Tragiška senolės Stanislavos istorija: „Dukra pasiimdavo pensiją, o mamą gyvą pūdė lovoje“

„Jie vaikščiojo baltais marškiniais, su kaklaraiščiais, bet namų sienos slėpė tragišką istoriją. Jie pasiimdavo visą močiutės pensiją, o pačią, panašu, kankino“, – taip apie ligoninėje neseniai mirusios 92-ejų senolės Stanislavos artimuosius LRT.lt kalbėjo juos pažįstanti Daiva. Pasak moters, senolė į Kretingos ligoninę buvo pristatyta kone supuvusi nuo pragulų ir išsekusi. Tuo metu socialiniai darbuotojai tikina, kad situaciją matė, bet buvo bejėgiai, nes artimieji kategoriškai atsisakė jų paslaugų. Advokatas šioje istorijoje įžvelgia ir baudžiamąją atsakomybę.
Senolės būklė: tai buvo gyvas supuvęs žmogus
Palangiškė Daiva (tapatybė redakcijai žinoma) sako esanti šokiruota Stanislavos iš Kretingos rajono likimo. Senolę ji pažinojo, nes ši buvusi tolima jos vyro giminaitė.
Apie tai, kad Stanislava paguldyta į Kretingos ligoninę, o jos būklė kritinė, Daiva sužinojo iš senolės dukros. Kartu su vyru nuvyko atsisveikinti. Moteris sako, kad tai, ką ji išvydo ligoninės palatoje, ją sukrėtė.
„Mes jos nepažinome. Tai buvo gyvas supuvęs žmogus. Visas kūnas buvo nusėtas pragulomis, žaizdomis. Nugara buvo net ne mėlyna, bet juoda. Kai slaugytoja atklojo ir parodė Stanislavos kojas, man silpna pasidarė. Nagai susirangę gal dešimties centimetrų ilgio. Panašu, kad dešimtmetį nekirpti. Dėl kraujuojančių žaizdų senolė ligoninėje buvo apibintuota.
Vaizdas tragiškas. Senolę priėmimo skyriuje apžiūrėjusios slaugytojos ir gydytoja mums pasakojo, kad pirmas klausimas ją atvežusiems anūkams buvo: „Iš kur jūs ją tokią apleistą atvežėte?“
Anūkai teisinosi, neva ji tokia žaizdota ir aplipusi išmatomis per porą dienų tapo. Pasak gydytojo, Stanislava buvo išsekusi, dehidratavusi. Galimai nei maitinta, nei girdyta. Po kelių dienų Stanislava ligoninėje mirė“, – LRT.lt pasakojo Daiva.
Socialinė darbuotoja: „Jutau blogą kvapą, bet senolės kojų netikrinau“
Pasak Daivos, artimieji nepasirūpino jokiomis higienos priemonėmis. Jie tik atvežė, paliko telefono numerį, kad ligoninės darbuotojai susisiektų, kai Stanislava numirs.
„Kitą dieną su vyru nupirkome ir pristatėme reikiamas priemones“, – sakė Daiva.
Su Stanislavos artimaisiais susisiekti negalėjusi neabejinga Daiva kreipėsi į Kretingos rajono seniūnę.
„Aš tik norėjau išsiaiškinti, kaip taip atsitiko, kad niekas nematė tokio nežmogiško elgesio su senjore.
Seniūnė išsikvietė socialinę darbuotoją, kuri prisipažino, kad prieš mėnesį lankėsi Stanislavos namuose, tačiau, net pamačiusi tokią netvarką, ji niekur nesikreipė. Ji mums tik pasakė, kad pasiūlė Stanislavos dukrai kreiptis pagalbos, tačiau pastaroji esą atsisakė bet kokios pagalbos.
„Taip. Jutau blogą kvapą, bet senolės kojų netikrinau“, – taip mums atšovė socialinė darbuotoja.
Žodžiu, jie tik patikrino, ar senolė dar gyva, o daugiau niekuo nesidomėjo“, – pasipiktinusi tarnybų abejingumu kalbėjo Daiva.
Vienas anūkas dirba mokytoju
Pasak pašnekovės, senolė gyveno ne tik su vienturte dukra, bet ir turėjo tris anūkus. Vienas jų Kretingoje dirba mokytoju.
„Jie vaikščiojo baltais marškiniais, su kaklaraiščiais, bet namų sienos slėpė tragišką istoriją. Jie pasiimdavo visą močiutės pensiją, o pačią kankino.
Pati Stanislava nebuvo vargšė, paliko 16 hektarų žemės, kitokio turto. Ji buvo tvarkinga, dirbanti moteris. Jau būdama senjore turgelyje pardavinėdavo sūrius, naminę grietinę.
Tikrai tokio likimo nenusipelnė. Net giminės nenorėjo važiuoti į laidotuves ir pareikšti artimiesiems užuojautos, kai jie šitaip pasielgė su Stanislava. Labai skaudi istorija. Jeigu esi senas, vadinasi, niekam neįdomus, net savo artimiausiems žmonėms“, – susigraudinusi kalbėjo Daiva.
Senolės dukra: „Ji buvo pavalgiusi, apsirengusi ir sutvarkyta“
LRT.lt susisiekė su vienturte ir ją prižiūrėti turėjusia dukra Birute. Paklausus, kodėl Stanislava į ligoninę pateko apleista ir išsekusi, moteris atšovė:
„Na ir kas? Ji buvo pavalgiusi, apsirengusi ir sutvarkyta. Rūpinkitės savo reikalais.“
Kretingos rajono seniūnė Sigita Riepšaitė LRT.lt pripažino, kad Stanislava prieš mėnesį buvo susidomėjusi „Sodra“. Tarnybai pasirodė keista, kad pensiją gaunanti 92-ejų senolė jau ne vienerius metus nesikreipia į jokius gydytojus, socialines tarnybas.
„Mūsų socialinė darbuotoja nuvyko į Stanislavos dukros namus. Ji mane informavo, kad senolė gyvena prastomis sąlygomis. Darbuotoja tada kalbėjosi su senole, ji pasakė, kad jai nieko nereikia. Jos dukra Birutė buvo ypač grubi. Ji mūsų darbuotojai pasakė nesikišti ir daugiau nevažiuoti.
Birutė mums buvo žinoma kaip nesutarianti su kaimynais. Ji seniai garsėjo apsileidusiu gyvenimo būdu. Turėjome skundų iš kaimynų dėl šiukšlinimo. Ne sykį vykome pas ją su viešosios tvarkos pareigūnais. Beje, pati senolė pas dukrą atsikraustė ne taip ir seniai. Anksčiau ji gyveno atskirai“, – LRT.lt pasakojo seniūnė.
Artimieji atsisakė bet kokių socialinių paslaugų
Pasak seniūnės, Stanislavos dukrai ir anūkams ji ne kartą siūlė pagalbą, socialines paslaugas į namus, tačiau jie griežtai atsisakė.
„Gal jiems rūpėjo senjorės pensija ir jie nenorėjo mokėti už paslaugas? Dažnai artimieji dėl to atsisako mūsų pagalbos. Mes per prievartą negalime teikti paslaugų“, – paaiškino Kretingos rajono seniūnė.
Kita valdininkė – Kretingos miesto socialinių paslaugų centro direktorė Danutė Skruibienė informavo LRT.lt, kad dėl Stanislavos į jų įstaigą niekas niekada nesikreipė.
Teisininkas mato ne tik civilinę, bet ir baudžiamąją atsakomybę
LRT.lt pakalbintas advokatas Gintautas Bartkus Stanislavos istorijoje įžvelgia ne tik civilinę, bet ir baudžiamąją atsakomybę.
Teisininkas sako, kad vaikų pareiga pasirūpinti tėvais yra įtvirtinta civiliniame kodekse.
„Civiliniame kodekse sakoma, kad tiek tėvai privalo pasirūpinti vaikais, tiek suaugę vaikai turi rūpintis savo tėvais, kurie jau patys negali savimi pasirūpinti.
Problema dažnai kyla, nes neaišku, o kas turėtų įsikišti į šeimos santykius. Ypač jeigu motina yra neįgali pati apginti savo teisių. Tą turėtų atlikti socialinės rūpybos institucijos. Juolab jeigu darbuotojai fiksuoja, kad artimieji piktybiškai neprižiūri. Tada galėtų įsikišti ir prokuratūra“, – aiškina advokatas.
Pasak G. Bartkaus, baudžiamoji atsakomybė globėjams grėstų tada, jei pavyktų įrodyti, kad senolės mirtį lėmė nepriežiūra. Pavyzdžiui, ji buvo marinama badu. Tokius dalykus ne visada lengva įrodyti. Paliudyti tada galėtų ir socialiniai darbuotojai, kurie buvo apsilankę tuose namuose.
„Socialinis darbuotojas, matydamas nepriežiūrą arba įtardamas, kad yra pažeidžiamos tos senolės teisės, turėjo apsilankyti ir antrą, ir trečią kartą. O jeigu dukra neįleidžia, tada galima kreiptis policijos pagalbos.
Socialinis darbuotojas taip pat turi teisę kreiptis į teisėsaugos institucijas. Gali kelti klausimą, ar dukra ir toliau gali būti savo motinos globėja.
Be to, ligoninės darbuotojai, pamatę, kad yra atvežta akivaizdžiai apleista senolė, turi pareigą apie tai informuoti atitinkamas tarnybas“, – LRT.lt teigė teisininkas.
Gydytojai neinformavo tarnybų dėl senolės nepriežiūros
Kretingos ligoninės vyriausiasis gydytojas Romaldas Sakalauskas LRT.lt informavo, kad dėl Stanislavos nesikreipė į jokias institucijas.
„Mūsų prievolė yra gydyti, o ne informuoti tarnybas apie atvežtų pacientų nepriežiūrą. Įstatymas mus įpareigoja pranešti tik apie sumuštus, neprižiūrėtus nepilnamečius.
Apleistų senolių, deja, patenka nemažai. Štai neseniai pas mus pateko senolis, tris savaites pragulėjęs savo išmatose ir šlapime. Mes nesikreipėme nei į socialines tarnybas, nei į policiją“, – paaiškino ligoninės vyr. gydytojas.
Laima Karaliūtė, LRT.lt
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
„Jie vaikščiojo baltais marškiniais, su kaklaraiščiais, bet namų sienos slėpė tragišką istoriją. Jie pasiimdavo visą močiutės pensiją, o pačią, panašu, kankino“, – taip apie ligoninėje neseniai mirusios 92-ejų senolės Stanislavos artimuosius LRT.lt kalbėjo juos pažįstanti Daiva.
Jaunėlė aušrininko Jono Šliūpo dukra Hypatija minėtų gimtadienį
2025 04 18 | Rubrika: Miestas
Balandžio 17 d. 132-ąjį gimtadienį minėtų Jono Šliūpo ir Liudvikos Malinauskaitės-Šliūpienės jauniausioji dukra Hypatija Šliūpaitė. Tėvai savo jaunėlei davė vardą žymios senovės graikų mokslininkės, filosofės Hypatijos garbei.
Romualdas Rima: „Išdirbęs šiek tiek daugiau nei 10 metų, Anglijoje jau gali gauti valdišką pensiją. O Lietuvoje?“
Linas JEGELEVIČIUS, 2023 07 15 | Rubrika: Miestas
Palangoje buvo radijo stoties savininkas bei redaktoriaus pavaduotojas trumpai gyvavusiame kurorto laikraštyje „Mūsų Palanga“, taip pat dirbo direktoriaus pavaduotoju Palangos moksleivių klube, o emigracijoje, Jungtinėje Karalystėje – apsaugininkas. Buvęs palangiškis Romualdas Rima mielai atsakė į „Palangos tilto“ klausimus.
Pritrūko vos penkiolikos minučių, kad pajūryje, Palangoje, naują gyvenimą pradėti bandantis kaunietis būtų artimųjų palaidotas gimtajame mieste. Nors tuo metu vyras po operacijos sveiko uostamiesčio ligoninėje, Klaipėdos apskrities VPK pareigūnai jį oficialiai paskelbė mirusiu – pavertė žiauraus nužudymo auka. Prie urnos su tėvu paskutinį kartą atsisveikinti priėjusi dukra gavo šoką, kai...
Vienos dideles politines ambicijas Palangoje puoselėjančios karjeros valstybės tarnautojos gyvenimo draugas galimai pakėlė ranką prieš jųdviejų vaiką. Ne niekam nematant, o per vaiko pamoką nuotoliniu būdu. Palangos pradinė mokykla dėl smurto prieš vaiką praėjusią savaitę kreipėsi į policiją. Policijos ir vaikų teisių atstovai jau apklausė vaiką, jo tėvą ir mamą.
Vėl pareigūnu prisistatęs vyras Palangoje iš senolės išviliojo 7 000 eurų. Ar kurorto policija pajėgi tik įspėti, o ne sučiupti sukčius?
Linas JEGELEVIČIUS, 2020 02 20 | Rubrika: Miestas
Sukčiai Palangoje ir toliau karaliauja. Panaudojant tą pačią nusikalstamą schemą, iš 87 metų palangiškės šią savaitę buvo išviliota 7 000 eurų. Kaip ir ankstesniais atvejais, nusikaltėlis prisistatė policijos pareigūnu.
Dvigulėje lovoje „Mėta“ saldžiu miegu mėgausis Antanas Daukša
"Palangos tilto" informacija, 2014 09 04 | Rubrika: Miestas
Ačiū, mieli laikraščio skaitytojai, kad gausiai per mūsų vasaros akciją prenumeravote „Palangos tiltą“.
Birželio 14-oji: su viltim, kad skaudi istorija nepasikartos...
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 06 16 | Rubrika: Miestas
Šeštadienį, birželio 14-ąją, Palangoje paminėta Gedulo ir vilties diena. Po Šv. Mišių Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje, plazdančių vėliavų vedama palangiškių, kuriems 1941-aisiais prasidėjusi tautos kančios istorija – ne vien datos ir sausi faktai, eisena pro skaudžius įvykius menančią Senąją vaistinę, kur 1944-1951 m....
Konfliktas: dukra apkaltino motiną
Aistas MENDEIKA, 2010 01 27 | Rubrika: Miestas
Neseniai Palangos policijos komisariato pareigūnai skubėjo į neįprastą iškvietimą – jų pagalbos prašė trylikametė palangiškė. Anot mergaitės, ją sumušusi... mama. Palangos miesto apylinkės prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą. Nukentėjusioji po įvykio apgyvendinta vaikų globos grupėje. Dėl galimų sužalojimų atlikta teismo medicinos ekspertizė.
Dailininkas Bronius Uogintas pagerbė savo mamą
„Palangos tilto“ informacija, 2009 09 05 | Rubrika: Kultūra
Ketvirtadienį ryškiausiomis spalvomis pasidabino Palangos miesto viešosios bibliotekos skaitykla. Ten dailininkas Bronius Uogintas pristatė savo parodą, skirtą mamos Bronės Mingilaitės-Uogintienės, garsios Lietuvos tapytojos, gimimo 90-mečiui paminėti.