Tarp „Jankus klinikos“ laimingų pacientų – ir pacientė, ilgai kentėjusi nuo rankos piršto galiuko baisaus skausmo
2014 metais baigęs anesteziologo-reanimatologo rezidentūrą ir pradėjęs dirbti Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, Vidas Jankus labiausiai domėjosi regionine anestezija. „Tiesiog fanatiškai pasinėriau į šią sritį. Natūralu, kad joje ir sekėsi labai gerai – padarydavau tokius nuskausminimus, kad, atvirai pasakius, kai kuriems chirurgams buvo sunku įsivaizduoti, kad taip įmanoma. Pavyzdžiui, operuoti plautį ne bendrojoje nejautroje, o regioninėje, kai pacientas nemiega“, – žurnalui „Lietuvos pajūris“ , laikraščio „Palangos tiltas“ turinio partneriui, sakė V. Jankus, „Jankus klinikos“, gydančios lėtinį skausmą, steigėjas ir vadovas.
Toliau intensyviai domėdamasis šia sritimi, jaunas, bet puikią reputaciją sparčiai auginantis anesteziologas-reanimatologas palaipsniui perėjo į lėtinio skausmo gydymą ir tapo gan gerai žinomas šioje srityje.
„Tad, renkantis klinikos vardą, norėjosi ją pavadinti taip, kad visiems, kas mane jau žino, būtų lengviau mane dabar susirasti, kad būtų aišku, kuo klinika užsiima, dėl to – „Jankus klinika“, – paaiškino V. Jankus.
– Ar vis daugiau žmonių kenčia nuo trumpalaikio ar chroniško skausmo?
– Manau, kad ir anksčiau ūmaus ir lėtinio skausmo buvo labai daug, nes šis simptomas lydi daugelį ligų, gal anksčiau žmonės buvo labiau linkę su tuo susitaikyti, kentėti ir niekan nesiskųsti. Dabar lėtinis skausmas pripažįstamas kaip atskira liga ir daugiau dėmesio skiriama jai gydyti, todėl atrodytų, kad ir pacientų daugėja. Taip pat daugėja ir skausmo gydymą teikiančių specialistų, kurių anksčiau buvo tik vienetai per visą Lietuvą.
– Koks yra ligų, sukeliančių daugiausiai skausmo, pirmasis trejetukas?
– Dažniausiai kreipiamasi dėl nugaros skausmų. Vieniems diagnozuotos stuburo išvaržos ir skausmas plinta į koją, kitiems būna stuburo sąnariukų ir raiščių patologija. Pastaroji būna sunkiau diagnozuojama, ir dažnas pacientas nukeliauja nemažus diagnostikos ir gydymo kelius ir ilgai kenčia didelius skausmus, nes kaip skausmo priežastis nepakankamai įvertinama, pakitimai tyrimuose nedideli, nors skausmas labai didelis. Taip pat daug žmonių kreipiasi dėl kelių ir pečių sąnarių skausmų, ypač tie, kuriems išlieka skausmas ir po operacijų, arba kuriems negalimas operacinis gydymas.
Nemažą vaidmenį sveikatos bėdų – ir skausmo – atsiradimui vaidina ir nuolatinis mūsų gyvenimo palydovas – stresas. Skubėjimas, nepailsėjimas prisideda prie įvairių nelaimingų atsitikimų, traumų, kurios daliai nepraeina be pasekmių, lieka lėtinių skausmų.
– Kokius skausmo malšinimo metodus taikote?
– Plačiausiai žinomos blokados. Tik jos neteisingai suprantamos, nes šį žodį dauguma bando suprasti tiesiogiai. Visiems bandau paaiškinti, kad neblokuojami jokie jutimai, taip pat ir skausmo jutimas. Leidžiami į skausmo židinį priešuždegiminiai vaistai, kurie nuima uždegimą, patinimą, dėl to sumažėja arba visai dingsta spaudimas į nervą. Kitas teigiamas poveikis – atsipalaiduoja raumenų spazmas, numalšinamas sąnario uždegimas. Šį gydymą taiko dauguma skausmo klinikų, tik gal yra skirtinga technika ir metodai. Taip pat savo klinikoje taikome beveik visus pasaulyje esančius skausmo gydymo metodus, kurie nereikalauja chirurginio įsikišimo.
– O kuriuos metodus tik „Jankus klinika“ taiko?
– Tiksliai pasakyti, ar koks nors metodas taikomas tik „Jankus klinikoje“, sąžiningai sakau, negalėčiau. Pamenu, kaip viena gydymo įstaiga per televiziją pasiskelbė, kad pirmieji Lietuvoje pradėjo taikyti nervų šaldymo procedūrą, tačiau, tiesą pasakius, aš buvau pradėjęs ją taikyti keleriais metais anksčiau. Tiesiog apie tai mažai kas žinojo.
Taip pat, mano turimomis žiniomis, nežinau skausmo gydymo klinikų Lietuvoje, kurios, kaip aš, taikytų regeneracinius metodus skausmui gydyti, kuomet yra leidžiami vaistai ar kraujo komponentai, stimuliuojantys pažeistų audinių (sąnarių, raiščių, raumenų, nervų ir kitų) gijimą. Jiems sugijus, mažėja arba praeina skausmas. Taip pat neteko girdėti, kad dar kas nors Lietuvoje gydytų potrauminio streso sindromą, sunkios formos nemigą, kai vaistai ir kiti metodai nebepadeda. Turiu gydymo metodų juostinės pūslelinės keliamam lėtiniam skausmui, kuriai dažniausiai jokie gydymo metodai neveikia. Taikau trišakio nervo neuralgijos intervencinį gydymą, kuris gana efektyvus.
– Žinau, kad daug stažuojatės ir mokotės. Kokie yra inovatyvūs sprendimai skausmui įveikti? Ar jie jau yra pasiekę Lietuvą ir jūsų kliniką?
– Jau savo klinikoje esu įdiegęs daug inovatyvių skausmo gydymo sprendimų, tokių kaip regeneracinė medicina, periferinių nervų krioneurolizė ir kitų labai sudėtingų skausmo gydymo metodų, kurių Lietuvoje dar nėra ar tik pradedama apie juos kalbėti.
– Neabejoju, kad galite knygą parašyti apie pacientus, kuriems padėjote. Bet, prašau, prisiminkite kelis paskutinius tokius pavyzdžius....
– Išties, turiu labai daug įdomių atvejų. Viena iš pacienčių kelerius metus skundėsi ausies landos skausmu, buvo atlikta daugybė tyrimų, ir daugybė specialistų jokios patologijos nerado. Taikiau injekciją echoskopo kontrolėje palei kaklo nervus, praplečiant skysčiu nervų praėjimo kelius tarp raumenų ir to pakako, kad iš karto dingtų daug metų varginęs skausmas.
Kita pacientė su stuburo patologija daug metų kentėjo nuo plėšiančio skausmo iš nugaros per koją, pacientė turėjo ženklią kaulų osteoporozę. Buvo taikytas neurochirurginis gydymas, bet pagerėjimo nebuvo. Pakartotinę operaciją neurochirurgai, pas kuriuos ji lankėsi, atsisakė daryti dėl per didelės rizikos ir abejotinos operacijos naudos. Daryta nemažai blokadų, bet padėdavo iki mėnesio ar dviejų, toliau – vėl nepakeliamas skausmas. Atvyko į „Jankus kliniką“ vežimėliu, nes nebevaikščiojo, blokadą kartoti atsisakiau, nors pacientė maldavo, kad bent mėnesį galėtų pailsėti nuo skausmo. Pasiūliau regeneracinį – gijimą skatinantį – gydymą. Suleidau trombocitus į stuburą. Mano nuostabai, po mėnesio atvyko tęsti gydymą, bet jau su vaikštyne, antrą kartą jau su lazdele, trečią kartą – jau be pagalbinių priemonių. Vėl šypsena veide, vėl viltis pilnavertiškai gyventi.
Trečia pacientė, kurią įsidėmėjau, nuo paauglystės kentėjo nuo rankos piršto galo nepakeliamo skausmo. Tirta, konsultuota daug specialistų, patologijos nerasta. Apžiūrėjau pirštą su labai mažu ultragarsiniu davikliu, kokio nebūna kitose klinikose, nes tokių mažų nelabai kas naudoja. Pamačiau nedidelį darinį po nagu. Rekomendavau, kad traumatologas atkreiptų į tai dėmesį. Vienas pasakė, kad nieko čia nėra, kitas sutiko išoperuoti. Atkėlus nagą, rado augliuką, kuris matyt spaudė nervo šakelę. Jį pašalino ir skausmas dingo.
Esu ultragarsu nustatęs ir pradinės stadijos vėžį, kuris buvo skausmo priežastis, tik buvo tokioje vietoje, kur tiriant kitais tyrimais nesimatė, o gal buvo tirta ne tose vietose, kur reikėjo. Auglio pastebėjimas ankstyvoje stadijoje, galima sakyti, išgelbėjo pacientės gyvybę. Deja, buvo pacientų, kuriems nustačiau ir pažengusį vėžį, kurie dėl netipinių simptomų nebuvo pakankamai ištirti ir apie tokia diagnozę nepagalvota. Deja, ultragarsu radau išplitusį vėžį ir gydymas jau buvo pavėluotas.
– „Jankus klinika“ siūlo ir intervencinę dermatologiją. Kokia tai paslauga?
– Mūsų klinikos dermatologė Eglė Jankuvienė taip pat pasinėrusi į regeneracinę mediciną. Aš taikau tai skausmui, o žmona kaip prevenciją senėjimui. Tai yra odos kokybės ir jaunumo atstatymas, plaukų slinkimo gydymas, raukšlių mažinimas, odos darinių šalinimas. Labai platus gydymo spektras.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Keičiasi onkologinių pacientų ilgalaikio stebėjimo tvarka
2024 10 21 | Rubrika: Miestas
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL), siekdama užtikrinti dar greitesnį ir efektyvesnį onkologinių pacientų gydymą, imasi pokyčių.
Patriciją Liaudanskaitę iš „Perla Dental Centre“ Antalijoje kaip ant sparnų kelia laimingų pacientų įvertinimai: „Visiems padedu iš visos širdies!“
Linas JEGELEVIČIUS, 2024 09 15 | Rubrika: Miestas
Jonui, Gitanai ir Aurelijai, „Lietuvos pajūris“ pašnekovams, gyvenime teko priimti daug svarbių, net itin didelių ar lemtingų sprendimų – pirmieji du dabar gyvena Anglijoje, o Aurelija – Vokietijoje, tačiau jie visi savo sprendimo dantis gydytis ir implantuotis Turkijoje nė kiek nesigaili.
Tarp „Jankus klinikos“ laimingų pacientų – ir pacientė, ilgai kentėjusi nuo rankos piršto galiuko baisaus skausmo
Linas JEGELEVIČIUS, 2024 08 27 | Rubrika: Miestas
2014 metais baigęs anesteziologo-reanimatologo rezidentūrą ir pradėjęs dirbti Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, Vidas Jankus labiausiai domėjosi regionine anestezija.
Med. dr. Regimantas Simuntis, DR odontologijos klinikos Palangoje įkūrėjas: „Pati patikimiausia reklama yra iš lūpų į lūpas!“
Linas JEGELEVIČIUS, 2024 03 15 | Rubrika: Sveikata
Kaip kaunietis atsidūrė Palangoje? „ Cherchez la femme (ieškok moters)!“ – išgirdęs klausimą, juokėsi populiariu prancūzišku posakiu prabilęs medicinos daktaras, burnos chirurgas ir DR odontologijos klinikos Palangoje įkūrėjas Regimantas Simuntis. „Visada reikia jų ieškoti, jei vyras priima kokį nors keistą, nestandartinį sprendimą, – šypsojosi nemokamam žurnalui „Lietuvos pajūris“...
Palangos reabilitacijos ligoninėje plintant koronavirusui šią savaitę sustabdė naujų pacientų priėmimą. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) pranešė, kad per praėjusią parą buvo nustatyti penki nauji atvejai, siejami su protrūkiu Palangos reabilitacijos ligoninėje. Vertinama, kad su protrūkiu šiuo metu yra susiję 16 infekcijos atvejų.
Nelankstų skausmingą rankos nykštį gelbsti šiuolaikinė endoprotezavimo operacija
Linas JEGELEVIČIUS, 2020 01 29 | Rubrika: Sveikata
Dėl senatvinių ortopedinių pakitimų, traumų ar profesinių pažeidimų nejudrus, nesilankstantis – „negyvas“ – rankos nykštys – ortopedų-traumatologų darbo kasdienybė. Dylant sąnariams ir kaulams, žmonėms tampa problematiška pasukti riešą, ypač nykštį – jaučiamas skausmas.
Ar galima egzaminų maratoną įveikti be galvos skausmo?
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 06 10 | Rubrika: Jūros vaikai
Brandos egzaminų tvarkaraštis įsibėgėjo, abiturientų stresas – bent jau taip teigiama tam skirtose respublikinių žiniasklaidos priemonių puslapiuose – pasiekė visas įmanomas ribas. Ar išties egzaminų maratonas kelia tokį didžiulį galvos skausmą? Kaip jaučiasi Palangos abiturientai, kurių per dvylika metų sukauptos žinios dabar tikrinamos?
Mažųjų pacientų daugėja, gydytojų, deja, ne... 1
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012 09 21 | Rubrika: Sveikata
„Tenka pripažinti: kasmet į mūsų įstaigą atvažiuoja vis daugiau pacientų, o ligos puola vis mažesnius. Tuo tarpu jaunų gydytojų sunku prisišaukti – esant tokiems atlyginimams, jie linkę važiuoti ten, kur jų darbas deramai įvertinamas“, – nelinksmais pastebėjimais pasidalijo nuo pat įkūrimo vaikų reabilitacijos sanatorijoje „Palangos gintaras“...
Politikų rankos nepakilo dėl karšto vandens skaitiklių mokesčio
Dalia JURGAITYTĖ, 2010 05 28 | Rubrika: Miestas
Vykusiame miesto valdžios posėdyje trečiąjį kartą buvo svarstytas klausimas dėl karšto vandens apskaitos prietaisų aptarnavimo mokesčio bei dėl daugiabučių namų šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūros diferencijuotų maksimalių tarifų. Tačiau sprendimas nepriimtas, nes kelti rankos už naujus mokesčius neišdrįso nei vienas politikas.
Iš piršto šiukšlių rinkliavos tarifus išlaužusiems politikams akys veriasi pamažu
Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2010 05 22 | Rubrika: Miestas
Lietuvos Vyriausybės pavyzdžiu Palangos valdžia paknapstomis skuba taisyti savo praėjusių metų pabaigoje pridarytų klaidų. Skirtumas tas, kad šalies valdžia tas klaidas iškepė per kelias naktis, o Palangos savivaldybė iki patvirtinimo atliekų rinkliavos tvarką gromulavo daugiau nei pusmetį.