Šventės: su tulpėmis ir trispalvėmis

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009-03-07
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin

Vieni purkštauja, kad ši šventė dvelkia sovietmečiu, kiti pasisako už jos tęstinumą – ji tarptautinė ir švenčiama daugelyje šalių, treti – ignoruoja ją sakydami, kad tai tik kvailas „išmislas“.

Gerokai anksčiau, kai pavasariškos gėlės tik žiemai pasibaigus buvo ganėtinai didelė prabanga, puokštė ar keli žiedeliai spalvingų žiedų buvo maloni staigmena. Juolab, kad daugelis moterų, skaičiuojančių kelias dešimtis amžiaus, sako, jog gėlių gauti iš vyrų – kone metų įvykis.

Tad šia proga gero anekdoto vertas vaizdelis: gatvėse tradiciškai užgroja Piotras Čaikovskis ir nuvilnija baleto šokėjų trupė, nešina „pavargusiais“ tulpių žiedeliais. „Gulbių ežero“ žingsneliu, pasipuošę iškilmingu ir šventišku alkoholio kvapeliu vyrai tiek solo, tiek kitų trupės narių lydimi, traukia namo pas įpykusias moteris. „O ką, išgėriau šiek tiek, bet va – gėlių parnešiau...“, - teisinasi tiesdami nulenkusį galvą žiedelį. Tad ir pykti bent šiandien nėra dėl ko... Taurelę pakelti drįsta net ir tie, kurie šiaip jos privengia... Juk už moteris!

Šiemet gal bus kiek kitaip – kovo 8-oji šįkart sekmadienį. Tad iš darbo linguojančių vyrų gal ir neteks pamatyti. Pardavėjai ir floristai gūžčioja pečiais – matyt ir išpirkta bus mažiau gėlių, darbovietėse moterų taip pat niekas nesveikins... Kas taupys, o kam verslas nukentės.

Aišku, juokas juokais – aš tik ironizuoju. Ir tikrai nuoširdžiai gerbiu tuos vyrus, kurie neužmiršta dienos, kuri tapo moteriškumo simboliu. Tą dieną moteris lyginama su trapiu ir spalvingu gėlės žiedu, jai rodomas dėmesys, dėkojama už tai, kad ji tiesiog YRA. Tad nors vieną dieną, brangūs vyrai, leiskite mums pasijusti moterimis. Leiskite mums tiesiog pasidžiaugti mūsų diena.

Ir tie kritikai, kurie ramina, esą per daug dėmesio jums ir taip, drįstu nuraminti argumentais. „Ką tik buvo Valentino diena. Kai kurie gėlių nešė jums ir tądien“ – na ir kas? Gėlių, ypač niūriu laikotarpiu dar niekad nebuvo per daug. „Kovo 8-oji, Motinos diena... ar ne per daug jums?“, - ne, ne per daug. Motina – tai dar ne kiekviena moteris. Taip pat, galioja ir kitas „pasiteisinimas“, moteriškas: niekam, o juo labiau nei vienai, dėmesio nebūna per daug...

Kartu su kovo 8-ąja atplaukia dar viena diskusijų sukelianti šventė. Kovo 11-oji, ypatingai po neseniai švęstos vasario 16-osios, nublanksta. Nors Nepriklausomybės atkūrimo diena – viena iš svarbiausių Lietuvai dienų, ji, mano nuomone, nublanksta bendrame fone... Ir nemanau, kad šįkart bus kitaip – burnodami ant valdžios lietuviai šią dieną skirs... ilgesniam miegui, parduotuvėms ir vienam kitam stiklui „macnaus“ gėrimo. Kas kaip išmano, tas taip švenčia. Ir nieko čia nepakeisi.

Tik tegul neburnoja tie, kurie sako, kad Lietuva neturi švenčių. Turi, ir dar kokių! Juolab, kad meiliai mes priimame ir kitas – tarptautines, dirbtines ir kitas vakarietiško pasaulio siūlomas šventes. Skirtingi kalendoriai net „plyšta“ nuo šventinių dienų: kovo mėnesį siūloma švęsti 40 paukščių dieną, Pi (Π) dieną, Europos vartotojų, Knygnešių dieną, šv. Juozapo (arba Pempės) dieną, Žemės dieną ir pavasario lygiadienį, tarptautines: miego, rasinės diskriminacijos panaikinimo dienas, pasaulines poezijos, vandens, meteorologijos dienas, gandro šventę, teatro dieną, Lietuvos įstojimo į NATO dieną. Ir visa tai – tik kovą. Tad norintys švęsti ir ieškantys tam dingsčių ir be valstybės duodamų laisvadienių kone kasdien gali atrasti progą švęsti.

Neburnodama sakau – švenčių daug, tačiau vienas mes mėgstame, švenčiame, jų laukiame, kitų – kratomės, surasdami milijonus priežasčių. Tikiuosi, kad artėjančios – kovo 8-osios ir kovo 11-osios, žmonės neužmirš paminėti. Galbūt savaip – bet paminėti. Gražių ir saulėtų Jums švenčių!

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos meras Šarūnas Vaitkus kartu su "Neatpažintas meras" filmavimo komandos narių paskolinta kalyte Sniege kurorte ieškojo šunų vedžiojimo aikštelės. „Dabar turiu dar vieną bėdą – turiu dukrai nupirkti šuniuką“, – juokėsi filmavimo komandos aplankytas meras.


Šiandien miesto savivaldybės Tarybos posėdis prasidėjo tylos minute – buvo pagerbta tragiškai auto įvykyje žuvusi Savivaldybės darbuotoja. Tarybos posėdyje dalyvavo 19 miesto politikų. Nedalyvavo konservatoriai Tomas Julius Žulkus ir Saulius Simė – abu išvykę į komandiruotes.


Man šiandien nelengva: sunkios ligos prispaustas, privalau nepalūžti, nes turiu dar daug nebaigtų darbų... Nežinau, ką man žada rytojus, tačiau gyvenu šia diena – esu laimingas, kad turiu puikią šeimą, anūkus ir dėl to jaučiuosi laimingas. Pragyvenau jau 78 metus, ir jie nebuvo betiksliai.


Atsiradus Vidaus reikalų ministerijos sistemoje įrašui apie baustumą Italijoje dar 2002 metais, Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Palangos skyriaus pirmininkas ir miesto savivaldybės Tarybos narys Danas Paluckas pasitraukė iš partijos skyriaus pirmininko posto, taip pat atsisakė Palangos miesto tarybos nario mandato. Praeities skeletai verčia ant šono dar vieną...


Nuo pirmadienio žemės savininkus pasiekia elektroninės ir popierinės deklaracijos, kuriose pateikta informacija apie žemės mokestį. Klaipėdos AVMI duomenimis, šiais metais žemės mokesčio mokėtojai į Palangos m. savivaldybės biudžetą turėtų sumokėti apie 2 mln. 784 tūkst. litų žemės mokesčio - 70 tūkst. Lt mažiau nei pernai.


Jeigu rūpinamės Palangos ir Šventosios aplinkos švara, versti, kaip sovietmečiu, senų baldų griaučius ar padangas pamiškėje, yra baisus nusikaltimas gamtai ir įstatymui. Juo labiau, kad visomis buities atliekomis gyventojai nuo šiol gali atsikratyti nemokamai didžiųjų ir kompostuojamų atliekų surinkimo aikštelėje Joskauduose.


Prieš atvykdama į Palangą, Stintų šventę, šalies vadovė atsakė į „Palangos tilto“ klausimus Rytoj Palanga tradicinėje Stintų šventėje sulauks daug garbių svečių, bet margoje minioje vienas veidas nepraslys pro niekieno akis – į šventę atvyksta šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ji vakar sutiko atsakyti į kelis...


Minint 1991 metų sausio 13 dienos sovietinės agresijos ir nepavykusio perversmo 21-ąsias metines, kalbiname Kovo 11-osios akto signatarą, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios tarybos deputatą, buvusį Palangos miesto merą Algimantą Vincą Ulbą.   Laisvės gynėjų dienos liudininko atmintyje tebegyvi prisiminimai apie tuos metus, kuomet visa Lietuva ruošėsi atstatyti...


Jurginių šventė kvietė džiaugtis pavasariu

„Palangos tilto“ informacija, 2009 04 29 | Rubrika: Kultūra

Jurginės Palangoje – tai jau nebe žemdirbių šventė. Folkloro ansamblis „Mėguva“ tradicinius šios šventės papročius pritaikė šiuolaikiniam miesto žmogui.


Šventės: su tulpėmis ir trispalvėmis

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 03 07 | Rubrika: Miestas

Kuo kvepia kovo 8-osios tulpės? Pavasariu, pagarba moteriai ar... sovietmečiu? Nors ir „nedaug metelių ant šios žemės vaikštau“ (senas geras posakis), bet apie šią šventę nuomonę jau turiu.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas