Šventės: su tulpėmis ir trispalvėmis

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009-03-06
Peržiūrėta
1686
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Vieni purkštauja, kad ši šventė dvelkia sovietmečiu, kiti pasisako už jos tęstinumą – ji tarptautinė ir švenčiama daugelyje šalių, treti – ignoruoja ją sakydami, kad tai tik kvailas „išmislas“.

Gerokai anksčiau, kai pavasariškos gėlės tik žiemai pasibaigus buvo ganėtinai didelė prabanga, puokštė ar keli žiedeliai spalvingų žiedų buvo maloni staigmena. Juolab, kad daugelis moterų, skaičiuojančių kelias dešimtis amžiaus, sako, jog gėlių gauti iš vyrų – kone metų įvykis.

Tad šia proga gero anekdoto vertas vaizdelis: gatvėse tradiciškai užgroja Piotras Čaikovskis ir nuvilnija baleto šokėjų trupė, nešina „pavargusiais“ tulpių žiedeliais. „Gulbių ežero“ žingsneliu, pasipuošę iškilmingu ir šventišku alkoholio kvapeliu vyrai tiek solo, tiek kitų trupės narių lydimi, traukia namo pas įpykusias moteris. „O ką, išgėriau šiek tiek, bet va – gėlių parnešiau...“, - teisinasi tiesdami nulenkusį galvą žiedelį. Tad ir pykti bent šiandien nėra dėl ko... Taurelę pakelti drįsta net ir tie, kurie šiaip jos privengia... Juk už moteris!

Šiemet gal bus kiek kitaip – kovo 8-oji šįkart sekmadienį. Tad iš darbo linguojančių vyrų gal ir neteks pamatyti. Pardavėjai ir floristai gūžčioja pečiais – matyt ir išpirkta bus mažiau gėlių, darbovietėse moterų taip pat niekas nesveikins... Kas taupys, o kam verslas nukentės.

Aišku, juokas juokais – aš tik ironizuoju. Ir tikrai nuoširdžiai gerbiu tuos vyrus, kurie neužmiršta dienos, kuri tapo moteriškumo simboliu. Tą dieną moteris lyginama su trapiu ir spalvingu gėlės žiedu, jai rodomas dėmesys, dėkojama už tai, kad ji tiesiog YRA. Tad nors vieną dieną, brangūs vyrai, leiskite mums pasijusti moterimis. Leiskite mums tiesiog pasidžiaugti mūsų diena.

Ir tie kritikai, kurie ramina, esą per daug dėmesio jums ir taip, drįstu nuraminti argumentais. „Ką tik buvo Valentino diena. Kai kurie gėlių nešė jums ir tądien“ – na ir kas? Gėlių, ypač niūriu laikotarpiu dar niekad nebuvo per daug. „Kovo 8-oji, Motinos diena... ar ne per daug jums?“, - ne, ne per daug. Motina – tai dar ne kiekviena moteris. Taip pat, galioja ir kitas „pasiteisinimas“, moteriškas: niekam, o juo labiau nei vienai, dėmesio nebūna per daug...

Kartu su kovo 8-ąja atplaukia dar viena diskusijų sukelianti šventė. Kovo 11-oji, ypatingai po neseniai švęstos vasario 16-osios, nublanksta. Nors Nepriklausomybės atkūrimo diena – viena iš svarbiausių Lietuvai dienų, ji, mano nuomone, nublanksta bendrame fone... Ir nemanau, kad šįkart bus kitaip – burnodami ant valdžios lietuviai šią dieną skirs... ilgesniam miegui, parduotuvėms ir vienam kitam stiklui „macnaus“ gėrimo. Kas kaip išmano, tas taip švenčia. Ir nieko čia nepakeisi.

Tik tegul neburnoja tie, kurie sako, kad Lietuva neturi švenčių. Turi, ir dar kokių! Juolab, kad meiliai mes priimame ir kitas – tarptautines, dirbtines ir kitas vakarietiško pasaulio siūlomas šventes. Skirtingi kalendoriai net „plyšta“ nuo šventinių dienų: kovo mėnesį siūloma švęsti 40 paukščių dieną, Pi (Π) dieną, Europos vartotojų, Knygnešių dieną, šv. Juozapo (arba Pempės) dieną, Žemės dieną ir pavasario lygiadienį, tarptautines: miego, rasinės diskriminacijos panaikinimo dienas, pasaulines poezijos, vandens, meteorologijos dienas, gandro šventę, teatro dieną, Lietuvos įstojimo į NATO dieną. Ir visa tai – tik kovą. Tad norintys švęsti ir ieškantys tam dingsčių ir be valstybės duodamų laisvadienių kone kasdien gali atrasti progą švęsti.

Neburnodama sakau – švenčių daug, tačiau vienas mes mėgstame, švenčiame, jų laukiame, kitų – kratomės, surasdami milijonus priežasčių. Tikiuosi, kad artėjančios – kovo 8-osios ir kovo 11-osios, žmonės neužmirš paminėti. Galbūt savaip – bet paminėti. Gražių ir saulėtų Jums švenčių!

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Kovo 11-oji yra ir visuomet išliks nenumaldomo tautos ryžto, susitelkimo bei kilnių idėjų simbolis.  Tebūna Kovo 11-oji džiugi ir viltinga, skatinanti džiaugtis mūsų šalies pasiekimais bei didžiuotis savo Valstybe.  Te kiekvienam iš mūsų Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena suteikia optimizmo bei naujų jėgų kurti savo miesto ir šalies gerovę. Su meile kurkime ateities...


Ilgai aš sau svarsčiau, ar verta man sudalyvauti šiame pasisakymų turnė apie skausmingą vaiko paėmimo istoriją Palangoje.


Airijos oro įmonė „Ryanair“ paskelbė kitų metų vasaros sezono skrydžių tvarkaraštį iš Lietuvos oro uostų – iš jų nuo kovo pabaigos tiesiogiai bus galima pasiekti dar 15 Europos miestų. 


UAB "Palangos vandenys" informuoja, kad kovo 21 d. ir kovo 28 d. laikinai bus nutrauktas vandens tiekimas keletui vartotojų.


UAB "Palangos vandenys" informuoja, kad kovo 13 d. ir kovo 14 d. bus laikinai nutrauktas vandens tiekimas keletui vartotojų.


„Tas nepatirtas stebuklo jausmas, kad Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė yra ne mitas, ne įspūdinga istorinė legenda, bet tikra istorinė realybė. Kad LDK – realiame laike gyvenę stiprūs ir valingi žmonės, savo garbei ir mūsų ateičiai nuveikę didingus darbus, palikę stiprybės ir išlikimo, savigynos ir narsumo, orumo ir išdidumo, pagarbos savo žemei ir protėviams ženklus. Kažkur toli, už...


Šį savaitgalį (liepos 3-4 d.) Palanga mini išskirtinę dieną: prieš 100 metų, kovo 31 – ąją, Palanga buvo grąžinta Lietuvai. Į šimtmečio šventę atvyks daug garbių svečių iš užsienio bei Lietuvos, laukiama ir šalies Prezidento Gitano Nausėdos. Minėdama šio istorinio įvykio svarbą mūsų valstybei, Palangos miesto savivaldybė liepos 3 d. organizuoja Istorinį žygį, taip absoliučiai identiškai...


Palangos meras Šarūnas Vaitkus kartu su "Neatpažintas meras" filmavimo komandos narių paskolinta kalyte Sniege kurorte ieškojo šunų vedžiojimo aikštelės. „Dabar turiu dar vieną bėdą – turiu dukrai nupirkti šuniuką“, – juokėsi filmavimo komandos aplankytas meras.


Prieš atvykdama į Palangą, Stintų šventę, šalies vadovė atsakė į „Palangos tilto“ klausimus Rytoj Palanga tradicinėje Stintų šventėje sulauks daug garbių svečių, bet margoje minioje vienas veidas nepraslys pro niekieno akis – į šventę atvyksta šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ji vakar sutiko atsakyti į kelis...


Šventės: su tulpėmis ir trispalvėmis

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 03 06 | Rubrika: Miestas

Kuo kvepia kovo 8-osios tulpės? Pavasariu, pagarba moteriai ar... sovietmečiu? Nors ir „nedaug metelių ant šios žemės vaikštau“ (senas geras posakis), bet apie šią šventę nuomonę jau turiu.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius