Vaikai vasarą leidžia ne kieme, o prie kompiuterio: ekrano laikas išaugo 40 proc.

Vasaros atostogų metu vaikų kasdienybė pastebimai keičiasi – žadintuvai nebetrukdo rytais, pamokų nėra, o laisvo laiko padaugėja su kaupu. Visgi ne visi vaikai šį laiką leidžia lauke su bendraamžiais. Naujausi tyrimai atskleidė, kad per atostogas mokyklinukai prie kompiuterio praleidžia daugiau laiko nei per mokslo metus. „Telia“ įvairovės ir įtraukties vadovė Julija Markeliūnė pastebi, kad tėvai dažnai klaidingai mano, kad pavojai vaikų tyko tik tamsiuose interneto užkaboriuose. Iš tiesų su neigiamu turiniu vaikai gali susidurti net žiūrėdami iš pažiūros nekaltus vaizdo įrašus ar žaisdami populiarius žaidimus.
Pavojai iš pradžių atrodo nekaltai
Lietuvos mokslininkų tyrimas atskleidė, kad 14–17 m. paaugliai internete mokyklos dienomis praleidžia vidutiniškai 4,5 val., o laisvadieniais – beveik 6 val. Trečdalis paauglių (29 proc.) internete laisvadieniais būna nuo 5 iki 6 val., o kas penktas (22 proc.) – kone visą „darbo dieną“ – 7–8 val. O Pietų Australijos universiteto mokslininkų tyrimas parodė, kad 9–10 metų vaikai per atostogas prie ekranų praleidžia net 39 proc. daugiau nei per mokslo metus. J. Markeliūnė įspėja, kad išaugęs ekranų laikas tiesiogiai didina galimybes vaikams pakliūti į neigiamos informacijos sūkurį ar net patirti patyčias.
„Tiesa ta, kad pavojai dažniausiai prasideda labai nekaltai – populiariame žaidime, iš pažiūros vaikiškame „YouTube“ vaizdo įraše ar per susirašinėjimą socialiniuose tinkluose. Tai nebėra išskirtinės rizikos zonos – tai vaikų kasdienybė. Ir jei joje nėra suaugusiojo dėmesio ar supratimo, vaikas iš esmės lieka vienas“, – sako J. Markeliūnė.
Tėvų vaidmuo – nepakeičiamas
Siekiant sumažinti vaikų kontaktą su žalingu turiniu internete, tėvams kyla klausimas: kaip užtikrinti, kad laikas prie ekranų būtų kuo saugesnis ir naudingesnis.
Vilniaus universiteto mokslininkai, tyrinėjantys ekranų poveikį vaikų sveikatai, rekomenduoja taikyti paprastą ir lengvai įsimenamą taisyklę „0–1–2–3/4“, kuri padeda tėvams nusistatyti tinkamas ekranų laiko ribas pagal vaiko amžių. Ši taisyklė reiškia: iki 2 metų vaikams ekranų reikėtų visai vengti (0 valandų per dieną); 2–5 metų vaikams rekomenduojama ne daugiau kaip 1 valanda per dieną; 6–10 metų – iki 2 valandų; o vaikams nuo 11 metų ir vyresniems – iki 3 valandų per dieną, išskirtiniais atvejais – iki 4 valandų, įskaitant ir mokymąsi, ir laisvalaikį.
J. Markeliūnė įsitikinusi, kad skaitmeninis saugumas prasideda ne nuo tėvų draudimų, o nuo jų dėmesio ir nuolatinio dialogo su vaiku. Net jei vaikui įdiegtos saugos priemonės ar nustatyti laiko limitai, svarbiausia – kad jis žinotų, jog nutikus kažkam nemalonaus, visada gali kreiptis į tėvus.
„Labai svarbu, kad vaikas jaustųsi saugus pasakyti ir nejausti baimės būti nubaustu ar apkaltintu. Tik tada jis neslėps problemų ir mokysis atpažinti rizikas. Skaitmeninis pasitikėjimas – tai ne technologija, o ryšys tarp vaiko ir suaugusiojo“, – sako „Telia“ įvairovės ir įtraukties vadovė.
Tėvams rekomenduojama reguliariai domėtis, ką vaikas veikia internete: kokius žaidimus žaidžia, kokius kanalus seka, su kuo bendrauja. Svarbu ne kontroliuoti, o palaikyti atvirą ryšį. Taip tėvai geriau supras vaiko pomėgius ir galės padėti atpažinti rizikas. Ne mažiau svarbus ir pavyzdys – jei suaugusieji patys nuolat įnikę į ekranus, vaikui gali būti sunku suprasti, kodėl jam taikomos ribos.
Kartu su vaikais vertėtų aptarti, kokia informacija yra privati ir ko nereikėtų viešinti socialiniuose tinkluose. Taip pat pravartu kartu peržiūrėti slaptažodžių stiprumą, mobiliojo įrenginio užrakto nustatymus ir aptarti, kaip reaguoti susidūrus su įtartinu turiniu ar žinutėmis.
Saugumo internete galima mokytis per žaidimą
Vis dėlto vien tėvų dėmesio nepakanka. Vaikai turi ir patys išmokti atpažinti pavojus bei suprasti, kaip elgtis įvairiose interneto situacijose. Technologijų bendrovė per pastaruosius metus organizavo saugumo mokymus beveik 4 tūkstančiams vaikų, kuriose jaunieji naudotojai mokomi atpažinti rizikas, suprasti, kaip elgtis susidūrus su patyčiomis ar netinkamu turiniu, bei kaip atsakingai naudotis skaitmeninėmis priemonėmis.
„Svarbu, kad saugumas internete nebūtų tik suaugusiųjų pareiga. Vaikai turi gauti aiškius, lengvai suprantamus įrankius ir žinias, kaip patys gali apsisaugoti. Interaktyvūs žaidimai ir mokymai padeda jiems suprasti, kad internete galima susidurti su įvairiais iššūkiais, ir išmokti juos atpažinti bei įveikti“, – teigia J. Markeliūnė,
Vienas iš tokių įrankių – specialus nemokamas žaidimas „Spoofy“, kuriame vaikai praktiškai mokosi atpažinti pavojingas situacijas ir priimti saugius sprendimus. Žaisdami jie įsitraukia į realiomis situacijomis paremtus scenarijus, kuriuose turi pasirinkti tinkamą elgesio būdą – taip saugumo įgūdžiai lavinami natūraliai, žaismingai ir efektyviai.
Technologijų įmonės atstovė primena, kad susidūrus su patyčiomis, bauginimu ar netinkamu turiniu internete, svarbiausia vaikui žinoti, kad jis nėra vienas. Pirmiausia labai svarbu pasikalbėti su tėvais, mokytojais ar kitais suaugusiais, kuriais jis pasitiki. Jei pagalbos nepavyksta gauti iš artimųjų, visada galima kreiptis į „Vaikų liniją“ numeriu 116 111, pranešti apie netinkamą elgesį per karštąją interneto liniją „Švarus internetas“ (www.svarusinternetas.lt), o jei kyla grėsmė sveikatai ar saugumui – nedelsiant skambinti policijai telefonu 112.
Audrius Stasiulaitis
I WILL TELL YOU TELIA
Tel. (0 5) 236 7019, Mob. +370 686 77988
El. p. [email protected]
Telia Lietuva, AB, Saltoniškių g. 7A, 03501 Vilnius
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Vaikai vasarą leidžia ne kieme, o prie kompiuterio: ekrano laikas išaugo 40 proc.
2025 07 01 | Rubrika: Miestas
Vasaros atostogų metu vaikų kasdienybė pastebimai keičiasi – žadintuvai nebetrukdo rytais, pamokų nėra, o laisvo laiko padaugėja su kaupu. Visgi ne visi vaikai šį laiką leidžia lauke su bendraamžiais.
Palangos miesto globos namų kieme jau prasidėjo teritorijos tvarkymo darbai
"Palangos tilto" informacija, 2025 03 03 | Rubrika: Miestas
Globos namų kieme jau prasidėjo teritorijos tvarkymo darbai, tad jau neilgai trukus čia gyvenantys senjorai galės džiaugtis jaukesne ir patogesne aplinka ir kokybiškesniu poilsiu kieme.
Mokytojų atlyginimai kitąmet augs vidutiniškai 21 proc.: nuo sausio 1 d. darbo užmokestis didės 10 proc., nuo rugsėjo 1 d. – likusia dalimi iki 21 proc. Bendrojo ugdymo mokytojų, dirbančių pagal atnaujintas programas, darbo užmokesčiui skiriama dar 3 proc.
Kaip išsirinkti geriausią kompiuterio stalą internetu?
2021 07 20 | Rubrika: Miestas
Jei tenka daug dirbti prie kompiuterio, tiesiog būtina pasirūpinti, kad kompiuterio stalas būtų pakankamai patogus. Pasirinkimo galimybių šiandien turime iš tiesų nemažai, tad ieškant tinkamiausio pasirinkimo būtina atsižvelgti į keletą svarbiausių kriterijų, kurie padės paprasčiau priimti tam tikrus sprendimus. Jei svarstote kompiuterio stalą pirkti internetu, galite tiesiog spausti...
Vakcinacijos rekordininkė šalyje – Neringa su 38,75 proc. paskiepytų savo gyventojų, antras – Birštonas (34,3 proc.), treti– Druskininkai (27,03 proc.), ketvirta – Palanga (25,94 proc.) O kur šiuo metu, penktadienį, balandžio 23 d., saugiausia „kovido“ prasme? Epidemiologai sako, kad šiuo metu saugiausiai, tikėtina, jaučiasi...
Šimtai jaunųjų palangiškių vasarą leidžia vasaros stovyklose visoje šalyje
2020 07 31 | Rubrika: Miestas
Savivaldybei ir Švietimo ir mokslo ministerijai skyrus lėšų, šimtai Palangos ir Šventosios moksleivių vasarą leidžia ne ieškodami nuotykių gatvėse, o prasmingai – keliose dešimtyse įvairių sporto, edukacinių ir pramoginių stovyklų. Kai kurie kurorto vaikai vasaroja net ne Palangoje – stovyklų geografija driekiasi po visą Lietuvą.
Palangoje vaikai vasarą pramogauja ne tik baseine
2020 07 09 | Rubrika: Miestas
Vasaros atostogų metu, kai tėveliai dirba ar yra atvykę į pajūrį poilsiauti, mažieji vaikai dienomis dažniausiai nuobodžiauja: kiurkso prie televizoriaus arba sėdi įsikniaubę į kompiuterį bei telefoną.
Su svečiais prie ilgiausio šalyje stalo susėdusi Palanga aptaria praėjusią vasarą
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 09 19 | Rubrika: Miestas
Jau tradiciškai į šventę susirinkusi visa Palanga kartu su savo svečiais rytoj susės prie ilgiausio Lietuvoje „Palangos stalo“. Ir, besidalindama vaišėmis, aptars, kokia buvo vasara. „Palangos tiltas“, prisidėdamas prie šio rudeninio viščiukų skaičiavimo, nusprendė peržvelgti, kas per šią vasarą – ir ne tik sezono...
Meras paplūdimyje kvietė mažiau kiurksoti prie kompiuterio ir skaityti knygas
Lukas JURGILAS, 2012 08 30 | Rubrika: Miestas
Kaip vaikams, mėgstantiems mieliau spoksoti į kompiuterio ekraną negu skaityti knygas, į rankas įbrukti vaikišką knygelę? Nūdien tai padaryti nelengva. Trečiadienio popietę paplūdimyje įsitaisę negausūs poilsiautojai su vaikais susilaukė netikėtų dovanų – knygų iš paties kurorto mero Šarūno Vaitkaus rankų. Taip pat palinkėjimų mažiau kiurksoti prie kompiuterio...
Šią vasarą stovyklaus tik socialiai remtini vaikai
Dalia JURGAITYTĖ, 2010 06 02 | Rubrika: Miestas
Vaikų džiaugsmas nuaidėjus paskutiniam mokslo metų skambučiui – beribis. Prasideda atostogos. Beje, ekonominis sunkmetis diktuoja sąlygas. Daugumai tėvų iškyla dilema, ar jų atžalos atostogas praleis prie kompiuterio, ar šlaistysis kieme, o gal kaime, jei yra tokios galimybės.