Švarinimosi ypatumai arba kur noriu, ten metu

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009-04-09
Peržiūrėta
2026
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Tikrina kasmet

Palangos aplinkos apsaugos agentūra kartu su Palangos savivaldybės Komunalinio ūkio skyriaus specialistais kasmet apvažiuoja problemines vietas – nelegalius šiukšlynus. Specialistai sako jau pripratę matyti kitų žmonių neatsakingumą, chuliganizmui ir gamtos niokojimui priskiriamą veiksmą. „Tokius ne tik gaudyti ir bausti – tokie žmonių veiksmai sukelia panieką, pyktį, liūdesį“, - kartojos specialistai, gūžtelėdami pečiais laukiant atsakymo, kaip sudrausminti pažeidėjus sakė specialistai.

  Velka bet kokias atliekas

Nuostabą ir didžiulį pyktį kelia vaizdai, kuomet gražios pamiškės ar net miško tankumynai tampa šiukšlynų židiniais. Nežinia kokių paskatų verčiami, žmonės į pakeles, miškus, atokesnes vietas, paupius ir net pajūrio ruožą velka seną techniką, padangas, buitines šiukšles ir statybines atliekas, meta net kenksmingų medžiagų pakuotes, butelius ir bet ką, kas nebereikalinga. Tokios medžiagos nesuyra šimtmečius, o tvarką ir švarą prižiūrinčioms įmonėms tampa didžiuliu rūpesčiu ir galvos skausmu. „Kasmet miesto komunalininkai surenka tonas šiukšlių, krūvas metalo laužo ir senų padangų, o ateina kiti metai – vėl tas pats“, - nevilties kupinu balsu kalbėjo Palangos savivaldybės komunalinio skyriaus vyr. specialistas Vytautas Vizgirdas.

 

Patys teršia, patys piktinasi

Kasmet karaliaujantys šiukšlynai pilnėja vis įvairesnių medžiagų – nesuyrančių ir netgi kenksmingų aplinkai – aerozolinių medžiagų flakonėliai, dažų, technikos, šiferio. Nesuvokiama ir žmonių mąstysena – ką mano šiukšlintojas, numetęs seną padangą upelio krante? Kad jis suirs ar ją kažkas už jį išveš? Jei miesto ir apylinkių švara nesirūpintų atitinkamos institucijos, viskas aplink mus jau seniausiai būtų pavirtę neišbrendamais šiukšlynais. Nesuvokiama ir tai, jog poilsiui ir atokvėpiui gamtos kampelio ieškantis žmogus pats tą gamtą ir teršia. Bambėdami žmonės skundžiasi, jog per šiukšlynus nei pravažiuoti nei praeiti neįmanoma, jog gamtoje vis mažiau saugių vietų atranda žaidžiantys vaikai, tačiau patys nesistengia tapti gamtos ir savo aplinkos mylėtojais. „Štai, pasuko į miško keliuką žmonės, pavalgė, atsidarė mašinos duris ir likusias šiukšles išmetė tiesiog po kojomis“, - piktinosi Aplinkos apsaugos agentūros Palangoje viršininkas Antanas Čiunka.

 

Šiemet šiukšlių mažiau nei pernai

Aplinkosaugininkai ir komunalininkai, nebežinantys, ko griebtis prieš neteisėtus šiukšlynus įkurdinančius žmones, jau kreipėsi pagalbos į policiją: reidai ir pasalos šiukšlintojams, anot jų, būtų veiksmingas būdas. „Šiais metais jau pastebime, kad kai kurie šiukšlynai nyksta arba ten atsiranda žymiai mažiau šiukšlių, tačiau tuo pačiu, atsiranda ir naujų vietų“, - konstatavo padėtį A.Čiunka. Anot jo, šiemet šiukšlių bus mažiau nei pernai. Praėjusiais metais buvo išvežta per 179 kubinių metrų komunalinių atliekų, iš jų – 8 kubiniai metrai pavojingų ir kenksmingų medžiagų (kaip šiferis ir kitos) bei apie 10 kubinių metrų senų padangų.

Šiemet vis dar tęsiasi kova su itin dideliais šiukšlių „židiniais“ – Medvalakio gatvėje esančiais garažais. Čia vien pernai išvežta apie 106 kubiniai metrai atliekų, jų yra ir šiemet.

 

Pagautiems šiukšlintojams skirs baudas

Paniekos ir bausmių verti šiukšlintojai gana „išradingi“ – kartą šiukšles pylę, tarkim, miškuose link Šventosios, šalia karinių bunkerių, kitą kartą jas pila kitoje vietoje. Anot aplinkosaugininkų, tokius pagauti beveik neįmanoma. „Nerengiant pasalų, tai sudėtinga – vos pamatę puola bėgti, slaptytis“, - pasakojo Aplinkos apsaugos agentūros Palangoje viršininkas. Todėl jei šiemet prie gamtos niokotojų ir kitų darbo negerbiančių žmonių gaudynių prisijungs policija, įžūlumu garsėjančių pažeidėjų sumažės. „Bausime griežtai, be gailesčio“, - tikino nelegalius šiukšlynus jau savaitę apžiūrinėjantys specialistai.

 

Nemokamos aikštelės – stambioms atliekoms

Jei žmonės buvo tokie „taupūs“, jog už šiukšlių išvežimą nenorėjo mokėti ir vežė jas į miškus, kitą savaitę dar gali suskubti - vis dar nemokamai išvežti didelio gabarito šiukšles, metalo laužą ir kitas atliekas į dvi aikšteles Palangoje: esančias Ronžės ir Bangų gatvėse. Šventojiškiai stambias atliekas gali vežti į Mokyklos gatvėje esančią aikštelę.

Švara ir tvarka besirūpinantys specialistai perspėja gyventojus ir dėl artėjančio savaitgalio, kuomet, manoma, gerokai išaugs žmonių srautai tiek gamtoje, tiek pajūryje – įšilęs oras, sausa žolė, miško tankmė ir neatsargi kibirkštis, neprižiūrimas laužas gali sukelti didžiulę tragediją. Žmonėms patariama būti atsargiems ir rūpintis savo pačių gerove, saugumu, neužmirštant, jog gamta – turtas visų, kasmet nykstantis ir kenčiantis nuo neatsakingų žmonių elgesio.       

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Įvairiuose miesto bei regiono renginiuose aktyviai dalyvaujantys bendrovės „Palangos vandenys“ darbuotojai šį savaitgalį maloniai nustebino sportiniais pasiekimais – šeštadienį įmonės  moterų irkluotojų komanda nugalėjo visas konkurentes ir tapo Plungės rajone vykusios Vandens sporto šventės Vikingų laivų varžybų nugalėtojomis. 


Balandis tradiciškai skelbiamas švaros mėnesiu. Visus Palangos miesto gyventojus, mokymo įstaigas, organizacijas, daugiabučių namų bendrijas, gyvenamųjų namų savininkus kviečiame organizuoti talkas ir susitvarkyti savo aplinką bei bendro naudojimo teritorijas.


Šią savaitę paskelbta, kad du „Lietuvos pašto“ skyriai Palangoje po kelių dienų bus uždaryti, o vietoje jų bus atidarytas naujas viename prekybos centre. Tokia žinia itin papiktino ir palangiškius, ir miesto merą.


„Blogesni jau negali būti, tai aišku, kad bus geresni. Šimtu procentų“, – apie 2021-uosius laidoje „Jūs rimtai?“ kalbėjo Andrius Užkalnis, apžvelgdamas, kas 2020-aisiais įvyko ir Lietuvoje, ir pasaulyje. Vis dėlto, karantinas turi ir gerų pusių, sakė jis delfi.lt. Viena jų – Palangos verslininkai dar rugpjūtį buvo pripažinę, kad uždirbo tiek...


Pirmadienį, balandžio 20-ąją, posėdžiavusi Savivaldybės darbo grupė Pasiūlymams dėl priemonių, susijusių su COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) plitimo sukeltų ekonominių pasekmių mažinimu, rengti, numatė priemones, kurios padės kurorte sušvelninti karantino sukeltas neigiamas pasekmes Palangos gyventojams ir verslui. Darbo grupės siūlymus svarstys ir galutinius sprendimus kitą...


Šiandien Palanga didžiuojasi, kad šilumos kainą miestelėnams per kelis metus sumažino 25 procentais, karšto vandens kainą vos per metus su trupučiu – 15 procentų. Mieste šalto vandens kaina nesikeičia jau nuo 2009 metų, nors darbo užmokesčio, kuro kaštai gerokai išaugo. Šalto vandens kaina šiemet kurorte net sumažėjo 5 procentais....


Kartais smalsu dirstelėti pro rakto skylutę ir sužinoti, ką veikia kaimynas, pažįstamas ar kitas mums kuo nors reikšmingas žmogus. „Palangos tiltas“ pakalbino miestą puošiančius ar kitaip prie kurorto gerovės prisidedančius žmones ir pasmalsavo, kaip jie leidžia savaitgalius, kokių įdomių laisvalaikio pomėgių turi. Visai netikėtai užkalbinti pašnekovai atvėrė...


Be maisto žmogus išgyventų savaites, be vandens – keletą dienų, tačiau be oro galėtume išbūti tik keletą minučių. Kvėpavimo sutrikimai, kamuojantys tiek vaikus, tiek suaugusius, turi įtakos tiek fizinei, tiek psichinei savijautai. Ir jeigu vaikai dažniausiai kenčia dėl padidėjusių adenoidų, kuriuos galima nesunkiai pašalinti, suaugusiesiems yra sunkiau. Kvėpavimo...


Lietuvos kredito unijoms pastaruoju metu dėmesio nestinga. Sparčiai joms augant, Lietuvos bankas priėmė kredito unijų priežiūros ir veiklos sugriežtinimo priemones. Tačiau į jas Palangos kredito unijos (PKU) valdybos pirmininkas Vytenis Tomkus linkęs žiūrėti optimistiškai: „Galima ir pasidžiaugti, kad eilę metų besikaupusios problemos pagaliau buvo pradėtos spręsti, kredito unija...


Švarinimosi ypatumai arba kur noriu, ten metu

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 04 09 | Rubrika: Miestas

Kol vieni balandžio, švaros mėnesį stengiasi apsitvarkyti ne tik namuose, bet ir dalyvauja miesto talkose, kiti nesuka galvos apšniaukštę miškus, pakeles ir kitas, jiems nepriklausančias teritorijas. Kai kurie žmonės be skrupulų į žaliuosius plotus tempia tiek buitines šiukšles, tiek statybinį laužą – lyg patys po to nebambėtų, žaliame miško plote atradę tokių neišvaizdžių „gėrybių“.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius