Uostamiesčio nenuoramos – kūrybingos mamos ir politikės keliai – ir į Palangą

Linas JEGELEVIČIUS, 2012-07-19
Peržiūrėta
1849
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Uostamiesčio nenuoramos – kūrybingos mamos ir politikės keliai – ir į Palangą

Kai Alina per atostogas, vedina dviems mažamečiais sūneliais, pėdina Palangos Vytauto gatve, ją nužvelgia ne vienas praeivis.

Retas ją atpažįsta esant viena iš Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos vadovų (Alina Velykienė – Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, – aut.) ar viena uostamiesčio Liberalų Sąjūdžio lyderių.

Akis traukia jos jaunatviška ir sportiška eisena, nepriekaištinga figūra, giedras laimingos moters veidas ir – netikite? – energija, kurios užtektų boulingo rutuliui nuridenti iki takelio galo Palangos boulinge.

 

Su pūpsančiu pilvu – prieš politikų būrį

„Aš tikiu, kad žmonės mane pirmiausiai vertina dėl mano dalykinių savybių, ryžto ir požiūrio, o ne dėl ko nors kita“, – juokiasi dar 36-erių nesulaukusi pajūrio politikė, kuri su šeima, ypač vasarą, kiekvienais metais iš naujo Palangoje atranda pasivaikščiojimus Birutės parke ar tiesiog pajūriu, o šią vasarą – Vaikų žaidimų parką.

„Vaikų parkas – toks didžiausias Baltijos valstybėse – fantastiškas dalykas. Tą esu sakiusi ir jūsų merui“, – neslepia susižavėjimo A. Velykienė.

Sakote, kad liberalizmas jums sunkiai dera su pasiaukojimu savo šeimai ar net vaikų poreikiams?

Jūs labai klystate, jei taip manote. Ko gero, nė vienas konservatorius šalyje nėra dar taip gynęs vaikų interesų kaip Alina.

Prieš trejus metus, būdama devintą mėnesį nėščia, Klaipėdos miesto tarybos narė A. Velykienė, prilaikydama pūpsantį pilvą, stovėjo prieš uostamiesčio politikus ir įtaigiai dėstė argumentus, kodėl Klaipėdai reikia pasinaudoti Europos Sąjungos pagalba, uostamiesčio darželių vaikų racioną papildant šviežiomis daržovėmis ir vaisiais bei pieno produktais.

„Kolegos, nesuvokiama, kad tokia parama iki šiol nepasinaudojome. Negi nenorite, kad jūsų žmonų išnešioti kūdikiai negautų šviežio pomidoro ar ananaso darželiuose?“ – įtikinėdama būtinybe pasinaudoti parama, moteris glostė sau pilvą.

Rodos, tai politikams padarė įspūdį, bet klausimas buvo išspręstas tik šiemet – 40 uostamiesčio ugdymo įstaigų pradėjo dalyvauti tokioje ES remiamoje programoje.

„Tam prireikė, paskaičiavau, dvejų metų ir dvejų mėnesiu. Neįtikėtina biurokratija!” – stebisi A. Velykienė.

„Kaip ją įveikti?“ – teiraujuosi Palangos kurortą pamėgusios moters.

„Jokiu būdu – ne prievarta. Tik geranoriškai, gerais pavyzdžiais ir darbais“, – žino atsakymą Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja.

 

Siekia uždrausti rūkyti vaikų aikštelėse

Gindama vaikų interesus, Alina prieš kelis mėnesius stojo į dar vieną mūšį su vietos valdininkais biurokratais – pasiekti, kad Klaipėdoje būtų uždrausta rūkyti vaikų žaidimų aikštelėse. Ji pasiryžusi sulaužyti ne vienam biurokratui stuburą, kad toks draudimas būtų priimtas.

„Kartą grįžtu namo – gyvenu daugiabučių kvartale žvejybos uosto rajone, – gi, žiūriu, kažkokia moteris stovi žaidimų aikštelėje ir traukia dūmą. Buvau tiek nustebusi, kad naiviai joje esančių vaikų paklausiau: „Ką ta ponia čia daro?“ „Ji rūko!” – išgirdau. Ne juokais įširdau – pareikalavau, kad ji tučtuojau cigaretę užgesintų“, – prisimena Klaipėdos valdininkė.

„Ką ji jums atsakė? Pažino jus?“ – teiraujuosi Alinos.

Ją mano klausimas privertė užsikvatoti.

„Ne, nepažino. Aš gi nekrentu į akis. Gal dėl to ji man burbtelėjo: „Čiuožk iš čia“. Aš jai atrėžiau: ‚,Mieloji, čiuošiu, kai tu nustosi vaikams dūmus į akis pūsti“, – prisiminė A. Velykienė.

Jau įžengusi į namus, jauna politikė negalėjo nusiraminti – puolė skambinti savivaldybės viešosios tvarkos skyriaus specialistams, pasidomėjo kitų Vakarų Europos šalių patirtimi.

„Nustebau: tokio draudimo iki šiol ne tik Klaipėdoje, bet net ir daugumoje šalių vakaruose nebuvo. Todėl pateikiau Tarybai sprendimo projektą, kuris papildytų jau veikiančius rūkymo viešose vietose draudimus dar vienu – draudžiama rūkyti vaikų žaidimų aikštelėse“, – pasakoja klaipėdietė.

Uoliu rūpinimusi šeima šiandien ji galėtų būti geidžiama ne vienos savivaldybės konservatorių, kurie tradiciškai laikomi didžiausiais šeimos gynėjais, bet tokią sąsają moteris vadina „stereotipine“.

„Aš esu už saugią šeimą, ir šeima, jos reikalai man yra vieni svarbiausių“, – sako Alina. Ji priduria: „Bet aš negaliu užmerkti akių ir apsimesti, kad pasaulyje nieko nevyksta. Pasaulis keičiasi, kaip ir šeimos apibrėžimas. Esu tiek liberali, kad įvertindama pakitimus, aš palaikau, kad būtų įteisinta ir kita šeimos forma – partnerystė. Politikai neturi teisės kištis į asmeninį žmogaus gyvenimą, tik pats žmogus gali pasirinkti, su kuo jis ar ji nori gyventi, ir kaip tuos santykius įteisinti“, – įsitikinusi A. Velykienė.

Žavi moteris prisipažįsta, kad ji pati santuoką sudarė bažnyčioje, rugpjūtį Alina su vyru Vaidu       švęs dešimtąsias santuokos metines.

 

Atvyko į pajūrį iš Šilutės

„Aš visada žaviuosi politikais, tokiais kaip Palangos meru Šarūnu Vaitkumi, kurie užauga, subręsta kaip asmenybės ir politikai mažoje bendruomenėje, o paskui jai atiduoda savo jėgas ir žinias. Mano atvejis – kitoks“, – sako Alina.

Alina – šilutiškė, kurios gyvenimo vingiai – studijos Klaipėdos universitete ir pažintis su būsimuoju vyru – ją atvedė ir susiejo su uostamiesčiu. Ilgam?

„Atvažiavau į Klaipėdą 2000 metais. Studijas uostamiestyje pasirinkau todėl, kad tuo metu sunkiai sirgo mano mama – beje, Šilutės politikė, atstovavusi Taryboje Šilutės tremtiniams ir politiniams kaliniams, – todėl aš norėjau būti arčiau jos. Deja, mama išėjo į Anapilį. Ji padarė didžiausią įtaką man mano gyvenime“, – prisipažįsta.

„Kai baigiau magistrantūros studijas Klaipėdos universitete, troškau išbandyti dėstytojos duoną – būti uostamiestyje su jaunais, aktyviais žmonėmis, – tęsiame pokalbį. – Gaila, kad vietos man Klaipėdos universitete neatsirado. Bet nenusiminiau: surinkau informacijos numerį 118 ir paprašiau visų Klaipėdos aukštesniųjų mokyklų telefonų. Taip troškau dėstyti, kad, pasitelkusi sveiką įžūlumą, paskambinau visų vadovams ir siūliausi dėstyti. Ir ką jūs galvojate? Man paskambino jau amžiną atilsį Klaipėdos Socialinių mokslų kolegijos direktorė ir pakvietė mane pokalbiui. Ji man pasakė tiesiai šviesiai: „Jeigu per tris mėnesius parengsi verslo vadybos studijų programą, priimsiu“. Tris mėnesius nesudėjau bluosto, bet, padedama gerų kolegų, ją parengiau, programa patiko direktorei, ją apgyniau Vilniuje, o aš, svarbiausia, gavau svajonių darbą“.

„Man tebuvo 23-eji metai. Studentai pokštavo, kad sesutė atėjo padėstyti“, – juokiasi pašnekovė.

Ir ne tik. Dėka užsispyrusios magistrantės, aukštesnioji mokykla tapo kolegija.

Jau tapusi dėstytoja, A. Velykienė per rekordiškai trumpą laiką apsigynė ir disertaciją.

„Kai nori, viskas įmanoma. Gyvenime viskas – gan paprasta. Tik mes patys linkę savo gyvenimus dažnai komplikuoti“, – spindi pašnekovės akys.

Nors mes su Alina pokalbio pradžioje sutarėme, kad vengsime šnekėtis apie politiką, bet ji – neatsiejama uostamiesčio savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos darbo dalis.

„Į politiką pakliuvau visai atsitiktinai, – teigia A. Velykienė. – Jau dėstydama, aktyviai įsijungiau į Klaipėdos vartotojų federacijos veiklą. Bendraujant su jos direktore, susipažinau su Artūru Šulcu, uostamiesčio visuomenės ir politiniu veikėju, kuris man pasiūlė stoti į liberalų sąjungą. Norėjau naujų iššūkių ir išbandymų, o politikoje jų niekada nestokoji“.

„Bet politika dažnai yra purvina“, – provokuoju pašnekovę.

„Nežinau. Sąžiningai sakau, aš dar joje nesusipurvinau. Laikausi savo šūkio: būti visur savimi ir nemeluoti nei sau, nei kitiems“, – sako A. Velykienė. Akimirkai nutilusi, prisipažįsta: „Dukart save labai „laužiau“ balsuodama. Kai buvo Taryboje sprendimas dėl vaikų maitinimo išlaidų priskyrimo tėvams ir kai „balsavome kojomis“ – opozicijai protestuojant prieš atliekų deginimo gamyklos statybą Klaipėdoje, ir aš palikau posėdžių salę“.

 

O jeigu taptų Palangos mere?

„Kokių darbų imtumėtės, jeigu vieną dieną apsigyventumėte Palangoje ir taptumėte pirmąją moterimi mere kurorte?“ – pilu ugnies į žibalą.

Pašnekovė užsikvatoja: „Ar man jūs tai siūlote?“ – klausia. Ir vėl tampa rimta dalykiška politike.

„Pirmiausia man rūpėtų Palangos žinomumas, pasiekiamumas, kad didėtų turizmo srautai. Kiek įmanoma plėsti paslaugų spektrą ir daryti jį kokybiškesnį. Kalbant konkrečiau, dėmesį sutelkčiau į Palangos oro uostą. Kad žmonės iš visos Europos ir toliau galėtų į jį atskristi tiesiogiai, be persėdimų“, – sako A. Velykienė.

Apie Palangos mero pastangas pavasarį privilioti į Palangą kurią nors pigių skrydžių bendrovę, prie jos kaštų dengimo prisidedant kaimyninėms savivaldybėms, Klaipėdos politikė sako, kad tebuvo pateiktas pasiūlymas – ne konkretus verslo planas.

„Mano žiniomis, buvo paprašyta dviejų milijonų litų metams. Baisiai dideli pinigai! Bet jeigu būtų buvęs iš anksto paruoštas verslo planas, suderintas su visomis pajūrio regiono savivaldybėmis, manau, kad idėją būtų buvę galima įgyvendinti ir šiemet“, – sako A. Velykienė.

Ji pastebi, kad Palangoje trūksta ir atrakcijų.

„Vien jūros neužtenka – reikia išnaudoti geoterminius vandenis, statyti gydyklas, SPA centrus, ypač orientuotus į šeimas. Man asmeniškai Palangoje yra nuostabu. Aš vengiu tik J. Basanavičiaus gatvės. Man joje per daug triukšmo. Užtat su vaikais mylime Birutės parką ir naująjį Vaikų žaidimų parką. Jis perlas – ne tik Lietuvoje, bet visose Baltijos šalyse“, – sako Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja.

Kadangi A. Velykienė Klaipėdos savivaldybėje kuruoja investicijų sritį, kai jos siekia visą pajūrio regioną, ji dažnai skambteli pasikonsultuoti Palangos merui Š. Vaitkui.

„Kai kam, regis, atrodo, kad kiekviena pajūrio savivaldybė save, ypač užsienyje, pristatinėja atskirai, bet, man regis, kad ir Klaipėda, ir Palanga, ir Nida gan sėkmingai dirba kartu. Ir pristatydami save, kiekvienas galvoja ne apie save, o visą pajūrio regioną. Tik veikdami kartu galime ką nors pasiekti“, – sako A. Velykienė.

 

Šeima – svarbiausia

Laisvalaikiu ji  tapo – net surengė Klaipėdos miesto savivaldybėje savo darbų parodėlę.

„Esate labai dalykiška, tiksli, gal net šiek tiek valdinga. Ar tokia esate ir šeimoje? Ar joje murkiate vyrui ir sūneliams kaip katė?“ – klausiu.

Ko gero, pirmąkart per mūsų pokalbį Alina akimirkai ilgėliau nutyla, palenkia galvą šypsodamasi.

Vėl pakelia dideles raiškias akis į mane: „Šiuo metu aš dirbu vaikams. Kaip ir vyras, matematikas pagal profesiją, kuris mus abu juokais vadina mūsų vaikų tarnais. Mus abu augindami tėvai „muštravojo“, o mes savo atžalas auginame moderniai“, – šypsosi moteris.

Ji prisipažįsta, kad vyras jai – didžiausias ramstis.

„Be savo vyro, Vaido, nebūčiau tokia, kokia esu Jis – be galo geras, rūpestingas ir įdomus žmogus“, – tvirtai sako A. Velykienė. Priduria: „Kai ėmėme draugauti, su kitomis poromis važiavome atostogų. Visi apsipyko, o mes – kaip balandėliai, ne“, – prisimena Alina.

Pirmas jų vaikas gimė neišnešiotas, ir Vaidas buvo nuolat šalia sūnaus. Ir mama, ir tėtis buvo išėję motinystės bei tėvystės atostogų.

Ar gali būti, kad energinga pajūrio moteris kada nors pasuks į didžiuosius politikos vandenis?

„Oi, ne visada gyvenime viską gali planuoti. Juolab politikoje. Bet aš joje jaučiuosi patogiai, o, svarbiausia, žmonėms reikalinga“, – nusišypso dažna Palangos lankytoja.

Pasaulio lietuvių jaunimo susitikime liepos viduryje Prienų rajone su šeima dalyvavo ir Alina.

„Kiek daug mes turime fantastiško jaunimo!” – žodžiai, išsprūdę iš jos lūpų, skamba nuoširdžiai.

„Bet gi jūs, Alina, taip pat dar jaunuolė, jau palikusi savo įspaudą pajūryje“, – man šmėstelėjo mintis.

Aplankiusi susitikimo dalyvius, šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė skubėjo išvykti, nesuteikdama niekam galimybės nusifotografuoti kartu. Išimtį padarė tik Alinai ir jos sūneliams.

Ar gali būti, kad dviejų šių moterų susitikimas gali turėti kokią nors mistinę, dabar dar nesuvokiamą reikšmę?

Jūsų komentaras:

Vasia 2012-07-23 05:49 ([email protected] / IP: 195.182.88.82)
Ach Jegelevičiau...!!! Koks tu "plokščias"... Aštuntoko rašinėlis :)

Taip pat skaitykite

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 9 ir 12 dalimis, Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento, patvirtinto Palangos miesto savivaldybės tarybos 2023 m. kovo 29 d. sprendimo Nr. T2-41 „Dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“ 1 punktu, 47.1 ir 48.1 punktais, sušaukiu 10-ojo šaukimo Palangos miesto...


Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 9 ir 12 dalimis, Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento, patvirtinto Palangos miesto savivaldybės tarybos 2023 m. kovo 29 d. sprendimo Nr. T2-41 „Dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“ 1 punktu, 47.1 ir 48.1 punktais, sušaukiu 10-ojo šaukimo Palangos miesto...


Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 9 ir 12 dalimis, Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento, patvirtinto Palangos miesto savivaldybės tarybos 2023 m. kovo 29 d. sprendimo Nr. T2-41 „Dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“ 1 punktu, 47.1 ir 48.1 punktais, sušaukiu 10-ojo šaukimo Palangos miesto...


Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 9 ir 12 dalimis, Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento, patvirtinto Palangos miesto savivaldybės tarybos 2023 m. kovo 29 d. sprendimo Nr. T2-41 „Dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“ 1 punktu, 47.1 ir 48.1 punktais, sušaukiu 10-ojo šaukimo Palangos miesto...


Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 13 straipsnio 6 dalimi, 20 straipsnio 2 dalies 1 punktu, Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento, patvirtinto Palangos miesto savivaldybės tarybos 2020 m. lapkričio 4 d. sprendimo Nr. T2-217 „Dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento tvirtinimo“ 1 punktu (su vėlesniais pakeitimais), 34 ir 116.1...


Vakar, rugsėjo 10-ąją, mirė Rolandas Rumšas, žinomas pajūrio visuomenininkas, politikas, buvęs Palangos miesto savivaldybės administracijos direktorius, UAB „Solvitera“ direktorius. Jis buvo Lietuvos Socialdemokratinės Darbo partijos rinkimų į Seimą daugiamandatėje apygardoje sąraše.


Palangos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos pareigas eis Violeta Staskonienė – šią kandidatūrą patvirtino praėjusią savaitę (gegužės 30 d.) posėdžiavusi Palangos miesto savivaldybės taryba. V. Staskonienė direktoriaus pavaduotojos pareigas ėjo ir praėjusią, 8-ojo šaukimo Savivaldybės tarybos kadenciją. Vilniaus inžineriniame statybos institute...


Praėjusį penktadienį įvykusiame miesto savivaldybės Tarybos posėdyje buvo vienintelis klausimas- dėl savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojo paskyrimo.


Artėja pirmasis naujos kadencijos savivaldybės tarybos posėdis, kuris įvyks balandžio 14 dieną 9 valandą Kurhauzo salėje. Pirmąjame posėdyje, kaip numato Vietos savivaldos įstatymas, meras Tarybai teiks ateinančius ketverius metus dirbsiančio mero pavaduotojo ir savivaldybės administracijos direktoriaus kandidatūras.


Kai Alina per atostogas, vedina dviems mažamečiais sūneliais, pėdina Palangos Vytauto gatve, ją nužvelgia ne vienas praeivis. Retas ją atpažįsta esant viena iš Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos vadovų (Alina Velykienė – Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, – aut.) ar viena uostamiesčio Liberalų Sąjūdžio lyderių. Akis...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius