Vaikai jau drąsiau pareiškia: patyčių kentėti jie nebenori

Rasa GEDVILAITĖ, 2011-03-23
Peržiūrėta
305
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Vaikai jau drąsiau pareiškia: patyčių kentėti jie nebenori

„Atmink, kai tu patiri patyčias – tai ne tavo kaltė. Jei iš tavęs tyčiojasi – neturi su tuo taikstytis ir kovoti vienas“, - prasidėjus „Savaitei be patyčių“ prisimintas raginimas netylėti ir atvirai kalbėti apie patiriamas patyčias. Visą savaitę Lietuvoje vyks renginiai, skirti atkreipti dėmesį į agresyvų vaikų elgesį, į patyčias ir pažeminimus tarp mokinių. Prie šios akcijos prisijungė ir palangiškiai.

 

Ruošia programas

VšĮ „Vaikų linija“ kovo 21-27 dienomis organizuoja akciją „Savaitė BE PATYČIŲ“, kurioje dalyvauti kviečiami visi jauni žmonės, susiduriantys su šia problema. Kaip informaciniame pranešime teigė Vaikų linijos psichologė Marina Mažionienė, 2010 metų patirtis parodė, kad iniciatyva sulaukė daug dėmesio ir pritarimo iš visuomenės pusės, todėl tradicija tęsiama – šiemet ji vėl buvo sutikta ištiestomis rankomis.

Kaip papasakojo Vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėja Emilija Lapėnienė, itin svarbu yra garsiai kalbėti, skatinti švietėjišką veiklą. Šia proga kiekviena įstaiga raginama paruošti „Savaitei be patyčių“ paminėti skirtą veiklos planą. Tam, kad veikla būtų unikali, kiekviena įstaiga paruošia programą atsižvelgdama į savo poreikius ir aktualijas.

 

Problemos neigti negalima

Prisimenama, kad patyčios mokyklose buvo ir sovietmečiu, tačiau bendrame prievartos ideologijos kontekste atrodė nieko bloga, jei dar ir vaikai vienas iš kito pasityčios. Manoma, jog taip gimė iki šiol gajus mitas, kad patyčios grūdina, ypač berniukus. Tačiau ši nuomonė nors ir pamažu, tačiau keičiasi.

„Tai, jog problema egzistuoja, paneigti negalima“, - patvirtino ir psichologė Vilma Kalninienė, patikinusi, jog išties nuosekliai diegiant vis daugiau prevencijos priemonių, patyčių atvejų skaičius mažėja, nors atrodo, jog daugėja vien dėl to, jog žymiai daugiau kalbama.

Prievartos, patyčių, smurto pas mus yra visur – ne tik mokykloje, bet ir šeimoje, darbe, nes tarp žmonių išsivysto tokie santykiai, kad tas, kuris yra aukščiau, tas valdo, o kas yra žemiau – kenčia ir visais įmanomais bando atkeršyti.

 

Vaikas neturi tylėti

Iš tiesų, jau vien tai, jog problema pripažinta, yra didžiulis žingsnis, mat ilgą laiką visi tiesiog apsimetinėjo, kad jos nėra.

„Švietėjiška veikla, skatinimas kalbėti apie patiriamą skriaudą vaikams labai padeda, jie jau nebebijo papasakoti, jog jie kenčia dėl tam tikrų priežasčių, jas įvardina ir nurodo skriaudėjus, todėl ši akcija labai svarbi kiekvienam“, - teigė E.Lapėnienė, parodžiusi plakatus su užrašu „Vaikas neturi tylėti“, dovanojamus kiekvienai švietimo įstaigai.

 

Tampa atviresni

Vaikams ypatingai sunku prabilti apie tai, kas juos skaudina, todėl visų susivienijusių akcijos įgyvendintojų didžiausia užduotis buvo ir išliko ta pati – sukurti vaikui saugią aplinką, padėti išvengti patyčių, suprasti, kaip elgtis vienokioje ar kitokioje situacijoje. Mažiesiems skaudu ir nemalonu patiriant patyčias, jie ima jausti baimę, pasijunta išgąsdintais ir nelaimingais, o tai, žinoma, trukdo susikaupti ir mokytis, ima jaustis taip, jog būtų kažkuo blogi. Dažnai mažiesiems, regintiems suaugusiųjų pasaulį, sukuriamas vaizdas, jog blogu reikia taip pat ir atsimokėti, tačiau raginama neiti šiuo keliu, juk nesityčiodamas vaikas parodys priekabiautojams, kad galima elgtis kitaip.

„Vienas vaikas yra drąsesnis, kitas – apie problemą sunkiau kalbės, tačiau rezultatai matomi. Visgi toji švietėjiška veikla paskatina atviriau kalbėti, švietimas nušviečia ir geba atskirti, kas gera ir kas bloga“, - teigė V.Kalninienė, patikinusi, jog siekiant tikslo turi aktyviai dirbti visa bendruomenė. Panašu, jog tokios akcijos ir suvienija.  

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Vėlinės – tai vėlių diena, laikas, kuomet pagal mūsų protėvių padavimus bei pasakojimus, į gyvųjų pasaulį grįžta vėlės. Tai ir tarpsnis, kai arčiau susieina gyvųjų ir mirusiųjų pasauliai, o šiuos skirtingus būvius skirianti trapi riba tampa lengviau įveikiama. Ar žinomi palangiškiai bijo mirties? Ar yra patyrę pranašiškų sapnų ir regėjimų? Ką reiškia...


Vakar šalies mokyklose paskelbta tradicinės nacionalinės „Veiksmo savaitės be patyčių 2017“ pradžia. Joje kasmet dalyvauja ir įvairias veiklas organizuoja taip pat ir daug Palangos švietimo įstaigų.


Kaip bebūtų siekiama užkirsti kelią nesiliaujančioms patyčioms, visgi jų mastai nemažėja. Kovai su patyčiomis Seime Prezidentės siūlymu priimtos Švietimo įstatymo pataisos. Nuo šiol apie patyčias išgirdę mokyklų vadovai nedelsiant privalės informuoti institucijas, parūpinti psichologą. Naujosios pataisos įsigalios nuo kitų metų rugsėjo, tačiau daugelis mokyklų ir iki...


Smurtą ir patyčias mokyklose turėtume mažinti visi

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 05 19 | Rubrika: Miestas

Praėjusią savaitę, gegužės 10 dieną Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė skyrė nemažai dėmesio smurto ir patyčių mokyklose prevencijai. Kartu su psichologais, vaiko teisių apsaugos specialistais, įvairių mokyklų vadovais siekė aptarti, kokiomis priemonėmis mažinti smurtą bei patyčias mokyklose ir kaip užtikrinti vaikų saugumą.


Palangos švietimo pagalbos tarnyba (PŠPT) atvira ir vaikams, ir jų tėvams, ir mokytojams, ir net senjorams. Čia pas psichologą apsilankę mažiausieji net nesupranta, kad šiltas, smagus pokalbis su „gražia mokytoja“ sprendė jų bendravimo, mokymosi sunkumus. O tarnybos pažyma ne vienam moksleiviui gali palengvinti ir egzaminų maratoną. O kur kitos vaikus...


Palangiškiai rengiasi garsiai ir entuziastingai minėti ne tik kurortui, bet ir visai šaliai svarbią datą – Palangos krašto prijungimą prie Lietuvos 1921 m. kovo 20 d., taip pat – miesto vardo gimtadieniu vadinamą balandžio 5-ąją – dieną, kai 1253 m. Palanga paminėta Kuršo dalybų tarp Livonijos ordino ir Rygos vyskupo akte. Ta proga kurorte visą...


Gineso rekordas padės atkreipti dėmesį į hepatitą

Artūras Povilaitis, LITPA valdybos pirmininkas, 2013 07 29 | Rubrika: Miestas

Vilniaus Katedros aikštėje, minint Pasaulinę hepatito dieną, buvo fiksuojamas „Guinness“ Pasaulinis rekordas. Šios akcijos organizatoriai – Pasaulinis hepatito aljansas ir Užkrečiamųjų ligų pacientų asociacija džiaugiasi, jog Vilniuje pavyko užfiksuoti rekordą.


Atkreipiame vaikų ugdymo įstaigų pedagogų, moksleivių ir jų tėvelių dėmesį į tai, kad kovo 18-24 dienomis organizuojama „Veiksmo savaitė be patyčių“. Projekto iniciatoriai – Vaikų linija kviečia nelikti abejingais, prisijungti prie renginių, kuriais siekiama priminti kas yra draugiškas ir pagarbus bendravimas ir kodėl taip svarbu to siekti šeimoje, mokykloje...


„Atmink, kai tu patiri patyčias – tai ne tavo kaltė. Jei iš tavęs tyčiojasi – neturi su tuo taikstytis ir kovoti vienas“, - prasidėjus „Savaitei be patyčių“ prisimintas raginimas netylėti ir atvirai kalbėti apie patiriamas patyčias. Visą savaitę Lietuvoje vyks renginiai, skirti atkreipti dėmesį į agresyvų vaikų elgesį, į patyčias ir pažeminimus tarp mokinių. Prie šios akcijos prisijungė ir...


Biblioteka spręs vaikų problemas

„Palangos tilto“ informacija, 2009 09 30 | Rubrika: Miestas

Antradienį bibliotekoje įvykusi vaikams skirta akcija „Sukurk dainą žvaigždei“ skatino vaikus turiningai leisti savo laisvalaikį, kurti ir lavintis interneto pagalba, o svarbiausia atkreipti visuomenės dėmesį į opią patyčių ir smurto tarp vaikų problemą Lietuvoje.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius