Už gerus pažymius – itin solidus atlygis į kišenę: tokių savivaldybių tik daugėja

Palangos tiltas, 2023-08-29
Peržiūrėta
611
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Abiturientai laiko istorijos brandos egzaminą © DELFI / Julius Kalinskas
Abiturientai laiko istorijos brandos egzaminą © DELFI / Julius Kalinskas

Prie savivaldybių, pinigais skatinančių moksleivius siekti geresnių rezultatų, jungiasi ir Vilniaus rajonas, kuris žada įvertinti ne tik abiturientus, bet ir stropiausius kitų klasių pirmūnus – už 10 balų metinį vidurkį mokėtų po 500 eurų. Ir tai ne dosniausia savivaldybė Lietuvoje – Lazdijai abiturientams už šimtuką iš valstybinio brandos egzamino nesibodi atseikėti ir po tūkstantį.

Už karčias mokslo šaknis atlygis – net labai saldus. 

„Skiria piniginį apdovanojimą 470 eurų vertės, – „LNK Žinioms“ pasakojo šimtukininkas Paulius Čepulis. – Gavau tris šimtukus už valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir chemijos egzaminus.“

Kol Vilnius aukščiausių rezultatų pasiekusius abiturientus apdovanoja ženkleliais, o Kaunas kviečia į nemokamus renginius, dalis mažesnių savivaldybių moka solidžius pinigus. Štai Lazdijų rajonas už kiekvieną šimtuką negaili net ir 1 tūkst. eurų, papildomai moka ir už kitus aukštus pasiekimus. 

„Manome, kad ženkli skatinimo sistema ir parama mokiniams duoda pridėtinę vertę, mokinius skatina mokytis geriau“, – pasakojo Lazdijų rajono vicemeras Dalius Mockevičius. Tačiau jis pripažino, kad tiesioginio efekto skatinamoji priemonė neduoda. 

„Tiesioginio ryšio tarp skatinimo premijomis ir mokymosi rezultatų nepajutome labai. Jie (mokiniai – Delfi) labiau jaučia tokį moralinį pasitenkinimą“, – pažymėjo D. Mockevičius. 

Lazdijai – dosniausi, bet – ne vieninteliai. Kretingos savivaldybė už kiekvieną šimtuką moka 400 eurų, Švenčionys – po 250 eurų, Elektrėnai – po 100 eurų. Finansiškai mokinius skatina ir Širvintos, Birštonas, Jonava, Palanga ir kitos savivaldybės. Prie jų žada jungtis ir Vilniaus rajonas.

„Mes tikrai galime sau leisti, nes matome, kad susiduriame su tuo klausimu, kad reikia gerinti ir kokybę, ir motyvaciją kažkaip kelti. Mes diegiame ne vieną mechanizmą ir tai yra vienas iš tokių mikro, galbūt, žingsnių, kuris irgi prisidėtų“, – dėstė Vilniaus rajono meras Robertas Duchnevičius. 

Naujų mokslo metų pabaigoje rajonas apdovanoti norėtų ne tik abiturientus, kuriems už aukščiausius brandos egzaminų įvertinimus išmokėtų po 250 eurų, bet ir visus kitus nuo penktos klasės gerai besimokančius. 

„Už visų metinių pažymių dešimtukus mokslo metų pabaigoje – premija, kuris sieks 500 eurų“, – teigė Vilniaus rajono tarybos narys Waldemaras Urbanas. 

Vilniaus rajono taryba pateikimo stadijoje tokiam pasiūlymui pritarė: esą tai savivaldybės biudžetui nepakeliamos naštos neužkrautų, metams reikėtų maždaug 60 tūkst. eurų. 

Paprastai Vilniaus rajone šimtukininkų skaičius neviršija 50. 

„Toliau nuo miesto esančiose mokyklose turime iššūkį, nes į regioną nori važiuoti mažiau darbuotojų, mokinių skaičius mažėja, mes turime ir ekonominius iššūkius, kaip išsaugoti tas mokyklas“, – pridūrė Vilniaus rajono meras R. Duchnevičius. 

Tikimasi, kad, motyvuojant pinigais, geriau besimokančių padaugės.

„Sutikim, kad tie pinigėliai vaikams – nemaži pinigai, 500 eurų visgi. Ir tie pinigai čia nėra duoti vieno iš tėvų, o uždirbti pačio vaiko“, – teigė W. Urbanas. 

Noras vaikams mokėti už mokymąsi rodo, kad tai tampa paslauga, vertino Edukologijos tyrimų instituto direktorė Vilma Žydžiūnaitė. 

„Ką mes sakome: aš tau sumoku pinigus už tai, kad tu mokaisi. Vadinasi, žiūrint dar iš kito kampo, mokymasis tampa paslauga, aš moku mokiniui dėl to, kad jis mokosi“, – sakė ji. 

„LNK Žinių“ kalbintas švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas svarstė, kad mokinius paskatinti pinigais yra paprasčiausia. 

„Manau, kad ateityje pamatysime ir originalesnių būdų, tikiuosi, ta ateitis ateis greitai“, – teigė ministras. 

Jis priemonės mokinius skatinti pinigais neišpeikė, tačiau tai buvo labiau linkęs vadinti apdovanojimu. 

„Norint pasiekti šimtuką, reikia nuosekliai mokytis ir dirbti. Tai yra labiau pripažinimas, bet nemanau, kad tai paskatina gauti šimtukus“,– komentavo G. Jakštas. 

Tačiau ekspertai – griežti: savivaldybės, ieškodamos priemonių motyvuoti, esą pradeda ne iš tos pusės. 

„Šita idėja yra kildinama iš Amerikos, vėliau dar buvo bandoma daryti panašius dalykus ir JAE, bet tai patyrė nesėkmę. Tai yra trumpalaikis poveikis ad hoc ir tai reiškia, kad kitais kartais tai jau tampa manipuliacija“, – kalbėjo V. Žydžiūnaitė. 

„Mokiniai turi potencialą mokytis tiesiog gerai, nepriklausomai nuo finansinių injekcijų. Bet reikia priimti tam tikrus sprendimus, kurie susiję su kuo? Su mokytojų geru rengimu ir jų kompetentingumu“, – tęsė ji. 

Bent jau Vilniaus rajono valdžia tikino, kad ir mokytojai nuskriausti neliks: esą jei priemonė pasiteisintų, premijų gavėjų ratas galėtų plėstis. 

„Dabar reikia spręsti, ar dalyko mokytoją skatint, ar klasės mokytoją, o gal mokyklos direktorių? Kadangi pas jį dirba tokie geri mokytojai“, – vardijo W. Urbanas. 

Tris ir daugiau maksimalius 100 balų įvertinimus brandos egzaminų sesijoje šįmet Lietuvoje gavo beveik 70 abiturientų. 

Visą „LNK Žinių“ reportažą apie atlygį už gerą mokymąsi žiūrėkite čia.

LNK

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Prie savivaldybių, pinigais skatinančių moksleivius siekti geresnių rezultatų, jungiasi ir Vilniaus rajonas, kuris žada įvertinti ne tik abiturientus, bet ir stropiausius kitų klasių pirmūnus – už 10 balų metinį vidurkį mokėtų po 500 eurų.


Likus mažiau nei metams iki 2023 m. savivaldybių tarybų narių rinkimų Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) išanalizavo Lietuvos savivaldybių tarybų narių kaitos duomenis ir parengė apžvalgą. Joje matoma, kaip keitėsi 60-ties Lietuvos savivaldybių tarybų sudėtys nuo pastarųjų visuotinių savivaldybių tarybų rinkimų, vykusių 2019 m. kovo 3 d., iki š. m. kovo 31 d. 


Lietuvos savivaldybių asociacija, vienijanti 60 šalies savivaldybių, palaiko Palangos miesto savivaldybės tarybos ir mero kreipimąsi į valstybės vadovus dėl ketinimų privatizuoti poilsio ir reabilitacijos centrą „Pušynas“ Palangoje, kuriuo kategoriškai nesutinkama, kad būtų likviduojamas mūsų kurorte veikiantis poilsio ir reabilitacijos centras, naikinama kurorto sanatorinio gydymo...


Per ketvirtadienį, rugsėjo 9 d., Lietuvoje nustatyta per 900 naujų koronaviruso atvejų, daugėja ir juodų COVID–19 savivaldybių šalyje. Šiuo metu tokių suskaičiuojama jau 11. Tarp jų – ir Palangos miesto savivaldybė.


Šie metai Lietuvai išskirtiniai, minimas Lietuvos šimtmetis, ta proga metų pabaigą Palanga ketina užbaigti taip pat iškilmingai – surengti specialius apdovanojimus „Gintarinė snaigė“ ir įvertinti tuos žmones, kurie tyliai daro reikšmingus darbus. Kandidatus šiems apdovanojimams galima siūlyti iki lapkričio 18 dienos.


Net jeigu į Palangą užsukate tik retsykiais ir trumpam, negalite nepastebėti čia kylančių kotedžų, jaukių daugiabučių namų. Kaip teigia „Palangos tilto“ kalbinti vietiniai nekilnojamojo turto (NT) ekspertai, NT pasiūla didžiausiame šalies kurorte – itin didelė: nuo pigaus butuko senos sovietinės statybos name iki beveik milijoną eurų kainuojančio namo S. Dariaus ir S....


Arčiausiai Baltijos jūros esantis laikraštis „Palangos tiltas“ visiems „Palangos tilto“ prenumeratoriams, skaitytojams, bičiuliams bei visiems Palangos svečiams šiandien pristato savo vasaros priedą, žurnalą „Palanga 2016“.  


Liepos 3 dieną grupelė jaunų žmonių susimastė apie nuolankumą gamtai. Taip prasidėjo antrasis iniciatyvinės jaunimo grupės „Aš esu kultūra“ sugalvoto projekto „VšĮ Palangos jaunimo centras palapinėje“ etapas – visuomeninė veikla. Šįkart Palangos jaunimas nusprendė sutvarkyti Palangos karjerus, kurie, kaip įsitikino akcijos iniciatoriai...


„Viešpatie, daugiau duok pasauliui tokių raganų“

Gediminas GRIŠKEVIČIUS, 2013 07 15 | Rubrika: Miestas

Kaip žmogui reikėtų gyventi, kad jo atminimą ir pėdas, elgseną, darbus, žodžius lydėtų žmogiški prisiminimai? Į šį klausimą galima būtų atsakyti ir ilgamečio spaudos darbuotojo, šviesios atminties Jono Gradausko žodžiais: „Kolegos, šiandien ir kasdien bendraukime, kalbėkime, susikalbėkime vienas su kitu taip, kad ir po dešimties –...


Nors skelbiama, kad Palangoje gerokai sumažėjo bedarbių, tai  neatsispindi Savivaldybės socialinės rūpybos skyriaus statistikoje.  Skyriaus vedėja Genutė Kavarzienė laikraščiui sakė, kad prašančiųjų  kompensacijų už šildymą, karštą bei šaltą vandenį,  moksleivių  maitinimą daugėja.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius