Suverti rekordiniai Šimtmečio gintaro karoliai

Rasa GEDVILAITĖ, 2018-05-10
Peržiūrėta
1360
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Suverti rekordiniai Šimtmečio gintaro karoliai

Šeštadienį Palanga atgijo tarsi įprastą vasaros dieną. Žmones viliojo tądien organizuotos įvairios pramogos, kurių pagrindinė – Gintarinis savaitgalis. Minint išskirtinius Lietuvai metus, šiais metais Gintarinio savaitgalio metu buvo suverti rekordiniai Šimtmečio gintaro karoliai.

Simboliška vieta susitikti
„Simboliška, jog susitinkame prie Jūratės ir Kastyčio skulptūros. Iš legendos žinome, jog iki šiol gintarą į krantus skalauja dužus Jūratės gintarinei piliai. Palangos kraštas neabejotinai siejamas su gintaru, o šiuo savaitgaliu tą ir norime akcentuoti, pagerbiant žmones, kurie puoselėja gintarą ir kuria nepaprastus dalykus, saugant juos ir ateitiems kartoms. Tad vienuoliktąjį kartą iš eilės pradedame švęsti Gintarinį savaitgalį. Šie metai yra išskirtiniai, kadangi kviečiame prisidėti prie gintarinių Šimtmečio karolių vėrimo“, – pakvietė visus į gintaro šventę Bangpačio vaidmenį kaskart perimantis UAB „Palangos renginiai“ kultūrinės veiklos vadybininkas Nerijus Stasiulis.
Gintarinis savaitgalis kasmet tampa tarsi artėjančios vasaros sezono šaukliu, kadangi būtent už dviejų savaičių po šios šventės organizuojama Kurorto atidarymo šventė.
Pajūrio „auksas“ dosniai buvo barstomas paplūdimyje, šeštą kartą vyko greitojo gintaro rinkimo čempionatas, kuriame susiviliojo sudalyvauti ne tik lietuviai, bet ir svečiai iš užsienio, o šventę vainikavo naujas Lietuvos rekordas – ilgiausi gintaro karoliai, kurie nusidriekė net 314 metrų.

Kruopštus darbas pranoko lūkesčius
Prie Jūratės ir Kastyčio skulptūros daugiau nei 3 valandas trukęs karolių vėrimas buvo pats įspūdingiausias reginys. Po keletą metrų karolių iš viso vėrė daugiau nei 100 žmonių. Dalyvauti rekordo kūrime galėjo kiekvienas norintis. Jam buvo įteikiamas dubenėlis su pragręžtais gintaro gabaliukais, kuriuos savanoriai turėjo verti ant kelių metrų ilgio vielos. Gintarėlius stropiai vėrė net vaikai. Tautodailininkas Albertas Bukauskas visus smagios akcijos savanorius pamokė, kaip geriausia verti gintarėlius.
Prie Lietuvos rekordo prisidėjo ir Palangos svečiai iš Latvijos, bei mūsų kurorte viešėję studentai iš kitų užsienio šalių. Beje, keletas jų pasiryžo netgi dalyvauti gintaro rinkimo čempionate.
Tie, kuriems pakyrėdavo kruopštus darbas, savo vietą prie stalų užleisdavo kitiems. Tačiau norinčiųjų verti rekordinius karolius tikrai netrūko. Vėliau žmonių suvertos gintaro karolių atkarpos buvo tvirtinamos viena su kita ir šitaip gavosi begalinio ilgio gintarėlių juosta. Išmatuoti karoliai buvo susukti ant milžiniškos ritės ir vėliau bus eksponuojami Palangos amatų centre.
Senasis prieš tai buvusių ilgiausių karolių rekordas krito po 9 metų pertraukos. Tuomet 283 metrų ilgio karolius per Kurorto šventę buvo suvėrę Palangos gintaro gildijos meistrai. Šį kartą 314 metrų ilgio karoliams buvo sunaudota apie 23 kilogramai smulkaus gintaro, kurio kiekvienas gabaliukas buvo su išgręžta skylute.

Kaip greitai surinkti gintarą
Be gintaro gabalėlių iš Palangos šventės niekas neišvažiavo. To palinkėjo dar šventės pradžioje simbolinis Gintarinio savaitgalio veikėjas Bangpatys. Centriniame paplūdimyje būtent jis į jūros pakrantę išbarstė apie 30 kilogramų gintaro, kurį žmonės dar rinko iki vakaro.
O kaip sparčiai ir kruopščiai reikia rinkti gintarą, pademonstravo čempionato dalyviai, kuriems iš jūros žolių ir samanų reikėjo kuo greičiau ir kuo daugiau išrinkti po 100 gramų paberto gintaro gabalėlių. Čempionato nugalėtojas Tadas Karvelis iš Ukmergės surinko net 80 gramų į smėlį paberto gintaro. Nedaug nuo jo atsiliko Steponas Obalevičius iš Joniškio. Trečioje vietoje liko ankstesniais metais tris kartus čempionu buvęs Švedijoje gyvenantis Gintaras Baltušonis, kuris į Palangą atskrenda per kiekvieną Gintaro šventę. Gintaras prieš čempionatą „Palangos tiltui“ pasakojo, jog jau ketvirtus metus iš eilės į šį čempionatą atvyksta vien malonumo vedinas. „Man patinka tokia pramoga, malonumas pabūti Palangoje ir kartu pagintarauti. Gintaras man patinka. Kasmet jo parsivežu namo ir džiaugiuosi. Niekus specialiai jo nenaudoju. Gintaru domėtis mane įpareigoja ir vardas“, – šypsojosi ilgametis čempionas, šiemet perleidęs šį vardą.
Įdomu buvo sudalyvauti tokiame čempionate ir atvykusiems studentams iš užsienio. Su lietuviais pasivaržyti panūdo studentai iš Australijos, Vokietijos, Prancūzijos ir Airijos. Jie vėliau pripažino, jog ne taip lengva buvo iškrapštyti dumbliuose įstrigusius gintarėlius. Bet pasižvalgę, kaip daro lietuviai, kurie jau išmokę gintarus atrasti bet kokiame „šiukšlynėlyje“, ir jie pasekė jų pavyzdžiu.
Šeštadienį Palangoje vyko ir Europos dienos šventiniai renginiai. Miestiečiai ir miesto svečiai dalyvavo orientacinėse varžybose, o šventės atidaryme Jūratės ir Kastyčio skvere susirinko didelis būrys besimėgaujančių saule ir besidominčių Europos paveldu. Vadovaujamas Vyganto Rekašiaus Palangos miesto orkestras pasveikino susirinkusiuosius, taip pat danguje vyko Palangos balandininkų klubo paukščių skrydis „100 balandžių Europai ir Lietuvai“, mažieji europiečiai dalyvavo akcijoje „Piešiu Europą“, vyko koncertas „Aplink pasaulį 2“, kartu su performanso teatru „Labaiteatras“ smagiai paminėta Europos diena.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Po audrų pajūrio gyventojai skuba ieškoti gintaro, tačiau aplinkosaugininkai ragina būti budriems – vietoje gintaro galite rasti baltojo fosforo gabalėlių.


Penktadienį, balandžio 30 d., duris atvėręs Palangos gintaro muziejus lankytojus pasitiko su atnaujintomis ekspozicijomis ir kviečia užeiti pro pagrindinį grafų Tiškevičių rūmų įėjimą. Atnaujintoje ir praturtintoje gintaro ekspozicijos salėje, be kitų, pristatomi ir dar niekad lankytojams nerodyti eksponatai, įrengta nauja apšvietimo sistema. Atnaujintą ekspoziciją sudarė...


Suverti rekordiniai Šimtmečio gintaro karoliai

Rasa GEDVILAITĖ, 2018 05 10 | Rubrika: Miestas

Šeštadienį Palanga atgijo tarsi įprastą vasaros dieną. Žmones viliojo tądien organizuotos įvairios pramogos, kurių pagrindinė – Gintarinis savaitgalis. Minint išskirtinius Lietuvai metus, šiais metais Gintarinio savaitgalio metu buvo suverti rekordiniai Šimtmečio gintaro karoliai.


Į Palangą atvykęs svečias privalo padaryti bent du dalykus – pasigrožėti Baltijos jūra nuo tilto ir užsukti į Palangos gintaro muziejų. Apsilankyti muziejuje – ne pramoga, atšausite, bet Palangos gintaro muziejus – išskirtinis. Buvusioje grafų Tiškevičių rezidencijoje 1963 metų rugpjūčio 3 dieną įkurtas muziejus turi kuo nustebinti kiekvieną lankytoją....


Artėjantį savaitgalį Palanga kviečia praleisti nekasdieniškai – atvykusieji į didžiausią šalies kurortą, šeštadienį, gegužės 14 d., paklius į tikrą gintaro lietų, o aktyviausieji netgi galės susirungti jau ketvirtajame Lietuvos gintaro rinkimo čempionate.


Rytoj, šeštadienį, Palangos J. Basanavičiaus gatvėje bei paplūdimyje prie jūros tilto, prapliups gintaro lietus – didžiausias šalies kurortas jau septintą kartą kviečia į Gintarinio savaitgalio šventę bei 3-ąjį Lietuvos gintaro rinkimo čempionatą. Kaip ir kasmet, gintaro lietumi pramogautojus džiugins jūrų dievas Bangpatys, kuris vidurdienį savo kelionę...


Šeštadienį Palanga visus norinčius pakvietė pasimėgauti gintaro lietumi – kurorte vyko tradicinė šventė „Gintarinis savaitgalis“. Sparčiai išpopuliarėjęs renginys, kiekvienais metais į Palangą priviliojantis vis daugiau pramogautojų, prasidėjo 12 val. prie J. Basanavičiaus gatvės pradžioje įsikūrusio Palangos gintaro gildijos paviljono....


Analizuojant Klaipėdos regioną, matyti, kad finansiškai geresnė ir tvaresnė situacija yra arčiau jūros esančiose savivaldybėse, o judant gilyn į žemyną – rodikliai prastėja.


Palangos gintaro muziejus šį šeštadienį švenčia 50 metų jubiliejų

LDM Ryšių su visuomene centro inf., 2013 08 01 | Rubrika: Kultūra

Lietuvos dailės muziejus rugpjūčio 3 d., šeštadienį, 17 val. kviečia į Palangos gintaro muziejaus 50 metų jubiliejaus renginius Palangoje (Vytauto g. 17): simbolinį žibinto prie naujojo Gintaro muziejaus įėjimo įžiebimą, susitikimą su Gintaro muziejaus kūrėjais ir puoselėtojais rūmų Didžiajame salone, parodos „Palangos gintaro muziejui – 50“ atidarymą rūmų...


Šeštadienį Neptūnas kurorte išbarstys beveik 100 kg gintaro  4

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2012 05 03 | Rubrika: Miestas

80 kilogramų gintaro – tiek vadinamojo Lietuvos aukso rytoj, gegužės 5 d., planuojama išbarstyti Palangos pajūryje ties tiltu. Taip didžiausiame šalies kurorte bus švenčiamas Gintarinis Palangos savaitgalis.    Vyks ketvirtus metus Gintarinis savaitgalis Palangoje – jau ketvirtus metus rengiama šventė, kurios metu jūrų dievas Neptūnas...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius