ieško netiesiogiai, tai, kas vertingiausia, jis įžvelgia žmonėse. Jo dėka sužinota daug detalių apie tris žmones, kurie verti didvyrių vardo. Apie tai jis kalbėjo trečiadienio vakare...


Susirinkę gidai priminė ir mažai kam žinomus Palangos istorijos faktus

Laura GRENDIENĖ Palangos miesto savivaldybės administracijos Jaunimo reikalų koordinatorė, 2017 02 23 | Rubrika: Aktualios naujienos

Švenčiant Tarptautinę gido dieną, visi buvo pakviesti padiskutuoti apie gido profesiją šią savaitę Klaipėdos teritorinės darbo biržos Palangos skyriuje. Ir ne tik – taip pat išgirsti gyvą pačių gidų žodį.


Šis objektas – tai sceninis veikalas, komedija „Amerika pirtyje“. Pateiksiu šiek tiek istorijos, paaiškindamas, kuo pasireiškia to kūrinio unikalumas bei jo reikšmė Lietuvos kultūrai.


Ši vasara daliai Palangos verslininkų keista: birželio vėsa staiga virto į alinančius karščius, o dėl įvykių Ukrainoje ir neretai antirusiškos retorikos Lietuvos žiniasklaidoje ženkliai sumažėjo rusų turistų. Juos pakeitę baltarusiai rusams negali prilygti išlaidumu ir restoranine kultūra. „Baltarusiai prisiperka „,Maximoje“   mėsos...


„Ramybėje“ papasakotos G. Skudžinsko „Baltijos istorijos“

„Palangos tilto” informacija, 2013 07 22 | Rubrika: Kultūra

„Jūra yra čia ir dabar – tik imk“, – šie menotyrininkės Agnės Narušytės parašyti žodžiai apie palangiškio, dabar jau dažniau klaipėdiečiu vadinamo fotomenininko Gyčio Skudžinsko darbus bene geriausiai atspindi praėjusį ketvirtadienį galerijoje „Ramybė“ pristatytą parodą „Baltijos istorijos“.


Viešosios tvarkos skyrius: daug gražių kalbų, mažai skaičių  34

Linas JEGELEVIČIUS, Livija GRAJAUSKIENĖ, 2013 02 11 | Rubrika: Miestas

Kiek surašyta savivaldybės taisyklių ir administracinių teisės pažeidimų protokolų? Kiek surinkta baudų? Ar tikrai skyriaus veikla pasiteisina? Metus laiko Palangos miesto savivaldybės administracijoje veikiančio Viešosios tvarkos skyriaus specialistai tvirtina, jog jų darbo rezultatai jau matosi, bet paklausti apie konkrečius skaičius, neskubėjo jų pateikti. Savivaldybės...


Kurorte padidinus automobilių parkomatų – stovos skaitiklių – nuo dešimties iki trisdešimties, miesto valdžia tikisi, kad miesto gatvėse bei jų prieigose pamažu įsivyraus ramybė, o į miesto biudžetą įbyrės daugiau rinkliavos pinigų. Palangos rinkliavų centro vadovai nedrįsta spėti, kad daugiau parkomatų padidins pajamas, nes miesto Taryba yra nusprendusi...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius